Holzmaden a Solnhofen

29. září 2011 v 22:36 | Mojeznamkyavatar |  Věda
Tato dvě naleziště z pozdní Jury jsou proslavená velmi příznivým zachováním nálezů zkamenělých obratlovců. Slavné nálezy zahrnují Archaeopteryxe - vzácného opeřeného dinosaura z nálezišť v okolí Solnhofenu - a kompletní kostry ichtyosaurů, steneosaurů, compsognathů a jiných plazů z Holzmadenu.


Snímek ze Solnhofenu, Kredit: www.mrborths.blogspot.com

V Holzmadenu byly nalezeny nejlépe zachované fosilie mořských plazů na světě, a to zejména plesiosaurů a ichtyosaurů. Pocházejí odtud zkameněliny ichtyosaurů zachycující obrys celého ryboještěra, včetně hřbetních ploutví. Některé nálezy dokonce zachycují nenarozená mláďata uvnitř těla dospělé samice, a je zde i pozoruhodný nález rodícícho ichtyosaura. K unikátnímu zachování živočišných zbytků přispěly podmořské sesuvy nebo mimořádně silné bouře, kdy došlo k náhlému pohřbení těchto krásných tvorů. V Holzmadenu nebyli doposud nalezeni žádní dinosauři, ale zdejší fauna zahrnuje přinejmenším 4 různé typy ichtyosaurů, pliosaurů, plesiosaurů a dva druhy teleosauridních krokodýlů.


Rekonstrukce Compsognatha, Kredit: www.rareresource.com

Solnhofenské uloženiny tvoří tence vrstevnaté litografické vápence, jejichž výchozy jsou ve východo-západním pruhu severně od Mnichova a jížně od Norimberka. Hlavní náleziště v okolí měst Solnhofen, Eichstätt a Kelnheim poskytly nesmírně rozrůzněná a příznivě zachovaná fosilní společenstva přibližně 360 druhů bezobratlých, obratlovců a rostlin, které obývaly mělké vody a laguny. Samotné dno laguny bylo neobyvatelné, proto živočichové a rostliny, kteří klesli na dno, nebyli sežráni či rozloženi, ale v nedotčeném stavu pohřbeni. Takhle se nám zachovaly nálezy Compsoghnatů a opeřených Archaeopteryxů.

Mojeznamkyavatar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekH ZdenekH | E-mail | 17. ledna 2017 v 16:55 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na paleo-dna.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama