Květen 2011

Fascinující arachnid z jantaru

31. května 2011 v 11:07 | Isla-Nublar-Crew |  Věda
Pavouk z jantaru, Kredit: www.foxnews.com

Nejnovější počítačová technologie napomohla k vytvoření 3D počítačových snímků pavouka, který byl 49 milionů let uvězněn ve své jantarové hrobce. Výzkumníci z Univerzity z Manchesteru se spojili se svými kolegy z Německa a pomocí rentgenové počítačové tomografie pořídili velice detailní snímky, pomocí nichž mohou studovat pozoruhodného pavouka, který může být za běžných podmínek ve ztmavlém jantaru vidět jen stěží, a to i pod mikroskopem. V článku mezinárodního vědeckého časopisu Naturwissenscaften vědci odhalili, že tento pavouk, který se nachází v Muzeu Přírodní Historie v Berlíně, je členem stále žijícího rodu Huntsmanových pavouků (Sparassidae).


Videozáznam exempláře, Kredit:

"Zatím bylo popsáno více než 1000 druhů fosilních pavouků, mnoho z nich bylo nalezeno právě v jantaru," prohlásil David Penney z Fakulty přírodních věd v Manchesteru. "Tyto staré kousky jantaru reagovaly s kyslíkem a nyní jsou tmavé a popraskané, což stěžuje identifikaci zvířat uvězněných uvnitř. Výsledky byly překvapivé. Počítačové mapování vytvořilo 3D snímky a videa vysoké kvality, což nám umožnilo srovnat každý z detailů z exempáře z jantaru s podobnými současnými druhy. Byli jsme schopni určit, že se jednoznačně jedná o Huntsmanova pavouka náležícího do rodu Eusparassus, který žije v tropech a sušších částech Evropy. Před 50 miliony let však evidentně žil i ve střední Evropě. Výzkum je obzvláště vzrušující, protože naše výsledky ukázaly, že tato metoda funguje a další vzorky z prastarého ztmavlého jantaru mohou být touto technologií zkoumány a srovnávány s jejich současnými žijícími příbuznými."

Isla-Nublar-Crew

Brooklynské monstrum identifikováno

30. května 2011 v 21:07 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Brooklynský most, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Pod Brooklynským mostem v New Yorku byla 21. května nalezena vyplavená mršina podivného živočicha. Místní noviny, časopisy a zpravodajství následovně zaplavily zprávy popisující nález tohoto tvora. Dva metry dlouhá mršina dokonce dostala svoje vlastní jméno - "Monstrum z East River". "Má rybí šupiny, hadí tělo, hlavu pitbulla a bylo to velké jako mohutný aligátor", prohlásila na webu Gawker bloggerka Mauren O´Connor. Někteří badatelé zvíře považovali za příbuzného Nessie. Mezi kandidáty se objevilo i takzvané monstrum z Montauku, o kterém se však později ukázalo, že to nebylo nic jiného, než jenom vypelichaný mýval.

Brooklynské monstrum, Kredit: www.foxnews.com

Podívejte se však velice pozorně na dvě předchozí fotografia. Nemusím být žádný vyučený ichthyolog, abych tohoto tvora dokázal určit. Hned při prvním pohledu na fotografie jsem si uvědomil, že se jedná o jesetera. Na mršině vidíme zřetelné pozůstatky prsních ploutví a žaber. Rozhodujícím znakem však jsou řady štítků na boku a hřbetu, které se táhnou od hlavy až k ocasu. Tajemné záhadě je tedy konec. V Brooklynu nebylo vyplaveného nic jiného, než jen mršina jesetera. Musím však uznat. že tento prastarý typ ryby je vskutku neobvyklý. Nedivím se tedy, že nebyl běžnými lidmi správně identifikován.

Snímek jesetera, Kredit: www.faqs.org

Isla-Nublar-Crew

Merseyský kryptid vyfocen

30. května 2011 v 20:19 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Mersey, Kredit: Isla-Nublar-Crew

26. května letošního roku Mark Harrison z přívozu pořídil snímky tvora, který zamotal hlavy mnohým mořským biologům. Fotografie byly pořízeny z přívozu poblíž britského Mersey. Snímky byly podrobeny nejrůznějším testům, za nimiž stojí Paul Renolds, který pracuje v mořském tématickém parku, který je známý jako Blue Planet. Ten prohlásil, že "Je prakticky nemožné tvora identifikovat. V toto roční období však k ostrovu Man směřují žraloci obrovští, kteří jsou druhým největším druhem žraloků - hned po žralocích velrybích." Paul Reynolds také prohlásil, že "Pokud se nejedená o žraloka obrovského, tak by to mohl být menší druh velryby nebo delfín, protože v těchto vodách se jich vyskytuje 23 rozdílných druhů". Danielle Gibas z nadace Sea Watch se domnívá, že se jedná o pozorování velice vzácné přístavní sviňuchy. Nicméně osobně se spíše domnívám, že tvor na snímcích se podoba spíše lachtanovi, neboť na jednom ze snímků lze jasně spatřit útlé čelisti, kterými se honosí relativně malá hlava. Jakékoliv teorie spojující tohoto tvora s kytovci nebo dokonce a parybami tedy zásadně odmítám. Může se jednat o neznámý druh mořského ploutvonožce, nebo dokonce mořského příbuzného legendární Nessie, která podle mnoha svědků sídlí ve skotském jezeře Loch Ness? Celkem dlouhý krk tvora by tomuto smělému tvrzení napovídal. Nicméně čistou pravdu se však již pravděpodobně nikdy nedozvíme.

Merseyský kryptid, Kredit: www.cryptoworld.co.uk

Isla-Nublar-Crew

Barack Obama v Jurském Parku

30. května 2011 v 14:43 | Isla-Nublar-Crew |  Hry
"Obama Jurassic Park", Kredit: www.freegameaccess.com

V této humorné logické online adventuře máte za úkol pomoci Baracku Obamovi zachránit jeho rodinu a uniknout z Isla Sorny, kterou obývají smrtonosné výtvory společnosti InGen. Po havárii letadla jste vydání napospas prehistorickým tvorům a vaší jedinou zbraní je váš intelekt.


Herní návod, Kredit:

Hru si lze zahrát zde.

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: The Game - Nové koncepty

30. května 2011 v 13:56 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Nově zveřejněné koncepty z první epizody hry Jurassic Park: The Game se věnují především lokacím, které by se měly objevit ve finální verzi hry. Můžeme na nich spatřit například Nimu, která se prodírá nočním pralesem, zatímco jí obklíčuje smečka nočních predátorů. Další koncepty zobrazují východní přístaviště a oblast v okolí džípu Dennise Nedryho, kterého ve filmu napadl středně velký jurský theropod rodu Dilophosaurus. Vydání této ambiciózní hry bylo přesunuto na podzim letošního roku, jelikož se tvůrci domnívají, že ji mohou mnohem více zdokonalit a po příběhové stránce obohatit o nejrůznější elementy. Osobně mám z toho projektu nadmíru kladné pocity...

Prales Isla Nublaru - Kredit: www.gamestechnologyonline.com

Východní přístaviště - Kredit: www.gamestechnologyonline.com

Nedryho džíp Wrangler, Kredit: www.trespasser.blog.cz

Isla-Nublar-Crew

Zdravotní stav Richarda Attenborougha

28. května 2011 v 11:40 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Herec Richard Attenborough, Kredit: www.filmoftheyear.co.uk

Tentokrát bohužel po delší době opět přináším velice špatnou zprávu. Po úmrtí brilantního herce Peta Postlethwaita zasáhla fanouškovskou základnu Jurského Parku další značně tragická novinka. Ta se konkrétně týka představitele filmového milionáře a zakladatelé InGenu Johna Hammonda.

Herec britského původu Richard Attenborough (87) si při nešťastném pádu ze schodů poškodil mozek a nyní je upoután na kolečkové křeslo. Z tohoto důvodu se již patrně nebude věnovat dalšímu natáčení filmů. Je však schopen konverzace a věnuje se sledování televize. V srpnu tohoto roku by se měl dožít úctyhodným 88 let. Tyto informace poskytl jeho bratr, jímž je známý dokumentarista David Attenborough.

Tento víceméně negativní článek bych si dovolil zakončit klasickou filmovou citací:
"Na ničem jsme nešetřili..."

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: Dangerous Games

22. května 2011 v 12:49 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Jurassic Park: Dangerous Games, Kredit: www.diamondbookdistributors.com

Po komiksových sériích "Jurassic Park: Redemption" a "Jurassic Park: Devils in the Desert" nám společnost IDW představuje novou řadu komiksů, jejíž jméno zní "Jurassic Park: Dangerous Games". Na pultech obchodů by se nové komiksy měly objevit 9. srpna letošního roku. Příběh komiksů je sepsán Gregem Bearem a Erikem Bearem, za grafickou stránkou stojí Jorge Jimenez. Greag Bear je také mimochodem autorem knihy "Dinosaur Summer", která volně navazuje na knihu "Ztracený Svět", jejímž autorem není nikdo jiný, než proslulý sir Arthur Conan Doyle.

Zápletka by měla být následující:

"Od událostí v Jurském Parku uplynulo 11 let a agent CIA jménem Daniel Espinoza se snaží infiltrovat na základnu nechvalně známého drogového bosse Gabriela Cazarese. Cazares a jeho nohsledové se usídlili na ostrově Isla Nublar a jeho zařízení přeměnili na opevněnou základnu a luxusní palác uprostřed prastaré džungle plné divokých monster. Po odhalení identity je Espinoza ztracen na nebezpečném ostrově, kde ho pronásledují ozbrojení zločinci a prehistorické příšery. A také ho ještě někdo sleduje - tajemná osoba skrývající se ve stínech - může být Espinozova jediná naděje na záchranu... a nebo ho může zničit."

Předchozí komiksové série si můžete ve formě paperbacku za přijatelnou cenu a běžné poštovné zakoupit na následujících odkazech:
"Jurassic Park: Redemption" - zde nebo zde.
"Jurassic Park: Devils in the Desert" - zde nebo zde.

Isla-Nublar-Crew

Druhohorní genetické zamoření - Únik Predátorů

15. května 2011 v 19:55 | Isla-Nublar-Crew |  Má tvorba
Tímto vám představuji první povídku ze série, kterou jsem trefně nazval "Druhohorní Genetické Zamoření". Tato série rozebírá drtivé následky děsivého experimentu v oblasti genetiky, který se zcela vymkl kontrole. Únik Predátorů se věnuje spíše pohledu z druhé strany - hlavním protagonistou je zde blíže neurčený naklonovaný dromaeosaurid, který se se svým druhem dostává na svobodu. Je to samozřejmě čistá fikce, schopnosti těchto dravců jsou zde tedy značně přehnané. Ano, takto to funguje v populární kultuře, věda v ní jde často stranou. Povídka je to spíše temnější a horrorová, nemohu ji tedy doporučit slabším náturám.

"Druhohorní Genetické Zamoření"

Byl ukrytý v hlubokém podrostu palmového hájku. Ve stínu pod vegetací bylo příjemně, něco mu ale chybělo. Už několik dní nebyl nakrmen, byl vyhládlý a rozběsněný. Jeho pud mu ale poroučel jít dál. Opatrně se připlížil k hranici zalesněného území a rozhlédl se po okolí. Po chvíli vyskočil z vegetace a zlostně zasyčel. Zvuk připomínal jakousi gigantickou husu a člověku by se snad dostal až do morku kostí. Jeho čelisti a drápy byly připraveny jen k jedinému - k zabíjení. Vzhlédl vzhůru a spatřil zasklený strop. Nevěřícně přitom naklonil hlavu a vydal přitom hluboko položené zavrčení. Všiml si části, která nezapadala do okolí. Na boční straně biodómu byla tmavá plocha, která sem nepatřila. Něco zde ale bylo jinak, proudil sem čerstvý vzduch. Predátor se přiblížil ke dveřím a zachytil velice nezvyklý zápach. Genetická paměť mu říkala, že něco takového občas cítil i ve své době, když lovil malá zvířata, která se skrývala v norách. Tento pach byl však mírně odlišný. Zaslechl něco, co se k němu plížením blížilo. Zřetelně slyšel škrábání drápů o podlahu. Vzduchem se začal šířit velice povědomý odér. Se zakňučením dovnitř vrazilo chlupaté zvíře, které začalo vydávat rázné zvuky a začalo dorážet na dravce. Pokusilo se zaútočit na přední tlapu tvora, ten ale uskočil a útočníkovi zasadil svým mohutným drápem na spodní končetině smrtící ránu do krku. Chlupatému zvířeti vytryskl z krku proud krve a stěnu s vedlejší vegetací zbarvil do ruda. Krev začala pomalu stékat po listech a stěně. Vlčák se s bolestných chroptěním složil na zem, ta se postupně zbarvovala jeho krví. Dravec k němu přiskočil a přiložil mu čelisti na krk. Po neuvěřitelně silném stisknutí se ozvalo zapraskání a pes přestal jevit známky života. Predátor zabořil čelisti do jeho boku a začal hodovat. Po tom, co se silou dostal přes jeho žebra, se začal krmit na jeho vnitřních orgánech. Při trhnutí hlavou z břišní dutiny odstranil střeva, která se mihla vzduchem a skončila v jeho hladových čelistech. Byl však vyrušen kroky, které se ozývaly zpoza dveří. Podíval se vzhůru a všiml si větvě, na které by se snadno mohl ukrýt. Několikrát natočil hlavu, aby si upřesnil vzdálenost. Dupot se přibližoval. Predátor se přiklonil a silný kop ho vynesl na větev. Tam se přitiskl k větvi a zamaskoval se v bujném listoví. Dveře se rozrazily a dovnitř na dvou nohách vběhla vysoká bytost. Něco držela v rukou. Došla k zabitému psu a sklonila se nad ním. Člověk ruku přitiskl na rozervaný hrudník zabitého psa. V tu chvíli se z větvoví ozvalo krátké a rezonující zasyčení. Člověk se ihned podíval tím směrem a začal couvat směrem ke dveřím. Věc v jeho rukou nějakým způsobem se cvaknutím natáhl a začal mířit jeho směrem. On se ale pořád nehýbal, nemohl ho vidět. Zpoza člena bezpečnosti se v křoví ozvalo další zašustění a prasknutí větvičky. Ten se ihned otočil a svojí zbraň namířil do oné oblasti. Dravec se napřímil a připravil se k výskoku. Za zlomek sekundy se snesl z větve a přistál na člověku. Z jeho kovové tyče vyšlo několik ran a záblesků. Zprvu se lekl, ale v útoku nepolevoval, nesměl to vzdát. Nejdříve člověku zasadil děsivým drápem na noze několik kopanců do břicha. Ten se snažil natlačit si vnitřnosti zpět a pokusil se natáhnout se ke své zbrani. Útočník ale na nic nečekal a zaútočil na jeho krk. Zabořil do něj své smrtonosné zuby a začal s čelistmi divoce pohybovat ze strany na stranu. Ze křoví vyskočil jeho druh a jediným máchnutím přední tlapy odhodil divnou zraňující tyč stranou. V tom chaosu si uvědomil předsmrtné chrčení a všiml si, že člen jeho smečky téměř oddělil hlavu kořisti od těla. Svou končetinou šlápl na hrudník oběti, zlostně zaryčel a do její břišní dutiny zaryl své čelisti. Okolí prořízlo poslední zoufalé volání o pomoc, které bylo nekompromisně utopeno v děsivém ryku obou predátoru, kteří svou ubohou kořist trhali zaživa…

Po 65 milionech let byli zpět…

Momentálně zvažuji další tématiku další krátké povídky a přemýšlím i o ucelenějším sci-fi celku, který bych v buducnosti velice rád publikoval.

Isla-Nublar-Crew

Jaroslav Petr hovoří o klonování mamutů

11. května 2011 v 12:46 | Isla-Nublar-Crew |  Ke stažení
Mammuthus trogontherii, Kredit: www.wikipedia.org

Na začátku letošního roku Český Rozhlas v rámci tématického celku Natura odvysílal nesmírně zajímavý příspěvek, který se věnoval genetickému výzkumu a klonování mamutů. Dokument shrnuje názory na projekt Akiry Iritaniho, které prezentuje Jaroslav Petr, který je mimochodem autorem knihy "Klonování: hrozba něbo naděje?", kterou osobně mohu všem čtenářům mého blogu vřele doporučit.

Soubor, který nabízím ke stažení obsahuje hned několik celků. Snažil jsem se ho ořezat a redukovat ho pouze na výzkum klonování mamutů. To však bohužel nebylo v mém programu Windows media player z nějakého důvodu možné. Pro genetické nadšence: soubor obsahuje i informace o čtení genomu jakýchsi řas. Samotné klonování mamutů se nalézá v rozmezí: 27:40-33:40.

Soubor si můžete stáhnout zde.

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park III: Dino Defender - Demo

1. května 2011 v 18:15 | Isla-Nublar-Crew |  Ke stažení
Jurassic Park III: Dino Defender, Kredit: www.giantbomb.com

Po delší době zde opět zveřejňuji nějaký ten softwarový materiál ke stažení. Tentokrát se jedná o demoverzi hry jménem "Jurassic Park III: Dino Defender" z roku 2001. Hlavní její inspirací je očividně film režiséra Joe Johnstona Jurský Park III z téhož roku. Hra je to spíše jednodušší a víceméně dětinská. Co se týče žánru, tak jde o akční adventuru. Nechť vám hrání tohoto dema mírně zpříjemní čekání na vydání ambiciózní hry "Jurassic Park: The Game" od společnosti TellTale Games, která by měla být vydána v průběhu letošního listopadu.

Demoverzi hry si můžete stáhnout zde.

Isla-Nublar-Crew