Jak se setkat s Dinosaurem?

8. října 2011 v 6:09 | Isla-Nublar-Crew |  Různé
Na základě svých teoretických znalostí jsem vypracoval seznam možností, které byste mohli využit v případě, že máte skutečně rádi dinosaury. Kdo by také nechtěl vidět živého, dýchajícího dinosaura? Takoví lidé by se dali spočítat na prstech jedné jediné ruky. Upozorňuji, že většina teorií je čistě hypotetická, nedoporučuji je tedy brát jakkoliv vážně.

01. Ptáci - 100%


Recentní druh ptáka, Kredit: www.media-cdn.tripadvisor.com

Ptáci jsou potomci pozdějších teropodních dinosaurů. Vidíme je prakticky na každém kroku. Kuře o obědu, kos sedící na větvi za oknem, drozd cvrlikající na poli nebo sýkory zobající lůj z krmítka. Setkáváme se s těmito potomky dinosaurů naprosto všude - v parku, lese, na poli nebo u vodních nádrží. Jakýpak nepovedený pokus přírody? Kdo to řekl? Dinosauři ovládali Zemi po nějakých 150 milionů let. A ve formě ptáků tu žijí i v současnosti. Může být snad nějaká skupina živočichů úspějšnější? Odpovím za vás - jednoznačně nikoliv!

02. Sen - 97%


Snící atraktivní slečna, Kredit: www.media-cdn.tripadvisor.com

Tuto položku berte spíše z žertovného až humorného hlediska. Prakticky každý má možnost setkat se s dinosaury ve svých snech nebo dokonce nočních můrách. Osobně jsem měl možnost s dinosaury ve snech bojovat již několikrát. Nejlepším příkladem jsou dinosauři rodu Carcharodontosaurus, které jsem na jakémsi pofidérním náfraží lovil pomocí lehce obrněného transportéru. Je to humorné, není liž?

02. Reverzní genetika 95%


Pravděposobná podoba, Kredit: www.pic20.picturetrail.com

Reverzní genetika spočívá v tom, že genetici budou manipulovat genetickým materiálem současných ptáků, nejčastěji kuřat. Ptáci jsou potomky teropodních dinosaurů - je tedy možné se geneticky po časové ose vrátit do dob dinosaurů. Ze zobáku udělat ozubené čelisti, z křídel končetiny s prsty, apod. Podobné pokusy podporuje především proslulý paleontolog Jack Horner, který stojí za projektem "Dinochicken" (Dinokuře). Tyto experimenty byly už částečně potvrzeny v praxi, Bližší informace nabízím zde.

03. Klonování 50%


Jurský Park III (2001), Kredit: www.relyonhorror.com

Klonování dinosaurů je spíše nepravděpodobné, protože zachovalá DNA v průběhu času kvalitativně degraduje. Zachování DNA po miliony let je tedy v tento okamžik považováno za fikci. Nicméně v silnějších kostech druhu teropoda Tyrannosaurus rex byly paleontoložkou Mary Schweitzer nalezeny vzorky měkké tkáně. Bude možné jednou nalézt neorušenou a replikovatelnou genetickou informaci vyhynulých dinosaurů? To ví jenom čas. Nicméně osobně jsem v tomto směru velice optimistický.

04. Cestování v čase 25%


Lovci Dinosaurů - Allosaurus, Kredit: www.cgsociety.org

Cestování v čase doposud nebylo dostatečně vědecky potvrzeno ani vyvráceno. Nicméně je to však velice fascinující myšlenka. Jen čas nám prorzadí, jestli to bude možné. Osobně jsem spíše skeptický. Nicméně by to však bylo velice hezké podívat se do období druhohor - sledovat migraci obřích stád gigantických dinosaurů, vidět střet Allosaura a Stegosaura nebo dokonce lov druhu Tyrannosaurus rex. Ale jenom pozor na časové paradoxy. Teoreticky by bylo možné jednou drobností změnit celkový běh dějin. Viz. například podřadný film Lovci Dinosaurů, který vznikl na motivy povídky spisovatele Raye Bradburyho.

05. Časové anomálie 5%


Nepříliš inteligentní žena se Smilodonem, Kredit: www.mael-francois.com

S časovými anomáliemi jsme se mohl setkat v britském seriálu Primeval, který u nás vašel pod velice nezdařilým a krátkozrakým názvem Pravěk útočí. Zajímalo by mne, jaká patetická osoba za tímto banálním názvem stála. Nicméně - někteří lidé se domnívají, že teorie časových skoků je pravdivá. Mezi ně se řadí i český kryptozoolog, Ivan Mackerle, který se domnívá, že pravěká zvířata jsou schopna zhmotnit se v současnosti - viz. jeho starší kniha Odkud přicházejí?.

06. Ztracený Svět - 2%


Archaický Ztracený Svět, Kredit: www.movies.maxupdates.tv

Teorie ztraceného světa pochází z pera slavného britského spisovatele, jímž nebyl nikdo jiný, než sir Arthur Conan Doyle, který sepsal na svoji dobu vynikající až evoluční román pod názvem "Ztracený Svět". Zde se hlavní antagonisté setkali s prehistorickými tvory, kteří přežili rozhraní K-T na náhorní plošině díky její naprosté izolaci. Nicméně toto celé je nesmysl - živočichové se nejrychleji vyvíjejí v prostředích, která nejsou moc rozsáhlá. Proto by na plošině Kurupira nežili pravěcí tvorové, ale patrně jejich značně futurističtí a sofistikovaní potomci.

07. Kryptozoologie 1%


Mokele-Mbembe, Kredit: www.mokelembembe.com

Ještě v roce 1997 jsem se na základě knihy kryptozoologa ing. Jaroslava Mareše Svět tajemných zvířat domníval, že svět musí být plný skrytých dinosaurů, a to především v Africe a Jižní Americe. Nicméně čas utíká, a lidé názorově dospívají - to se týká i mé osoby. Obyvatelé Konga hovoří o tvorovi, kterého nazývají Mokele-Mbembe. Je ale pravděpodobné, že by několik exemplářů sauropodního dinosaura přežilo vymření na rozmezí K-T? Spíše nepravděpodobné, takřka nemožné až směšné. Jejich přežití po dalších 65 milionů let je ještě nepravděpodobnější. V tomto směru jsem tedy již spíše skeptický. Když už řešíme záhadu Mokele-Mbembe, tak proč ji identifikovat pouze s druhohorními sauropody. Což takhle nějaká pozdější zvířena, například žirafovitý nosorožec Indricotherium?

08. Kryogenika 0%


Fatalis, Kredit: Jeff Rovin

Kryogenika spočívá v tom, že v pravěku v ledu zamrzne pradávný živočich. V současnosti led roztaje, a zvíře se probudí. Tato teorie je založena na pokusech se skokany červenými, které vědci na nějakou dobu ukládali do lednice. Po vyjmutí z lednice byly po rozmrznutí naprosto životaschopní. Nicméně napříkad v druhohorách zmrzlý Cryolophosaurus, který by nyní rozmrzl a trhal lidi po tuctech je naprosto sprostý nesmysl...

Isla-Nublar-Crew
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Canis lupus Canis lupus | Web | 8. října 2011 v 7:37 | Reagovat

možná bych aj dal kryptozoologii a ztracený svět do jedné kategorie

2 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 8. října 2011 v 9:53 | Reagovat

Moc zajímavý článek. :) Dobrá práce.

3 Admin Admin | Web | 8. října 2011 v 10:43 | Reagovat

Já bych kryptozoologii posunul výš

4 HAAS HAAS | Web | 8. října 2011 v 19:22 | Reagovat

Skvělé, ale co třeba cestování v čase ohledně časového portálu z Prehistorického Parku? To se mi jeví jako nejmoznější setkání s dinosaury po ptácích a jejich naklonování.

5 HAAS HAAS | Web | 8. října 2011 v 19:22 | Reagovat

[3]:Souhlasím.

6 spinuvjpogblog spinuvjpogblog | Web | 9. října 2011 v 11:59 | Reagovat

no  podle mě  na krigenikuby   byl  bylo zabito  maximálně  15  lidí  jelikož nemyslím že je tak rychlí.Navíc by armáda vyslala letectvo vlastně by ho sundalo tak  5  minut střílení  z M16cek

7 spinuvjpogblog spinuvjpogblog | Web | 9. října 2011 v 12:00 | Reagovat

oprava:kryogenika

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama