Ostrov Doktora Moreau (1996) - Recenze

3. prosince 2010 v 5:50 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
Ostrov dr. Moreau
Ostrov dr. Moreau, Kredit: www.wikipedia.org

Původní název: The Island of dr. Moreau
Rok výroby: 1996
Režie: John Frankheimer, Richard Stanley
Hrají: Marlon Brando, David Thewlis, Van Kilmer, Fairuza Balk,Ron Perlman, Marco Hofschneider, Temuera Morrison, Mark Dacascos, Peter Elliot, Richard Stanley
Žánr: Sci-Fi

Tento filmový remake je do jisté míry natočen podle knihy H. G. Wellse jménem "Ostrov doktora Moreau", v níž se dr. Moreau víceméně pokusil přeměnit lidi ve zvířata. V této novější verzi filmu vynikají především herci Marlon Brando (který se proslavil zejméně mafiánsky laděným filmem Kmotr) a Van Kilmer. Mě osobně se ve filmu nejvíce zalíbila pohledná herečka  Fairuza Balk, která mne okouzlila svou krásou a půvabem.

Příběh filmu je zasazen do roku 2010, kdy se dr. Moreauovi podařilo takřka nemožné: přeměnil DNA ve zvířatech tak, aby jí přiblížil lidskému genomu. Zároveň se z genetického kódu pokusil vymazat některé negativní znaky, jako např. zlobu a nenávist. Po mnoha pokusech se uchytí pouze jediný, těm zbylým jsou nadále podávány látky, které je drží od toho, aby se tvorové proměnili ve své zvířecí podoby. Veškerá pokusná zvířata jsou rovněž kontrolována pomocí bezpečnostního systému, který je schopen výtržníkům uštědřovat elektrické rány.

Skupina Hybridů
Skupina hybridů (V popředí Hyena a Levhart), Kredit: Isla-Nublar-Crew

Při kremaci jednoho z těl hybrid Hyena zjistí, že v tělech mutagenních organismů se nacházejí zařízení, pomocí níž jim jsou zasazovány elektrické rány. Hyena okamžitě varuje všechny své kumpány v okolí. Ti se posléze vymknou veškeré Moreaouvě kontrole.

Dr. Moreau je usmrcen Hyenou a jejími nohsledy. Posléze padne i jeho víceméně věrný společník, kterého ve filmu zosobnil Val Kilmer. Trosečník Edward Douglas a dcera dr. Moreau Aissa zůstavájí prazvláštním monstrům napospas. Bohužel i Aissa později umírá.

Ozbrojená Hyena
Ozbrojená Hyena, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Kostými hybridních tvorů jsou na celkem vysoké úrovni, toto potvrzuje především scéna, v níž je hlavní hrdina filmu konfrontován s proradnou Hyenou. Herecké výkony jsou na relativně nadprůměrné úrovni. S filmem jsem obecně nadmíru spokojen (Ačkoliv obecné recenze jsou negativní). Překvapily mne však především jeho úvodní titulky, které jsou vskutku mistrné a zcela autentické.

Jedni z přeživších
Jedni z přeživších, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Nejvíce křiklavé hybridizace jsou pravděpodobně následující:
- Koza (Capra aegagrus hircus)
- Hyena (Crocuta crocuta)
- Levhart (Panthera pardus)
- Pavián (Papio cynocephalus)
- Prase (Sus scrofa)

Zajímavosti:
- Film se objevuje i v režisérském sestřihu, který je o celé 3 minuty delší (99 min.).
- Film byl parodován v jedné z epizod věhlasného seriálu Simpsonovi. Roli dr. Moreau zde zdatně sekundoval doktor Dlaha.

Isla-Nublar-Crew
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 S.A. S.A. | E-mail | Web | 4. prosince 2010 v 11:00 | Reagovat

zakládám nový filmový portál - Filmshot.cz a potřebuji nové redaktory, pokud máš zájem, ozvi se mi na mail a určitě se domluvíme.

2 Prehistoricworld Prehistoricworld | Web | 4. prosince 2010 v 16:35 | Reagovat

Nemohl bys se mnou udělat rozhovor?Dík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama