Červenec 2011

Universal chce Jurský Park IV do dvou let!

26. července 2011 v 20:13 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV

Universal, Kredit: www.1.bp.blogspot.com

Režisérem Steven Spielbergem bylo na Comic-Conu oznámeno, že by rád nový díl Jurského parku realizoval v rozmezí dvou až tří let. Nicméně na toto ihned zareagovala společnost Universal s tím, že film chce natočit nejpozději do dvou let. Scénáristou bude pravděpodobně Mark Protosevich, kterého si zvolil právě Steven Spielberg a také producentka Kathleen Kennedy. Protosevichovy předchozí práce zahrnují filmy jako Já, legenda, Poseidon, Cela a příběh filmu Thor. Spielberg původně prohlásil toto: "Doufáme, že Jurský Park natočíme v následujících dvou až třech letech" Mluvčí Universalu na to však zareagoval následujícím způsobem: "Zní to jako velice dlouhá doba. Bylo by skvělé ho natočit dříve. Řádově do dvou let to působí velice rozumně: 2013". Důvodem je fakt, že film už byl odkládán několikrát - další odklady tedy společnost Universal již zcela kategoricky vylučuje.

Isla-Nublar-Crew

Mořský plaz z Jurassic Park: The Game odhalen

25. července 2011 v 21:21 | Isla-Nublar-Crew |  Hry
Dřívější rozhovor s Kevinem Boylem, který spolupracuje na tvorbě nové JP hry odhalil, že ve hře se má objevit i nějaký blíže neurčený druh mořského plaza. Nově zveřejněný koncept odhalil, že se jedná o velice blízkého recentních varanovitých, tím je krátkokrký mořský dravec Mosasaurus hoffmani, který naši planetu obýval v geologickém období s názvem křída. Mezi jeho kořist patřili ostatní mořští plazi, větší ryby a dokonce gigantické želvy rodu Archelon. Dříve jsem předpokládal, že se bude jednat právě o tohoto živočicha, protože se na danou pozici děsivého mořského predátora hodí nejvíce. Mosasaurus z nové hry s tématikou Jurského Parku vypadá vcelku autenticky. Nicméně velice podobně vyvedení zástupci téhož druhu se již objevili ve hře Dino Crisis 2, kde obývali oblast zatopeného podzemního komplexu. Zatím společnost TellTale Games zveřejňovala pouze koncepty lokací a postav. Zveřejnění konceptu zvířete, a to zcela nového, je tedy velice překvapivé.


Mosasaurus hoffmani, Kredit: www.ign.com

Nebyl zveřejněn pouze design Mosasaura. Další z konceptů zachycuje jakési jeho akvárium a pozorovací zařízení pro personál InGenu. Stanice v působí celkem futuristickým dojmem, i tak však ale skvěle zapadá do celkového konceptu Jurského Parku. Celkový design pozorovatelny dokreslují fosílie Xyphactina, amonitů a pravděpodobně právě mosasaurů, které do ní byly designery lokací hry zakomponovány.


Pozorovatelna v akváriu, Kredit: www.ign.com

Isla-Nublar-Crew

Jurský Park IV už má příběh!

23. července 2011 v 12:50 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV

Steven Spielberg na Comic-Conu, Kredit: www.wired.com

Práce na Jurském Parku IV nyní byla oficiálně potvrzena režisérem Stevenem Spielbergem, který režíroval první dva díly série a ten zatím poslední produkoval.

Steven Spielberg na Comi-Conu prohlásil, že "Mohu vám hrdě oznámit, že už máme příběh a scénáristu... Doufáme, že na Jursku Parku 4 začneme pracovat v blízké budoucnosti. V následujících dvou, nebo třech letech."

Tohle je typ novinky, na kterou jsme všichni čekali již velice dlouho. Nyní můžeme už zcela zodpovědně prohlásit,že legenda jménem Jurský Park jako bájný pták fénix vstává z popela a je připravena opustit produkční peklo, v němž se ocitala již prakticky od roku 2001. Společnost Universal pravděpodobně v minulých letech různými způsoby testovala vody, a zjistila, že o tuto sérii je stále nebývalý zájem. Sám Steven Spielberg by se měl na pokračování této filmové série údajně podílet jako producent.

Isla-Nublar-Crew

Zastřelil chlapec Chupacabru?

22. července 2011 v 16:04 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

La Salle (Tx), Kredit: Isla-Nublar-Crew

V texaském La Salle bylo uloveno velice neobvyklé zvíře. Vše začalo tím, že se třináctilétý Carter Pope v neděli ráno probudil a na prostaranství přilehlém k domu spatřil prapodivné zvíře. To se přitom pohybovalo velice neobvyklým způsobem chůze, přičemž se údajně podivně třáslo. Vzbudil svého otce Willa Popea a donutil ho jít s ním. Ten si zprvu myslel, že se jeho syn zbláznil, nicméně ho však nakonec následoval. "Myslel jsem si, že buď sním, nebo že je můj syn blázen, nebo spíš obojí zároveň," prohlásil otec chlapcem. Posléze byl však šokován pohledem na zcela lysé zvíře šedivé barvy.


Carter Pope s úlovkem, Kredit: ww.novinky.cz

Carter na zvíře vystřelil ze vzdálenosti 60 metrů, to se přestalo pohybovat až po třetí rány z lovecké pušky. Z tla uloveného tvora byly odebrány vzorky, které budou odeslány na analýzu. Po analýze vzorků DNA se ukáže, jestli se jedná o vědě doposud neznámého dravce velice svérázného vzhledu, nebo pouze o kojota postiženého prašivinou.

Isla-Nublar-Crew

Cryptidsaurian - Nový spoluautor

19. července 2011 v 23:04 | Isla-Nublar-Crew, Cryptidsaurian |  Spoluautoři

Cryptidsaurian (vlevo), Kredit: Cryptidsaurian

Vážení čtenáří, představuji vám nového spoluautora tohoto blogu. Tím je jeden z mých velice dobrých přátel, který pochází z Indiany, jenž leží na území USA. V tomto článku se představí a později bude na tomto blogu plnohodnotně spolupracoat. Důvod? Chtěl bych, aby měl můj blog širší záběr a prezentoval i jiné názory než jen mé vlastní. V dohledné době se můžete těšit i na výraznějš změnu designu blogu. Nyní však k samotnému představení mého nového kolegy:

"Ahoj, jmenuji se Lincoln Shoemaker a pocházím ze Spojených Států Amerických. Mám tu čest stát se Jakubovým kolegou jako spoluautor blogu Paleo-DNA. Stejně jako Jakubovy předchozí články se mé budou týkat kryptozoologie, paleontologie a několika dalších menšinových témat. Těším se na práci zde a budu sem přesouvat i mé starší články z mého dřívějšího blogu. Doposud nepřevedené jsou k nalezení na blogu http://cryptidsaurian.blogspot.com/. Tak je to, doufám, že si užijete mé budoucí práce."

Předchozí obsáhlejší rozhovorem s Cryptidsaurianem si můžete přečíst zde.

Isla-Nublar-Crew, Cryptidsaurian

Joe Johnston opět hovořil o Jurském Parku IV!

18. července 2011 v 12:16 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV


Režisér Joe Johnston, Kredit: www.blog.lehighvalleylive.com

Věci se patrně začínají dávat do pohybu. Po odhalení skutečnosti, že Steven Spielberg diskutoval o možném pokračování Jurského Parku je tu další vzrušující novinka. Po dokončení svého filmu Kapitán Amerika mu byla položena samozřejmá otázka, a to sice: Jak je to s Jurským Parkem 4? Joe Johnston odpověděl velice jednoznačně:

"Právě diskutujeme o Jurském Parku 4. Nejdůležitější věc, kterou vám mohu říci je ta, že to bude začátek nové trilogie a že se bude ubírat novým směrem - zcela novým směrem, který je velice vzrušující a liší se od toho, co jsme už viděli. Začíná to vše v historii první trilogie a vymyká se jí a vydává se zcela novým směrem. To je vše, co vám mohu říci."

Osobně mne zaujala část, která odhaluje to, že část příběhu bude zasazena v "historii první trilogie". Může se tedy jednat o částečný prequel? Na jakékoliv odhady je zatím velice brzy, budeme si tedy muset počkat na další detailnější informace.

Isla-Nublar-Crew

Kopající sauropod z Utahu

15. července 2011 v 3:47 | Isla-Nublar-Crew |  Věda
Utah, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Nově objevený sauropodní dinosaurus se pyšnil velice sofistikovanou defensivní strategií. Vědci se domnívají, že dravce odháněl pomocí silných kopanců, v čemž se do jisté míry podobá recentnímu ptáku kasuárovi. Podle svých stehenních svalů byl i následovněpojmenován. Jeho latinské jméno zní Brontomerus mcintoshi, což v překladu doslova znamená hromové stehno. Pozůstatky nalezené v Utahu byly pouze částečné, i tak však bylo možné rekonstruovat tělesnou stavbu tohoto vyhynulého titána.

Brontomerus mcintoshi, Kredit: www.novinky.cz

"Když se k němu přiblížili predátoři, mohl je odkopnout z cesty," prohlásil paleontolog Mike Taylor z University College London. "Zajímavé je, že pokud se tento sauropod mohl rychle pohybovat, předpokládali byste, že bude mít silné svaly na zadní straně nohy. Tak to ale není. Je to naopak. Zdá se nám více pravděpodobné, že to má právě kvůli tomu, aby mohl rozdávat silné kopy," oznámil Taylor redaktorům BBC. Plně vzrostlý jedinec mohl dosáhnout váhy zhruba šesti tun, podobně jako současný slon. Podle vědců mohl dosáhnout délky až 14 metrů. Mohli žít v období rané křídy, což je pro sauropody spíše neobvyklé, protože se jejich doménou byla především éra jménem jura. Druh Brontomerus mcintoshi obýval naši planetu před 110 miliony let.

Isla-Nublar-Crew

V Jurassic Park: The Game se objeví mořský ještěr

9. července 2011 v 13:31 | Isla-Nublar-Crew |  Hry

Záznam z E3, Kredit: IGN

Kevinem Boylem, který spolupracuje na tvorbě nové hry z prostředí Jurského Parku, bylo v průběhu letošního E3 prozrazeno malé a velice poutavé tajemství. Ve hře se podle něj mimo Troodona objeví i některý z prehistorických mořských ještěrů. Ten se bude nacházet v pozdější části hry, je tedy možné, že se hlavní protagonisté pokusí z ostrova uprchnout na lodi a tento nový vodní predátor je napadne. Existence vodního živočicha v univerzu Jurského Parku není žádná divoká myšlenka. Vědci zde mohli jeho DNA získat stejně dobře, jako DNA dinosaurů a dalších suchozemských živočichů. Komáři se mohli krví nasytit na vyplavených jedincích a potom uvíznout v jantaru.

Kevin Boyle sám prohlásil následující: "Nemůžete udělat hru z Jurského Parku, v které by se neobjevili Velociraptoři, Tyrannosaurus rex, Triceratops, máme v ní také Parasaurolopha a dokonce vodního ještěra, který se později v příběhu objeví". Zatím není jasné, o jaký biologický druh se bude jednat, já však spíše vsázím na některého z větších pliosaurů, mohl by to být například Liopleurodon, který se dříve objevil v dokumentu Putování s Dinosaury. Na jakékoliv odhady je však velice brzy.

Isla-Nublar-Crew

Návrat ještěřího muže?

8. července 2011 v 4:33 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Jižní Karolína, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Právě tuto otázku si nyní kladou občané z oblasti Severní Karolína a mnozí kryptozoologové z celého světa. Zatím poslední vlna pozorování neznámého bipedního ještěrovitého tvora oblast zasáhla v roce 1988. V tento rok zde byl spatřen záhadný šupinatý tvor a dále nalezeny stopy se třemi zřetelnými prsty. Jsou mu také přisuzovány nejrůznější případy zdemolovaných aut. Zdá se, že se nový incident odehrál 4. července 2011.
Historický článek, Kredit: www.cryptomundo.com

K novému incidentu došlo na Ida Lane v průběhu pondělního rána. "Vběhl jsem do domu a řekl mé ženě, ať zavolá policii, protože se něco stalo autu." vysvětloval Leon Marshall. "Celý nárazník byl rozkousaný. Vždyť je to z kovu! A jen tak ho to zohýbalo. Jako by to byl kus papíru." Prohlásila Marshova žena Ada.

Místnímu šerifovi Listonovi Truesdalovi však vše bylo povědomé. "Takhle to začalo už roku 1988. Byli jsme někým zavoláni proto, aby jsme našli něco, co zničilo auto. Dorazil jsem tam a prohlédl si poničené auto - nikdy v minulosti jsem nic takového neviděl." Ve stejnou dobu se začaly množit bizardní telefonáty. "Viděli mohutého tvora, který by 7 stop vysoký, červeně mu svítily oči a měl 3 špičaté prsty."

Poškození na Marshallově autě se velice podobá těm ze dřívějších období. Ještěří muž se navíc velice podobá hypotetickému inteligentnímu dinosaurovi, jehož podobu vydedukoval paleontolog Dale Russell. Ten za jeho předchůdce považuje Troodona. Podobní tvorové jsou občas pozorováni v nejrůznějších koutech světa, a to i v nejrůznějších tělesných variacích.

Hypotetický dinosauroid, Kredit: www.dinosaurcentral.com

Isla-Nublar-Crew

"Prehistorická Bestie" Phila Tippetta

8. července 2011 v 3:03 | Isla-Nublar-Crew |  Různé
Animátorem a odborníkem na speciální efekty Philem Tippettem byla zveřejněna jedna z jeho předchozích stop-motion prací, kterou před dávnými lety natočil ve své garáži. Záznam je dodatečně digitálně upraven a dosahuje vskutku vysoké kvality. Zobrazuje hypotetickou scénu z prehistorické Alberty, která se nachází v Kanadě. Sestříhané záběry z tohoto filmečku se již dříve objevily v některých postarších dokumentárních pořadech. Shlédnutí tohoto videa všem vřele doporučuji. Phil Tippett mimochodem velkou měrou spolupracoval na tvorbě Jurského Parku známého režiséra Stevena Spielberga. Ten měl zprvu obsahovat stop-motion efekty, Steven Spielberg však později zvolil počítačové animace (CGI) - a dobře udělal...


"Prehistoric Beast", Kredit: PhilsAttic
Isla-Nublar-Crew

Geneticky modifikované krávy dojí mateřské mléko

7. července 2011 v 11:27 | Isla-Nublar-Crew |  Věda
Kráva, Kredit: www.relax.lidovky.cz

Argentinským genetikům se podařilo vytvořit tele, kterému změnili genetickou informaci, to by mělo být v dospělosti schopné produkovat mléko složením velice podobné mateřskému. Teleti jménem Isa byly přidány dva lidské geny, které řídí produkci dvou proteinů, jenž jsou obsaženy v mateřském mléce a velice důležité pro správnou výživu kojenců. Po dospění bude Isa údajně schopna dávat mléko velice podobné lidskému. Kravské mléko na rozdíl od mateřského takřka neobsahuje antibakteriální enzym lyzozym, je v něm zastoupen pouze stopově. Účinek laktoferinu, což je protein zvyšující imunitu, je u obou druhů také na zcela odlišných úrovních. K narození Isy došlo 4. dubna. Genetici si tedy budou muset počkat 2 roky, než se otelí a bude schopna dávat lidské mateřské mléko.

Samotná procedura byla velice obtížná. Vědci vložili lidský gen do 312 embryí, která pocházela od krav holštýnského plemene. Potom je vložili do dělohy náhradním matkám. Posléze se narodilo pouze 37 telat, sedm z nich zemřelo řádově několik hodin po narození, dalších šest do půl roku. Zbylých 24 se vyvíjelo normálně, jen 17 z nich však neslo požadovaný gen a jen čtyři krávy v dospělosti dávaly standartní množství mléka obohaceného o lysozym. Genetické pokusy jsou obecně sužovány mnoha problémy. Klonované organismy se například často rodí s defekty vnitřních orgánů. Toto je i případ naklonovaného vyhynulého pyrenejského kozorožce, který záhy po narození zemřel na selhání orgánů. Zde však problém s nízkou efektivitou odpadá, protože telata naklonovaných krav lidský gen zdědí. Další generace krav bude navíc mnohem zdravější, protože lidský gen prospívá jejich zdraví a snížuje riziko zánětu vemene.

Tento genetický objev by měl celkově snížit počet úmrtí dětí na průjmová onemocnění, a to především v rozvojových zemích. Také by měl pomoci dětem, jejichž matky je nejsou schopny kojit. Pravděpodobně však narazí na tvrdý odpor široké veřejnosti, protože se jedná o genetickou modifikaci. Geneticky modifikované organismy jsou obecně označovány jako GMO (Genetically Modified Organism). I geneticky modifikované rostliny byly především v Evropě bouřlivě odmítány, natož geneticky modifikovaní živočichové.

Isla-Nublar-Crew

Afri-Cam

2. července 2011 v 4:15 | Isla-Nublar-Crew |  Různé
Africam, Kredit: www.africam.com

Máto rádi divoká zvířata? A co takhle dokonce nefalšované safari? Osobně mohu kladně odpovědět na obě tyto otázky. Už jako malé dítě jsem chtěl navštivit Afriku a zúčastnit se safari výpravy. Nicméně tyto sny byly prozatím vyslyšeny prostřednictvím systému online kamer, které přenášejí obraz z černého kontinentu. Kvalita a celková zajímavost záběrů záleží na denní době. Někdy zde můžete spatřit pouhou ještěrku na stromě a někdy smečku lvů, kteří o své napajedlo bojují s nosorožcem. Kamer je instalováno několik, takže si případný zájemce může vybrat dle svého vkusu. Osobně spíše doporučuji oblast napajedel, v jejichž oblasti jsem spatřil střet rozlíceného nosorožce a smečky lvů.

Web můžete navštívit zde.

Isla-Nublar-Crew

Spokanský Sasquatch na videozáznamu?

2. července 2011 v 3:02 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie
Downriver park, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Poblíž města Spokane byl osobou, která je známa pod jménem Samantha, pořízen audiovizuální záznam, který zobrazuje bipedního tvora, jenž se velice svéráznou chůzí klátí lesem. Může se jednat o legendárního primáta, který je v USA většinou nazýván jménem BigFoot, což doslova znamená "Velká Noha"? Praví a ryzí entuziasté však spíše zastávají název Sasquatch, který je složen a odvozen z jazyků původních obyvatel. Jméno Sasquatch se rovněž spíše uchytilo v Kanadě.

Turisté si svůj šokující objev údajně uvědomili až po návratu domů, kde si promítali záběry z výletu, které byly natočeny při jejich outdoorové výpravě. "Kdosi se mě v komentářích u videa na internetu ptal, zda jsem před tímto snímkem věřila, že yeti existuje. Nikdy jsem o tom příliš nepřemýšlela, teď si ovšem nejsem jistá. Ta stvůra se mi zdá dostatečně opravdová."


Záběr ze Spokane, Kredit: Animal Planet

Ne všichni se však k videozáznamu staví kladně, mnozí jej pokládají za podvrh. Příkladem budiž osoba známá jako bensimps123, která zcela infantilně prohlásila, že: "Vypadá to jako podfuk, proč by člověk něco natáčel, když jen tak jde? Měli komplice, který proběhl kolem v kostýmu gorily." Postava na záznamu je spíše vychrtlá a její hlava není přímo připojená k ramenům, což neodpovídá většině pozorování Sasquatche. Proporce délky jednotlivých končetin se rovněž vymyká velikostní škále, v níž se Sasquatch pohybuje. V tomto směru jsem tedy osobně spíše skeptický.

Isla-Nublar-Crew