Debakl GenTechu - Část 1.

23. listopadu 2010 v 18:30 | Isla-Nublar-Crew |  Má tvorba

Debakl GenTechu - Část 1.


Společnost GenTech byla založena na konci roku 2010. Specializovala se na extrahování DNA z pozůstatků vyhynulých druhů zvířat a její podrobný výzkum. Publicitu si především získala naklonováním několika v současnosti vyhynulých organismů. Mezi ně patří Vakovlk, zebra Kvaga a pták Dodo. O několik let později došlo k významnému průlomu v oblasti genetiky, za kterým stál právě GenTech. Následující příběh se odehrává v roce 2015.

Ostrov Guadalupe, Jižní Amerika

Pokoj byl částečně prozářen pronikavým tropickým sluncem. V okně se rýsovaly dvě postavy, jedna z nich sledovala palmy, které se vlnily v osvěžujícím vánku, o několik kilometrů dále bylo vidět obydlenou oblast. Další osoba se hrbila nad stolním počítačem.

"Takže, jak jste to dokázali?" Zeptala se osoba u okna. Muž u počítače se otočil na židli, a začal vysvětlovat: "Byla to složitá cesta. Vycházeli jsme hlavně z výzkumu genomů současných zvířat a významného objevu Mary Schweitzerové. Provedli jsme genetickou analýzu každičkého ptáka a ještěra, kteří na Zemi v současnosti žijí. Dokonce jsme kvůli tomu sponzorovali několik expedic, které hledaly nové druhy organismů. Porovnáváním genů jsme se na genetické mapě dobrali předka všech ptáků, čímž jsme se potažmo dostali až do druhohor. Jak jistě víte, ptáci jsou potomci dinosaurů. Porovnáním s genomem z měkké tkáně Tyranosaura jsme se dobrali dalších souvislostí. Zkompletování genetického vzorce libovolného Theropodního dinosaura potom byla již relativně hračka." Tudíž zde chováte pouze dravé dinosaury?" namítnul zástupce sponzora celého projektu. "Nikoliv. První dinosauři patřili mezi dravce. Po mnoha letech výzkumu a neméně patentech jsme dokázali genetické hodiny popohnat nejen dozadu, ale i dopředu. Tím pádem se nám podařilo stvořit i býložravé Dinosaury. Genetické kódy jsme znovu porovnávali s kusými sekvencemi, které jsme získali z fosílií. Jejich souhlasnost potvrzuje to, že jsme stvořili opravdové dinosaury. Dále na ostrově chováme megafaunu z období Pleistocénu a některé druhy zvířat, které vyhynuly celkem nedávno." doreferoval vědec. "To přece nemohlo být jen tak. Neříkejte mi, že jste se nemuseli potýkat s nejrůznějšími problémy…" Ted Morton se mírně pousmál, "Ano, několik překážek jsme překonat museli. Zaprvé, nynější atmosféra má jiné složení, než za dob dinosaurů. Dříve obsahovala mnohem více kyslíku. Klonování dinosaurů do nepřijatelného prostředí by nebylo etické. Z bublinek v jantaru, což je zkamenělá pryskyřice prehistorických stromů, jsme extrahovali vzduch a určili jeho přesné složení. Vylíhnutá mláďata jsme posléze umisťovali do inkubátorů, v nichž byla adekvátní atmosféra. Tu jsme následovně pomalu přeměňovali na současnou úroveň. Po nějaké době si naklonovaní tvorové navykli na naši atmosféru, a beze strachu se mohou pohybovat venku, mimo budovy a laboratoře, v kterých se zrodili. To samé jsme praktikovali, i co se týče nemocí. Dinosauři, kteří máme ve venkovních výbězích jsou takřka imunní proti současným nemocem." To je vskutku působivé. Kolik druhů se vám prozatím podařilo naklonovat?" Genetik se poohlédl po počítači, "Již jich bude několik desítek, pojďme se podívat na kompletní seznam". Sotva co zasedl zpět na židli se na monitoru objevilo hlášení:

ALERT

Systém ohlásil, že k něčemu došlo v severním sektoru ostrova, konkrétně ve výběhu Tyrannosaura. Lewine Stottlemeier zbrunátněl v tváři a vyhrkl na vědce: "Co se děje? Sponzorovi, kterého zde zastupuji jste slíbil stoprocentní zabezpečení vaší výzkumné oblasti! Doufám, že mi nyní neřeknete, že váš Tyrannosaurus právě unikl". Ted Morton se podíval na Stottlemeiera, a s bledou tváří prohlásil: "Jistě to nevím. Pravděpodobně se mu ale podařilo uprchnout...".

Mezitím na druhé straně ostrova

Sedm metrů vysoká betonová zeď se táhla oběma směry. Za ní se rozléhaly panické výkřiky a zoufalé volání o pomoc. Do tohoto chaosu se vzácně mísily výstřely a řev rozzuřeného predátora. Zdí něco otřáslo, znovu. Po několika dalších ranách v ní zela rozsáhlá díra. Za ní se začaly rýsovat mohutné čelisti s četnými zuby. Hlava se pohnula, nyní velkým okem civěla skrz díru ven. Svoboda… Po několika dalších otřesech se sekce zdi zřítila. Z prachu, který se nyní vznášel všude okolo se vynořil gigantický dravec, proslulý Tyrannosaurus rex.
Z jeho čelistí mu visel kus jakéhosi velkého psa, patrně jednoho,který patřil k ostraze sektoru. Na zubech spodní čelisti visel obojek. Pouze toto a jmenovka s jménem "Yockel" zbylo z ubohého psa. Tyrannosaurus zaklonil hlavu a zbytek psa zhltnul.

Postavil se na sutiny ochranné zdi, a rozhlédl se okolo. Hlavu natáčel jako nějaký gigantický pták. Poté začenichal a vydal se vpřed. Pomalu, téměř opatrně jako kočka Tyrannosaurus začal sestupovat ze svahu, který se nacházel na jedné ze stran severního střediska. Šel mírně bokem, aby se nepřevrátil. Nohy opatrně kladl před sebe, pod jeho vahou se pod ním sesouvala půda. Několikrát ve snaze o rovnováhu švihl svým ocasem. To do vzduchu vířilo okolní půdu a hrálo si s okolní nízkou vegetací. Po sestupu z kopce se Tyrannosaurus otočil zpět. Spatřil dva dinosaury druhu Carnotaurus sastrei, kterým se také podařilo uniknout z výběhu. Zaujal dominantní pozici a na dva menší predátory mocně zařval. Ti bez váhání unikli do husté vegetace, která rostla poblíž.

Tyrannosaurus byl na svobodě...

Isla-Nublar-Crew
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 23. listopadu 2010 v 20:36 | Reagovat

Velmi poutavý příběh... už se těším na další pokračování :-)

2 lincoln lincoln | E-mail | 23. listopadu 2010 v 23:21 | Reagovat

nice, although i just now realized although we have no dna for any other  dinosaurian creatures other that the rex and a edmontosaurus, how would you do any others?

3 Isla-Nublar-Crew Isla-Nublar-Crew | E-mail | Web | 23. listopadu 2010 v 23:28 | Reagovat

[2]: Thank you for your comment, my friend. Let me to explain it to you:

1. Story of "The GenTech Debacle" is set in near future. There is still slight chance of finding DNA of another species of prehistoric animals.

2. I haven´t wrote, that scientists in my story had complete genome sequence. Just parts of it, which they compared with their experiments... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama