Srpen 2011

Parasaurolophus v Jurassic Park: The Game

29. srpna 2011 v 23:41 | Isla-Nublar-Crew |  Hry

Parasaurolophus walkeri napaden Velociraptorem na levé obrazovce, vpravo Nima u Nedryho džípu, Kredit: sillyboy9865, úprava: Isla-Nublar-Crew

Ano, čtete správně. Už se o tom nejenom spekuluje, ale je to čistá pravda. Menažerie hry Jurassic Park: The Game od vývojářů z TellTale Games se rozrostla o nový druh prehistorického živočicha. Tím je druh Parasaurolophus walkeri, který se doposud objevil ve všech dílech Jurského Parku. V prvním díle jsme ho mohli vidět u napajedla s majestátními sauropody rodu Brachiosaurus, v druhém díle ve splašeném stádě rozmanitých býložravců. Ve třetím díle se objevil na pláních Isla Sorny a později ve stádu s jeho příbuzným druhem, jímž byl Corythosaurus casuarius. Z doposud známého materiálu je jasné, že ve hře se objeví minimálně jeden jedinec tohoto druhu, který však bude záhy napaden a usmrcen smečkou "pop-kulturních" Velociraptorů.


Záznam s Parasaurolophem (1:41-1:52) - vlevo, Kredit: sillyboy9865

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: The Game - Nové Screeny (II.)

29. srpna 2011 v 1:25 | Isla-Nublar-Crew |  Hry
Konečně se k nám dostaly snímky dromaeosauridů rodu Velociraptor, kteří byl až doteď drženi prakticky pod pokličkou. Není divu, v Jurském Parku zastávali velice významnou roli, zde tomu pravděpodobně bude stejně. Sekvence, v níž dravci pronásledují veterináře Hardinga je pravděpodobně částečně inspirována scénou, která se měla objevit v prvním Jurském Parku, v níž měl být programátor parku při cestě z bezpečnostního krytu napaden a pronásledován právě smečkou rozlícených Velociraptorů. Scéna byla vynechána díky škodám, které při filmování způsobil hurikán. Neočekávejte kdovíjakou kvalitu snímků, protože jsou pořízeny fotoaparátem.


Útok Velociraptorů, Kredit: www.telltalegames.com


Harding, Kredit: www.telltalegames.com


Honička, Kredit: www.telltalegames.com


Únik po žebříku, Kredit: www.telltalegames.com


Duo "Raptorů", Kredit: www.telltalegames.com


Velociraptoři útočí, Kredit: www.telltalegames.com

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: The Game - Nová videa

29. srpna 2011 v 0:46 | Isla-Nublar-Crew |  Hry
Nově zveřejněná videa jsou doslova dechberoucí. V prvním případě se jedná o sestřih akčních sekvencí a v druhém o záznam hry z jakéhosi herního festivalu. Mne osobně oslovil především sestřih akčních sekvencí, který působí velice dynamicky a je až Spielbergovsky kouzelný. Tvůrcům hry se skvěle podařilo zachytit filmovou atmosféru a názor jsem dokonce změnil na horskou dráhu s názvem "Bone Shaker", kterou jsem až doposud pokládal za nehodící se a až infantilní. Videa také zodpovídají některé z otázek. Osoba, která doteď byla známa pouze jako "Dr. Sorkin" je pravděpodobně žena, která stojí (za snad i tajném) naklonování extrémně nebezpečných a jedovatých nočních theropodů druhu Troodon formosus. Ve videu se také objevuje nová postava - jakýsi vousatý žoldák.


Akční sestřih, Kredit: IGN


Záznam z festivalu, Kredit: gamercurtis872006

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: The Game - Nové screeny

21. srpna 2011 v 11:52 | Isla-Nublar-Crew |  Hry
Nové screenshoty pocházejí z druhé epizody hry, která bude s konečnou platností vydána na podzim letošního roku. První z nich zachycuje pozdně křídového theropoda druhu Tyrannosaurus rex při útoku na helikoptéru, kterou pravděpodobně je UH-1 Huey, která je známa především díky nasazení ve Vietnamu. Druhý snímek zobrazuje dramatický souboj jurského dinosaura rodu Dilophosaurus a žoldáka společnosti InGen, který se pravděpodobně na ostrov vydal kvůli záchraně přeživších osob, které ude zůstaly po kolapsu bezpečnostních systémů parku. Nové screenshoty byly zveřejněny při příležitosti účasti společnosti TellTale Games na herním festivalu s názvem Gamescom, který se pravidelně pořádá v Německu.


T. rex kontra vrtulník, Kredit: www.telltalegames.com


Dilophosaurus, Kredit: www.telltalegames.com

Isla-Nublar-Crew

Prvotní pokus o DinoKuře úspěšný

20. srpna 2011 v 13:44 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Prvotní pokus o "DinoKuře", Kredit: www.dailymail.co.uk

Váha projektu paleontologa Jacka Hornera s názvem "DinoChicken" nyní dostala mnohem větší význam a pravděpodobnost jeho úspěšného zakončení o několik řádů vzrostla. Harvardským vědcům se podařilo otočit evoluční hodiny a běžnému kuřeti navrátit znaky jeho dávných druhohorních předků, kterými byli theropodi ze skupiny Maniraptora. Maniraptoři byly víceméně spíše malí dinosauři, z kterých se vyvinuly tisíce současných ptáků, kteří nyní žijí na Zemi. Evoluční biolog Arkhat Abzanov stvořil kuře s dinosauřím čenichem tak, že do vejce vyřízl čtvercovou díru a do vejce následovně umístil drobný želatinovitý protein, po čemž se embryo začalo vyvíjet radikálně odlišným způsobem. Přidání proteinu do vejce také potlačuje růst určitých znaků. Experiment byl z etických důvodů ukončen a kuře s dinosauřími znaky se na konec z vejce nevylíhlo.

DNA kuřete byla pozměněna tak, aby připomínala aligátoří ještě předtím, než se začal vyvíjet zobák. Dr. Abzanov řekl, že "To v této fázi vypadá přesně jako čumák aligátora." I přes zrušení pokusu však dr. Abzanov doufá, že jednou se mu podaří dokončit práci a z obyčejných kuřat vytvoří dinosaura ze skupiny Maniraptora. Abzanov provedl změny pomocí analýzy signálových molekul, které řídí anatomické změny ptáků a dalších živočichů. Biolog Craig Albertson z Univerzity v Massachutses prohlásil, že "Abzhanovo kuře s čumákem poskytuje údernou demonstraci toho, jak jednoduché je vyvolat zásadní evoluční změny." U lidí by tento pokus mohl napomoci k eliminaci vrozených defektů.


Vědec Arkhat Abzanov, Kredit: www.dailymail.co.uk

Montanský paleontolog Jack Horner pracuje na velice podobném projekt a snaží se také vytvořit tvora, kterého s oblibou nazývá "Chickensaurus", nebo "Emusaurus". Tento uměle vytvořený tvor by měl dlouhý ocas a přední tlapy velice podobné dinosauřím. Jack Horner na toto téma sepsal i knihu s názvem How to build a dinosaur.

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: Dangerous Games - Ukázky z komixu

15. srpna 2011 v 2:50 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Z nově zveřejných vzorků z nové komiksové série s názvem Jurassic Park: Dangerous Games mám řekněme spíše smíšené pocity. Obrazový materiál zvířata zachycuje tak, že jejich vzhled odpovídá nejnovějším poznatkům z oblasti paleontologie. Velká část z dinosaurů je alespoň částečně opeřená. U primitivního bipedního ceratopsida rodu Psittacosaurus můžeme na ocasní a zádové oblasti vidět spoustu protopeří. Design dinosaurů ale vůbec neodpovídá filmovému kánonu, kterým by se tvůrci měli řídit. Navíc se v něm na ostrově Isla Nublar objevují druhy, které by se tam technicky vůbec neměly vyskytovat. Doufám, že tvůrci komixu přijdou s nějakým ospravedlňujícím vysvětlením. Je zde také možné, že lidé ze společnosti Universal zkoušejí zákaznické vody. Je víceméně pravděpodobné, že v novém Jurském Parku by se mohli vyskytnout opeření dinosauři. Výzkum reakce publika na takovouto zásadní změnu by zde tedy zcela jistě nebyl od věci. Osobně se domnívám, že fanouškovská základna Jurského Parku a obecné publikum na opeřené dinosaury nejsou připraveni. Je to přece jen součást populární kultury, a nikoliv zbytečně pedantské paleontologické sympozium. Jaký je Váš názor na danou problematiku? Samotná umělecká stránka komixu také není kdovíjaká - působí spíše decentním dojmem. Tak významná a přelomová filmová série si zasluhuje více respektu a kreativity. Na jakoukoliv kritiku je však nyní velice brzy - závěrečný ortel bude moci být vynesen až po kompletním vydání této série.
Vzorek č.1, Kredit: www.jplegacy.org
Vzorek č.2, Kredit: www.jplegacy.org


Ceratopsid rodu Psittacosaurus, Kredit: www.jplegacy.org


Střet Theropodů, Kredit: www.jplegacy.org

Isla-Nublar-Crew

Iguanodon z Papuy-Nové Guineje

10. srpna 2011 v 18:11 | Cryptidsaurian |  Kryptozoologie
Vše to začalo na začátku roku 2004, kdy se začala šířit zvěst, že místní obyvatelé zpozorovali 3 metry vysoké monstrum, které bylo šedé a jeho hlava se podobala psí. K pozorováním došlo na malém ostrově New Britain, kterých je v této zemi spousta, na samotném ostrově žije pouze nízký počet obyvatel. Krátce po tomto pozorování bylo zvíře spatřeno znovu, tentokrát v bažině poblíž Rabaulu. Před pozorováním byla povolána policie a pověřena odchytem zvířete pomocí nožů a pušek M-16. Lov měl probíhat ve vesnici Tingavudu a jejím okolí, zejména však v přilehlých bažinách. Důvodem k tomuto lovu byl fakt, že zvíře sežralo tři místní psy.
Mezi důležité svědky patří Christine Sameiová, která je zároveň i jedním z prvních svědků. K pozorování došlo v březnu roku 2004, a to v malé bažině poblíž jejího domu. Prohlásila, že zvíře zpozorovala: "Slyšela jsem lidi, kteří o něm hovořili a šla jsem tam, abych ho viděla na vlastní oči. Je to velmi mohutné a ošklivě vypadající zvíře". Po jeho spatření utíkala z místa pozorování jako o život. Podle ní bylo tak velké a zavalité jako barel na vodu o obsahu 900 litrů."Ohlásili nám, že jde o dinosaura," řekl jeden z úředníků. Mimo těchto dvou pozorování jedny nezávislé noviny ohlásily, že podobné stvoření bylo při dvou příležitostech pozorováno na západě provincie v jezeře Murray a jeho přilehlém okolí. K prvnímu pozorování došlo 11. prosince 1999, kdy bylo spatřeno velké zvíře, které se poblíž Boboy brodilo vodou. Dalšího dne spatřil pastor Adventistů Sedmého Dne s místním stařešinou podivné zvíře, které se pohybovalo poblíž místa prvního pozorování. Prohlásili, že jeho tělo bylo "Dlouhé jako náklaďák na odpadky" a tvor údajně stál na dvou silných nohou, které se tloušťkou podobaly kmenu palmy. Hlava se podobala kraví a byla ozbrojena "ostrými zuby", tvor měl ocas jako krokodýl a strukturou kůže se mu také podobal.

Později se pozorováními věnoval pořad Destination Truth, což je show společnosti ScyFy. Do rukou týmu se dostala údajná fotografie obratle neznámého zvířete, avšak (téměř jistě) se jednalo o velrybí obratel. Dále našli svědkyni, která se jmenuje jako Mary (její příjmení není známo), která tvrdila, že zvíře viděla v lese kilometr od její vesnice. Na louce ukazovala na dvě místa, na kterých tvora viděla. Jedním z nich bylo místo, kde zahlédla jeho hlavu, na dalším určovala místo, kde končil jeho ocas. Díky tomuto bylo možné určit délku zvířete, která by se měla pohybovat okolo třiceti stop. V okolí byly ukousané větve, a to relativně vysoko - 7 až 10 stop nad zemí. Okolní vegetace byla ušlapána nečím těžkým. Při průzkumu okolí Tingavudu byl tým překvapen hlukem v křoví, který vycházel ze zhruba dvanácti stop nad zemí, samotného tvora však výzkumníci nespatřili. Ještě předtím ukázali členové expedice domorodcům zastaralý obrázek Iguanodona v pozici klokana. On namítli, že má odlišnou hlavu, která se podobá psí. Nechci z toho vyvozovat, o jakého tvora se jedná. Mohu však poznamenat, že se zřejmě jedná o ještěra, a to patrně dravého, čímž se odlišuje od Iguanodonů, ke kterým je přirovnáván. Nachází se na Papuy-Nové Guiney velký druh neznámého živočicha? Tím si nemůže být nikdo jistý, ale za tímto fenoménem musí ve skutečnosti něco být, proč jinak by ozborojení policisté prohledávali bažiny Papuy-Nové Guiney?


Iguanodon, Kredit: www.howstuffworks.com

Zdroje:

1 destination truth episode 1 season 1
2. Microsoft Encarta Encyclopedia 1999 Standard (CD), article: 'Papua New Guinea'.
3. SBS World News, "Dinosaur" discovery in PNG, http://www9.sbs.com.au/theworldnews/region.php?id=80644&region=2.
4. SMH, Hunt for 'dinosaur' on volcanic island, http://www.smh.com.au/articles/2004/03/12/1078594554726.html.
5. The Independent (Papua New Guinea), December 30, 1999, p.

Cryptidsaurian

Záhadná mršina z Minnesoty

7. srpna 2011 v 15:26 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Douglas (Mn), Kredit: Isla-Nublar-Crew

K nálezu mršiny podivného tvora došlo v americkém státě Minnesota. Lacey Ilseyová prohlásila, že svým autem jela poblíž Alexandrie po silnici číslo 86. Když tu si všimla podivného zvířete: "Uprostřed silnice jsme něco zahlédli, věděli jsme, že to není kočka, nebo pes, protože to nemělo srst. Mělo to na sobě chomáč srsti a zbytek těla pokrývala pouze bílá kůže. Ucho bylo deformováno. Připadalo mi to napůl lidsky."


Záhadná mršina, Kredit: www.cryptomundo.com

Hned na první pohled se jedná o dravého savce s velice podsaditou postavou. Robustní čelisti jsou plné mohutných zubů a relativně dlouhé prsty na předních končetinách jsou zakončený drápy, které by se danému tvorovi hodily například při hloubení nor. Jeho tělo je téměř lysé, tím se podobá mnoha případům, které se vyskytly téměř po celém světě. V Jednom případě se jednalo o lysého mývala, v dalším o drobnou kunovitou šelmičku a v jednom z ostatních dokonce o lenochoda. Nejvíce se vyfocený tvor podobá jezevci americkému (Taxidea taxus). Tomu napovídá i zbarvení dvou chomáčů chlupů na hlavě a na zádech. Je zde však několik detailů, které nesouhlasí. Hlava je až moc robustní. Zadní končetiny se zdají být nepřiměřené - skoro jako kdyby byly děsivě deformované, nebo propůjčené od jiného živočicha. Američtí jezevci jsou také mnohem více zavalití a obalení tukem. Opravdu se jedná o již známého jezevce amerického (Taxidea taxus), nebo o vědou doposud nepopsaný druh dravého savce, který se ukrýval v americké divočině? Otázku může zodpovědět pouze analýza genomu nalezeného exempláře.


Americký jezevec (Taxidea taxus), Kredit: www.uwgb.edu

Isla-Nublar-Crew

Žádost o pomoc s překladem filmu Jurachick Park

6. srpna 2011 v 23:02 | Isla-Nublar-Crew, Alfaraptor |  Různé
Jurachick Park je maďarský amatérský fanouškovský film úžasným způsobem parodující v podstatě všechny filmy trilogie Jurského parku. Nejvíce však točí okolo děje prvního dílu. Jak už sám název napovídá, hlavními aktéry zde nebudou dinosauři, ale malá roztomilá kuřátka, která podobně jako v původním filmu utečou ze svých ohrad. Jurachick Park je protkán mračny geniálně vtipných scének. Za zmínku stojí třeba krmení kuřátek, které nápaditě paroduje krmení Velociraptorů. Místo krávy je zde v bezpečnostních popruzích do výběhu spouštěno morče. K dalším patři například cesta na ostrov/ranč, kde hlavní postavy nepřeváží helikoptéra, ale koňský povoz.


Trailer filmu, Kredit: sprntrrr

Abychom snímek mohli zpřístupnit většímu okruhu fanoušků, potřebujeme osobu s velice pokročilou znalostí maďarštiny, nebo i rodilého mluvčího. Celá věc tkví v tom, že film "Jurachick Park" je čistě nekomerční. Neexistují pro něj tudíž žádné oficiální české titulky nebo dabing. Případný zájemce o pomoc nechť nás kontaktuje. Předem děkujeme za případné nabídky...

KONTAKTY:

Alfaraptor
ICQ: 594 147 622

Isla-Nublar-Crew

Isla-Nublar-Crew, Alfaraptor

Byl Bazilišek ve skutečnosti opeřený dinosaurus?

3. srpna 2011 v 21:29 | Alfaraptor |  Kryptozoologie

Bazilišek / Oviraptor, Kredit: periodikum Enigma, wikipedia.cz, Planeta Dinosaurů, Kompilace: Alfaraptor

Bazilišek, tvor mnoha podob, měl možná skutečnou předlohu v reálném žijícím zvířeti, dokonce v bipedním (po dvou nohách se pohybujícím) dinosaurovi. Mnozí z vás mohou namítnout, že Bazilišek je obří hadovitá nestvůra známá například z filmů Harry Potter a Tajemná komnata nebo Bazilišek: Hadí král. Toto mýtické zvíře je známé svým smrtícím zrakem. Na koho jej upře, ten prý zkamení. Dále má také nebezpečný jedovatý dech, kterým okolní prostředí přemění v poušť. Hadí vzhled je však jen jedna z jeho podob. Kromě hadí podoby a skutečného dnes žijícího ještěra Baziliška, příbuzného leguánů, existovala v mytologii také jakási verze kura domácího s plazím ocasem. Při pohledu na tyto ilustrace v nich všímavý čtenář uvidí cosi, co s trochou fantazie připomíná nějakou opeřenou formu dinosaura. Zobákovitou tlamu, peří, pestrý hřebínek na hlavě a vole si tehdejší učenci spojovali jen se zástupci ptačí říše. O existenci dinosaurů nebylo ani potuchy a o tom, že ptáci pocházejí z dinosaurů už vůbec ne, takže pokud viděli toto zvíře nebo jeho dobře zachovanou fosílii na vlastní oči, bylo podle nich asi nejvíce podobné drůbeži, až na ten dlouhý kostnatý ocas. A tak se zrodily různé povídačky o Baziliškově zrození.. Podle jedné z nich se rodí z vejce sneseného sedmiletým kohoutem (!), které pak následně vysedí ropucha nebo had. Hned na první pohled je však jisté, že se jedná o naprostý nesmysl. Zajímavé ale je že, skořápka vejce prý nebyla tvrdá, ale kožovitá jako u dnešních plazů. Celkově se toto zvíře až zarážejícím způsobem podobá theropodnímu dinosaurovi Oviraptorovi nebo jinému podobnému druhu. Má všechny Baziliškovy atributy: hřebínek na hlavě, ptačí zobák, pravděpodobně i pestře zbarvené vole a dlouhý kostnatý ocas. Byla u něj dokonce zjištěna existence pernatého pokryvu těla. Navíc tento druh žil stejně jako Bazilišek v pouštních oblastech (ale určitě ne kvůli svému dechu). V podstatě ideální kandidát. I jeho nebezpečný v kámen měnící "pohled" by mohl mít racionální vysvětlení. Podobně jako dnešní kobry mohl tento dinosaurus umět plivat jed a přitom cíleně mířit na oči své kořisti nebo případného útočníka. Nebezpečná látka ochromila svalstvo, načež se vzápětí dostavila strnulost celého organismu a dotyčný tak budil dojem zkamenělé sochy. Mohli se tedy lidé antiky a středověku setkat s opravdovým žijícím Baziliškem/Oviraptorem? Existovalo vůbec toto zvíře nebo patří odjakživa jen mezi bájné tvory? Co myslíte vy?

Alfaraptor

Jurassic Park: Dangerous Games - Nová obálka (II.)

2. srpna 2011 v 11:58 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park
Obálka druhého dílu komiksové série Jurassic Park: Dangerous Games potvrzuje fakt, že se v této nové sérii zřejmě objeví jacísi opeření Dromaeosauridi. Zatím není jasné, jestli se bude jednat o rod Velociraptor poupravený podle nejnovějších vědeckých poznatků, nebo o druh zcela nový. Osobně bych na Isla Nublaru velice postrádal klasické "pop-kulturní" šupinaté Velociraptory, které tak dobře známe z prvního dílu Jurského Parku. Nicméně kolorista této komiksové série se domnívá, že se nejedná o Velociraptory, ale o méně známý druh Deinonychus antirrhopus. Na obálce komiksu se objevuje i nová a doposud bezejmenná postava ženského pohlaví, která je patrně s populací Dromaeosauridů na Isla Nublaru velice zadobře...


Jurassic Park: Dangerous Games (II.), Kredit: www.jplegacy.org

Isla-Nublar-Crew

Jurassic Park: The Game - Nové koncepty

1. srpna 2011 v 17:37 | Isla-Nublar-Crew |  Hry
Nově zveřejněné koncepty z nové hry jsou zcela bezprostředně spjaty s návštěvnickým střediskem Isla Nublaru. Můžeme na na nich vidět skvěle propracovaný exteriér budovy, dále její interiér a detail theropoda Tyrannosaura rexe v její hlavní hale. Osobně pokládám veškeré tyto koncepty za velice uspokojivé až dokonalé.


Tyrannosaurus rex, Kredit: www.ps3.ign.com


Exteriér budovy, Kredit: www.ps3.ign.com


Interiér budovy, Kredit: www.ps3.ign.com

Isla-Nublar-Crew