Dinosauři Trespasseru

28. října 2010 v 16:02 | Isla-Nublar-Crew |  Hry
V úvodu tohoto článku musím čtenáře upozornit na to, že se příběh Trespasseru zřejmě neodehrává ve filmovém univerzu.  Důvodem jsou mnohé rozdíly v geografii a v jednotlivých druzích dinosaurů. Jak o tom přemýšlím, tak bych na toto téma mohl sepsat samostatný článek. U každého z dinosaurů uvedu základní informace, případně také mé vlastní teorie a domněky, a to sice hlavně ohledně Allosaura.

U každého druhu je napsán i jeho výskyt ve hře, jako takové. Pro lepší orientaci čtenáře zde uvádím seznam levelů v pořadí, v jakém v Trespasseru následují.

1.Level - Beach (Pláž)
2. Level - Jungle Road (Stezka Džunglí)
3. Level - Industrial Jungle (Průmyslová Džungle)
4. Level - InGen Town (Městečko InGenu)
5. Level - Lab (Laboratoř)
6. Level - Ascent 1 (Stoupání 1)
7. Level - Ascent 2 (Stoupání 2)
8. Level - Summit (Vrchol)

1. Brachiosaurus brancai

Brachiosauři
Brachiosauři, Kredit: Isla- Nublar-Crew

Tento gigantický sauropod je jeden z nejvzácnějších dinosaurů Trespasseru. Je to také jediný druh, který se ve hře objevuje v různých velikostních variacích, hned na začátku hry hráč potká velkého Brachiosaura s jedním menším. Někdo by mohl namítnout, že i Velociraptoři se v Trespasseru vyskytují v několika velikostech, jedná se však o několik rozdílných poddruhů. Brachiosaurus, který se vyskytuje v Trespasseru víceméně odpovídá filmové předloze, která se v několika scénách objevila v 1. Jurském Parku (1993). V univerzu Jurského Parku je tento tvor zobrazen jako společenský tvor, který žije ve stádech. Zde se však jedná víceméně o samotáře.

Výskyt:
1.Level - Beach (Pláž)
2. Level - Jungle Road (Stezka Džunglí)


2. "Velociraptor antirrhopus"

Velociraptor A
Pruhovaný Velociraptor, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Velociraptor B
Skvrnitý Velociraptor, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Velociraptor C
"Horský" Velociraptor, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Velociraptor D
Gigantická alfa samice, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Nejrozšířenější druh dinosaura. Na Isla Sorně se vyskytuje v několika rozdílných poddruzích. Tyto se od sebe liší jak velikostí, tak zbarvením. Zcela jistě se nejedná o jeden jediný druh, jelikož se mezi sebou jednotlivé variace povětšinou vyhýbají. V některých vyjímečných situacích mezi nimi dochází i k soubojům. Nejlepším příkladem je souboj horského a červeného Velociraptora v demoverzi. Na konci hry se Anne setkává i s gigantickou alfa samicí Velociraptora (která je unikátní i jejím výrazným zbarvením). Abnormálně velká samice Velociraptora se vyskytla i ve filmu Jurský Park. Na druhé straně je nejmenší variací Velociraptora tzv. horský Velociraptor, který se vyskytuje především v oblasti nejvyššího bodu Isla Sorny, jímž je hora Watson. Pruhovaný Velociraptor je jedním z mála dinosaurů, kteří odpovídají svým filmovým předlohám. Velociraptoři se ve hře vyskytují prakticky ve všech levelech, od pláže až po vrcholem hory Watson. Tento společenský predátor se na ostrově vyskytuje ve smečkách, které mohou čítat až 3 jedince.

Výskyt:
1.Level - Beach (Pláž)
2. Level - Jungle Road (Stezka Džunglí)
3. Level - Industrial Jungle (Průmyslová Džungle)
4. Level - InGen Town (Městečko InGenu)
5. Level - Lab (Laboratoř)
6. Level - Ascent 1 (Stoupání 1)
7. Level - Ascent 2 (Stoupání 2)
8. Level - Summit (Vrchol)
Demoverze
Testovací Oblast
Pine Valley

3. Stegosaurus stenops

Stegosaurus
Stegosaurus stenops, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Tento Thyreophoran s pláty na zádech je neškodný býložravec, který se vyskytuje po celém ostrově. Několikrát je ve hře objektem predace místních dravců, a to sice Tyrannosaura (přístav) a Velociraptorů (Ascent 1). Od filmové verze se značně liší, především zbarvením jeho zádových plátů.

Výskyt:
2. Level - Jungle Road (Stezka Džunglí)
5. Level - Lab (Laboratoř)
6. Level - Ascent 1 (Stoupání 1)
Pine Valley

4. Triceratops horridus

Triceratops
Triceratops horridus, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Nikoliv mírumilovné stvoření. Jedná se o jediného býložravce, který se nerozpakuje zaútočit na hráče. Dle mého názoru je to zřejmě nejnepovedenější dinosaurus z celé hry. Rohy jsou umístěny poněkud podivně, jejich tvar by měl být rovněž trochu jiný. Dále se zdá, jakoby se dinosaurus vláčel břichem po zemi. Narozdíl od filmového Triceratopse nevypadá honosně ani důstojně. V průběhu vývoje Trespasseru prošel Triceratops obdobím, v kterém mnohem více vypadal jako jeho filmová předloha.

Výskyt:
2. Level - Jungle Road (Stezka Džunglí)
5. Level - Lab (Laboratoř)
Pine Valley

5. Albertosaurus sarcophagus

Albertosaurus
Albertosaurus sarcophagus, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Středně velký theropod, menší příbuzný Tyrannosaura. Tento víceméně samotářský a relativně vzácný druh se nejčastěji vyskytuje v okolí hory Watson. Zvláště na začátku levelu Ascent 1 je tento dravý tvor tvrdým oříškem.

Výskyt:
3. Level - Industrial Jungle (Průmyslová Džungle)
6. Level - Ascent 1 (Stoupání 1)

6. Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus A
Zelený Tyrannosaurus, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Tyrannosaurus B
Červený Tyrannosaurus, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Tyrannosaurus C
Skvrnitý Tyrannosaurus, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Král dinosaurů se zde vyskytuje v několika barevných variantách. Tyrannosaurus je ve hře zobrazen jako aktivní lovec. Vyskytuje se prakticky po celém ostrově, především však v oblasti přístaviště a městečka. V průběhu levelu Ascent 1 se vyskytuje samotářský jedinec tohoto druhu. Nejrozšířenější barevnou variací Tyrannosaura je zde zelená

Výskyt:
3. Level - Industrial Jungle (Průmyslová Džungle)
4. Level - InGen Town (Městečko InGenu)
5. Level - Lab (Laboratoř)
6. Level - Ascent 1 (Stoupání 1)
Demoverze
Pine Valley


7. Parasaurolophus walkeri

Parasaurolophus
Parasaurolophus walkeri, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Ornithopod s výrazným výrustkem na hlavě, který se pohybuje bipedně. Jedná se o zcela neškodného a výrazně zbarveného býložravce. Je pravděpodobné, že se jich na určitých částech ostrova mohou pohybovat celá stáda, jelikož se jednalo o společenské dinosaury. Tento druh je loven všemi dravci - od Velociraptorů až po Tyrannosaury. Na ostrově by se čistě hypoteticky mohlo nacházet i jejich rozsáhlé hnízdiště.

Výskyt:
2. Level - Jungle Road (Stezka Džunglí)
3. Level - Industrial Jungle (Průmyslová Džungle)
4. Level - InGen Town (Městečko InGenu)

8. Allosaurus fragillis

Allosaurus
Allosaurus, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Tento jurský druh theropoda se zde vyskytuje pouze ve formě několika osamělých kosterních pozůstatků. Allosaura usvědčuje jeho typická lebka s výrustky nad očima.

Proč Allosauři na Isla Sorně vyhynuli? Dovoluji si vám představit moji osobní teorii:
Má skromná teorie je založená na faktu, že Allosauři v jejich původním období, jímž byla jura, žili ve smečkách. InGen naklonoval jen pár jedniců tohoto theropoda, ti se navíc rozprchli po celém ostrově. Většina býložravých dinosaurů ve hře patří k relativně velkým a nebezpečným druhům - Triceratops, Stegosaurus. Samostatně je pravděpodobně Allosauři nemohli lovit. A menší kořist (jako Dryosauři a Othnielie) se na ostrově nevyskytují. Počítám, že tam místní Allosauři přežívali jen na mršinách, které zbyly po Tyrannosaurech a dalších predátorech. Sám John Hammond se v průběhu levelu Industrial Jungle zmínil o tom, že některé druhy vytlačily ty druhé. Toto by tedy mohlo platit i pro Allosaura.

Je pravděpodobné, že Allosauři na Sorně vyhynuli až po příjezdu lovecké expedice na ostrov. Průkazním materiálem jsou některé lovecké džípy, které jsou poškrábány mohutnou tříprstou končetinou. Žádný jiný dravec, který se ve hře vyskytuje, by toho nebyl schopen. Na Velociraptora jsou škrábance moc velké, navíc by zřejmě nebyl schopen vyvinout dostatečnou sílu. Tyrannosaurus a Albertosaurus měli na předních končetinách prsty dva. Právě proto se zřejmě jedná o poškození způsobené Allosaurem. Tedy pokud se na ostrově nevyskytuje podobný theropod, kterého Anne během svého dobrodružství nepotkala. Toto je však vysoce nepravděpodobné.

Výskyt:
- Kostry tohoto druhu se nacházejí v počátečních levelech hry, počínaje Jungle Road.

Džíp InGenu
Průkazní materiál, Kredit: Isla-Nublar-Crew

9. Záhadný černý Dinosaurus s hřebínkem

Cryolophosaurus
Cryolophosaurus ellioti v podání Warpath: Jurassic Park, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Za upozornění o existenci tohoto druhu bych chtěl poděkovat Alfaraptorovi, který se na svém blogu Trespasserem zabývá mnohem detailněji, než já. Pokud se tedy chcete o Trespasseru dozvědět více, doporučuji vám návštěvu jeho blogu: www.Trespasser.Blog.cz.

Jediné oficiální informace o tomto tajemném dinosaurovi je několik citací hlavní protagonistky Anne, které byly rovněž bohužel z finální verze hry vyřazeny.

"Nejnebezpečnější zvířata jsme vybavili obojky s vysílačkou, které vysílaly varovný signál... dělníci nosili malé krabičky, které vydávaly zvuk, když se označené zvíře přiblížilo...  to pak zpanikařilo... a s hrůzou uteklo.... Baterie (v dinosauří vysílačce) měla vydržet minimálně 20 let a byla pevná jako ocel."

"Ten černý hřeben/hřebínek... Nějaká varianta druhu. DNA z jiného období nebo..."

Musím také upozornit na to, že tento druh se do finální verze hry nedostal. V průběhu vývoje Trespasseru byl ze hry z neznámého důvodů vyřazen. V každém případě je jisté, že se mělo jednat o tvora s hřebínkem, nikoliv rohem, rohy, či ploutví.

Pokud se v angličtině moc neorientujete, tak platí toto (v závorce jsou pro orientaci uvedeny příklady druhů, které se těmito "ozdobami" honosily):
Crest - Hřebínek (Cryolophosaurus ellioti)
Frill - Límec (Triceratops horridus, Protoceratops andrewsi, Chasmosaurus belli)
Horn - Roh (Ceratosaurus nasicornis, Carnotaurus sastrei, Ceratopsidé)
Sail - Plachta (Spinosaurus aegyptiacus, Ouranosaurus nigeriensis)
Fin - Ploutev (často používáno v kontextu se Spinosaurem

Po sestavení seznamu možných kandidátů a vyloučení těch, kteří popisu neodpovídali jsem se dostal k jednomu druhu, který pravděpodobně měl být tím záhadným dinosaurem s hřebínkem. Jedná se o theropoda jménem Cryolophosaurus ellioti, který se vyskytoval ve chladném klimatu dnešní Antarktidy.

Cryolophosaurovi nahrává i fakt, že se objevil ve hře Warpath: Jurassic Park, která byla vydána ve stejné době jako Trespasser.

Výskyt:
- Neznámý

10. Další dinosauři?

Vydání Trespasseru bylo značně urychleno, a mnoho aspektů této hry bylo zavrženo. Zcela hypoteticky je možné, že se ve hře měli objevit další dinosauři. Nejpravděpodobnějšími kandidáty jsou dinosauři, kteří se objevili ve filmu Ztracený Svět: Jurský Park (1997).

Dinosauři filmu Jurský Park: Ztracený Svět

- Compsognathus longipes
- Gallimimus bullatus
- Mamenchisaurus constructus
- Pachycephalosaurus wyomingensis
- Parasaurolophus walkeri
- Pteranodon sternbergi (technicky vzato se nejedná o dinosaura, byl pouze jejich příbuzným)
- Stegosaurus stenops
- Triceratops horridus
- Tyrannosaurus rex
- "Velociraptor antirrhopus nublarensis"

V úvahu však samozřejmě přicházejí i jiné druhy, které s Jurským Parkem nemají zhola nic společného.

Mé předchozí články o Trespasseru si můžete přečíst zde:
Chtěl bych tímto poděkovat Alfaraptorovi, který mi s tímto článkem do jisté míry pomohl.

Isla-Nublar-Crew
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 28. října 2010 v 16:20 | Reagovat

Opravdu velice zajímavý článek. Ty rýhy na džípech mohly být také od Cryolohosaura.

2 HAAS HAAS | Web | 28. října 2010 v 17:02 | Reagovat

Hodně zajímavé! Musím s tebou souhlasit s tou teorií na vyhynutí Allíků na Sorně. Jinak si myslím, že ten záhadný lovec s hřebínkem není už záhadný ale už je odhalený!

3 deinonych deinonych | Web | 29. října 2010 v 7:55 | Reagovat

Opravdu pěkný seznam. S těmi allosaury je to zajímavý teorie. ten s tím hřebenem může být Cryolophocaurus nebo ještě Metriacanthosaurus.

4 mojeznamkyavatar mojeznamkyavatar | 29. října 2010 v 8:31 | Reagovat

[3]: Deinonychu moc bych to neřešil protože se to asi nikdy už nedozvíme-ale je to škoda

5 Mata Mata | 11. listopadu 2010 v 18:39 | Reagovat

[4]:Zas tak pesimistický bych nebyl, našli se alfa verze trespasseru

6 Mata Mata | 11. listopadu 2010 v 18:41 | Reagovat

A ty rýhy by mohla udělat i alfa samice raptora

7 paleo-dna paleo-dna | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 18:56 | Reagovat

[6]: Možné to je, nicméně stopy po čelistech hned vedle škrábance patří nějakému mnohem většímu dravci (jakým byl i Allosaurus)... :-)

8 Haile Haile | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 17:16 | Reagovat

Tady se mi líbí... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama