Listopad 2011

Jurský Park IV - Novinky (II.)

12. listopadu 2011 v 18:50 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV

Významný paleontolog a konzultant Jurského Parku - Jack Horner, Kredit: www.dailygizmo.files.wordpress.com

Tentokráte žhavé novinky ve spojitosti s Jurským Parkem IV pocházejí od Jacka Hornera, známého paleontologa a velkého zastánce projektu DinoChicken. V rozhovoru s webem News.com prohlásil, že:

"Zjistili jsme, že dinosauři byli barevní, dále také byli opeření. Zjistili jsme toho spoustu o jejich chování, také jsme se ponaučili, jak moc se od sebe lišila mláďata a dospělí jedinci... Jurský Park IV bude vypadat mnohem odlišněji než Jurský Park 3."

Znamená to tedy, že dinosauři v novém filmu budou vyobrazeni na základě nejmodernějších vědeckých poznatků? Skutečně to tak vypadá. Je také podle mne možné, že film bude do jisté míry inspirován projektem DinoChicken. Naráží Horner například i na svoji teorii, podle níž je Triceratops identický s rodem Torosaurus (pouze v jiném stupni vývoje) - viz. znímka o odlišnostech mezi juvenilními exampláři a staršími jedinci. Jistá aklualizace věděckých faktů by skutečně nebyla od věci. Jen je třeba si uvědomit, že se nejedná o dokumentární pořad, nýbrž o dobrodružný film, v kterém jde především o zábavu. Právě osobité vlastnosti a vzhled dinosaurů v Jurských Parcích je dělají tak ikonickými. Jenom si vzpomeňte. Bylo by zábavné sledovat hejno opeřených Velociraptorů velikosti krocana, kterak loví lidi na ostrově? Patrně nikoliv. Nakolik napínavá by byla honička s Tyrannosaurem, který by ani nedokázal udržet krok s terénním džípem? Téměř vůbec. Kde jinde uvidíte na první pohled tak nevině vypadajícího Dilophosaura, který se během okamžiku změní v děsivou bestii? Víceméně nikde. Ačkoliv mnozí tvůrci se tímto konceptem Dilophosaura značně inspirovali. "Vějířkatá plivající verze" se objevuje v mnoha dinoparcích a nesčetných hrách. Vědu je možné ve filmech prosazovat jen do určité úrovně. Je dobré se jí držet, nicméně nic se nemá přehánět. Osobně jsem vážně zvědav na další vývoj projektu Jurský Park IV. Začíná to vypadat vskutku slibně.

Isla-Nublar-Crew

Zde stále ještě žijí Brontosauři

6. listopadu 2011 v 20:44 | Alfaraptor |  Věda
Všeobecné povědomí o pravěku, historii vývoje planety Země a života na ní má u nás velice nízkou úroveň. Problémy s tím související však musíme hledat už na základních a středních školách. Informace, se kterými žáci a pedagogové pracují jsou častokrát 20 až 30let staré, ne-li více a málokterá škola o tom ví. V učebnicích je dodnes k vidění množství, na svoji dobu velice impozantních, avšak dnes již velice nepřesných ilustrací známého českého malíře Zdeňka Buriana zobrazujících například Brontosaura (v současnosti platí název Apatosaurus) jako tupého zavalitého ještěra válejícího se celý den v močále, kde spása vodní řasy nebo Tyrannosaura, dvounohého masožravého dinosaura v klokaní pozici držícího své tělo zcela svisle, skoro jako člověk, přičemž ocas vláčí po zemi. Takový pohled na tyto tvory, který si ještě k tomu bere Burianova Brontosaura za modelový příklad, vzbuzuje v široké veřejnosti představu, že dinosauři byli jen hloupé omyly přírody, slepá vývojová větev a monstra z filmů, která do doby svého vyhynutí bránila "vyvinutějším a chytřejším" savcům. Ale opak je pravdou. Ze současných poznatků například víme, že Apatosauři nežili v močálech, protože tlak vody působící na jejich ohromná těla by jim rozdrtil plíce. Hlavu a krk natažený před sebe nesl vodorovně nad zemí. Pohybovali se ve stádech, podobně jako dnešní sloni. Tyrannosaurus je podle dnešních představ připodobňován k obřímu dravému nelétavému ptáku. Tělo nesl vodorovně se zemí a hmotnost své děsivé tlamy vyvažoval silným nataženým ocasem. S velkou pravděpodobností pečoval o svá mláďata, která mohla být stejně jako dospělci opeřená. Moderní pojetí si bere za vzor inteligentního rychlého opeřeného dvounohého predátora, který je svým vzhledem velice podobný dnešním dravým ptákům.

Dinosauři vládli Zemi zhruba 160 milionů let, což je řadí mezi nejúspěšnější organismy v historii naší planety. Savci, jenž po celou dobu jejich existence nepřesáhli velikost jezevce, byli odsunuti do ústraní a častokrát se stávali i jejich potravou.. Tito plazi byli aktivní, průbojní a houževnatí. Osídlili všechny kontinenty. Z jedné jejich vývojové linie se vyvinuli ptáci, se kterými se dodnes setkáváme. Nebýt katastrofy, která před 65 miliony let zapříčinila vyhynutí neptačích forem dinosaurů, mohli Zemi kralovat dodnes a my bychom v podobě malých rejskovitých zvířátek tvořili část jejich jídelníčku.

V současnosti je o tomto tématu na našem trhu k dostání množství knih, jak od českých, tak i zahraničních autorů, které by v kombinaci s informacemi z internetu mohly přispět k rozšíření znalostí této problematiky. Je smutné, že situace ohledně této oblasti vzdělání je podobná jako kdybyste v době, kdy existuje knihtisk vyráběli knihy formou otrockého opisování.


Burianovský Apatosaurus, Kredit: www.maurathismaurathat.blogspot.comSoučasná představa vzhledu Apatosaura, Kredit: www.carnivoraforum.com


Burianovský Tyrannosaurus na lovu, Kredit: www.superstock.comSoučasná představa vzhledu Tyrannosaura, Kredit: www.guardian.co.uk

Chtěl bych poděkovat adminovi blogu za jeho rady a spolupráci na tomto článku, který by jinak nemohl vzniknout.

Alfaraptor

Nejstarší srstnatý nosorožec?

4. listopadu 2011 v 1:46 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Tibet, Kredit: Isla-Nublar-Crew

Srstnatý nosorožec vykopaný v Tibetu (mírumilovný stát, který je bohužel usurpován Čínou) je považován za doposud nejstarší nalezený exemplář tohoto zvířete. Živočich dané místo obýval před 3.6 miliony let - dlouho předtím, než se podobní tvorové vyskytovali v severní Asii a Evropě. Výzkumný tým podotýká, že existence tohoto raného srstnatého nosorožce podporuje teorii, že tito živočichové evolučně pocházejí právě s oblasti podhůří v Tibetu. "Je to nejstarší doposud nalezený jedinec. Je o milion let starší, nebo více, než jakýkoliv jiný zatím objevený srstnatý nosorožec. Je celkem dobře zachovalý - jen trochu rozdrcený, takže se liší od původního stavu tvora. Ale kompletní lebka i se spodní čelistí jsou zachovány," prohlásil Xiaoming Wang z Muzea Přírodní Historie v Los Angeles (USA).


Nosorožec srstnatý, Kredit: www.bbc.co.uk

Nosorožec byl nalezen v oblasti, která je vskutku bohatá na rozličné paleontologické nálezy, například následující zvířata: vyhynulí koně, antilopy, sněžní leopardi, jezevci a mnoho dalších vyhynulých druhů. Nově popsaný druh srstnatého nosorožce byl pojmenovám Coelodonta thibetana. Dr. Wang s kolegy podotýká, že některé vzhledové prvky nosorožce jsou velice primitivní, alspoň v porovnání s jeho příbuznými, kteří žili v pozdních dobách ledových v geologickém období, které je nazýváno Pleostocén. Podle zachovalé fosílie krania se dá usuzovat, že roh tohoto zvířete, který se však nezachoval, byl velice štíhlý a směřoval kupředu. Toto mohlo pomoci tomuto zvířeti, aby se dostalo k zasněžené vegetaci, "Domníváme se, že svůj roh používal k odhrabávání sněhu," pokračoval dále pan Wong.

Isla-Nublar-Crew

Jurský Park - Nová budovatelská strategie

3. listopadu 2011 v 12:39 | Isla-Nublar-Crew |  Hry

Ukázka budovatelské strategie - Jurassic Park: Operation Genesis, Kredit: www.jurassicparktipsandhelp.blogspot.com

S novinkami ohledně Jurského Parku a novými produkty s touto tématikou se skutečně roztrhl pytel, možná rovnou dva. Před nějakou dobou byla vydána nová hra pro mobilní telefony. Vyšly tři řady nových komiksů (Redemption, Devils in the desert, Dangerous games), již tento měsíc bude společností TellTale Games do světa vypuštěna hra Jurassic Park: The Game. Nová strategická hra budovatelského typu bude určena pro mobilní telefony a patrně se bude jednat o jakousi zjednodušenou verzi hry Jurassic Park: Operation Genesis. Hráč bude mít k dispozici zábavní zažízení na Isla Nublaru, kde se bude věnovat stavbě parku, získávání paleo-DNA (DNA vyhynulých druhů) a klonování jednotlivých zvířat pro park. Vývoj hry by měl být dokončen na začátku roku 2012. Za celým projektem stojí společnost Ludia. "Jsme vzrušeni možností, že máme příležitost vytvořit hru, která dovolí fanouškům frančízy zjistit, jaké to je vést svůj vlastní Jurský Park," prohlásil mluvčí společnosti. Ludia má víceméně dřívější zkušenosti s hrami tohoto typu. Dříve vyvinula budovatelskou strategii s názvem Tap Jurassic, ta byla podle recenzentů údajně velice obstojná.


Ukázka dřívější práce společnosti - hra Tap Jurassic, Kredit: www.toucharcade.com

Isla-Nublar-Crew

Cronopio dentiacutus

3. listopadu 2011 v 11:01 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Cronopio dentiacutus, Kredit: www.dailymail.co.uk

Většina ze čtenářů tohoto blogu pravděpodobně zná filmy z animované série Doba Ledová, nyní probíhá natáčení prozatím posledního dílu, který nese název Doba Ledová: Země v pohybu (v originálu Ice Age: Continental Drift). Jednou z vedlejších postav je velice vytrvalá a tvrdohlavá šavlozubá veverka, která nese jméno Scrat (Složenina anglických slov squirrel a rat - veverka a krysa). Nutno podotknout, že druh to byl smyšlený. Nicméně nyní byl nalezen druh prehistorického savce, který se stavbou krania a svými výraznými zuby této smyšlené veverce podobá až zarážejícím způsobem. Nový druh byl pojmenován Cronopio dentiacutus. Primitivní živočich dosahující velikosti rejska až myši obýval druhohorní Argentinu před 100 miliony let. Dr. Christian de Muizon z Muzea Přírodní Historie v Paříži poznamenal, že fosílie jsou "překvapivě kompletní". Dále pokračoval "Pozůstatky savců z doby dinosaurů - období druhohor, před 250 až 65.5 miliony let - jsou velice vzácné. V období dinosaurů bylo identifikkováno desetkrát méně savců, než v období následujícím - v kenozoiku, které trvá od doby před 65.5 miliony let až do současnosti. A to i přesto, že toto období je mnohem kratší, než geologický úsek druhohor. Navíc, druhohorní savci jsou většinou známí pouze z nálezů jednotlivých zubů nebo fragmentů čelistí. Kompletní lebky nebo kostry jsou velice vzácné."

Isla-Nublar-Crew