Zde stále ještě žijí Brontosauři

6. listopadu 2011 v 20:44 | Alfaraptor |  Věda
Všeobecné povědomí o pravěku, historii vývoje planety Země a života na ní má u nás velice nízkou úroveň. Problémy s tím související však musíme hledat už na základních a středních školách. Informace, se kterými žáci a pedagogové pracují jsou častokrát 20 až 30let staré, ne-li více a málokterá škola o tom ví. V učebnicích je dodnes k vidění množství, na svoji dobu velice impozantních, avšak dnes již velice nepřesných ilustrací známého českého malíře Zdeňka Buriana zobrazujících například Brontosaura (v současnosti platí název Apatosaurus) jako tupého zavalitého ještěra válejícího se celý den v močále, kde spása vodní řasy nebo Tyrannosaura, dvounohého masožravého dinosaura v klokaní pozici držícího své tělo zcela svisle, skoro jako člověk, přičemž ocas vláčí po zemi. Takový pohled na tyto tvory, který si ještě k tomu bere Burianova Brontosaura za modelový příklad, vzbuzuje v široké veřejnosti představu, že dinosauři byli jen hloupé omyly přírody, slepá vývojová větev a monstra z filmů, která do doby svého vyhynutí bránila "vyvinutějším a chytřejším" savcům. Ale opak je pravdou. Ze současných poznatků například víme, že Apatosauři nežili v močálech, protože tlak vody působící na jejich ohromná těla by jim rozdrtil plíce. Hlavu a krk natažený před sebe nesl vodorovně nad zemí. Pohybovali se ve stádech, podobně jako dnešní sloni. Tyrannosaurus je podle dnešních představ připodobňován k obřímu dravému nelétavému ptáku. Tělo nesl vodorovně se zemí a hmotnost své děsivé tlamy vyvažoval silným nataženým ocasem. S velkou pravděpodobností pečoval o svá mláďata, která mohla být stejně jako dospělci opeřená. Moderní pojetí si bere za vzor inteligentního rychlého opeřeného dvounohého predátora, který je svým vzhledem velice podobný dnešním dravým ptákům.

Dinosauři vládli Zemi zhruba 160 milionů let, což je řadí mezi nejúspěšnější organismy v historii naší planety. Savci, jenž po celou dobu jejich existence nepřesáhli velikost jezevce, byli odsunuti do ústraní a častokrát se stávali i jejich potravou.. Tito plazi byli aktivní, průbojní a houževnatí. Osídlili všechny kontinenty. Z jedné jejich vývojové linie se vyvinuli ptáci, se kterými se dodnes setkáváme. Nebýt katastrofy, která před 65 miliony let zapříčinila vyhynutí neptačích forem dinosaurů, mohli Zemi kralovat dodnes a my bychom v podobě malých rejskovitých zvířátek tvořili část jejich jídelníčku.

V současnosti je o tomto tématu na našem trhu k dostání množství knih, jak od českých, tak i zahraničních autorů, které by v kombinaci s informacemi z internetu mohly přispět k rozšíření znalostí této problematiky. Je smutné, že situace ohledně této oblasti vzdělání je podobná jako kdybyste v době, kdy existuje knihtisk vyráběli knihy formou otrockého opisování.


Burianovský Apatosaurus, Kredit: www.maurathismaurathat.blogspot.comSoučasná představa vzhledu Apatosaura, Kredit: www.carnivoraforum.com


Burianovský Tyrannosaurus na lovu, Kredit: www.superstock.comSoučasná představa vzhledu Tyrannosaura, Kredit: www.guardian.co.uk

Chtěl bych poděkovat adminovi blogu za jeho rady a spolupráci na tomto článku, který by jinak nemohl vzniknout.

Alfaraptor
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 7. listopadu 2011 v 19:20 | Reagovat

Skvělá práce, Alfaraptore!

2 Iccawe Iccawe | Web | 11. listopadu 2011 v 12:54 | Reagovat

Dnes je úžasné sledovat, jak lidé rychlep řišli na to, jak se tvorové vlastně pohybovali a že nechodili vzpřímeně, jak se prvně předpokládalo, nýbrž se zády ve vodorovné poloze. :) A ty obrázky jsou prostě úžasnou podívanou, pozorovat velké změny nejen v postavení, ale i v celkové změně stavby těl jednotlivých živočichů. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama