Rozbor Videozáznamů Sasquatche

23. dubna 2010 v 23:06 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Již delší dobu jsem přemýšlel nad tématem, kterému věnuji další článek. Po konstruktivním rozhovoru s mým dobrým přítelem Alfaraptorem jsem se však jasně rozhodl. Pokusím se provést amatérskou analýzu několika doposud pořízených videozáznamů Sasquatche, širokou veřejností známého také pod pojmem BigFoot (Velká noha). Někomu by se mohlo zdát, že musí být poměrně snadné zfalzifikovat video Sasquatche. Stačí se přece obléknout do chundelatého obleku a létat po lesích. Tak tomu však není. Kdo by se navíc chtěl procházet divočinou Severní Ameriky v chlupatém obleku, když je spousta lovců či ozbrojených výzkumníku připravena na místě Sasquatche odstřelit?
Já osobně se řadím do skupiny "Non-Harm", tj. do skupiny, která by chtěla dokázat Sasquatchovu existenci bez jeho usmrcení. Jsou to přátelská stvoření, která již nejednomu zbloudilému nebo zraněnému trampovi zachránila život. Ano, několik lidí jimi již bylo usmrceno, to však v případě, že Sasquatche obtěžovali, nebo na ně dokonce stříleli. Na druhou stranu si však myslím, že existence Sasquatche nebude dokázána bez jeho mrtvoly. Byla nalezena a odlita spousta jejich stop, byli zaznaménáni na video, byla nalezena jejich srst, která poskytla jejich genetickou informaci, nic z toho však zabedněným vědcům do značné míry ovlivněných main-streamem nestačí.
Můj rozbor bude obsahovat několik zcela autentických videí, která jsou i některými veterány v oboru shledávaná jako pravá. Nakonec záznamy porovnám s videem, které je očividně nic než padělek.

Článek jsem rozdělil do několika částí -
1. Záznam Pattersona a Gimlina
2. Memorial Day Footage
3. Ukázky ne/dokonalosti kostýmů
4. Závěr

Sasquatch
Sasquatch v podání show "Monster Quest".

1. Záznam Pattersona a Gimlina

Tento videozáznam je doposud pokládán za nejdůvěryhodnější důkaz podporující existenci neznámého lidoopa. Toto video vzniklo 20. října 1976 v oblasti známé pod názvem Bluff Creek. Jeho autory jsou Roger Patterson (1926-1972) a Robert Gimlin (1931). Na videu je zaznamenán tvor tmavě hnědé barvy srsti, s vysokou hlavou a výšku zhruba dvou metrů.


Záznam v celé délce.


Detail Sasquatche, který byl pojmenován "Patty".

Zaznamenaný tvor se pohybuje unikátním způsobem chůze, kdy se v kolenou mírně pohupuje a tlapami se mírně rozmáchává dopředu a dozadu. Svými vlastními pokusy jsem dokázal, že je možné chůzi napodobit. Domnívám se však, že by to nebylo možné v nesmírně neforemném a chlupatém opičím kostýmu. Proporce tvora neodpovídají lidským rozměrům - nohy jsou o něco málo kratší, ruce naopak svoji délkou připomínají spíše lidoopa. Navíc je podle mohutných prsů znát, že se bezesporu jedná o samici. Proč by si hoaxeři ztěžovali práci? Prostě by navlékli mohutnějšího člověka do kostýmu a nechali ho procházet se po lese. Na místě pořízení záznamu byly samozřejmě nalezeny gigantické stopy zaryté do nesmírné hloubky, tudíž nic, čeho by byl schopen člověk v kostýmu vycpaném polystyrenem. Můj názor je ten, že zde se vážně jedná o unikátní záznam vědě neznámého tvora. Navíc je nutné uvědomit si, že v té době nebyly žádné kostýmy dosahujících takových kvalit. Svaly prokluzují plynule pod srstí - i tento detail by bylo v oné době možné jen nesmírně těžce zrealizovat.

2.Memorial Day Footage

Video s tímto názvem bylo pořízeno 26. května 1996 v oblasti Chopaka Lake rybářkou Lori Pate. Zobrazuje nezvykle vysokého bipedního tvora pohybujícího se vysokou rychlostí po louce. Nutno podotknout, že v této době zde bylo zpozorováno několik zvířat, která byla svědky popsaná jako "chlupatá dvounohá stvoření podobná lidoopu". Tento popis bezezbytku odpovídá Bigfootovi. Pozoruhodné je, že zaznamenaný objekt se zde těsně před vstupem do zalesnění oblasti zvýší o zhruba 20 cm. Toto je výzkumníky vysvětlováno nejčastěji tak, že tvor na zádech nese mládě, které se vyšplhá do vyšší polohy.


Záznam v celé své kráse...


...A stabilizovaný detail.

Vypovídací kvalita tohoto videa je poměrně nízká. Tvor však svými rysy silně připomíná bytost z předchozího záznamu.

3. Ukázky ne/dokonalosti kostýmů

Několik společností v nynější době vyrabí kostýmy Sasquatche, některé z nich jsou povedené, některé nikoliv. Je však nutné podotknout, že žádné z těchto kostýmů nebyly dostupné v roce natočení Pattersonova a Gimlinova záznamu.

Sasquatch - Kostým
Ukázka silně amatérského kostýmu Sasquatche.Srst je nesmírně přiléhavá, obličej je nepřesvědčivý, ruce a nohy vypadají uměle.

Sasquatch - Kostým 2
Poněkud přesvědčivější kostým. V některých ohledech trpí stejnými neduhy jako kostým předchozí, tvář však působí celkem přesvědčivě a tajemně.


Video pořízené pomocí chlupatého kostýmu. Z chůze a pohybů je znatelné, že se jedná pouze o převlečeného člověka.

4. Závěr

Výše uvedená videa patří k nejuznávanějším důkazům, které podporují existenci neznámého tvora žijícího v hlubokých lesích U.S.A a Kanady. Záznamů je samozřejmě více, jako třeba "Redwoods footage" nebo "Snow Walker Footage", který byl odhalen jako padělek. V tomto článku jsem se však zabýval pouze těmi nejvýznačnějšími.
Jak se říká - "100 lidí, 100 chutí". Tudíž názor každého jednotlivce je odlišný. Já se Kryptozoologií zabývám od roku 1997, takže již v tomto oboru mám slušný přehled a mám rozhodně co říci.

Jaký je Váš názor na 2 výše uvedená videa?

Isla-Nublar-Crew
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 24. dubna 2010 v 10:05 | Reagovat

Já těm dvěma prvním videím věřím. Odkázal bych taky na knihu Legendární opolidé od Ing. Mareše.

2 HAAS HAAS | Web | 24. dubna 2010 v 12:53 | Reagovat

To druhý video s Bigfootem je asi podvrch. To stvoření je nějak vzpřímené-jako kdyby to byl převlečený člověk. Ale jinak pěkné. :-)

3 robbca robbca | Web | 9. května 2010 v 9:14 | Reagovat

Pěkná videa. Teď se vyrábí takové kostýmy, že už se ani nedá poznat, jestli jde o podvrh nebo ne.

4 Blizard Blizard | 10. června 2010 v 22:32 | Reagovat

To třetí video jsem bral dost z rezervou, jelikož je to točeno z takové dálky, že není pořádně poznat, co tam vlasně běží.
Ale těm prvním dvěma videím bych věřil.
Četl jsem už hodně názorů všeliakých odborníků, a podle nikoho to podvrh nební ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama