Listopad 2010

Debakl GenTechu - Část 1.

23. listopadu 2010 v 18:30 | Isla-Nublar-Crew |  Má tvorba

Debakl GenTechu - Část 1.


Společnost GenTech byla založena na konci roku 2010. Specializovala se na extrahování DNA z pozůstatků vyhynulých druhů zvířat a její podrobný výzkum. Publicitu si především získala naklonováním několika v současnosti vyhynulých organismů. Mezi ně patří Vakovlk, zebra Kvaga a pták Dodo. O několik let později došlo k významnému průlomu v oblasti genetiky, za kterým stál právě GenTech. Následující příběh se odehrává v roce 2015.

Ostrov Guadalupe, Jižní Amerika

Pokoj byl částečně prozářen pronikavým tropickým sluncem. V okně se rýsovaly dvě postavy, jedna z nich sledovala palmy, které se vlnily v osvěžujícím vánku, o několik kilometrů dále bylo vidět obydlenou oblast. Další osoba se hrbila nad stolním počítačem.

"Takže, jak jste to dokázali?" Zeptala se osoba u okna. Muž u počítače se otočil na židli, a začal vysvětlovat: "Byla to složitá cesta. Vycházeli jsme hlavně z výzkumu genomů současných zvířat a významného objevu Mary Schweitzerové. Provedli jsme genetickou analýzu každičkého ptáka a ještěra, kteří na Zemi v současnosti žijí. Dokonce jsme kvůli tomu sponzorovali několik expedic, které hledaly nové druhy organismů. Porovnáváním genů jsme se na genetické mapě dobrali předka všech ptáků, čímž jsme se potažmo dostali až do druhohor. Jak jistě víte, ptáci jsou potomci dinosaurů. Porovnáním s genomem z měkké tkáně Tyranosaura jsme se dobrali dalších souvislostí. Zkompletování genetického vzorce libovolného Theropodního dinosaura potom byla již relativně hračka." Tudíž zde chováte pouze dravé dinosaury?" namítnul zástupce sponzora celého projektu. "Nikoliv. První dinosauři patřili mezi dravce. Po mnoha letech výzkumu a neméně patentech jsme dokázali genetické hodiny popohnat nejen dozadu, ale i dopředu. Tím pádem se nám podařilo stvořit i býložravé Dinosaury. Genetické kódy jsme znovu porovnávali s kusými sekvencemi, které jsme získali z fosílií. Jejich souhlasnost potvrzuje to, že jsme stvořili opravdové dinosaury. Dále na ostrově chováme megafaunu z období Pleistocénu a některé druhy zvířat, které vyhynuly celkem nedávno." doreferoval vědec. "To přece nemohlo být jen tak. Neříkejte mi, že jste se nemuseli potýkat s nejrůznějšími problémy…" Ted Morton se mírně pousmál, "Ano, několik překážek jsme překonat museli. Zaprvé, nynější atmosféra má jiné složení, než za dob dinosaurů. Dříve obsahovala mnohem více kyslíku. Klonování dinosaurů do nepřijatelného prostředí by nebylo etické. Z bublinek v jantaru, což je zkamenělá pryskyřice prehistorických stromů, jsme extrahovali vzduch a určili jeho přesné složení. Vylíhnutá mláďata jsme posléze umisťovali do inkubátorů, v nichž byla adekvátní atmosféra. Tu jsme následovně pomalu přeměňovali na současnou úroveň. Po nějaké době si naklonovaní tvorové navykli na naši atmosféru, a beze strachu se mohou pohybovat venku, mimo budovy a laboratoře, v kterých se zrodili. To samé jsme praktikovali, i co se týče nemocí. Dinosauři, kteří máme ve venkovních výbězích jsou takřka imunní proti současným nemocem." To je vskutku působivé. Kolik druhů se vám prozatím podařilo naklonovat?" Genetik se poohlédl po počítači, "Již jich bude několik desítek, pojďme se podívat na kompletní seznam". Sotva co zasedl zpět na židli se na monitoru objevilo hlášení:

ALERT

Systém ohlásil, že k něčemu došlo v severním sektoru ostrova, konkrétně ve výběhu Tyrannosaura. Lewine Stottlemeier zbrunátněl v tváři a vyhrkl na vědce: "Co se děje? Sponzorovi, kterého zde zastupuji jste slíbil stoprocentní zabezpečení vaší výzkumné oblasti! Doufám, že mi nyní neřeknete, že váš Tyrannosaurus právě unikl". Ted Morton se podíval na Stottlemeiera, a s bledou tváří prohlásil: "Jistě to nevím. Pravděpodobně se mu ale podařilo uprchnout...".

Mezitím na druhé straně ostrova

Sedm metrů vysoká betonová zeď se táhla oběma směry. Za ní se rozléhaly panické výkřiky a zoufalé volání o pomoc. Do tohoto chaosu se vzácně mísily výstřely a řev rozzuřeného predátora. Zdí něco otřáslo, znovu. Po několika dalších ranách v ní zela rozsáhlá díra. Za ní se začaly rýsovat mohutné čelisti s četnými zuby. Hlava se pohnula, nyní velkým okem civěla skrz díru ven. Svoboda… Po několika dalších otřesech se sekce zdi zřítila. Z prachu, který se nyní vznášel všude okolo se vynořil gigantický dravec, proslulý Tyrannosaurus rex.
Z jeho čelistí mu visel kus jakéhosi velkého psa, patrně jednoho,který patřil k ostraze sektoru. Na zubech spodní čelisti visel obojek. Pouze toto a jmenovka s jménem "Yockel" zbylo z ubohého psa. Tyrannosaurus zaklonil hlavu a zbytek psa zhltnul.

Postavil se na sutiny ochranné zdi, a rozhlédl se okolo. Hlavu natáčel jako nějaký gigantický pták. Poté začenichal a vydal se vpřed. Pomalu, téměř opatrně jako kočka Tyrannosaurus začal sestupovat ze svahu, který se nacházel na jedné ze stran severního střediska. Šel mírně bokem, aby se nepřevrátil. Nohy opatrně kladl před sebe, pod jeho vahou se pod ním sesouvala půda. Několikrát ve snaze o rovnováhu švihl svým ocasem. To do vzduchu vířilo okolní půdu a hrálo si s okolní nízkou vegetací. Po sestupu z kopce se Tyrannosaurus otočil zpět. Spatřil dva dinosaury druhu Carnotaurus sastrei, kterým se také podařilo uniknout z výběhu. Zaujal dominantní pozici a na dva menší predátory mocně zařval. Ti bez váhání unikli do husté vegetace, která rostla poblíž.

Tyrannosaurus byl na svobodě...

Isla-Nublar-Crew

Sasquatch Mountain v TV

23. listopadu 2010 v 1:20 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
Sasquatch Mountain
Sasquatch Mountain, Kredit: www.flixster.com

Velice nadprůměrný a Kryptozoologicky laděný film jménem Sasquatch Mountain se v následujících dnech objeví na televizních obrazovkách. V televizi bude uveden pod českým názvem "Stopy Zla". Osobně jsem tento film viděl několikrát, a byl jsem z něj nadmíru nadšen. Všem návštěvníkům mého blogu mohu tedy jeho sledování vřele doporučit. V jedné z hlavních rolí se objeví Lance Henriksen, který je v rámci filmů, v nichž se objeví neznámí primáti hotový veterán (Celkem si zahrál v úctyhodných čtyřech filmech na toto téma).

Film bude vysílán na kanálu Barrandov, a to sice 23.11.2010 (22:10) a 24.11.2010 (03:15).


Sasquatch Mountain - Trailer, Kredit: theranchhand

Sasquatch Mountain na ČSFD.

Isla-Nublar-Crew

Autentický Videozáznam Vakovlka?

21. listopadu 2010 v 22:35 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Vakovlk
Thylacinus cynocephalus, Kredit: www.rainforestinfo.org.au

Fotografie a videozáznamy neznámých tvorů jsou vskutku vzácné. O to vzácnější je materiál, který se dá označit jako opravdu kvalitní. Mezi něj patrně patří i následující video, které v průběhu své expedice (2009) pořídil Murray McAllister. Na záznamu je zřetelně vidět relativně robustní tvor s velice silným a dlouhým ocasem. Zbarvení zvířete odpovídá kamufláži Vakovlka, který je znám především z historických fotografií a z některých zachovaných exemplářů. Podle stavby těla se nemůže jednat o psa dingo, který je v Austrálii četný. Hlava s protáhlými čelistmi na druhou stranu vylučuje kočkovitou šelmu. Opravdu pan Murray McAllister pořídil videozáznam žijícího Vakovlka? Některé indicie nasvědčují tomu, že ano...


Videozáznam běžícího tvora, Kredit: steveblackwe11

Isla-Nublar-Crew

Rozhovor s Jakubem Petrem

19. listopadu 2010 v 21:19 | Isla-Nublar-Crew |  Exkluzivní materiál
Jakub Petr
 Foto Jakuba Petra, Kredit: Jakub Petr

V tomto článku vám přináším rozhovor s dalším bloggerem. Tím je nyní Jakub Petr, který vede (nejen) paleontologicky zaměřený blog www.mojeznamkyavatar.blog.cz.

Rozhovor s Jakubem Petrem - 19.11.2010


Mohl by ses představit čtenářům mého blogu? Čím vším se zabýváš?

"Takže mé jméno je Jakub Petr je mi 13 let-blog mojeznamkyavatar jsem získal od svého bratrance-zajímám se o Paleontologii (hlavně o Jurské období)o Historii (17 a 18 století,I a II Světová válka)a okrajově i o Kryptozoologii"

Vezměme to tedy postupně. Jak jsi se začal zajímat o Paleontologii? Proč Tě tolik fascinuje?

"Začalo to asi....ve 3 letech kdy mi byla zakoupena hračka Triceratopse a od té doby se o dinosaury plně zajímám.Na Paleontologii mne nejvíce fascinuje nárust nově objevených druhů dinosaurů (neustále se zvětšující)"

Jaký ze současných nálezů shledáváš nejvíce zajímavým?

"Nejvíce pro mne zajímavým nálezem asi bude-no takhle pro mne jsou všechny nálezy zajímavé. Například nález Eotriceratopse který z trůnu sesadil největšího ceratopsida Triceratopse"

 Nejlépe zpracovaným filmem s dinosauří tématikou je bez jakýchkoliv debat Jurský Park Stevena Spielberga? Jaký je Tvůj názor na něj? Řadíš se mezi jeho širokou fanouškovskou základnu?

"Když jsem byl malý nevěděl sem co to ten "záhadný" Jurský park znamená ale když jsem ho shlédnul poprvé opravdu se mi zalíbil.Jsem fanoušek a to zejména dílů Jurský Park a Jurský Park:Ztracený Svět.Díl Jurský Park III-ten je umne v takovém rozporuplném položení,najednu stranu Spinosaurus porazil T-Rexe na starnu druhou mně potěšila právě přítomnost Spinosaura :) ale podle mne je Jurský Park III velmi slabý a nedostačující dílům ostatním"

Jaký je Tvůj názor na pokusy o klonování některých vyhynulých druhů a nejruznější genetické manipulace?

"Podle mne by se to mnělo zarazit-dinosauři už šanci žíti mněli ale propásli ji a tak si myslím že je naprosto zbytečné je klonovat.Ale co se týče druhů např.Dronte Mauricijský nebo Tigr Kaspický ti by mněli být naklonováni ti tu šanci žít ještě mají...."

Přejděme nyní k oblasti Kryptozoologie. Proč a jak jsi se o ní začal zajímat? Jací Kryptidi patří mezi Tvé nejoblíbenější?

"Začal jsem se zajímat teprve nedávno.Kryptozoologie je velmi zajímavý obor.Mezi mé "oblíbené" kryptidy patří bez pochyby bájný Bigfoot nebo tajemná Lochneska.Jsem zastáncem konspirační teorie"

Dříve ses mi letmo zmínil, že jsi odpůrcem Darwinovi evoluční teorie. Máš k tomu snad nějaké pádné důvody?

"Jsem VELKÝM odpůrcem ale raději se nebudu vyjadřovat aby se proti mně nikdo nenaštval"

Dostali jsme se nyní do závěru našeho podnětného rozhovoru. Chtěl bych ti poděkovat za tvůj zájem a popřát v životě mnoho úspěchu. Chtěl bys něco vzkázat čtenářům mého blogu?

"Hmmmmmm-nejsem moc na nějaké proslovy ale vzkážu jim toto:zajímejte se o naši historii i pre-historii získáte tím velký přehled do budoucna aned KDO NEPOCHOPÍ MINULOST NEPOCHOPÍ ANI SOUČASNOST A BUDOUCNOST"

Náhled do Blogu
Náhled do blogu www.mojeznamkyavatar.blog.cz, Kredit: Jakub Petr

Jakuba Petra můžete zastihnout na tomto blogu: 

www.mojeznamkyavatar.blog.czChcete také, aby rozhovor s Vámi byl vystaven na tomto blogu? Kontaktujte mne okomentováním tohoto článku, nebo mi napište na email: Paleo-DNA@seznam.cz

Isla-Nublar-Crew

Záplava Nových Druhů z Amazonie

19. listopadu 2010 v 1:27 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Amazonie
Oblast Amazonie, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Několikaletý zevrubný zoologický průzkum v oblasti Amazonie přinesl své ovoce. Celkem bylo objeveno 1200 nových druhů živočichů a rostlin. Kolosální rozmanitost života tohoto největšího deštného pralesa planety Země byla tedy znovu potvrzena.

Mezi objevy patří:

- 637 nových druhů rostlinstva.
- 500 nových druhů ryb a obojživelníků, do této skupiny patří i 24 jedovatých žab.
- 55 nových druhů plazů.
- 39 druhů savců, mezi které patří i říční delfín.
- 16 druhů ptáků, příkladem budiž papoušek lysý.

Papoušek lysý
Papoušek lysý, Kredit: www.novinky.cz

"Amazonie je nejdůležitější místo na Zemi, co se týče biologické rozmanitosti. Nachází se tam deset procent všech známých druhů.Skoro jedna pětina amazonského pralesa byla během posledních 50 let zničena", prohlašuje ředitel WWF (World Wildlife Fund) Jim Leape.

Isla-Nublar-Crew

Nový Dravý Savce

19. listopadu 2010 v 1:06 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Alaotra
Jezero Alaotra, Madagaskar, kredit: Isla-Nublar-Crew

K objevům nových druhů dravých savců v poslední době dochází pouze výjimečně. Nejnovějším přírustkem do této skupiny je druh jménem Galidie Durrellova (Salanoia durelli), která pochází z Madagaskaru. Galidie sídlí v mokřinách největšího madagaskarského jezera Alaotra. Nově objevený druh dosahuje až velikosti kočky. Poprvé byl spatřen již v roce 2004, jeho mršina byla objevena v roce následujícím. Byl zaslán do Muzea přírodní historie v Londýně, kde vědci našli společné znaky s galidií hnědoocasou (Salanoia concolor). Na základě mnoha rozdílů však byla tato galidie popsána jako zcela nový druh.

Pokud osobně mohu soudit, tak tento nový druh stavbou těla připomíná šelmičku promyku a hlavou s chrupem jakéhosi typického vesnického oříška.

Galidie Durrellova
Gallidie durrellova, Kredit: www.novinky.cz

"Je to pro nás úžasný objev a rozhodli jsme se, že poctíme našeho zakladatele Geralda Durrella tím, že po něm tento nový druh pojmenujeme" prohlásil tahoun expedice Fidimalala Bruno Ralainsasolo. Gerald Durrell, po němž byl nový druh pojmenován byl významný zoolog, který bohužel zemřel před 15 lety.

Isla-Nublar-Crew

Nový Druh Olihně

19. listopadu 2010 v 0:29 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Indický Oceán
Indický Oceán, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Ke zcela unikátnímu objevu došlo v jižní části Indického oceánu. Nově objeveným živočichem je oliheň ze skupiny chiroteuthida, která dosahuje délky až 70cm. Co ji činí unikátním je fakt, že její orgány vytvářejí světlo, které láká její kořist. Byla identifikována v průběhu analýzy zhruba 7.000 vzorků, které byly v průběhu loňského roku nasbírány členy skupiny IUCN (International Union of Conservation of Nature). Cílem plavby bylo odhalení tajemství podmořských hor Indického oceánu a zachování některých ohrožených druhů.

Nový druhOlihně
Nový druh Olihně, Kredit: www.bbc.co.uk

"Po 10 dnů 21 vědců pomocí mikroskopů neúnavně zkoumalo řady sklenic, které obsahovaly ryby, olihně, zooplankton a další zajímavé tvory", říká Alex Rogers z oddělení zoologie na Oxfordské Univerzitě. "Mnoho druhů se mezi sebou moc neliší, takže jsme museli detailně zkoumat rozličné morfologické znaky, jako uchycení svalů nebo délku střev, aby jsme je od sebe mohli odlišit.", tvrdí dále Alex Rogers.

Zdá se, že je stále ještě co objevovat, zvláště pak ve světových oceánech. Co přijde příště?

Isla-Nublar-Crew

Return to Isla Nublar - Profil Dilophosaura

17. listopadu 2010 v 4:36 | Isla-Nublar-Crew, Cryptidsaurian |  Return to Isla Nublar

Jurassic Park : Return to Isla Nublar

Profil druhu: Dilophosaurus wetherilli
Dilophosaurus Wetherilli
Dilophosaurus wetherilli, Kredit: www.jplegacy.org

Základní informace:
- Rodové jméno: Dilophosaurus
- Geologické období: Raná Jura
- Výskyt: Asie, Amerika
- Délka: 6m
- Výška: 2m
- Potrava: Jiné druhy dinosaurů, drobní živočichové
- Český význam jména: "Ještěr se dvěma hřebeny"

Dilophosaurus wetherilli v rámci projektu "Jurassic Park: Return to Isla Nublar":

- Dilophosaurus byl v Jurském Parku vskutku nedoceněn, v našem projektu tedy získal významnou roli.

- Tento primitivní Theropod bude jedna z indicií, která skupinu badatelů přivede na ostrov Isla Nublar. Jeho výskyt bude zvýšen především v oblasti východního přístavu Isla Nublaru, tj. v oblasti, v níž se bude nacházet džíp Dennise Nedryho. Tento džíp hráč bude muset následovně zprovoznit - obstarání autobaterie, a paliva budou patřit mezi základní požadavky.

- Dilophosauři budou projevovat jasné znaky pohlavního dimorfismu, a to především ve velikosti a v jejich zbarvení. Tito dravci budou hnízdit poblíž vodních toků mezi kořeny mohutných stromů.
_____________________________________________________________________________

Chcete se podílet na tomto ambiciózním projektu? Kontaktujte mne okomentováním tohoto článku, nebo na adrese Paleo-DNA@seznam.cz.

Isla-Nublar-Crew, Cryptidsaurian

Return to Isla Nublar - Profil Spinosaura

17. listopadu 2010 v 3:57 | Isla-Nublar-Crew |  Return to Isla Nublar

Jurassic Park : Return to Isla Nublar

Profil druhu: Spinosaurus aegyptiacus

Spinosaurus aegyptiacus
Spinosaurus aegyptiacus, Kredit: www.jplegacy.org

Základní informace:
- Rodové jméno: Spinosaurus
- Geologické období: Křída
- Výskyt: Severní Afrika
- Délka: 12-16m
- Výška: až 6m
- Potrava: Jiné druhy dinosaurů, ryby
- Český význam jména: "Trnitý ještěr"

Spinosaurus aegyptiacus v rámci projektu "Jurassic Park: Return to Isla Nublar":

- V naší herní modifikaci má spíše vedlejší roli. Více prostoru by však měl dostat v případném dalším pokračování, které by mělo být zasazeno na ostrově Isla Sorna (konkrétně v roce 1997).

- V Jurském Parku se ukázal být živočichem skvěle adaptovaným pro vodní prostředí. Jedinec viděný v Jurském Parku III byl však zřejmě jediným svého druhu, který InGen naklonoval. Ten se vydává z ostrova, aby si našel partnera. Zcela vyčerpán a dehydratován bude vyplaven na opuštěnou Kostarickou pláž v oblasti Cabo Blanco. Svědci pozorování ohlásí základně InGenu, okamžitě také opustí oblast.

- Dezorientovaný Spinosaurus se mezitím částečně vzpamatuje, a korytem řeky se vydá do vnitrozemí. Úkolem týmu dr. Alana Granta bude pronásledovat ho, a uspat ho.

- Po nějakou dobu zůstane na základně InGenu, zde na něj bude také umístěno radiolokační zařízení a bude přepraven zpět na Isla Sornu.

_____________________________________________________________________________

Chcete se podílet na tomto ambiciózním projektu? Kontaktujte mne okomentováním tohoto článku, nebo na adrese Paleo-DNA@seznam.cz.

Isla-Nublar-Crew

Return to Isla Nublar - Profil Tyrannosaura

17. listopadu 2010 v 3:34 | Isla-Nublar-Crew |  Return to Isla Nublar

Jurassic Park : Return to Isla Nublar

Profil druhu: Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex
Samice druhu Tyrannosaurus rex, kredit: www.jplegacy.org

Základní informace:
- Rodové jméno: Tyrannosaurus
- Geologické období: Pozdní Křída
- Výskyt: Severní Amerika
- Délka: 13m
- Výška: 4m
- Potrava: Masožravec
- Český význam jména: "Král tyranských ještěrů"

Tyrannosaurus rex v rámci projektu "Jurassic Park: Return to Isla Nublar":

- Podle nejnovějších vědeckých studiích se druh Tyrannosaurus rex dožíval až věku 25 let. Samici na Isla Nublaru mohlo být v období prvního filmu (1993) maximálně 5-6 let, což vyplývá z některých vět, které majitel parku John Hammond ve filmu vyřknul. Čistě hypoteticky by se tato samice měla dožít roku 2018. Události herní modifikace však budou zasazeny o několik let dříve. Takřka téměř těsně po událostech 3. filmu, který se odehrál v roce 2001.

- John Hammond se těsně po příletu na ostrov Isla Nublar zmínil ohledně tohoto titánského theropoda. A to sice, a nyní cituji: "Máme Tyrannosaura..." Z čehož vyplývá, že by se na ostrově měl vyskytovat pouze jeden jediný exemplář tohoto hrůzostrašného druhu. Některé divoké nápady by mohly zajistit existenci více Tyrannosaurů na ostrově (mohli by například pocházet z některých vajec z líhně), to by se však bezesporu vymykalo kánonu. A tomuto já se chci vyvarovat.

- Dr. Alan Grant bude předpokládat, že se s Tyrannosauřicí expedice na ostrově již nesetká.  Tato jeho úvaha se však posléze ukáže jako mylná. Samice bude stále při plné síle. Po určitou dobu bude skupinu trosečníků sledovat až do návštěvnického střediska, kde se zbylí přeživší ukryjí a pokusí se zatarasit všechny vchody.

- Samice Tyrannosaura se také zapřičiní i o rozsáhlé prořídnutí několikačlené expedice BioSynu, v jejích čelistech skončí i sám Lewis Dodgson. Tato idea bude provedena ve formě herní animace. Za její návrh bych chtěl upřímně poděkovat významnému členovi týmu Cryptidsaurianovi.

Další profily této herní modifikace budou věnovány Velociraptorům, Dilophosaurovi a Spinosaurovi.
_____________________________________________________________________________

Chcete se podílet na tomto ambiciózním projektu? Kontaktujte mne okomentováním tohoto článku, nebo na adrese Paleo-DNA@seznam.cz.

Isla-Nublar-Crew

Proč letos nevyšla Kryptozoologická expedice?

17. listopadu 2010 v 2:28 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Snímek z Raspenavy
Snímek z Raspenavy, Kredit: www.betka-betty.webgarden.name

Pravidelní návštěvníci blogu si mohou pamatovat, že tyto letní prázdniny jsem plánoval výpravu k Šolcově rybníku, kde se má vyskytovat Česká obdoba Tatzelwurma. Má se jednat o neznámý druh velkého ještěra, jehož tělo se podobá doutníku. Údajně je také velice jedovatý.

Od expedice jsme však nakonec museli upustit. Obec Raspenava, kde jsme chtěli po dobu výpravy přebývat, byla do značné míry poničena povodní. Počasí je již  nyní na pátrání po jakémsi neznámém ještěrovi příliš chladné, budeme si tedy muset počkat až napřesrok.

Chtěl bych tímto rovněž i projevit hluboké soucítění s poškozenými obyvateli Raspenavy. Přeji všem brzké vzpamatování se z těchto tragických událostí a spoustu úspěchu v budoucím životě.

Isla-Nublar-Crew

Trnitá cesta Jurského Parku IV

16. listopadu 2010 v 21:14 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV
Tyrannosaurus rex, Kredit: www.connect.in.com

Jurský Park je pravděpodobněji jedním u nejvíce očekávaných filmů současnosti. Je to také bohužel film, jehož natáčení je vskutku dlouho oddalováno. První zprávy o jeho natáčení se objevily již v roce 2001, v roce, v němž světlo světa spatřil zatím poslední díl trilogie - Jurský Park III. Ponořte se se mnou do období minulých let a připomeňte si trnitou cestu tohoto filmu, který se za poslední roky stal doslovným fenoménem. Někdo by mohl říci, že s Jurským Parkem IV je to jako s Yettim - Každý o něm mluví, ale nikdo ho neviděl...

Comming soon? Vskutku?, Kredit: www.sirdizzy.org

_____________________________________________________________________________
2001
- Objevují se první předběžné informace, které potvrzují natočení dalšího dílu Jurského Parku.
2002
Červen

- Steven Spielberg oznámil časopisu Starlog, že chtěl produkovat Jurský Park IV, a že Joe Johnston by ho měl režírovat.

Listopad

- Scénárista William Monahan byl najat, aby sepsal scénář pro nový film. Dokončení filmu bylo předběžně určeno pro rok 2005.

- Sam Neill v rozhovoru projevil své nadšení: "Jistě, Steven Spielberg a jeho lidé, jsou nyní při přípraváh natáčení nového Jurského Parku vskutku zaneprázdnění. Je tu jistá šance, že mne v něm uvidíte. Jako mnoho ostatních lidí jsem vážně překvapen, protože jsem se domníval, že již nepřijdou s novým nápadem, jak moji postavu opět dostat do příběhu. Přišli však s vynikajícím nápadem. Steven mne s jeho příběhem vážně oslnil.... S dinosaury se stane něco hrozného, a lidem to zrovna moc neprosvědčí. Ti vědci se nikdy neponaučí."

Sam Neill pravděpodobně hovořil o scénáře Williama Monahana. Poslední dvě věty rozhovoru mou teorii do jisté míry podpírají.

Rozhovor pokračoval dále: "Pamatujete si na ten pocit, když jste viděli první film - bylo to čiré okouzlení. Byli jsme tak uneseni a cítilu majestátnost toho všeho. Domnívám se, že další film může dosáhnout stejných výsledků. Ze všech konceptů, které se v Jurských Parcích objevily, je tento můj nejoblíbenější."
2003
Červenec

- William Monahan údajně dokončil první verzi scénáře. Příběh již dále nebyl zasazen v ostrovním prostředí. Podle dostupných informací se v tomto příběhu měl objevil paleontolog dr. Alan Grant a spousta nesmyslných hybridních dinosaurů, z nichž je pravděpodobně nejznámnější jakýsi humanoidní Theropod. Natáčení mělo začít roku 2004 na Havaji a v Kalifornii
2004
Září

- V průběhu září roku 2004 John Sayles přepisoval scénář. Dokončení filmu bylo stanoveno na konec roku 2005.

Říjen

- Paleontolog Jack Horner oznámil, že při natáčení nového dílu Jurského Parku bude znovu pracovat jako odborný poradce v rámci paleontologie.
2005
Duben

- Tvůrce zvláštních efektů, uznávaný Stan Winston vysvětloval, proč došlo k velkým zpožděním při produkci filmu. Důvod byl ten, že scénáře byly neustále upravovány, žádný z nich Stevena Spielberga neuspokojoval. Winston tvrdil, že Steven "Cítil, že žádná verze scénáře dostatečně nevyvažuje vědu a akci. Je to poněkud složité, protože moc vědy ve filmu působí jako vykecávání. Na druhou stranu - se spoustou akce to bude vypadat, jako kdyby ten film neměl hlubší ideu."

Stan Winston také prohlásil, že: "Rozhodně se suneme dopředu, a Jurský Park IV se stane skutečností. Jsme velice vzrušeni tím, že všichni můžeme opět pracovat společně, protože natáčení Jurského Parku je jako jedno velké rodinné setkání. Mezi sebou se všichni dobře známe, takže si vždy užijeme spoustu zábavy. Také jsem nadšen onou výzvou - můžeme tu zvednou laťku, a přinést světu něco unikátního."
2006
Únor

- Známý producent Frank Marshall oznámil, že byl dokončen ideální scénář. Natáčení mělo začit v roce 2007, a mělo by být zkompletováno v průběhu následujícího roku.
Podle informací z tohoto období se v JPIV měla objevit Lex, filová vnučka Johno Hammonda.
2007
Březen

- Herečka Laura Dern byla požádána, aby znovu zosobnila roli paleobotaničky Ellie Sattlerové. V tomto období společnost Universal chtěla film stále vydat roku 2008. Dále bylo oznámeno, že Joe Johnston by neměl film režírovat. Další osobou, která byla údajně kontaktována byl Richard Attenborough, který se ve filmech objevil jako John Hammond, duchovní otec Jurského Parku. Jeff Goldblum vyjádřil zájem o účinkování v Jurském Parku IV.
2008
Prosinec

Producentům společnosti Universal, Kathleen Kennedyové a Franku Marshallovi, byla položena jednoduchá otázka: "Došlo k nějakým pokrokům v rámci pokračování nového Jurského Parku?" Zareagovali takto: "Ne... Nevím. Myslím, že je to kvůli úmrtí Michaela Crichtona. Možná je to znamení toho, že by jsme si s tím již neměli zahrávat."
2009
Listopad

Joe Johnston hovořil o možnosti natočení nového dílu. Rovněž prohlásil, že film se film kompletně lišit od předchozích. Poznamenal také, že by mohl nastartovat novou trilogii.
2010
Leden

V rozhovoru Joe Johnston potvrdil, že Jurský Park může načnout zcela novou trilogii. Také dodal, že "Jurský Park IV překoná vše, co jste prozatím viděli."

Joe Johnston doslova řekl: "Jurský Park IV bude zcela jistě natočen. Překoná vše, co jste prozatím viděli. Prakticky se odtrhuje od tří předchozích dílů - může to být počátek další trilogie. Půjdeme na to úplně jinak. Zatím mohu prozradit pouze toto."

Bez bližší datace

Podle nejnovějšího rozhovoru by měly probíhat práce na novém scénáři. Joe Johnston řekl, že by na filmu chtěl společně se Stevenem Spielbergem začít pracovat, jakmile jen dokončí film Captain America.
____________________________________________________________________________

Jak vidíte, tak to s Jurským Parkem IV bylo v minulých letech jako na horské dráze. Dočkáme se ho někdy vůbec? Informace z poslední doby jsou však celkem optimistické, můžeme tedy stále doufat...

Pro více aktuálních informací doporučuji pravidelně navštěvovat www.jurassicparkiv.org.

Isla-Nublar-Crew

Mutant - Recenze

14. listopadu 2010 v 3:42 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
SabreTooth
SabreTooth, Kredit: www.moviegoods.com

Původní název: Sabretooth
Rok výroby: 2002
Režie: James D. R. Hickox
Hrají: David keith, Vanessa Angel, John Rhys-Davies, Josh Holloway, Nicole Tubiola, Allie Moss, Todd Jensen, James D. R. Hickox
Žánr: Sci-Fi

Příběh tohoto filmu se točí okolo projektu, v němž se genetičce Catherine Vicily podaří naklonovat zástupce skupiny šavlozubých koček, konkrétně druh Smilodon fatalis. Celý projekt sponzoruje milionář, kterého ve filmu hraje vynikající herec John Rhys-Davies.
Při převozu, při němž dojde k havárii nákladního vozidla, se šelma dostane na svobodu. Lovecká výprava se vydává po stopách prehistorické šelmy. Ta mezitím začne ohrožovat skupinu baťůžkářů, kteří se v oblasti náhodou nacházejí.

Scénář filmu je celkem dobře využitý, scénárista v rámci možností odvedl relativně dobrou práci. Speciální efekty tvoří počítačová animace (CGI)  a animatronika "šavlozubého tygra". Oba druhy speciálních efektů zde jsou mírně nadprůměrné.

Zprvu jsem se zamýšlel nad tím, proč je zde Smilodon tak agresivní, proč v průběhu filmu napadne tolik lidí. Došel jsem k závěru, který by tento aspekt mohl ospravedlnit. Catherine v jedné scéně vysvětluje, že co nejdříve chtěla mít dospělé zvíře. Genetickou modifikací tedy urychlila jeho růst. To by tedy mohlo vysvětlit zvýšenou potřebu příjmu živin. Toto podporuje i Český název filmu - Mutant - což svědčí o tom, že při klonování tvora došlo k jisté modifikaci genomu.Podobné genetické úpravy byly provedeny i v Jurském Parku Michaela Crichtona.

Zajímavosti:
- Scénárista tohoto filmu sepsal i scénář filmu "Attack of the Sabretooth", v němž se rovněž objevuje několik jedinců vyhynulého druhů Smilodon fatalis.
- Podtitul filmu zní: "Je lepší nechat některé věci vyhynulé".

Články související s filmem:

Isla-Nublar-Crew

Kde všude jsem k zastižení...

13. listopadu 2010 v 23:51 | Isla-Nublar-Crew |  Novinky
Veřejně se neprojevuji pouze na webu blog.cz. Nalézt mne můžete i na následujícíh webových stránkách:

DeviantART
Na této umělecky zaměřené stránce působím již téměř dva roky. Všem mohu registraci na DeviantARTu vřele doporučit... Díky tomuto webu jsem si našel mnoho přátel z celého světa. Od U.S.A až po Nový Zéland. Navíc se díky tomu pravidelně procvičuji v Angličtině.

http://isla-nublar-crew.deviantart.com/


Youtube
Počínaje dnešním dnem jsem se zapojil i do Youtube komunity. Na Youtube působím pod jménem "PaleoGenetics". V budoucnu se na mém kanálu objeví sestřihy některých filmů, dále videa v souvislosti s projektem Jurassic Park: Return to Isla Nublar a další můj drobnější projekt, který se bude zabývat parodiemi na Jurský Park.

http://www.youtube.com/user/Paleogenetics


Prvním videem, které jsem nahrál do svého profilu je teaser nové hry s tématikou Jurského Parku.


Teaser hry od TellTale, Kredit: PaleoGenetics

Isla-Nublar-Crew

Triassic Attack

13. listopadu 2010 v 22:56 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
Dámy a pánové, dovolte mi představit vám pravděpodobně nejstupidnější film v historii kinematografie. Řeč je tu o filmu "Triassic Attack", jehož natáčení bude dokončeno v průběhu letošního roku. Tento film bude produktem společnosti SyFy. Alternativní název filmu je "Fossil".

Triassic Attack
Triassic Attack, Kredit: www.forum.animalattack.info

Názvem filmu jsem byl zprvu potěšen. Po zjištění zápletky mne však jakýkoliv bližší zájem o tento film docela opustil.

Film bude pojednávat o několika fosíliích, které budou oživeny při indiánském obřadu. Ty posléze v místním městečku začnou šířit chaos. Podle dosavadních informací se ve filmu vyskytnou 3 druhy vyhynulé zvěře - Tyrannosaurus rex, Pteranodon ingens a blíže neurčený dromaeosaurid. Podle lebky se pravděpodobně jedná o Velociraptora nebo Dromaeosaura.

Jak směšné...

Přeskočme však příběh samotný. Na tomto projektu mi však nesedí více věcí.
- Film má název Triassic Attack, tudíž by organismy vyskytující se ve filmu měly pocházet z období Triasu. Ve všech případech se však jedná o zástupce křídové fauny.
Pro úplnost uvádím geologickou dataci: Trias - před 251-199 miliony let
                                                               Křída - před 145-65, konče rozhraním K-T
- Na křídlech Pteranodona v tomto filmu nejsou žádné blány. Jak by tedy mohl létat?!


Video z natáčení, Kredit: lkazakov

Isla-Nublar-Crew

Tyrannosaurus

12. listopadu 2010 v 5:23 | Isla-Nublar-Crew |  Prehistorické Profily
Tyrannosaurus rex
Část skeletu druhu Tyrannosaurus rex, Kredit: www.mysciencebox.org

1. Tyrannosaurus z pohledu vědeckého:

Základní informace:
- Rodové jméno: Tyrannosaurus
- Geologické období: Pozdní Křída
- Výskyt: Severní Amerika
- Délka: 13m
- Výška: 4m
- Potrava: Maso - především ornithopodi a ceratopsidi, např. Triceratops horridus, Torosaurus latus, Anatotitan copei.
- Český význam jména: "Král tyranských ještěrů"

Synonyma Tyrannosaura:
- Aublysodon molnari
- Dinotyrannus megagracilis
- Dynamosaurus imperiosus
- Manospondylus gigas
- Stygivenator molnari

Blízce příbuzné druhy:
- Albertosaurus sarcophagus
- Alioramus remotus
- Daspletosaurus torosus
- Gorgosaurus libratus
- Nanotyrannus lancensis
- Tarbosaurus bataar

Tyrannosauři
Tabulka velikostí Tyrannosaurů, Kredit: www.wikipedia.org

Jednoznačně se jedná o nejznámnější druh dinosaura vůbec. Tento Theropod je také velice často filmaři a spisovateli používán v populární kultuře všeho druhu.
Jeden z posledních velkých dravců se honosil čelistmi, které obsahovaly zuby velikosti dýky. Podle nejnovějších nálezů je zřejmé, že tito hrůzostrašní predátoři lovili v několikačlených smečkách. Jejich styl života se do značné míry mohl chováním podobat dnešním lvům, kteří loví podobným způsobem. Smečka Tyrannosaurů byla pravděpodobně rozdělena do několika skupin. Mladší exempláři nejspíše naháněli kořist přímo před čelisti starších jedinců, kteří byli ukryti v bujné vegetaci. Ti posléze vyrazili z úkrytu, a s kořistí udělali krátký proces.
Je nadmíru pravděpodobné, že se mladí dinosauri druhu Tyrannosaurus rex honosili jakýmsi protopeřím. Tento koncept byl pevně ukotven i v knize Michaela Crichtona jménem Ztracený Svět: Jurský Park.
Dlouhou dobu byl tento druh považován za největšího Theropoda všech dob. V poslední době ale byl několika predátory délkově překonán (Giganotosaurus carolinii, Spinosaurus aegyptiacus). Díky své mohutné tělesné konstituci si prozatím ale zachoval alespoň jeden primát - jde zřejmě o nejmohutnějšího dravého dinosaura všech dob.
Podle světově uznávaného paleontologa Jacka Hornera byl Tyrannosaurus pouhým mrchožroutem.  Tento dravec je však pro pozici požírače mršin až moc dobře vybaven. Podle nejnovějších studií byl tento výkonný predátor schopen jak lovit mrštnou kořist, tak drtit mohutné kosti mršin uhynulých dinosaurů.

Nejvýznamnější nález v rámci Tyrannosaura:
Paleontoložkou Mary Schweitzerovou byla uvnitř silné kosti Tyrannosaura objevena měká tkáň. Její objev značně podporuje příbuznost dinosaurů a současných ptáků. Na toto téma se na mém blogu již zanedlouho objeví samostatný článek.

2. Dokumentární pořady:

- Když dinosauři vládli světu (2000) CZ, Tony Mitchell
- Putování s Dinosaury (1999) CZ, Tim Haines, Jasper James
- Pravěk (2010) CZ,
- Toulky dinosaurů Amerikou (2001) CZ, Pierre de Lespinois

3. V populární kultuře:

Tyrannosaurus rex
Tyrannosaurus rex (Dino Crisis), Kredit: www.gamespot.com

3.1 Filmy:

- Carnosaurus (1993) CZ, ****
- Carnosaurus 2 (1995), Louis Morneau
- Carnosaurus 3 (1996), Jonathan Winfrey
- Doba Ledová 3: Návrat Dinosaurů (2009) CZ, Carlos Saldanha, Mike Thurmeier, ***
- Ještěři (2001) CZ, Jim Winorsky
- Jurský Park (1993) CZ, Steven Spielberg *****
- Jurský Park III (2001) CZ, Joe Johnston, ****
- Prehistorický Park (2006) CZ, Matthew Thompson, ***
- The Eden Formula / Tyrannosaurus Wrecks (2006), John Carl Buechler, ***
- Tyrannosaurus Rex (2007) CZ, **
- Záhada potopené lodi
- Ztracený Svět: Jurský Park (1997) CZ, Steven Spielberg ****

3.2 Knihy:

- Dinoland (Série několika výtisků)
- Jurský Park (1990) CZ, Michael Crichton, *****
- Řeky času
- Ztracený Svět: Jurský Park

3.3 Hry

- Dino Crisis (1999)
- Dino Crisis 2 (2000)
- Jurassic Park: Operation Genesis (2003)
- Jurassic Park: Trespasser (1998)
- Warpath: Jurassic Park

4. Kryptozoologické souvislosti

- Někteří údajní "Neo-Theropodi" ze Severní Ameriky.
- Africký Kasai Rex.

Musím však podotknout, že případné přežití Tyrannosaura, jako biologického druhu, do současnosti je značně nepravděpodobné - prakticky nemožné. To samé platí i pro druhy, které by se z něj mohly v průběhu času vyvinout.

Isla-Nublar-Crew

Vodáci se pravděpodobně střetli se Sasquatchem

10. listopadu 2010 v 0:32 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Bigfoot
Bigfoot, Kredit: www.ghostradio.wordpress.com

Tento incident se odehrál na řece McKenzie, která se nachází ve středním Oregonu, který má relativně dlouhou historii v rámci pozorování neznámých primátů. Já sám jsem do tohoto státu zasadil fiktovní příběh, který se snad zanedlouho vyskytne na mém blogu.


Audiovizuální záznam o Bigfootech v Oregonu, Kredit: oregonbigfoot

BFRO (Bigfoot Field Researchers Organisation) oznámila další unikátní pozorování kolosálního Amerického primáta, Sasquatche. Podle oficiálních informací se na břehu objevil tmavý, vzpřímený objekt s dlouhýma rukama, který při proplutí vodáků zmizel v husté vegetaci, která byla na březích řeky hojná. Nic v rámci tohoto pozorování neodpovídá jakékoliv falzifikaci, zdá se , že se jedná o další unikátní záznam, na němž je zobrazen další reliktní druh hominida, jménem Sasquatch.


Záznam gigantického primáta, Kredit: Jeepgoup

Oblast  v Oregonu jménem "Tři Setry" (Žádná souvislost s Českou hudební skupinou) je proslavena pozorováními a nálezy stop neznámých gigantických primátů

Je zřejmé, že zobrazený tvor je o něco mohutnější, než běžný současný člověk (Homo sapiens sapiens).

Chování zobrazeného primáta se rovněž do jisté míry schoduje s chováním Sasquatche, kteří jsou často pozorováni v okolí potoků, nebo řek. Viz.: Unikátní záznam Pattersona a Gimlina, na němž byla zachycena samice Bigfoota, jménem Patty.

Isla-Nublar-Crew

Kryptozoologie - Soutěž o věcné ceny

9. listopadu 2010 v 23:52 | Isla-Nublar-Crew |  Soutěže
Latimérie podivná
Latimérie podivná (Latimeria chalumnae), Kredit: www.dailylife-tokyo.blogspot.com

Na tuto chvíli jsem čekal již několik týdnů. Záviselo na návštěvnosti mého blogu, která je nyní již relativně vysoká. Toto mne tedy "nakoplo" k nastartování této unikátní soutěže.

Otázky:
- V souvislosti s Kryptozoologií a s neznámými druhy zvířat.
- Identifikace snímků, na nichž budou znázorněna méně známá zvířata.
- Přiřazení kryptidů k některým z vyhynulým druhů organismů.
A další otázky...

Tato soutěž začne, když se do ní přihlásí minimálně 5 účastníků.

Isla-Nublar-Crew

Kočkovitá šelma z Wolverhamptonu

8. listopadu 2010 v 19:02 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Wolverhampton
Wolverhampton, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Mohutná kočkovitá šelma podobající se panteru se objevila ve Wolverhamptonu (Velká Británie). Jako panter jsou označováni melanističtí jedinci Levharta (Panthera pardus) a Jaguára (Panthera onca). Svědek ze své kuchyně během telefonického rozhovoru na stromě spatřil velkou černou skvrnu. Jako zajímavost mohu dodat, že svědkové spatřili tajemnou kočkovitou šelmu i nedaleko Wolverhamptonu, a to sice v sousedním Bridgnorthu. Může zde být nějaké souvislost?

"Jak jsem hovořil, tak se objekt pohnul, a já jsem si uvědomil, že jde o živého tvora, byl velký zhruba jako Německý ovčák," Tvrdí pan Hall (55). "Lidé mi zřejmě nebudou věřit, to co jsem viděl byla ale velká kočka. Velmi něžně slezla ze stromu a protáhla si záda."

Pan Hall si z kuchyně odbehl pro fotoaparát. Výsledkem jeho snažení je snímek, na němž je mezi větvemi stromů vidět jakási kočkovitá šelma. Nicméně mě spíše připomíná přerostlou kočku domácí (Felis silvestris felis catus), nebo kočku divokou (Felis silvestris). Na pantera vyfocené zvíře nemá dostatečně robustní hlavu, navíc jeho zbarvení odpovídá spíše klasickému kočičímu mourování. Teorii s kočkou divokou navíc nahrává silný ocas, který zřetelně pod zvířetem visí. Rovněž se domnívám, že větve stromu na snímku by nebyly schopny pantera, nebo jinou větší kočkovitou šelmu unést. Nicméně žádná domácí, ani divoká kočka nemůže dosáhnout velikosti "Německého ovčáka".

Kočkovitá šelma
Snímek kočkovité šelmy, Kredit: www.expressandstar.com

Zvýrazněná silueta
Zvýrazněná silueta, Kredit: Isla-Nublar-Crew

O svém pozorování se pan Hall svěřil jeho sousedce. Ta mu řekla, že ji při procházce před třemi, nebo čtyřmi měsíci při procházce zastavil pejskař, a varoval ji, ať si v okolí dává pozor.

"Řekla mi, že viděla kočku velikosti velkého psa, obávala se jí.", cituje ji pan Hall. "Zvíře této velikosti zde může pohodlně přežívat. V okolí se zde vyskytuje spousta králíků a veverek, které může lovit.", uzavírá své svědectví pan Hall.

Isla-Nublar-Crew

PaleoGenetika v Populární Kultuře II. - Knihy

7. listopadu 2010 v 6:59 | Isla-Nublar-Crew |  Rozcestníky Blogu
V pokračování předchozího článku nyní čtenáře mého blogu seznámím s knihami v nichž se vědcům podařilo pomocí postupů genetického inženýrství naklonovat některé vyhynulé druhy zástupců prehistorického života. Publikace, které vyšly v ČR jsou obligátně označené zkratkou "CZ".

Jurský Park
Jurský Park, Kredit: www.underground.mn
_____________________________________________________________________________

Ancestor (2010), Scott Sigler *****
- Hybridní tvor ze skupiny Synapsida.
_____________________________________________________________________________

Balook (1990), Piers Anthony ***
- Baluchitherium bugtiense
- Další druhy budou v průběhu několika dnů doplněny.
_____________________________________________________________________________

Carnosaurus (1984), Harry Adam Knight (John Brosnan) *****
- Altispinax dunkeri
- Brachiosaurus brancai
- Deinonychus antirrhopus
- Dilophosaurus wetherilli
- Megalosaurus bucklandii
- Scolosaurus tutus
- Tarbosaurus bataar
- Tyrannosaurus rex
_____________________________________________________________________________

DinoCroc (2005), Thompson O´Rourke
- Sarcosuchus imperator
_____________________________________________________________________________

Jurský Park (1990) CZ, Michael Crichton *****
- Apatosaurus ajax
- Cearadactylu atrox
- Compsognathus longipes
- Dilophosaurus wetherilli
- Microceratops gobiensis (Microceratus gobiensis)
- Stegosaurus stenops
- Triceratops horridus
- Tyrannosaurus rex
- "Velociraptor antirrhopus"
_____________________________________________________________________________

Replica (2009), Bill Clem ****
- Thylacinus cynocephalus
- Thylacinus cynocephalus - hybrid.
_____________________________________________________________________________

Sabre City (????), James R. Paddock
- Neznámé
_____________________________________________________________________________

Smilodon (2003), James R. Paddock *****
- Smilodon fatalis
_____________________________________________________________________________

The Last Sabre (????), James R. Paddock
- Neznámé
_____________________________________________________________________________

The Pleistocene Redemption (1997), Dan Gallagher ****
- Canis dirus
- Coelodonta antiquatis
- Homo neandrthalensis
- Megatherium americanum
- Megalania prisca
- Meiolania brevocollis
- Sivatherium giganeum
- Smilodon fatalis
- Thylacoleo carnifex
_____________________________________________________________________________

Ztracený Svět: Jurský Park (196) CZ, Michael Crichton *****
- Apatosaurus ajax
- Carnotaurus sastrei
- Compsognathus longipes
- Gallimimus bullatus (Zmínka v dokumentech InGenu)
- Mussaurus patagonicus
- Pachycephalosaurus wyomingensis
- Stegosaurus stenops
- Triceratops horridus
- Parasaurolophus walkeri
- Tyrannosaurus rex
- "Velociraptor antirrhopus"
_____________________________________________________________________________

Isla-Nublar-Crew