Červen 2011

Podivná mršina vyplavena v Číně

30. června 2011 v 22:31 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Mršina tvora, Kredit: www.thesun.co.uk

Na pobřeží Číny bylo vyplaveno tělo 17 metrů dlouhého tvora, který váží minimálně 4 a půl tuny. Živočich byl silně rozložen a zatím se ho nepodařilo přiřadit k žádnému doposud známému druhu. Zdechlinu objevil místní rybář jménem Hwang (66) a svým objevem byl šokován. "Lovím v moři už od dětství, a nikdy jsem nic takového neviděl," prozradil tisku. Na místo se samozřejmě začala sbíhat spousta zvědavců, a to i přes fakt, že mršina nesnesitelně zapáchala. Podle místní správy města Guangdong byl tvor zamotaný do rybářské sítě. Zemřel tvor kvůli tomu, nebo byl dříve po své smrti vyloven rybáři a svržen zpět do moře? Osobně doufám, že bude odebrán vzorek tkáně a následovně proveden test DNA, který by tvora mohla zařadit ke známému druhu, nebo dokonce identifikovat jako zcela nový.

Isla-Nublar-Crew

Nessie znovu zpozorována

30. června 2011 v 22:15 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Nessie na obzoru (fotomontáž), Kredit: www.extraordinaryintelligence.com

Nové údajné pozorování přichází od vlastníka obchodu a kavárný z Foyers. Jan Hargreaves (51) a jeho manželka Simon veří, že zpozorovali tajemného obyvatele hlubin jezera Loch Ness. Stalo se tak během pracovní přestávky, kdy pan Hargreaves s jedním z jeho zaměstnanců odpočíval poblíž své nemovitosti. V tu chvíli si všimli podivného předmětu, který se zvláštním způsobem pohyboval ve vodě.

"Stáli jsme a rozhlíželi se po okolí a zahlédli jsme něco bizardního," prohlásil pan Hargreaves. "Zavolal jsem svoji manželku, ať se na to jde také podívat. Postáváme zde často a vídáme spoustu lodí a kajaků, tohle ale nevypadalo jako nic, co by jsme tu dříve viděli."

Navzdory velké vzdálenosti neznámého zvířete si pan Hargreaves všiml nejrůznějších detailů. Řekl, že tvor měl velice dlouhý krk, mnohem delší než jakýkoliv lachtan. Co se týče barvy, tak živočich byl černý.

"Potopilo se to a po zhruba 30 nebo 40 sekundách se to znovu vynořilo. Okolo se to pohybovalo čtyři až pět minut. Bylo to velice podivné." doplňuje pozorování paní Hargreavesová. Později dodala, že to bylo "Velice vzrušující." Jejich pozorování podporuje místní badatel Steve Feltham. Osobně místní starousedlíky považuje za mnohem důvěryhodnější zdroj, než turisty. Toho také zaujal fakt, že ze stejného místa byla již Nessie pozorována.

Isla-Nublar-Crew

Charles Darwin

30. června 2011 v 14:17 | Isla-Nublar-Crew |  Věda
Charles Darwin, Kredit: www.wilsonsalmanac.com

Charles Robert Darwin se narodil 12. února 1809 v Shrewsbury. Byl vnukem Erasma Darwina, který byl známý skladatel, fyzik a přírodovědec. Charles se vydal směrem svého dědečka, stal se také známým přírodovědcem, který zkoumal zvířata a rostliny. Snažil se prokázat, že veškerý život pochází ze společného předka. Jeho evoluční teorie byla v roce 1859 publikována v knize jménem "O původu druhů". Více o ní ale až později.

Darwin začal univerzitní studium v Edinburghu, kde studoval medicínu. Edinburgh byl vždy jedním z nejvýznamnějších sídel zdravotnických univerzit, Darwinova záliba v přírodě však vedla k zanedbávání jeho zdravotnického studia. Zajímal se o mořské bezobratlé - mořské živočichy, jejichž tělesná stavba postrádá páteř. Opustil Edinburgh a přestěhoval se do Cambridge, kde studoval teologii. Právě v Cambridgi Darwin znatelně rozvinul svou zálibu v přírodních vědách.

V roce se Darwin účastnil na výzkumné výpravě na palubě lodi HMS Beagle. Plavba trvala 5 let a Darwin učinil mnoho pozorování, především v Jižní Americe a oblasti Galapážských Ostrovů. Zkoumal faunu a flóru napříč pevninou Jižní Ameriky. Na Galapážských Ostrovech zkoumal spoustu různých zvířat - od leguánů a obřích želv po pěnkavy a drozdy - zkoumal také formace mořských korálů. Toto ho vedlo k teorii modifikace druhů a toho, co nazval druhový výběr. Publikace jeho záznamů z této cesty z něj udělala populárního autora.
V roce 1838 si vzal svoji sestřenici Emmu Wedgwoodovou a po zbytek života se usadili v Down House (Down, Kent). Po narození syna v roce 1839 prováděl studie obličeje malého chlapce a Jenny, orangutana z Londýnské zoo. Do roku 1844 rozšířil svou teorii o modifikaci druhů do celé eseje.

V roce 1858 byl nucen po obdržení poznámky od Alfreda Russela o jeho podobných teoriích vrátit se zpět do akce.

V roce 1859 Darwin vydal knihu "O původu druhů působením výběru druhů a zachování vybraného druhu v boji o přežití", která ho proslavila. V této knize Darwin představil mnoho jím nasbíraných důkazů, které měly dokázat existenci evoluce a základy přírodního a pohlavního výběru. Darwinova práce objasnila evoluční původ s modifikacemi a dominantními vědeckými vysvětleními diversifikace v přírodě. Použil metaforu stromu života (rodokmenu) k vysvětlení větvícímu se mechanismu vyvíjejících se druhů. Použití stromu Darwinovi umožnilo Darwinovi zobrazit paralelní přežívání a úpadek druhů a prastarých větví, s nadějnými evolučními potomky a uhynulými větvemi ve fosilním záznamu. Darwin se domníval, že tato podobenství zobrazovala genealogickou rodovou linii ze společného předka řízenou soutěží jednotlivých druhů a zachováním přírodního prostředí.

Ačkoli vědecká komunita a mnoho osob běžné veřejnosti souhlasilo s jeho evoluční teorií, tak se v náboženských řadách našlo mnoho lidí, kteří s jeho evoluční teorií nesouhlasili. Darwinova teorie zapříčinila drsnou polemiku, protože se neřídila podáním Genesis, první knihy Bible. Samotný Darwin sledoval debaty, které jeho práce způsobila.

Po zbytek života Darwin zasvětil život jeho botanickým studiím. Na poměry jeho doby zemřel 19. dubna 1882 jako bohatý muž. Byl pochován ve Westminster Abbey v Londýně. Jeho jmění bylo v době jeho úmrtí oceněno na 282.000 liber. Dnes je Down House zařízen jako muzeum Královské Chirurgické Akademie. Spojené Království byla jednou ze zemí, které vydaly poštovní známky, které poukazovaly na rok Darwinova narození.

Isla-Nublar-Crew

Jurský Park na Blu-Ray - Speciální Edice

28. června 2011 v 20:06 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
V jednom ze svých předchozích článků jsem se rozepsal o tom, že Jurský Park bude konečně 25. října 2011 vydán na nosičích typu Blu-Ray. Mimo digitálně upraveného obrazu a zbrusu nového materiálu se můžeme těšit i na něco více. Nyní vyplulo na povrch to, že se na pulty obchodů zároveň dostane i exkluzivní sběratelská kolekce této klasické trilogie. Ta bude obsahovat certifikát autentičnosti a model tyrannosaura procházejícího zdemolovanou branou Jurského Parku. Jedná se zde doslova o velice stylový sběratelský "must-have".

Exkluzivní sběratelská edice, Kredit: a4.sphotos.ak.fbcdn.net

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: Dangerous Games - Nová obálka

28. června 2011 v 15:44 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Komiksová frakce filmového univerza Jurského Parku pravděpodobně prochází zásadními změnami. Nově zveřejněná obálka zobrazuje souboj dvou druhů theropodů, z nichž je skupinka několika dromaeosauridů zcela opeřená. Bude tedy nová komiksová série Jurassic Park: Dangerous Games po vědecké stránce aktualizována podle nejnovějších paleontologických poznatků, které dokazují opeření u mnoha rodů dinosaurů, nebo alespoň jejich juvenilních exemplářů? Pokud ano, tak filmový kánon dostaně pěkně na frak. Nublarští Velociraptoři jsou totiž klasičtí "pop-kulturní" šupinatí dinosauři bez známky opeření. I jedna z obálek Jurassic Park: The Redemption zobrazovala střet mosasaura, giganotosaura a právě několika opeřených velociraptorů. Nic takového se však v komiksu samotném nekonalo - zde se objevili velociraptoři bez peří. Stejně tak to bylo i s chocholkami protopeří nad ocasy Triceratopsů. Dopadne to tak i tentokrát? Na odpověď si budeme muset počkat až do vydání komiksové série.
Jurassic Park: Dangerous Games 1B, Kredit: www.comicscontinuum.com

Isla-Nublar-Crew

Jurský Park Blu-Ray - Trailer

28. června 2011 v 1:24 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Atraktivní obal trilogie, Kredit: a4.sphotos.ak.fbcdn.net

Věci se konečně začínají dávat do pohybu. A začínají být i vzrušující. Mimo upravené kvality obrazu se dočkáme i něčeho mnohem více. Je oficiálně potvrzeno, že speciální Blu-Ray edice legendární filmové trilogie Stevena Spielberga a Joe Johnstona bude obsahovat dosud nezveřejněné materiály z natáčení a různé dokumenty.


Trailer série, Kredit:

Isla-Nublar-Crew

Bude Jurský Park rebootován?

27. června 2011 v 2:04 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV
Jurský Park, Kredit: www.twynkle.com

Steven Spielberg opět přemýšlí o realizaci dalšího dílu Jurského Parku. Tentokrát se opakovaně setkal se scénáristou Markem Protosevichem, přičemž spolu debatovali o nejrůznějších dějových liniích a dokonce rebootu celé série. Toto setkání je potvrzeno společností Universal a Spielbergovým kolektivem. Protosevich však zatím nebyl k sepsání scénáře najat, tyto brainstormingové schůzky byly spíše výzkumného a informativního charakteru. Dočkáme se tedy nakonec dalšího Jurského Parku? Vyvstává zde však i další otázka - měl by být Jurský Park vůbec rebootován? Nebylo by lepší z morálního hlediska a úcty k odkazu Michaela Crichtona zůstat v existujícím filmovém univerzu? Dalšími možnostmi by mohl být remake, nebo film, který by byl spíše inspirován knižními předlohami z pera Michaela Crichtona. I 3D verze filmu zde jistě má šanci. Nechme se tedy překvapit. Osobně doufám, že se tato novinka bude dále kladně ke spokojenosti fanoušků vyvíjet...

Isla-Nublar-Crew

Skookum - Trailer

27. června 2011 v 1:39 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
Skookum, Kredit: www.cryptomundo.com

Bažiny Louisiany skrývají děsivé tajemství... Právě zveřejněný trailer nového filmu se zabijáckým Sasquatchem vypadá celkem ambiciózně - alespoň ve srovnání s jinými filmy na dané téma. Mé osobní pocity jsou však i tak velice smíšené. To, co mne totiž nejvíce oslnilo byly záběry přírody. Díky jeho horrorovému ražení však trailer není vhodný pro slabší nátury a mladší jedince - jeho shlédnutí si tedy dobře rozmyslete. Na filmu spolupracuje i Jeff Meldrum, který je celosvětově uznávaným antropologem a výzkumníkem neznámých primátů, kteří jsou známi například jako BigFoot nebo Sasquatch. Premiéra je naplánovana na prosinec letošního roku.

Trailer filmu, Kredit:

Isla-Nublar-Crew