Charles Darwin

30. června 2011 v 14:17 | Isla-Nublar-Crew |  Věda
Charles Darwin, Kredit: www.wilsonsalmanac.com

Charles Robert Darwin se narodil 12. února 1809 v Shrewsbury. Byl vnukem Erasma Darwina, který byl známý skladatel, fyzik a přírodovědec. Charles se vydal směrem svého dědečka, stal se také známým přírodovědcem, který zkoumal zvířata a rostliny. Snažil se prokázat, že veškerý život pochází ze společného předka. Jeho evoluční teorie byla v roce 1859 publikována v knize jménem "O původu druhů". Více o ní ale až později.

Darwin začal univerzitní studium v Edinburghu, kde studoval medicínu. Edinburgh byl vždy jedním z nejvýznamnějších sídel zdravotnických univerzit, Darwinova záliba v přírodě však vedla k zanedbávání jeho zdravotnického studia. Zajímal se o mořské bezobratlé - mořské živočichy, jejichž tělesná stavba postrádá páteř. Opustil Edinburgh a přestěhoval se do Cambridge, kde studoval teologii. Právě v Cambridgi Darwin znatelně rozvinul svou zálibu v přírodních vědách.

V roce se Darwin účastnil na výzkumné výpravě na palubě lodi HMS Beagle. Plavba trvala 5 let a Darwin učinil mnoho pozorování, především v Jižní Americe a oblasti Galapážských Ostrovů. Zkoumal faunu a flóru napříč pevninou Jižní Ameriky. Na Galapážských Ostrovech zkoumal spoustu různých zvířat - od leguánů a obřích želv po pěnkavy a drozdy - zkoumal také formace mořských korálů. Toto ho vedlo k teorii modifikace druhů a toho, co nazval druhový výběr. Publikace jeho záznamů z této cesty z něj udělala populárního autora.
V roce 1838 si vzal svoji sestřenici Emmu Wedgwoodovou a po zbytek života se usadili v Down House (Down, Kent). Po narození syna v roce 1839 prováděl studie obličeje malého chlapce a Jenny, orangutana z Londýnské zoo. Do roku 1844 rozšířil svou teorii o modifikaci druhů do celé eseje.

V roce 1858 byl nucen po obdržení poznámky od Alfreda Russela o jeho podobných teoriích vrátit se zpět do akce.

V roce 1859 Darwin vydal knihu "O původu druhů působením výběru druhů a zachování vybraného druhu v boji o přežití", která ho proslavila. V této knize Darwin představil mnoho jím nasbíraných důkazů, které měly dokázat existenci evoluce a základy přírodního a pohlavního výběru. Darwinova práce objasnila evoluční původ s modifikacemi a dominantními vědeckými vysvětleními diversifikace v přírodě. Použil metaforu stromu života (rodokmenu) k vysvětlení větvícímu se mechanismu vyvíjejících se druhů. Použití stromu Darwinovi umožnilo Darwinovi zobrazit paralelní přežívání a úpadek druhů a prastarých větví, s nadějnými evolučními potomky a uhynulými větvemi ve fosilním záznamu. Darwin se domníval, že tato podobenství zobrazovala genealogickou rodovou linii ze společného předka řízenou soutěží jednotlivých druhů a zachováním přírodního prostředí.

Ačkoli vědecká komunita a mnoho osob běžné veřejnosti souhlasilo s jeho evoluční teorií, tak se v náboženských řadách našlo mnoho lidí, kteří s jeho evoluční teorií nesouhlasili. Darwinova teorie zapříčinila drsnou polemiku, protože se neřídila podáním Genesis, první knihy Bible. Samotný Darwin sledoval debaty, které jeho práce způsobila.

Po zbytek života Darwin zasvětil život jeho botanickým studiím. Na poměry jeho doby zemřel 19. dubna 1882 jako bohatý muž. Byl pochován ve Westminster Abbey v Londýně. Jeho jmění bylo v době jeho úmrtí oceněno na 282.000 liber. Dnes je Down House zařízen jako muzeum Královské Chirurgické Akademie. Spojené Království byla jednou ze zemí, které vydaly poštovní známky, které poukazovaly na rok Darwinova narození.

Isla-Nublar-Crew
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama