Byl Bazilišek ve skutečnosti opeřený dinosaurus?

3. srpna 2011 v 21:29 | Alfaraptor |  Kryptozoologie

Bazilišek / Oviraptor, Kredit: periodikum Enigma, wikipedia.cz, Planeta Dinosaurů, Kompilace: Alfaraptor

Bazilišek, tvor mnoha podob, měl možná skutečnou předlohu v reálném žijícím zvířeti, dokonce v bipedním (po dvou nohách se pohybujícím) dinosaurovi. Mnozí z vás mohou namítnout, že Bazilišek je obří hadovitá nestvůra známá například z filmů Harry Potter a Tajemná komnata nebo Bazilišek: Hadí král. Toto mýtické zvíře je známé svým smrtícím zrakem. Na koho jej upře, ten prý zkamení. Dále má také nebezpečný jedovatý dech, kterým okolní prostředí přemění v poušť. Hadí vzhled je však jen jedna z jeho podob. Kromě hadí podoby a skutečného dnes žijícího ještěra Baziliška, příbuzného leguánů, existovala v mytologii také jakási verze kura domácího s plazím ocasem. Při pohledu na tyto ilustrace v nich všímavý čtenář uvidí cosi, co s trochou fantazie připomíná nějakou opeřenou formu dinosaura. Zobákovitou tlamu, peří, pestrý hřebínek na hlavě a vole si tehdejší učenci spojovali jen se zástupci ptačí říše. O existenci dinosaurů nebylo ani potuchy a o tom, že ptáci pocházejí z dinosaurů už vůbec ne, takže pokud viděli toto zvíře nebo jeho dobře zachovanou fosílii na vlastní oči, bylo podle nich asi nejvíce podobné drůbeži, až na ten dlouhý kostnatý ocas. A tak se zrodily různé povídačky o Baziliškově zrození.. Podle jedné z nich se rodí z vejce sneseného sedmiletým kohoutem (!), které pak následně vysedí ropucha nebo had. Hned na první pohled je však jisté, že se jedná o naprostý nesmysl. Zajímavé ale je že, skořápka vejce prý nebyla tvrdá, ale kožovitá jako u dnešních plazů. Celkově se toto zvíře až zarážejícím způsobem podobá theropodnímu dinosaurovi Oviraptorovi nebo jinému podobnému druhu. Má všechny Baziliškovy atributy: hřebínek na hlavě, ptačí zobák, pravděpodobně i pestře zbarvené vole a dlouhý kostnatý ocas. Byla u něj dokonce zjištěna existence pernatého pokryvu těla. Navíc tento druh žil stejně jako Bazilišek v pouštních oblastech (ale určitě ne kvůli svému dechu). V podstatě ideální kandidát. I jeho nebezpečný v kámen měnící "pohled" by mohl mít racionální vysvětlení. Podobně jako dnešní kobry mohl tento dinosaurus umět plivat jed a přitom cíleně mířit na oči své kořisti nebo případného útočníka. Nebezpečná látka ochromila svalstvo, načež se vzápětí dostavila strnulost celého organismu a dotyčný tak budil dojem zkamenělé sochy. Mohli se tedy lidé antiky a středověku setkat s opravdovým žijícím Baziliškem/Oviraptorem? Existovalo vůbec toto zvíře nebo patří odjakživa jen mezi bájné tvory? Co myslíte vy?

Alfaraptor
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Existoval podle Vás Bazilišek?

Ano, mohl to být pták nebo Dinosaurus. 76.2% (16)
Ne, je to výmysl. 23.8% (5)

Komentáře

1 miro-smajda-daily miro-smajda-daily | Web | 3. srpna 2011 v 21:30 | Reagovat

zajímavé...

2 deinonych deinonych | Web | 4. srpna 2011 v 11:46 | Reagovat

To je vážně zajímavé. Ta podoba by tomu odpovídala.

3 VAS VAS | Web | 12. srpna 2011 v 20:20 | Reagovat

Reakce na komentář:
Srdečně Vás zdravím Alfaraptore a zároveň děkuji za názor na můj cryptoblog. Článek o baziliškovi jsem četl už před časem a Vaše hypotéza se mně jeví jako velmi zajímavá. Dokonce jsem tam obratem napsal i tento svůj názor - s tím, že jsem kdysi podobně spekuloval o přežití jihoamerických sauropodů. Má zpráva pravděpodobně nedorazila, čemuž se (při mé internetové pologramotnosti) nelze vůbec  divit. Jinak Vám, stejně jako Jakubovi, držím všechny palce, ať můžete vyrazit na nějakou zajímavou "kryptoexpedici". VAS
P. S. O podobných příšerách, podobných tentokrát nejspíše velociraptorům,  referoval před dávnými časy i záhadolog Arnošt Vašíček. Jednalo se o potvory údajně pozorované pastevci v jihopolské Rabce. Asi před deseti lety jsem se tam jako tehdejší redaktor deníku Svoboda  vypravil(pod nějakou průhlednou záminkou o přeshraniční spolupráci), ale tam už si na tuto legendární historku nikdo z dotázaných nevzpomněl.

4 kryptozoologicky kryptozoologicky | 23. srpna 2011 v 17:49 | Reagovat

Moc nádherné čtení a moc sem mi to líbilo nádherný článek ! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama