Duben 2010

Toyota Tacoma - Loch Ness

30. dubna 2010 v 1:48 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Reklama poukazující na nový vůz firmy Toyota mne neskutečně pobavila. Zaprvé v ní vystupuje dlouhodobý (a dlouhovousý) badatel Adrian Shine, zkoumající záhady jezera Ness a zadruhé se jedná o parodii na Jurský Park, kde jeden z účastníků expedice volá: "Shoot it, aah, shoot it!", namísto hlášky Roberta Muldoona, která zní: "Shoot her, shoot her!"


Isla-Nublar-Crew

Clawed: The Legend Of Sasquatch - Recenze Filmu

30. dubna 2010 v 0:46 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Clawed
Jedna z verzí obalu DVD, Kredit: www.cryptomundo.com

Já, jakožto amatérský Kryptozoolog specializovaný na výzkum Sasquatche jsem si nemohl ujít příležitost zakoupení titulu s názvem "Clawed: The Legend Of Sasquatch". Dostupné recenze nebyly nikterak oslnivé, ba naopak. I tak jsem si ale výše zmíněný titul zakoupil. A dobře jsem udělal... Snímek se zřejmě nebude líbit každému, já jsem však celkem nenáročný divák, který je nadšený, když dojde k zfilmování objektu jeho zájmu, jako například v tomto případě.

Clawed
Neohlížejte se... Kredit snímku: www.cryptomundo.com

Děj filmu se točí okolo několika neurvalých lovců, kteří se pohybují po lese s úmyslem pomstít smrt svých přátel. Další skupinku, tentokráte protagonistů, tvoří několik studentů, kteří mají za úkol natočit dokumentární pořad o ohrožených druzích zvířat
Ve filmu není ani náznak počítačové animace, o vše se postaral namaskovaný člověk. Ve filmu se objeví i živý medvěd Grizzly, vedle kterého bych si, narozdíl od hlavní postavy filmu, nadějného studenta,nestoupl ani náhodou.

Clawed
"I come in peace", Kredit: www.cryptomundo.com

DVD je navíc obohaceno o několik významných bonusů. Prvním je dokument z natáčení filmu, tzv. "film o filmu" a druhým je encyklopedie shrnující poznatky o Sasquatchovi. Tak specializovanému výzkumníkovi jako mně sice encyklopedie neposkytla mnoho nových fakt, i tak jsem ale nucen uznat, že se jedná o výtečné shrnutí nejrůznějších informací a konkrétních pozorování neznámého hominida.
Chování Sasquatche nikterak neodporuje skutečnosti. Vůdči nebezpečným lovcům se chová agresivně, přičemž jich několik usmrtí. Studenty sice mírně postraší, nijak jim ale neublíží. Toto odpovídá doposud hlášeným pozorování tohoto tvora. Je to tvor mírumilovný, pokud je ale hrožen, tak neváhá proti člověku použít adekvátních zastrašovacích prostředků. Toto v rámci opilých lovců ohrožujících lesní zvířenu znamená jejich eliminaci.
Pro úplnost musím podotknout, že kostým Sasquatche z tohoto filmu byl před zhruba čtyřmi lety k mání na webu ebay.

DVD můžete zakoupit na webu www.bookfayre.com při čemž platíte klasické poštovné. Tento online obchod používám již několik let a mohu ho vřele doporučit. Je to celkem levné, spolehlivé a výběr je široký.

Isla-Nublar-Crew

Sasquatchova Skrytá Kamera

30. dubna 2010 v 0:01 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Při surfování po internetu jsem nalezl video, které rozhodně stojí za shlednutí. Jedná se o záznam ve stylu skryté kamery z pořadu "Scare Tactics", který vysílá kanál "Sci-Fi", kde herec v chlupatém kostýmu napadne karavan a jeho posádku. Máte příležitost vidět bezprostřední reakce lidí při setkání s neznámým tvorem.


Kredit audiovizuálního záznamu: zek

A nakonec 2 videa na odlehčení atmosféry. :-) Další skrytá kamera, tentokráte však v optimističtějším duchu, a se Sasquatchem, který jako by z oka vypadl Chewbackovi z Hvězdných Válek.


1. Část, Kredit: RyanMecum


2. Část, Kredit: RyanMecum

Isla-Nublar-Crew

Významní Kryptozoologové

24. dubna 2010 v 0:50 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Kryptozoologie je, jak již jistě víte, věda (některými neinformovanými, popřípadě dezinformovanými osobami je také nazývána kvazivěda, popřípadě pseudo-věda).
Kryptozoologie již nejednou slavila úspěchy, mezi nejvýznamnější objevy patří například třetíhorní žirafa Okapi (Okapia johnstoni), prehistorická lalokoploutvá ryba Latimérie (Latimeria chalumnae) vylovená poblíž Afrických břehů nebo gigantický pralesní vepř Hylošér (Hylochoerus meinertzhageni).

Hylošér
Hylošér, Kredit:www.bukisa.com

V tomto článku vás seznámím s těmi nejvýznamnějšími světovými i českými Kryptozoology. Už dost bylo napsáno o Kryptozoologii obecně, což se takhle jednou zabývat Kryptozoology?
- Coleman, Loren - 1947
Loren Coleman je bez jakýchkoliv diskuzí nejvýznamnější Kryptozoolog dnešní doby. Vydal nespočet odborných a čtivých publikací, vystupoval v pořadu Monster Quest a je zakladatelem a kurátorem mezinárodního kryptozoologického muzea v Portlandu.
Loren Coleman
Loren Coleman

Odkazy-
www.lorencoleman.com
www.cryptomundo.com

- Downes, Jonathan - 1959
Kryptozoolog a spisovatel z Velké Británie. Je zakladatelem a vedoucím Kryptozoologického centra s názvem "Center of Fortean Zoology". Účastnil se již několika expedic, včetně jedné po stopách Chupacabry.

Jonathan Downes
Jonathan Downes

Odkazy-
www.youtube.com/user/cfztv#p/u/0/GMtof6MxnNk
http://www.cfz.org.uk/

- Freeman, Richard - 1970
Další Britský kryptozoolog sdružený kolem centra Forteanské zoologie. Velmi aktivní člen, který získal nesčetně zkušeností na mnoha expedicích.

Richard Freeman
Richard Freeman

Odkazy-
http://www.cfz.org.uk/

- Heuvelmans, Bernard - 10. října 1916 - 22. srpna 2001
Otec Kryptozoologie z Belgie, vymyslel samotné slovo označující tuto vědu. Jeho publikace "Po stopách neznámých zvířat" je doposud považována za jednu z nejlépe zpracovaných Kryptozoologických publikací.

Bernard Heuvelmans
Bernard Heuvelmans

- Mackerle, Ivan - 1942
Kryptozoolog a vyzkumník paranormálních jevů z ČR. Nejvíce se proslavil svou expedicí do Mongolska, kde pátral po Almasovi a Olgoj-Chorchojovi. Vydal několik vysoce kvalitních publikací a dokonce i řadu DVD ze svých cest.

Ivan Mackerle
Ivan Mackerle

Odkazy-
www.mackerle.cz- Mareš, Jaroslav - 28. Prosince 1937
Zcela po právu se jedná o nejvýznamnějšího Českého badatele zabývajícího se Kryptozoologií. Jeho knihy patří mezi mé nejoblíbenější. Mimo Kryptozoologie se zabývá Entomologií, Paleontologií a cestováním.

Jaroslav Mareš
Jaroslav Mareš

- Meldrum, Jeff - 1958
Americký antropolog s nejvyšším možným vzděláním. Pokud se někdo zabývá Sasquatchem na vskutku seriózní úrovni, tak je to právě on. Vydal význačnou knihu jménem "Sasquatch: Legend Meets Science" a vyskytl se i v jedné epizodě pořadu Monster Quest.

Jeff Meldrum
Jeff Meldrum

- Sanderson, Ivan T. - 30. Ledna 1911 - 19. Února 1973
Naturalista a spisovatel původem z Edinburku. Do značné míry se zabýval Kryptozoologií a paranormálními jevy.

Ivan Sanderson
Ivan Terence Sanderson

- Shuker, Karl P. N. - 1959
Další Kryptozoolog z Anglie. Stejně jako Jon Downes a Richard Freeman je členem Centra Forteanské Zoologie. Je nesmírně plodným autorem a expertem na srovnávání anatomii. Posuzoval i audiovizuální záznam podivné psovité šelmy, který pořídila výprava Ivana Mackerleho v Austrálii.

Karl P. N. Shuker
Dr. Karl P. N. Shuker

Odkazy -
www.karlshuker.blogspot.com/

- Sláma, Vojtěch
Český autor několika významných publikací. Jeho nejúspěšnější knihou pravděpodobně je titul "Hon na vodní příšery". Vojtěch Sláma zkoumal odlehlé oblasti v Amazonii a v Africe pátral po Ninkenance (akvatický kryptid plesiosauridního typu). Nutno podotknout, že se ve svých knihách ve velké míře zabývá Kreacionismem (Tj. nauka o stvoření), který já osobně odmítám.

Po Stezkách Oblud
Publikace Vojtěcha Slámy

- Vašíček, Arnošt -
Český badatel zabývající se Kryptozoologií a paranormálními jevy. Vydal velký počet významných knih. Mnou nejvíce oblíbené publikace tohoto plodného badatele jsou "Tajemná Minulost" a "Na lovu Záhad".

Arnošt Vašíček
Arnošt Vašíček

Odkazy-
http://www.mysteryfilm.cz/

Doufám, že se článek líbil. Připravuji jeho pokračování a mám v plánu plnohodnotné články věnované každému z výše zmíněných badatelů.

Isla-Nublar-Crew
Rozbor Videozáznamů Sasquatche

23. dubna 2010 v 23:06 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Již delší dobu jsem přemýšlel nad tématem, kterému věnuji další článek. Po konstruktivním rozhovoru s mým dobrým přítelem Alfaraptorem jsem se však jasně rozhodl. Pokusím se provést amatérskou analýzu několika doposud pořízených videozáznamů Sasquatche, širokou veřejností známého také pod pojmem BigFoot (Velká noha). Někomu by se mohlo zdát, že musí být poměrně snadné zfalzifikovat video Sasquatche. Stačí se přece obléknout do chundelatého obleku a létat po lesích. Tak tomu však není. Kdo by se navíc chtěl procházet divočinou Severní Ameriky v chlupatém obleku, když je spousta lovců či ozbrojených výzkumníku připravena na místě Sasquatche odstřelit?
Já osobně se řadím do skupiny "Non-Harm", tj. do skupiny, která by chtěla dokázat Sasquatchovu existenci bez jeho usmrcení. Jsou to přátelská stvoření, která již nejednomu zbloudilému nebo zraněnému trampovi zachránila život. Ano, několik lidí jimi již bylo usmrceno, to však v případě, že Sasquatche obtěžovali, nebo na ně dokonce stříleli. Na druhou stranu si však myslím, že existence Sasquatche nebude dokázána bez jeho mrtvoly. Byla nalezena a odlita spousta jejich stop, byli zaznaménáni na video, byla nalezena jejich srst, která poskytla jejich genetickou informaci, nic z toho však zabedněným vědcům do značné míry ovlivněných main-streamem nestačí.
Můj rozbor bude obsahovat několik zcela autentických videí, která jsou i některými veterány v oboru shledávaná jako pravá. Nakonec záznamy porovnám s videem, které je očividně nic než padělek.

Článek jsem rozdělil do několika částí -
1. Záznam Pattersona a Gimlina
2. Memorial Day Footage
3. Ukázky ne/dokonalosti kostýmů
4. Závěr

Sasquatch
Sasquatch v podání show "Monster Quest".

1. Záznam Pattersona a Gimlina

Tento videozáznam je doposud pokládán za nejdůvěryhodnější důkaz podporující existenci neznámého lidoopa. Toto video vzniklo 20. října 1976 v oblasti známé pod názvem Bluff Creek. Jeho autory jsou Roger Patterson (1926-1972) a Robert Gimlin (1931). Na videu je zaznamenán tvor tmavě hnědé barvy srsti, s vysokou hlavou a výšku zhruba dvou metrů.


Záznam v celé délce.


Detail Sasquatche, který byl pojmenován "Patty".

Zaznamenaný tvor se pohybuje unikátním způsobem chůze, kdy se v kolenou mírně pohupuje a tlapami se mírně rozmáchává dopředu a dozadu. Svými vlastními pokusy jsem dokázal, že je možné chůzi napodobit. Domnívám se však, že by to nebylo možné v nesmírně neforemném a chlupatém opičím kostýmu. Proporce tvora neodpovídají lidským rozměrům - nohy jsou o něco málo kratší, ruce naopak svoji délkou připomínají spíše lidoopa. Navíc je podle mohutných prsů znát, že se bezesporu jedná o samici. Proč by si hoaxeři ztěžovali práci? Prostě by navlékli mohutnějšího člověka do kostýmu a nechali ho procházet se po lese. Na místě pořízení záznamu byly samozřejmě nalezeny gigantické stopy zaryté do nesmírné hloubky, tudíž nic, čeho by byl schopen člověk v kostýmu vycpaném polystyrenem. Můj názor je ten, že zde se vážně jedná o unikátní záznam vědě neznámého tvora. Navíc je nutné uvědomit si, že v té době nebyly žádné kostýmy dosahujících takových kvalit. Svaly prokluzují plynule pod srstí - i tento detail by bylo v oné době možné jen nesmírně těžce zrealizovat.

2.Memorial Day Footage

Video s tímto názvem bylo pořízeno 26. května 1996 v oblasti Chopaka Lake rybářkou Lori Pate. Zobrazuje nezvykle vysokého bipedního tvora pohybujícího se vysokou rychlostí po louce. Nutno podotknout, že v této době zde bylo zpozorováno několik zvířat, která byla svědky popsaná jako "chlupatá dvounohá stvoření podobná lidoopu". Tento popis bezezbytku odpovídá Bigfootovi. Pozoruhodné je, že zaznamenaný objekt se zde těsně před vstupem do zalesnění oblasti zvýší o zhruba 20 cm. Toto je výzkumníky vysvětlováno nejčastěji tak, že tvor na zádech nese mládě, které se vyšplhá do vyšší polohy.


Záznam v celé své kráse...


...A stabilizovaný detail.

Vypovídací kvalita tohoto videa je poměrně nízká. Tvor však svými rysy silně připomíná bytost z předchozího záznamu.

3. Ukázky ne/dokonalosti kostýmů

Několik společností v nynější době vyrabí kostýmy Sasquatche, některé z nich jsou povedené, některé nikoliv. Je však nutné podotknout, že žádné z těchto kostýmů nebyly dostupné v roce natočení Pattersonova a Gimlinova záznamu.

Sasquatch - Kostým
Ukázka silně amatérského kostýmu Sasquatche.Srst je nesmírně přiléhavá, obličej je nepřesvědčivý, ruce a nohy vypadají uměle.

Sasquatch - Kostým 2
Poněkud přesvědčivější kostým. V některých ohledech trpí stejnými neduhy jako kostým předchozí, tvář však působí celkem přesvědčivě a tajemně.


Video pořízené pomocí chlupatého kostýmu. Z chůze a pohybů je znatelné, že se jedná pouze o převlečeného člověka.

4. Závěr

Výše uvedená videa patří k nejuznávanějším důkazům, které podporují existenci neznámého tvora žijícího v hlubokých lesích U.S.A a Kanady. Záznamů je samozřejmě více, jako třeba "Redwoods footage" nebo "Snow Walker Footage", který byl odhalen jako padělek. V tomto článku jsem se však zabýval pouze těmi nejvýznačnějšími.
Jak se říká - "100 lidí, 100 chutí". Tudíž názor každého jednotlivce je odlišný. Já se Kryptozoologií zabývám od roku 1997, takže již v tomto oboru mám slušný přehled a mám rozhodně co říci.

Jaký je Váš názor na 2 výše uvedená videa?

Isla-Nublar-Crew

Zábava se Sasquatchem

12. dubna 2010 v 3:03 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Jack Links
Logo společnosti "Jack Links", Kredit: www.syracusecrunch.com

Společnost "Jakc Links" je společnost, která se zabývá zpracováním masa. Konkrétně produkuje hlavně výtečné sušené maso.  Před několika lety do světa vypustila reklamní kampaň, která se celá točí okolo Sasquatche, který je znám též jako BigFoot. Ten je zde mimochodem zpracován celkem přesvědčivě, svými licousy a vysokou lebkou může mírně připomínat Bigfoota z jedinečného snímku společnosti Universal "Harry and the Hendersons".
Reklam bylo zveřejněno hned několik, a nutno podotknout, že z každé z nich srší nesmírná porce vtipu a smyslu pro humor - samozřejmě v rámci možností, nečekejte chlupatého mr. Beana či Leslieho Nielsena. Jsou to přeci "jenom" reklamy.
V tomto článku vás seznámím s těmi nejautentičtějšími a nejvtipnějštími videi z trefné kampaně se jménem "Messin with Sasquatch".

Sasquatch
Sasquatch konzumuje výhradně maso značky "Jack Links"!
Kredit snímku: www.lostangelesblog.files.wordpress.com

Nyní však k videím samotným:


Č.1 - Sasquatch se snaží stopovat.


Č.2 - Letecký střet.


Č.3 - Nešokujte Sasquatche.


Č.4 - Sasquatch nesnáší prasátka.


Č.5 - Sasquatch na greenu.


Č.6 - Kdo po tobě kamenem...

Doufám, že se videa líbila. Pokusím se najít další záznamy stejných kvalit.

Isla-Nublar-Crew

Nový druh Varana objeven

12. dubna 2010 v 2:05 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Varan
Nový spektakulární druh Varana, Kredit snímku: www.novinky.cz

Čas od času se médiemi mihne zpráva o objevu větších zástupců skupiny obratlovců. Džungle filipínského ostrova Luzon vydala světu na odiv zcela nový druh Varana, který dorůstá až do dvou metrů. Dosavadní informace o tomto novém druhu naznačují, že základním biotopem tohoto tvora jsou místní zalesněné sektory tohoto ostrůvku.
Varani se většinou živí masitou stravou. Viz. ex-kryptid Varan komodský (Varanus komodoensis), který loví místní jeleny, divoké vepře a nejednou si již pochutnal na zástupci našeho vlastního druhu. Tento nový druh je však naprostou vyjímkou - živí se zejména ovocem.
Je pravděpodobné, že tato oblast vydá další neznámé druhy organismů. Mne osobně nález tohoto nového Varana zcela nadchl. Těším se na výsledky dalšího výzkumu v této nadmíru slibné oblasti.

Jméno nového Varana zní vskutku honosně: "Varanus bitatawa".

Pro ilustraci si dovoluji poskytnout i snímek výše zmíněného ostrova. Případný čtenář by si z něl měl udělat představu, o jak rozsáhlou plochu se jedná.

Luzon
Ostrov Luzon, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Isla-Nublar-Crew

Monster Quest Končí

9. dubna 2010 v 22:43 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Monster Quest
Monster Quest, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Pořad Monster Quest začal být natáčen roku 2007 televizní společností History Channel. Jedná se o nejúspěšnější Kryptozoologický pořad všech dob - přehledně strčil do kapsy i takového konkurenta, jako Destination Truth. Od roku 2007 bylo natočeno neuvěřitelných 68 epizod rozdělených do 4 řad.  Jedním z těchto dílu je mimochodem dvouhodinový speciál věnovaný výhradně výzkumu "Ohyzdného Sněžného Muže" - Yettiho.
Členům expedicí se nejednou nesmírně zadařilo. Podařilo se jim například natočit gigantickou Krakatici, najít a odlít spoustu stop neznámých zvířat a dokonce pořídit biologické vzorky několika Kryptidů včetně legendami obestřeného Sasquatche.
Sledovaní každého dílu pro mne byl jedinečný zážitek na který nikdy nezapomenu, na význačném místě na stěně svého pokoje mám zarámovaný plakát tohoto pořadu.
Před několika dny jsem se však dozvěděl, že tento vskutku populární dokument letos končí. Producent projektu Doug Hajicek (zdá se, že tento člověk zřejmě pochází z ČR) však oznámil, že chystá podobný projekt, který se také bude zabývat neznámými druhy zvířat - zatím však nejsou známa jakákoliv bližší fakta. Rozhodně se těším na další vývoj jeho nového a bezesporu novátorského projektu.

Sasquatch
Rodinka Sasquatchů, Kredit - Isla-Nublar-Crew

Isla-Nublar-Crew