Paleontologie v Indianě

26. září 2011 v 3:38 | Cryptidsaurian |  Věda
Jsem Cryptidsaurian, a dnes budu psát o fosíliích z mého domovského státu v Americe, jímž je Indiana. Indiana má bohatou historii, která se táhne až do paleozoické éry, která se skládala z několika období, jako ordovik, mississipian, pennsylvanian a silur. V Indianě se nachází naleziště z veškerých výše uvedených období. Z ordoviku pochází plži, mlži, brachiopodi a krinoidi, s několika dalšími vzácnějšími variacemi živočichů. Geologický průzkum v Indianě poskytl data pro následující mapu, na níž jsou znázorněna nejrůznější naleziště.


Geologie Indiany, Kredit: Cryptidsaurian

Žiji v oblasti, která je znázorněna temnými a světlejšími odstíny modré, zde se nachází horniny s devonu (střední devon), v této době docházelo k vývoji prvních tetrapodů. Zdejší naleziště nejsou rozsáhlá, ale na všech z nich se nacházejí pouze vodní živočichové. A znovu - drtivá většina fosílií jsou živočichové mušlovitého typu, dále krinoidi, blastoidi a vzácnější žraločí zuby. Trilobiti zde víceméně skutečně nejsou běžní, ale i tak tu vzácně dochází k jejich nálezům. V této oblasti se také nachází i formace Rockfordské vápence - je to místo, které je naprosto nejbohatší na nálezy hlavonožců na celém světě. Nachází se zde amoniti, jako ten na spodní fotografii, jenž pochází z mé osobní sbírky.


Ukázka Fosílie, Kredit: Cryptidsaurian

Krinoid, Kredit: Cryptidsaurian


Anularia galoides, Kredit: Cryptidsaurian

Dále na východ od mého bydliště se nacházejí starší horniny, které sahají až do období Ordoviku. Osobně se domnívám, že tyto lokality jsou celkem nevýrazné, neboť většina nálezů jsou naprosto tuctoví brachiopodi, bryozoani a krionidi, navíc zde u nich neexistují žádné výrazné variace. Většina živočichů z tohoto naleziště navíc může být nalezena na mnoha dalších lokalitách po celém mém domovském státě. Sám jsem ale ostatní naleziště doposud nenavštívil. Na mnohých z nich by také bylo velice pravděpodobně možné narazit na trilobity.


Trilobit, Kredit: www.wissenschaft-online.de

Ale v silurských vrstvách je možné nalézt velice podobné tvory, jako v ordoviku. Až na jednu nezvyklost - Eurypteridé. V Indianě jich bylo doposud nalezeno pouze šest. Osobně jsem se setkal s mužem, který potkal toho šestého (jsme členy identické geologické skupiny). On mi řekl, že Eurypterid pocházel ze silurských vrstev. Velice příjemné překvapení, ačkoliv všal vskutku raritní. Rozptýlená naleziště na severu víceméně neobsahují žádné významné nálezy. Na mysl přicházejí pouze hroty šípů paleoindiánů a příležitostné nálezy vzácných pozůstatků mamutů.

Toto zakončuje geologický úvod do oblasti Indiany.

Přeji hezký den.

Cryptidsaurian
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 26. září 2011 v 14:02 | Reagovat

Moc pěkný a zajímavý článek, opravdu výtečná práce.

2 HAAS HAAS | Web | 26. září 2011 v 15:31 | Reagovat

Skvělá práce Cryptidsauriane!

3 mojeznamkyavatar mojeznamkyavatar | Web | 26. září 2011 v 16:49 | Reagovat

dobry článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama