Prvotní pokus o DinoKuře úspěšný

20. srpna 2011 v 13:44 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Prvotní pokus o "DinoKuře", Kredit: www.dailymail.co.uk

Váha projektu paleontologa Jacka Hornera s názvem "DinoChicken" nyní dostala mnohem větší význam a pravděpodobnost jeho úspěšného zakončení o několik řádů vzrostla. Harvardským vědcům se podařilo otočit evoluční hodiny a běžnému kuřeti navrátit znaky jeho dávných druhohorních předků, kterými byli theropodi ze skupiny Maniraptora. Maniraptoři byly víceméně spíše malí dinosauři, z kterých se vyvinuly tisíce současných ptáků, kteří nyní žijí na Zemi. Evoluční biolog Arkhat Abzanov stvořil kuře s dinosauřím čenichem tak, že do vejce vyřízl čtvercovou díru a do vejce následovně umístil drobný želatinovitý protein, po čemž se embryo začalo vyvíjet radikálně odlišným způsobem. Přidání proteinu do vejce také potlačuje růst určitých znaků. Experiment byl z etických důvodů ukončen a kuře s dinosauřími znaky se na konec z vejce nevylíhlo.

DNA kuřete byla pozměněna tak, aby připomínala aligátoří ještě předtím, než se začal vyvíjet zobák. Dr. Abzanov řekl, že "To v této fázi vypadá přesně jako čumák aligátora." I přes zrušení pokusu však dr. Abzanov doufá, že jednou se mu podaří dokončit práci a z obyčejných kuřat vytvoří dinosaura ze skupiny Maniraptora. Abzanov provedl změny pomocí analýzy signálových molekul, které řídí anatomické změny ptáků a dalších živočichů. Biolog Craig Albertson z Univerzity v Massachutses prohlásil, že "Abzhanovo kuře s čumákem poskytuje údernou demonstraci toho, jak jednoduché je vyvolat zásadní evoluční změny." U lidí by tento pokus mohl napomoci k eliminaci vrozených defektů.


Vědec Arkhat Abzanov, Kredit: www.dailymail.co.uk

Montanský paleontolog Jack Horner pracuje na velice podobném projekt a snaží se také vytvořit tvora, kterého s oblibou nazývá "Chickensaurus", nebo "Emusaurus". Tento uměle vytvořený tvor by měl dlouhý ocas a přední tlapy velice podobné dinosauřím. Jack Horner na toto téma sepsal i knihu s názvem How to build a dinosaur.

Isla-Nublar-Crew
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký je Váš názor na klonování vyhynulých druhů?

Považoval/a bych to za velký pokrok současné vědy. 78.5% (73)
Podle mne to není etické. 21.5% (20)

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 20. srpna 2011 v 19:04 | Reagovat

No, to je právě to zajímavé... U čeho však mám hlasovat u ankety, to vážně nevím. Klonování vyhynulých tvorů se přece  nikdy nemůže podařit už jenom proto, že to nikdy už nebude ten vyhynulý. Je pak tedy možné, že budou naklonováni, ale názor na jejich klonování se mi nelíbí. Dnešní příroda je prostě dnešní příroda a dinosauři a další do ní podle mě prostě nepatří... Něco jiného je ale je přivézt zpět z jejich doby, to by bylo něco!

2 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 20. srpna 2011 v 20:17 | Reagovat

Úžasná zpráva, už vidím ty reklamy na Dinokuřecí řízky a čínu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama