Květen 2010

Sasquatch vs. Chupacabra - 2010

31. května 2010 v 1:20 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
Sasquatch vs. Chupacabra
Sasquatch vs. Chupacabra, Kredit: http://www.sasquatchvschupacabra.com/

Ano, na seznamu mnou očekávaných událostí se objevil další dobrodružný film, v jehož hlavních rolích se umístí 2 druhy nadmíru známých kryptidů. O tomto filmovém počinu toho zatím není moc známo (rozumějte prakticky nic). Režisérem filmu je Fred Olen Ray, jehož předchozím filmem je Dire Wolf, v němž se genetikům podařilo naklonovat prehistorickou psovitou šelmu.
Já osobně doufám, že Sasquatch bude v tomto filmu vítězem. Už jen proto, že ten chlupatec často výškově přesahuje 3 metry se lze domnívat, že Portorická Chupacabra nebude mít v souboji nejmenší naději...

Oficiální stránky filmu: http://www.sasquatchvschupacabra.com/

Isla-Nublar-Crew

MothMan - 2010

31. května 2010 v 1:02 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
MothMan
Mothman, Kredit: www.animalattack.info

S Kryptozoologií inspirovanými filmy se nyní, zdá se, roztrhl pytel. Bez pozornosti by neměl zůstat i fakt, že i tento film je produkován televizní společností SyFy.
Mothman je tvor podivuhodného vzhledu, který byl pozorován po celém světě - nejvýznamnější lokality se nacházejí ve Velké Británii a Americké Virginii. Já osobně se domnívám, že v případě Mothmana A Owlmana se jedná o identickou bytost. Podle mne jde o gigantický druh sovy. Tvor zobrazený v tomto filmu však nepřipomíná žádnou jinou pozemskou bytost. MothMan se letmo objevil i ve filmu Proroctví z temnot, v kterém si hlavní roli střihl známý herec Richard Gere.

MothMan
Mothman, Kredit: www.animalattack.info

Film se točí okolo skupinky mladíků, která neúmyslně v dětství usmrtila svého přítele. Jeho smrt ututlali. Po letech je začne pronásledovat záhadná bytost s úmyslem zlikvidovat je.


Scéna z filmu, Kredit: gotohelltown

V současné době nevím, co si mám o tomto dílku myslet. Prozatím jsem ho neviděl, takže nemohu chválit ani zatracovat. Pouze mne zaráží snímek z filmu, ve kterém Molí Muž vystupuje s televizní obrazovky, což je úkon, kterého není schopný žádný pozemnský druh zvířete. Detailní recenzi snad sepíši po shlédnutí filmu.

Isla-Nublar-Crew

Mongolian Death Worms - 2010

30. května 2010 v 15:07 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
Olgoj Chorchoj
Olgoj Chorchoj, Kredit: www.animalattack.info

8. května tohoto roku měl premiéru film, který vznikl v produkci kanálu Syfy. Produkty této společnosti většinou nejsou oslnivé, ba naopak. Podle recenzí diváků se však zdá, že tento film o Olgoj Chorchojovi by mohl být světlou výjimkou. Nutno podotknout, že tvůrci při navrhování červů do značné míry použili svoji fantazii. Skutečný Olgoj Chorchoj se má podobat střevu naplněnému krví. I tak se mi ale červi líbí, co víc - jsou celkem působiví a přesvědčiví.

Olgoj Chorchoj
Olgoj Chorchoj, Kredit: www.animalattack.info

O co ve filmu jde?

Vrty ropné společnosti v Mongolsku naruší podzemní kolonii gigantických červů. Tvorové se začnou objevovat na povrchu, přičemž žerou vše v jejich cestě. Jediný člověk, který je může zastavit je archeolog a dobrodruh, který zde hledá hrobku, kterou mají střežit oni červi...

Isla-Nublar-Crew

Vycházejí Nové Kryptozoologické Knihy

30. května 2010 v 14:48 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Nakladatelství XYZ letos vydá několik knih o Kryptozoologii. Mezi autory jsou i tak významné osobnosti jako Ivan Mackerle a Vojtěch Sláma. Já osobně se na knihy již upřímně těším a zakoupím si je, jakmile jen budou dostupné na trhu. Jsem zejména zvědav na novou publikaci Vojtěcha Slámy - jeho knihy mě ještě nikdy nezklamaly. Jsou psány čtivou a chvílemi i mírně žertovnou formou.

VOJTĚCH ALBERTO SLÁMA
Lovy Na Strašidelné Tvory
Lovy na strašidelné tvory, cena 289,- Kč

Vojtěch Sláma je spisovatel, novinář a také kritik evoluční biologie. Díky svému největšímu zájmu, kterým je kryptozoologie, tedy věda o neznámých zvířatech, hodně cestuje. Na odlehlých místech exotických zemí pátral po záhadných netvorech z domorodých legend. V této knize pak všechny své poznatky shromáždil. Bohatý obrazový doprovod.

JAN A. NOVÁK
Záhady Oceánů
Záhady oceánů, cena 289,- Kč

Zkušený odborník na záhady a tajemství se zaměřiil na to, co se děje pod hladinou moří a oceánů. Provede vás ďábelskými místy, která ani zkušeným námořiníkům nedají spát, představí bájné civilizace, které by nyní měly spočívat pod hladinou moře, a vyděsí vás příšerami
a přízraky, které se kdykoli mohou z hlubin vynořit... Bohatá fotodokumentace.

LUCIE BÁRTOVÁ, VENDULA JEŽKOVÁ
Největší Světové Záhady
Největší světové záhady, Cena 399,- Kč

Publikace rozebírá známé, avšak stále nevyřešené záhady - bermudský trojúhelník, zjevení v Lourdech nebo v Medjugoriji a stigmata, připomene i záhadné stavby jako Stonehenge, pyramidy egyptské i mayské nebo sochy na Velikonočním ostrově a vydá se po stopách tajemného Yettiho. Fotodokumentace.

IVAN MACKERLE
Záhadologické Výpravy
Záhadologické výpravy, Cena 289,- Kč

Kniha přináší dosud knižně nepublikované zprávy z výprav našeho předního záhadologa, které absolvoval v letech 2005-2009 po celém světě. Například během Expedice Brazílie 2009 měl Ivan Mackerle nalézt ruiny ztraceného města, pátrat po neznámých tvorech a zjistit nové skutečnosti o netopýřích indiánech morcegos. A toto je jen jedna výprava z mnoha... Bohatá fotodokumentace.

Isla-Nublar-Crew

Dokumenty o Klonování Vyhynulých Tvorů

26. května 2010 v 23:46 | Isla-Nublar-Crew |  Věda
Oblast klonování vyhynulých organismů se nachází na hraniční čáře mezi genetikou a paleontologií. O tomto nadmíru zajímavém tématu bylo napsáno již mnoho odborných článků, knih a vyšlo několik dokumentárních pořadů. Právě posledním aspektem se budu v tomto článku zábývat. Sestavil jsem seznam nejvýznamnějších dokumentárních pořadů, které se snaží dokumentovat fenomenální pokroky v oblasti genetiky a paleontologie.

1. Dinosaurs - Return to Life

Logo Pořadu
Logo pořadu, Kredit: www.zajefajna.com

Pořad, který je založený na výzkumu paleontologa Jacka Hornera. Ten se domnívá, že změnou genomu současných ptáků je možné stvořit tvory, jenž by se podobali druhohorním dinosaurům. Dokument obsahuje sestřihané záběry z několika různých paleontologických dokumentů. Jack Horner mimochodem na dané téma sepsal vynikající knihu, kterou lze i v Česku celkem snadno sehnat.

2. End of Extinction - Cloning of Tasmanian Tiger

Obal DVD
Obal DVD, Kredit: www.forums.mvgroup.org

Dle názvu lze usuzovat, že tento dokument se zabývá výhradně otázkou klonování vyhynulého dravého vačnatce, který je běžně znám pod názvem Tasmánský Tygr. Celý genetický výzkum projektu vedeného Australským muzeem se točí okolo štěněte zachovaného v ochranné kapalině. V pořadu je odhaleno i původní biotop Vakovlka.

3. Waking the Baby Mammoth

Waking Baby Mammoth
Obal DVD, Kredit: www.ecx.images-amazon.com

Výzkum možnosti zachování genetické šroubovice DNA ve zmrzlých mršinách mamutů. Konkrétně se zde jedná hlavně o výzkum konkrétního mláděte. V tomto pořadu je optimisticky naznačena budoucí možnost klonování mamutů.

Isla-Nublar-Crew

Jurská Záhada

26. května 2010 v 23:00 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Aneb co zlikvidovalo posádku vyhlídkového plavidla?

Vyhlídkové plavidlo
Vyhlídkové plavidlo, Kredit: www.jurassicpark.wikia.com

V třetím pokračování Jurského Parku (Dále JPIII) mne zaujala úvodní scéna. Eric Kirby a Ben Hildebrand se vznesli vysoko k obloze zavěšeni pod padákem Dino-Soaru. Chvíli na to se člun ponořil do tajemné mlhy. A co se vyřítilo z mračna mlhy? Potrhaný člun s několika cákanci krve na palubě. Co zlikvidovalo posádku? Sestavil jsem seznam několika možných kandidátů, zdá se však, že všichni z nich jsou naprosto neuspokojiví. Všichni se do jisté míry vymykají charakteru zobrazenému útoku.
Přejděme však již k seznamu samotnému.

1. Plesiosaurus

Plesiosaurus
Plesiosaurus, Kredit: www.coloma.com

Plesiosaurus byl živočich, který se živil především rybami. Pravděpodobně se nejednalo o moc agresivního tvora. Navíc jeho čelisti nebyly přizpůsobeny k pozření člověka.

2. Liopleurodon

Liopleurodon
Liopleurodon, Kredit: www.abc.net.au

Liopleurodon byl rod gigantických druhohorních mořských ještěrů. Loď se pohybovala celkem rychle, takže vylučuji možnost, že by z paluby "vyzobal" posádku. Navíc se lze domnívat, že by po jeho hypotetickém útoku z lodi moc nezbylo. Loď však pokračovala v plavbě dál.

3. Spinosaurus

Spinosaurus
Spinosaurus, Kredit: www.jurassicpark.wikia.com

Na Spinosaura byla na oné části pobřeží příliš velká hloubka, navíc by nedokázal udržet tempo s lodí. Zcela s přehledem by mu unikla.

4. Pteranodon

Pteranodon
Pteranodon, Kredit: ww.dinonews.net

V dobu této události bylo hejno teritoriálních Pteranodonů prozatím uvězněno ve voliéře. Na svobodu se dostali až za zhruba 6 týdnů. Ano, Pteranodon se vyskytl i v předchozím filmu, jehož události byly zasazeny v roce 1997. V tomto případě se však jednalo o jiný, zcela neškodný druh, který posádku člunu napadnout nemohl.

Jak vidíte, všichni z možných kandidátů jsou vskutku bez výjimky nedostateční. Jaký je váš názor na dané téma? Napadá vás, jaký predátor se skrývá za tajemným útokem? Každý názor vřele uvítám.

Isla-Nublar-Crew

DinoCroc vs SuperGator - Videa

26. května 2010 v 22:30 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
DinoCroc
Jeden z naklonovaných antagonistů - DinoCroc

Někteří návštěvníci si mohou pamatovat, že jeden z prvních článků mého blogu byl věnován právě tomuto filmu. Bohužel se mi ho stále nepodařilo sehnat v celé stopáži. I tak jsem měl možnost na Youtube shlédnout několik videí, která ukazují digitální monstra v celé své kráse. Nutno podotknout, že tato videa ještě zvýšila moji netrpělivost. Nemohu se dočkat, až film uvidím v celé délce. V posledním videu mimochodem můžete vidět ukázky ze souboje obou pravěkých predátorů. DinoCroc v nich má očividně navrch.
Posuďte sami:


Video Č.1, Kredit: undeadbackbrain


Video Č.2, Kredit: mistasam02


Video Č.3, Kredit: futurcraft

Isla-Nublar-Crew


Theropodi z Pagosa Springs

26. května 2010 v 6:46 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Jak jsem již psal v jednom ze svých článků - mám kontakty po celém světě. Od USA přes Velkou Británii až po Nový Zéland. Není tedy divu, že se ke mě často donesou zprávy o pozorování tvorů, které nejsou zahrnuty ani v odborné literatuře. Chtěl bych poděkovat svému dobrému příteli, Cryptidsaurianovi, ze Spojených Států. Tento článek je založen na materiálu, který mi poskytl.

Pagosa Springs
Pagosa Springs, Kredit: http://media-cdn.tripadvisor.com

Martle Snow, původem z Pagosa Springs v Coloradu zaznamenala že v květnu roku 1935, ve věku tří let v blízkosti svého domovského města spatřila "pět dinosauřích mláďat". Po několika měsících zastřelil jednoho z nichmístní farmář, protože mu odvlekl několik ovcí. "Můj děda nás další ráno vzal s sebou, aby jsme si to prohlédli", vyprávěla. "Měřilo to  něco okolo sedmi stop (2,1 m - pozn. I-N-C), tělo bylo šedé, hlava se podobala hadí, přední nohy byly krátké a zakončené pařáty, které připomínaly kuřecí nohy, zadní nohy byly silné a tělo bylo zakončeno dlouhým ocasem.
Ale toto nebyla jediná její pozorování. Došlo ke dvěma dalším: (1) "V roce 1937 jsem viděla další potvoru v jeskyni, byla však tmavě zelená" a (2) "23. října 1978 jsem se za deště v 19:00 vracela z Chama New Mexico. Na poli jsem zahlédla stejné stvoření, které se pohybovalo k místu, kde jsem jemu podobné viděla  roce 1977".

Theropod
Ilustrační snímek, Kredit: www.goldenswamp.com

V roce 1934 byl v Jižní Dakotě farmářem spatřen gigantický, čtyřnohý ještěř, který vytlačil jeho traktor z cesty a posléze se ztratil v nedalekém Campbellově jezeře. Výzkumníci na pobřeží nalezli mohutné stopy. V souvislosti s tímto pozorováním se v oblasti ztrácely ovce a další menší hospodářská zvířena.

Isla-Nublar-Crew


Krypto-Kompilace

24. května 2010 v 15:13 | Isla-Nublar-Crew |  Ke stažení
Ano, čtete správně. Dal jsem si tu práci a pokusil jsem se sestavit hudební kompilaci, která je inspirována Kryptozoologií. Ve výběru se vyskytují jak soundtracky několika filmů, tak některé klasické písně. Jako ukázku přikládám hudební video populárního pořadu Monster Quest.


Monster Quest Music Video, Autor: Mike Felumlee

Ve winraru jsou zabaleny následující soubory. Udávám jak název interpreta, tak název audionahrávky samotné.

Krypto-Kompilace I.

01. Trevor Jones - Soundtrack Loch Ness
02. Tenacious D - Sasquatch
03. Buddy Knox -Bigfoot Song
04. Danny Freyer -I Still Believe in Bigfoot
05. Trevor Jones - Soundtrack Loch Ness (Sestřih)
06. Mike Felumlee - Monster Quest Music
07. Northern Steele - The Bigfoot Song
08. The Regenades - The Official Bigfoot Song
09. Stompin' Tom Connors - The Sasquatch Song
10. James Newton Howard - Soundtrack The Water Horse

Tento výběr si zcela zdarma můžete stáhnout na následující adrese:
http://www.uloz.to/4910562/krypto-kompilace-i..rar

Přeji přijemný poslech...

Isla-Nublar-Crew

Cadborosaurus

24. května 2010 v 0:28 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Cadborosaurus willsi je jedním z nejlépe zdokumentovaných Kryptidů všech dob.


Caddy - nákres
Caddy, Kredit: Naish

Cadborosaurus, nebo zkráceně Caddy, je údajný typ mořského živočicha, který byl spatřen u pobřeží Severní Ameriky. Jeho jméno je odvozeno od zátoky Cadboro, která se nachází v Britské Kolumbii, další část jeho jména naznačuje jeho ještěří původ.
Zprávy svědků ho připodobňují k jezerním příšerám, to jak v rámci chování tak podoby tvora. Nejvíce se údajně podobá příšerám jako Ogopogo z jezera Okanagan v Britské Kolumbii a Lochnessce ze Skotska.
V průběhu předchozích 200 let bylo zaznamenáno okolo 300 setkání s neznámým mořským tvorem. K nejčastějším místům patří Britská Kolumbie a San Franciská zátoka v Kalifornii.
Cadborosaurus willsi se do značné míry podobá velkému hadu s hrby, koňskou hlavou a dvěma páry ploutví, které tvoru dovolují rychlý pohyb.

Caddy
Mršina Cadborosaura, Kredit: www.wikipedia.org

Významný důkaz
Mršina Cadborosaura byla nalezena v roce 1937 v břiše velryby. Tělo bylo mírně natrávené, i tak se na něm však zachovaly detaily typické pro tento enigmatický druh. Na snímku lze bez jakékoliv námahy spatřit koňskou hlavu.

Isla-Nublar-Crew

Kočkovitá šelma z Gloucestershire

22. května 2010 v 3:13 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Panter
Černý Panter, Kredti: www.chsforever.org

OOP je kategorie, která v rámci Kryptozoologie zahrnuje zvěř, která se vyskytuje mimo oblast svého výskytu. Mezi ně patří i velké kočkovité šelmy z Britských ostrovů. V tomto článku se konkrétně budu zabývat případem z hrabství Gloucestershire. Pozorování v této oblasti nebylo nikterak neoobvyklé. Ve skutečnosti se jednalo již o čtvrtého svědka.

Panter
Jak si můžete povšimnout, tak hrabství Gloucestershire je v blízkosti míst, kde byli zpozorováni jak velcí černí panteři, tak velké pumy.

Patnáctilá dívka se se svojí přítelkyní procházely lesy v okolí Gloucestershire. Zvíře bylo spatřeno i její společnicí Sophií Gwynnevou. Tvor byl velký jako německá doga a měl velké tlapy a dllouhý ocas.

Když obě dívky šelmu spatřily, nejdříve vůbec netušily, zda nejde o velkého psa. Jenže po chvíli se zvíře postavilo a jim prý došlo, že jde o kočkovitou šelmu.
"Viděla jsem něco jen tak stranou oka, ale říkala jsem si, že jde asi jen o hromadu dřeva nebo tak něco. Šli jsme dál, ale když jsem se otočila, seděla tam a dívala se na mě. Sophie se mě ptala, co to je, a když jsme se ohlédly, šlo to za námi jen asi pouhých pět metrů. Sledovalo nás to," uvedla Kim Howellsová.
"Nevěděla jsem, co dělat, a tak jsme jednoduše vzaly nohy na ramena a rozběhly se, jak jsme jen rychle dokázaly," dodala patnáctiletá dívka.

Šelmu identifikovala na internetu

"Musely být opravdu vyděšené, jejich nohy byly celé pořezané a Sophie byla celá uslzená. Kim je chytrá a citlivá dívka a říká, že něco takového viděla, tak to viděla," dodala její matka Cathy.
Matka se později rozhodla své dceři ukázat obrázky nejrůznějších šelem, a když na internetu našla pantera, dcera jen beze slova kývla hlavou. Pravdou je, že nejde o první podobné pozorování v oblasti. Od června 2007 šelmu kromě ní spatřili i tři muži zcela odlišných povolání - mlékař, hasič a řidič kamiónu.

Isla-Nublar-Crew

Zábavný Sasquatch se vrací!

22. května 2010 v 2:34 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Ano, zábavný Sasquatch se znovu rozhodl navštívit můj blog a pobavit případné čtenáře. Předchozí část byla vskutku úspěšná, tudíž doufám, že i tento výběr pobaví...


Č.1 - Nedráždi hada bosou nohou!


Č.2 - Nechutné Sprchování.


Č.3 - Kdo po tobě bahnem, ty po něm stromkem.


Č.4 - Narušení grilovačky.


Č.5 - S osuškou na Sasquatche? Nestačí!

Tuto reklamní kampaň následovalo i několik fanouškovských napodobenin. V této verzi můžete vidět Sasquatche pyromana.


Doufám, že se videa budou líbit, pokračování této série je jž na cestě... :-)

Isla-Nublar-Crew

Povídka - Pralesní Zabiják

8. května 2010 v 4:51 | Isla-Nublar-Crew |  Má tvorba

"  Pralesní Zabiják"  - 2010

UPOZORNĚNÍ: Příběh je zcela smyšlený, je však založený na skutečných faktech!

Kryptofikce - příběhy, kterými vás v případě dostatku můzy budu zásobovat. První pojednává o Thajském opočlověku jménem Tua-Yeua. Nutno podotknout, že jsem si na příběhu nedal moc záležet, i tak ale z něj mám ale veskrze kladný pocit. V této chvíli uvažuji o pokračování, které bych sepsal v případě, že by tento příběh měl úspěch.
Za účelem této povídky jsem pořídil i několik fotografií, a to konkrétně v zoologické zahradě v Jihlavě (kde mimochodem chovají afrického ex-kryptida Hrošíka liberijského).


Ústřední Kryptid: (antagonista) Tua-Yeua
Oblast: Thajská vesnička v oblasti Lampang, Oldu-Vei (Fiktivní Název)
Letopočet: 1936

O Kryptidovi:

Tua-Yeua
Tua-Yeua. Kredit: www.abc.blesk.cz

Tua-Yeua je zřejmě jeden z nejnebezpečnějších kryptidů vůbec. Jedná se o zhruba třímetrového tvora, který je nesmírně nebezpečný.
Následuje popis sepsaný českou špičkou ve svém oboru. Slovo předávám J. Marešovi.

"Obrovský tajemný opočlověk, jakási obdoba himálajského yettiho, je postrachem horských kmenů v džunglích severního Thajska. Karenové ho nazývají tua-yeua. Dosahuje prý výšky 2,5 - 3 m a připisují mu ty nejhorší vlastnosti. Občas někdo nalezne nebo vyfotografuje jeho stopy, občas se dostane na stránky tisku nová zpráva o jeho řádění. Bez jakéhokoliv důvodu prý zabíjí lidi a unáší domorodé dívky. Podobně jako UFO má i tento záhadný tvor své kódové jméno. Říká se mu untrahom, což vzniklo zkratkou z "unidentified tropical Asian hominoid" (neidentifikovaný hominoid z tropické Asie)."    

Jaroslav Mareš

Thajsko
Thajsko, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Oldu-Vei byla vesnička zapadlá v hloubi vlhkého, hmyzem a dalšími otravnými tvory zamořeného pralesa. Obyvatelstvo této vesnice čítalo zhruba okolo 30 obyvatel. Tuto osadu tvořilo několik primitivních staveb a políček, která hraničila s hlubokým pralesem, kde se proháněla děsivá stvoření - tygři, divocí sloni a divoši, kteří se podobali orangutanům.
Jednoho letního dne sem dorazila expedice několika Britských zoologů. Jejich úmyslem zde bylo sbírat vzorky tvorů z pralesa. Expedici tvořilo celkem 7 lidí, přičemž zoologové byli 3, ostřílení dobrodruzi 2 a domorodí průvodci z nedaleké vesnice 2.
Výzkumníci byli po příjezdu na svých chobotnatých povozech (sloni jsou zdejším dopravním prostředkem) srdečně přivítáni místními dobrými lidmi. Vědci se zdravili s obyvateli, průvodci zdravili své známé a střelci neustále hlídali svými puškami perimetr vesnice.
Po domorodém rituálu byli cestovatelé uvedeni do svých chatek. Chatky byly stavěny z čistě přírodních surovin, stěny z rákosů, podlaha z udusané země a střecha byla tvořená listy jakési zdejší palmy.

Chatrč
Přístřeší domorodců, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Navečer se konalo posezení u ohně, přičemž se cestovatelé ptali domorodců na zvířecí obyvatele zdejší džungle. Vesničané hovořili o slonech, opicích, malých šelmách a nakonec se řeč stočila na podivného tvora z pralesa, který údajně přípomíná zhruba 3 metry vysokého lidoopa se zrzavou srstí. Domorodci vyprávěli, že se jedná o nejnebezpečnějšího tvora zdejších pralesů. Má se jednat o všežravce, který se neobává lidí, které s radostí je zabíjí.
Po několika hodinách vypravování nadešel soumrak, mlha se začala povalovat okolními údolími a prales se začal rozeznívat zvuky nočních tvorů. Bambusové houštiny začaly žít svým vlastním životem, během chvíle se v nich začaly prohánět spousty tropických tvorů, které zde lovili větší predátoři.
Stařešina kmene zrovna vystoupil z davu a vešel k ohništi, a začal hovořit. Kolébavým krokem se k ohništi přikolébal jeden již značně podnapilý průvodce a začal překládat domorodcova slova.
Drazí lidé Británie…

Bambusové Houští
Bambusová Houština, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Cvrkot nočního hmyzu ale prořízl ryk gigantického tvora, při které cestovatelům tuhla krev v žilách. Domorodci začali chaoticky pobíhat pobíhat po malé návsi a někteří se skryli ve svých chatrčích.
Dobrodruzi se snažili držet na svých místech, což bylo nadmíru těžké, protože do nich ze všech stran vráželi domorodci.
Z dálky byl slyšet skřek ženy, která zoufale volala o pomoc. Z poza jedné chatrče postarší domorodec zoufale volal: "Tua-yeua, Tua-yeua".
Z náčelnické chatrče vyběhl muž s mohutným kopím, Na zlomek okamžiku se zastavil na vyšlapané ploše a následovně vyrazil do džungle. Potom co vběhl do bambusové houštiny se ozval jeho děsivý a přidušený výkřik. Ten byl posléze utopen ve zcela nadpřirozenem rezonujícím a chraptivém řevu.
Dr. Argus zaslechl, jak se láme vegetace na kraji džungle, rozdrcené kmínky bambusu létaly všemi stranami a okolím se rozléhalo děsivé supění. Řev narušilo smrtelné zvolání může, který před několika minutami vběhl do husté vegetace.
Nejdříve z houštiny vylétl oštěp rozlomený na několik fragmentů, ten po zlomku sekundy následoval hrdý lovec, neméně polámaný. Vzduchem proletěla nejasná šmouha, která přistála v nedaleké chatrči. Lovec propadl skrze chatrnou střechu, a chatrč se ním ihned spadla celá.
Druhý doktor, jménem Winterley se přikrčil za kmen zetleného stromu a čekal, co se bude dít.
Z ničeho nic zaslechl hlasité kroky a divoké supění. Zpoza padlého kmene se rozhlédl po okolí. Zhruba 5 metrů od něj explodovala houština a z ní vyrazil třímetrový rezavý chlupatec. Po výskoku z houštiny se zastavil a začal se rozhlížet po okolí, při čemž vydával hluboké zvuky. Po několika sekundách se vydal vpřed, několikrát začenichal a vydal se ke kmenu, za kterým se skrýval Winterley…
Winterley se krčil za kmenem a modlil se. Něco se k němu blížilo, a to něco se právě opíralo o kmen a sledovalo ho to. Na krk mu cosi káplo… Cosi teplého… Otřel si krk a ustrnul, dlaň byla umazáná slinami a krví. Winterley vzhlédl a byl v naprostém šoku.
Do jeho tváře se díval divoký tvor, který připomínal opici, rezavá srst, široký plochý nos a strašlivé oči. Děsivé ticho najednou protnulo zběsilé volání domorodců.
Winterley ucítil škrtivý pocit a najednou letěl vzduchem. Po chvíli letu narazil na suchý strom, který kraloval skalnatému výběžku. Winterley se pokusil posadit se a šmátral po svém opasku. Zběsile se snažil dostat do sumky, kde byl umístěn jeho revolver. Našmátral úchytku a zatáhl za ni. Vyrval revolver a namířil ho směrem k útočníkovi. Následoval zběsilý úder, který mu zlámal ruku, přičemž revolver vystřelil naprázdno a odletěl do nedaleké houštiny. Winterley byl zděšen řevem, který ho na chvíli téměř ohlušil a snažil se vyrovnat se se svojí smrtí. Otevřel oči a spatřil ohyzdnou tlapu, jak se blíži k jeho tváři..
Najednou zazněl výstřel. Jeden z ozbrojenců, kteří měli za úkol chránit výpravu si konečně uvědomil, co se stalo. Vyhodil náboj z komory své pušky Lee-Enfield
a nabil další. Další střela směřovala do zad bestie a zanechala za sebou poranění, z kterého příštila krev a vzduchem létala zrzavá srst.
Tvor zařval a vydal se na útěk. Proběhl chatrčí, přičemž ji zdemoloval, a popadl místní děvče, které začalo ihned zoufale volat.
Lovec doběhl na okraj vesnice a zacílil na tvora. 2 náboje pryč, zbývají mu jen 3. Mezitím k němu ale přiběhl i druhý lovec.
Oba zamířili na gigantickou chlupatou skvrnu, která si to mířila do srdce pralesa.
Oba ihned začali střílet. Kolem opočlověka začaly hvízdat kulky, které  silně bzučely a prolétaly i okolní vegetací a zarývaly se hluboko do kmenů stromů, které stály opodál.
Oba mohli odpřísáhnout, že se trefili, ale tvor i tak běžel dál. Jednomu z lovců ale vyletěla puška z rukou, dostal ránu a přistál na zemi. Nad ním se vítězně tyčil Dr. Argus, který svůj čin ospravedlňoval tím, že lidoop nesl děvče, které mohlo být postřeleno.
Tábor byl po útoku zcela k nepoznání. Chatrče byly pobořené, některé z nich hořely a na jednotlivých cestičkách se povalovalo několik usmrcených domorodců.
Zbylí přeživší se shromáždili na návsi, bylo jich jen kolem dvaceti. Winterley přicupital se svým překladatelem k náčelníkovi a ptal se ho, co se stalo. Náčelník otevřel ústa…
A jen co to provedl, tak se prales rozezněl ďábelským řevem, při kterým se vzrušeně hejno tropických ptáků, kteří zmizeli za korunami okolních stromů.
Domorodci se seskupili, přičemž něco nezřetelně mumlali.
Průvodci expedice na náves nahnali všechny 4 slony. Po chvíli dohadování z nich shodili všechnu výstroj a vědecké vybavení. Vědci ani neprotestovali, protože věděli, o jak vážnou situaci se jedná. Veškeří přeživší nasedli na slony a začali se přibližovat nejbližší civilizaci.
Cestou jejich směrem přilétlo několik celkem velkých kamenů a porostem se prodíralo několik velkých zrzavých objektů. Další cesta se obešla bez jakýchkoliv obtížností.

Winterley si usmyslel, že se se musí vrátit, za každou cenu…

Odkazy:
- Oldu-Vei - inspirováno Olduvajskou roklí v Africe. Byly zde nalezeny fosílie hominidů.
- Winterley - odkaz na fiktivního vědce jménem Sumerlee, který vystoupil v knize A.C. Doylea "Ztracený Svět".

Isla-Nublar-Crew

Nový Druh Můry

8. května 2010 v 1:30 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Můra
Ectoedemia heckfordi, Kredit: www.cryptoworld.co.uk

Ectoedemia heckfordi,tak zní vědecký název zcela nového druhu můry, která pochází z Britských ostrovů.
Můra dosahuje délky 3mm a rozpětí jejích křídel se pohybuje v rozmezí 4-6mm. I tak se ale jedná v rámci Evropy o zcela vyjímečný objev, jen málokdy médiemi proběhne zpráva o nově objeveném Evropském živočichovi.
Ve skutečnosti byl však tento živočich objeven již v roce 2004, jako zcela nový druh ale byla popsána teprve letos.
Devon
Místo nálezu: Hemburyské lesy v Devonu, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Odkazy:
www.cryptoworld.co.uk
http://en.wikipedia.org/wiki/Ectoedemia_heckfordi
http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_news/newsid_8647000/8647558.stm

Isla-Nublar-Crew


KryptoExpedice 2010

6. května 2010 v 1:17 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Šolcák
Šolcův rybník + Raspenava. Na snímku jsou označena případná místa ubytování.

Již několik let bych rád realizoval jeden svůj nápad. Tímto nápadem není nic jiného než Kryptozoologicky zaměřená expedice, nebo spíše výzkumný výlet.
V mém archivu se nachází nespočet knih a výstřižků z novin a časopisů, takže jsem se pokusil vybrat finančně a vzdálenostně nejvýhodnější lokalitu.
Nejdříve jsem s přáteli zamýšlel vypravit se k samotnému jezeru Ness - moc daleko, moc drahé. Posléze mne napadlo Rakousko, kde se v Alpách vyskytuje "doutníkovitý" ještěr Tazelwurm. Složitá logistika, celkem nákladné.
Nakonec jsem však objevil něco přijatelného, a to navíc na území ČR. Podle očitých svědků se má na severu ČR v Šolcově rybníku vyskytovat tvor, který jako by z oka vypadl rakouskému Tatzelwurmovi. Krátké nohy, šupinaté tělo, trojúhelníkovité zuby. Přeprava vybavení nebude náročná a finanční výdej to nebude nikterak vysoký.
Podle článku, který jsem objevil v periodiku "Magazín 2000 záhad" zde žije ještěr, který vypadá přesně jako Tatzelwurm. Údajně zde dokonce usmrtil psa, který se koupal v tamnějším rybníku.
Takže výběr je jasný. Finální destinace zní "Šolcův Rybník". Výpravu hodlám pojmout ve velkém stylu - vysílačky, nástražné fotopasti, noktovizory (noční vidění) a nástrahy v podobě mražených kuřat, kterými by tvor Tatzelwurmího typu neměl pohrdnout.
Výpravu beru seriózně, ačkoliv jsem si vědom toho, že tam pravděpodobně nic nespatříme. Ale zde jde o zkušenosti z terénu, které jsou v konečném efektu k nezaplacení.
Nicméně doufám, že Rakousko a Skotsko vyjdou v následujících letech. Rád bych na místě natočil dokumentární pořad mapující naše bádání.

Tatzelwurm
Tatzelwurm

Pokud by někdo měl (pouze vážně) zájem o účast v naší expedici, ať dá prozatím vědět formou komentáře. Bližší informace, včetně scanu článku zveřejním po zdlouhavých přípravách.

Isla-Nublar-Crew

Nejroztomilejší mládě světa

6. května 2010 v 0:31 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Tento příspěvěk přímo souvisí s kryptozoologií. Jeho ústředním bodem je video mláděte hrošíka liberijského, který byl před mnoha lety vědci rázně odmítán. Z kryptozoologie vstoupil do oblasti oficiální vědy v r. 1914.
Já osobně se domnívám, že mláďata tohoto druhu jsou patrně nejkrásnější zvířecí mláďata na světě. Předkládám video k posouzení. :-)


Kredit videa: CumberlandCourier

Isla-Nublar-Crew

1. Kryptidi z Austrálie

6. května 2010 v 0:19 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Rozhodl jsem se, že sepíši seznam nejvýznamnějších Kryptidů, který bude roztřízen podle jejich geografického výskytu. V prvním díle této minisérie se budu zabývat záhadnými tvory, kteří se zabydleli v nehostinné buši Austrálie.
Kryptidi jsou řazeni abecedně, přičemž u každého udávám základní informace a nakonec uvádím bibliografii a přikládám ilustrační video.
Byl bych rád, kdyby tato série alespoň trochu napomohla k lokální popularizaci Kryptozoologie.

Austrálie
Austrálie. Na mapě můžete vidět označená místa výskytu Burrunjora, Yowieho a Vakovlka
Kredit: Isla-Nublar-Crew

- Seznam Kryptidů -

1. Bunyip (výslovnost - Baňap)

Bunyip
Bunyipova známka, Kredit: designinginthedesert.blogspot.com

Vodní tvor, který se vyskytuje v několika nejrůznějších formách, přičemž některé připomínají silně zarostlého psa a některé velkou labuť, popřípadě ještě lépe - Plesiosaura.
Podle některých historických zpráv měla kdysi být nalezena lebka Bunyipa (která se samozřejmě, jak jinak, ztratila, což je u pozůstatků kryptidů běžná praxe).
Bunyip údajně obývá zejména místní potoky, řečiště a bažiny. Nejrozřířenější názor je ten, že jde o vodního vačnatce, který se do značné míry podoba prehistorickému rodu Diprotodon.

2. Burrunjor
Burrunjor
Burrunjor Allosauridního typu, Kredit: Chris Butler, National Geographic

V tomto případě se zřejmě jedná o gigantický druh ještěra. Vedou se diskuze zaměřené zejména na gigantické varany příbuzné druhu Varanus priscus (taktéž znám jako Megalania prisca), nebo pozůstatky skupiny dinosaurů, která se nazývá Theropoda.
Burrunjor je povětšinou popisován jako Allosaurus - dvounohý robustní tvor s dlouhým ocasem, mohutnou hlavou plnou ostrých zubů a dvěma růžky nad očima. V australské buši byly rovněž nalezeny čistě theropodní tříprsté stopy.
Je však nad slunce jasnější, že tohoto tvora nemůžeme zařadit k žádnému z fosilního záznamu známému druhu. Pokud někde doposud přežili někteří zástupci dinosaurů, tak se museli nesmírně změnit a přizpůsobit okolnímu prostředí. Otázka přežití dinosaurů do dnešních dnů je velice sporná. Jako dodatek musím dodat, že každá zdravá zvířecí populace vyžaduje nejméně 200 jedinců, což možnost přežití neznámých gigantických zvířat snižuje.

3. Černý Panter

Panter
Černý Panter

Zvíře spadající do kategorie "O.O.P", tj. Out Of Place. Většinou se jedná o uprchlé exotické domácí mazlíčky, v některých případech by však mohla být řeč o zcela nových druzích, a to zejména, pokud jsou zpozorována na odlehlých lokacích..

4. Globster

Globster
Globster v celé své "kráse", Kredit poderesunidos.files.wordpress.com

Beztvaré mršiny, které čas od času vyplaví moře.  Může se za nimi skrývat téměř cokoliv, nejrozumnějším vysvětlením jsou pravděpodobně gigantické chobotnice.

5. Mungún Galli

Megalania Prisca
Varanus priscus (Megalania prisca), Kredit: www.wikipedia.org

Gigantický druh nepředstavitelně dravého varana, výzkumníky je většinou přiřazován k druhu Megalania prisca. Jeho hlavní potravou jsou pravděpodobně klokani a dobytek místních farmářů.


6. Queenslandský tygr

Thylacoleo
Thylacoleo carnifex, Kredit: www.abc.net.au

Pravděpodobně je to dravý vačnatec, pozůstatek druhu Thylacoleo carnifex. Je znám také pod názvem tygr Yarri, dosahuje velikosti většího psa. Tento tvor se nerozvažuje o útoku na člověka, o čemž se mohl přesvědčit ornitolog, který se rozhodl přenocovat v pralese. Napadení neznámým tvorem však přežil a kryptozoologům tudíž mohl podat prvotřídní svědectví.
Jeho hlavními zdroji potravy jsou však pravděpodobně klokani a ovce.

7. Vakovlk

Vakovlk
Thylacinus cynocephalus (Vlkovec psohlavý), Kredit: www. wikipedia.org

Vakovlk je narozdíl od drtivé většiny ostatních Kryptidů zvíře oficiálně uznané vědou. Tento vačnatec však vyhynul, a je pokládán za vyhynulého. Každým rokem se  ale vyrojí několik zpráv o pozorování tohoto zvířete, takže je zde šance, že tento úžasný tvor stále kdesi přežívá. Australské muzeum zahájilo projekt, jejímž hlavním cílem je naklonování vakovlka. Zdá se, že by jsme přece jen někdy mohli vakovlka vidět, a to buď cestou genetickou (naklonování tohoto vačnatce) a nebo kryptozoologickou (nalezení žívých exemplářů).


8. Yowie

Yowie
Yowieho socha, Kredit: www.wikipedia.org

Yowie je často nazýván "Australským Bigfootem". Toto označení je sice líbivé, zato však silně zavádějící. Bigfoot údajně již několika lidem dokonce zachránil život, Yowie se nachází na druhé straně spektra. Již bylo zaznamenáno mnoho zpráv, podle nichž údajně Yowie napadl člověka.
Tvor má většinou tmavě hnědou až šedou srst a silně zapáchá.
Někteří badatelé se domnívají, že se jedná o potomky "hobitů" z ostrova Flores. Popis Yowieho však neodpovídá doposud nalezeným fosiliím. Druhá skupina předpokládá, že je to evolučně vyspělý vačnatec - ekvivalent lidoopů. V tomto bodě však musím podotknout, že tento sofistikovaný vačnatec by se teoreticky "neměl z čeho vyvinout".
Tímto zůstává původ Yowieho stále zahalen oparem tajemství. Jedná se zřejmě o jednoho z nejzáhadnějších opolidí vůbec.

Bibliografie obecně:
- Hartwig Hausdorf - "Návrat draků"
- Ivan Mackerle - "Cesty za příšerami a dobrodružstvím"
- Jaroslav Mareš - "Svět tajemných zvířat"
- Jerome Clark, Loren Coleman - "Cryptozoology A-Z".
- Loren Coleman. Patrick Huyghe - "The Field guide to Bigfoot"
- Rory Storm - "Monster Hunt"
- Tony Healy, Paul Cropper - "The Yowie - in search of Australias Bigfoot"
- Vojtěch Sláma - "Hon na vodní příšery"

Australští Kryptidi v dokumentárních pořadech:
- Monster Quest
- Destination Truth
- Zvíře X
- Dokumentární pořad Ivana Mackerleho

V populární kultuře:
- Vakovlk vystoupil např. v epizodě seriálu "Ve znamení psa" (AJ - Dogwoman).Ilustrační video, Kredit: Ricardo81595

Rád bych se vás zeptal, jaký je váš názor na článek. Uvítám i případné naměty, kterými bych se zabýval v příštím pokračování.
Nyní uvažuji, že další díl této série bude věnován kryptidům z Asie nebo Evropy.

Isla-Nublar-Crew