Vývoj peří u dinosaurů zdokumentován v jantaru

16. září 2011 v 0:17 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Grass Lake, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Opeřené dinosaury známe ze spousty fosilního materiálu. Ryan McKellar však stopy po opeřených dinosaurech hledal ještě někde jinde. Ty našel v jantaru, což je zkamenělá pryskyřice prehistorických stromů. Některé vzorky totiž obsahují desítky miliony let staré peří, které vypadlo dinosaurům a bylo perfektně zachováno uvnitř jantaru. McKellan za spolupráce s Phillipem Curriem studoval 11 kousků jantaru, které byly před mnoha lety nalazeny v Kanadě, konkrétně u jezera Grassy. "Byly to vzácné nálezy, které jsme našli při hledání jantaru se zachovalým hmyzem. Okolo půl tuctu jich na prozkoumání čekalo v mé polici, když Ryan během své práce nalezl další."


Dinosauří peří v jantaru, Kredit: blogs.discovermagazine.com

Tyto 70 milionů let staré ojedinělé nálezy pochází z období pozdní křídy, a jsou mnohem rozmanitější, než ostatní doposud nalezené peří ze stejného geologického období. Je zcela nemožné přesně označit živočicha, jemuž peří náleželo, ale McKellar podle jednoduchosti peří usuzuje, že se jedná o peří dinosaurů, nikoliv vyhynulých ptáků. Fosílie dinosaurů jsou také v Albertě podstatně mnohem častější, než zkameněliny ptáků.

Společně vzorky dinosauřího peří z jantaru prozrazují postupný evoluční vývoj peří u dinosaurů a rozdělují ho do čtyř fází - od vláknovitých pírek až po letuschopná pera. "Odpovídá to vše struktuře, která již byla známá z fosílií opeřených dinosaurů, celkový stupeň zachování je ale díky mnoha detailům a barvám mnohem dokonalejší", Prohlásil Currie.

Isla-Nublar-Crew
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký je Váš názor na klonování vyhynulých druhů?

Považoval/a bych to za velký pokrok současné vědy. 78.5% (73)
Podle mne to není etické. 21.5% (20)

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 4:28 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama