Vrátí se Mamuti mezi živé?

19. ledna 2011 v 0:19 | Isla-Nublar-Crew |  Věda
Klonování Mamuta
Klonování mamuta, Kredit: www.telegraph.co.uk

Veškeré snahy o naklonování tohoto srstnatého giganta doby ledové byly doposud zcela lyché. Tyto pokusy většinou ztroskotaly na nedostačující kvalitě extrahovaného genomu, který byl buď poškozen nebo kontaminován. Genetika je však nesporně mocná věda, kterou limituje jen minimum omezujících hranic. Díky současným objevům v oblasti klonování by se údajně mamuti podle Japonského týmu genetiků na Zemi mohli vrátit do pouhých čtyř let.

Díky výzkumu, kterým se zabýval Dr. Teruhiro Wakayama, se možná posuneme dál. Tomuto vědci se podařilo naklonovat myš pomocí buněk exempláře, který byl zmrzlý po celých 16 let. Po tomto průlomu se vědec Akira Iritani rozhodl spustit znovu projekt klonování mamutů, tvorů kteří vyhynuli před 5.000 lety.

"Nyní jsme překonali technické problémy, vše co potřebujeme je dobrý vzorek tkáně ze zmrzlého mamuta". Akira Iritani má v úmyslu při identifikaci nepoškozených mamutích buněčných jader použít techniky Dr. Wakayma, posléze má dojít k extrakci těch, které budou v dobrém stavu.
Jádro má být nadále podle vědců přenesené do vajíčka Africké slonice, která se stane náhradní matkou pro mamutí mládě. Tento fakt je však velice překvapivý až zarážející, nejbližšími žijícími příbuznými titánů doby ledové jsou totiž Asijští sloni. Nicméně se však domnívám, že tým vědců ví, co dělá. Doktor dále odhaduje, že slonice bude moci být oplodněna až za dva další roky, ty by měly být následovány těhotenstvím, které bude trvat zhruba 600 dnů.

Iritani oznámil svůj plán cesty na Sibiř, která by měla proběhnout v létě, v permafrostu zde bude pátrat po vzorcích mamutí kůže a tkání. Pokud bude výprava Dr. Iritaniho neúspěšná, tak potřebné vzorky týmu vědců zřejmě propůjčí jejich kolegové z Ruska.

"Stupeň úspěšnosti klonování dobytku byl doposud velice mizerný, nyní však dosahuje až 30 procent. Myslím, že máme velikou šanci úspěchu, zdravý mamut by se mohl narodit do čtyř nebo pěti let" Prohlásil genetik Iritana.

Více informací:
Isla-Nublar-Crew
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaký je Váš názor na klonování vyhynulých druhů?

Považoval/a bych to za velký pokrok současné vědy. 78.5% (73)
Podle mne to není etické. 21.5% (20)

Komentáře

1 Iccawe // Mossy Plains Iccawe // Mossy Plains | Web | 20. ledna 2011 v 21:44 | Reagovat

Ne že by mi nějak vadilo oživit dávno vyhynulé tvory (i když by nakonec vypadali tak úúúúplně jinak), ale rozhodně bych si přála vidět něco takového, jako je mamut! :) Tady v Brně se můžu jít akorát podívat na jeho napodobeninu v Anthroposu! :)

Pokud se to podaří, pak se ale začnu obávat - jestli najdou nějaký starší genetický materiál (tř. nějakého... dinosaura... :D), jak to dopadne pak? :)  Upřímně doufám, že pokud půjdou tak daleko, že skončí jako fiktivní IN-GEN, tak začnou s něčím malým... neškodným. :D :D :D

2 Iccawe // Mossy Plains Iccawe // Mossy Plains | Web | 20. ledna 2011 v 21:45 | Reagovat

Jednak děkuju za pochvalu. x)

3 Lucajda Lucajda | 16. května 2012 v 10:28 | Reagovat

nemáš tam chybu? někde sem četla, že se jendá o slona indického.

4 Isla-Nublar-Crew Isla-Nublar-Crew | E-mail | Web | 16. května 2012 v 11:16 | Reagovat

[3]: Opravdu má jít o afrického. Pokud sis všimla, tak sám se tomuto faktu v článku udivuji a poukazuji, že fylogeneticky je mamutům mnohem blíže slon indický...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama