Leden 2012

Jurský Park IV - Novinky (III.)

15. ledna 2012 v 1:01 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV

Režisér a vizionář Steven Spielberg po boku producentky Kathleen Kennedyové, Zdroj: www.screenrant.com

Od posledních novinek spojených s produkcí filmů Jurský Park IV již uplynula delší doba. Naposledy se zde článek s danou tématikou objevil zhruba v polovině loňského listopadu. O to více toho však nyní bylo zveřejněno.

1. Spielberg nebude film režírovat
V rozhovoru se zástupci webu Collider.com Spielberg prohlásil, že nový film nebude režírovat. Údajně na něm má pracovat na postu producenta, stejně tomu bylo u filmu předchozího.

Steven Spielberg: "Nechci prozatím hovořit o Jurském parku 4 - je moc brzo - mohu vám ale říci, že ho nehodlám režírovat. Budu ho produkovat."
Collider.com: "Bude Jurský Park IV reboot série nebo pokračování? Co premiéra - není naplánována na 20 výročí natočení Jurského Parku?"
Steven Spielberg: "To zatím nemohu říci. Udělám to, až k tomu bude správný čas, ten ale doposud nenastal."

2. Rozhovory s Kathleen Kennedyovou
Další střípky informací přicházejí od producentky Kathleen Kennedyové, která doposud pracovala na všech třech filmech. Zástupci webu Collider.com měli možnost se s Kathleen zeptat a uspořádat s ní rozhovor. Ta v rozhovoru prozradila, že práce na scénáři nebyly doposud zahájeny. Toto prohlášení stojí v kontradikci k předchozím tvrzením, kdy Steven Spielberg ohlásil, že na scénáři se pracuje, autorem dalšího prohlášení je paleontolog Jack Horner, který v průběhu října loňského roku oznámil, že scénář by měl být hotov. Celá situace je nyní poněkud komplikovaná. Nejaktuálnější je ale prohlášení Kennedyové. Také mimochodem prohlásila, že je možné, že původní Jurský park bude v následujících letech převeden do 3D formátu.

Přepis rozhovoru s Kathleen Kennedyovou:
"K tomu, aby vznikl Jurský park IV schází pouze vynikající scénář. Stavíme si dost vysokou laťku, protože jsme stejní jako diváci, nechceme natočit film, pokud zde není nějaký ráznější důvod. Nakonec jsme se tedy dostali do velkého dilematu, původně Jurský park neměl být ani filmová série, takže zde vyvstává otázka "Proč natočit Jurský Park IV?". Takže nejprve musíme najít důvod, proč vůbec natočit čtvrtý Jurský park. Právě se nacházíme na neurčitém území."

3. Hračky nové série
Mezi další novinky patří hračky z nové série, které mají doprovázet nový film ze série Jurský park. Konkrétně se na internetu objevily fotky několika prototypů, jedná se o dinosaury rodu Stegosaurus, Pachyrhinosaurus, Carnotaurus a posledním z nich je patrně Allosaurus. Převládá názor, že se jedná o průzkum veřejného mínění fanoušků. To znamená, že úspěch jednotlivých hračkových dinosaurů a jejich ohlas z oblasti fanouškovské základny Jurského parku může ovlivnit například druhové obsazení filmu. Je dále pravděpodobné, že Carnotaurus může mít ve filmu schopnost měnit barvy tak jako v knižní předloze, jejímž autorem je Michael Crichton. Na hračkách se také objevují také klasické "dino damage" sekce, což je tělní část, kterou lze odejmout, aby bylo simulováno zranění zvířete - tento znak se vyskytoval i u dřívějších hraček tématicky zaměřených na Jurský park.


Carnotaurus, Zdroj: www.jptoys.com


Allosaurus (?), Zdroj: www.jptoys.com


Pachyrhinosaurus, Zdroj: www.jptoys.com


Stegosaurus, Zdroj: www.jptoys.com

4. Prohlášení Stevena Spielberga
Informace dále zmíněná pochází ze zdroje ComingSoon.net. Spielberg defakto neprozradil nic nového, víceméně pouze potvrdil svůj zájem o natáčení nového filmu.

"Touto tématikou jsem se již delší dobu nezabýval, protože jsem usilovně pracoval na filmu War Horse a Tintinovi. Právě natáčím film Lincoln. V plánu mám ale potom natočit nový Jurský Park"

Isla-Nublar-Crew

Objevena nejmenší žába na Zemi

12. ledna 2012 v 22:24 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Nejmenší obratlovec na Zemi, žába druhu Paedophryne amauensis, Zdroj: www.redorbit.com

Objev nového druhu žáby z Papuy nové Guineje pokládá několik otázek týkajících se všeho vertebrálního života obývajícího tuto planetu. Jak drobný až může být obratlovec? Může být tato hranice novými objevy ještě nějak výrazněji snížena? Pokud ano, tak nakolik? Nově objevený druh žáby a je drobnější než běžná mince. Dokonce nebyl objeven jeden jediný druh, ale dva, které patří k totožnému rodu. Tito živočichové nesou jména Paedophryne amauensis a Paedophryne swiftorum. Nejen, že jsou tato zvířata považována za nejmenší žáby, američtí vědci se dokonce domnívají, že jde o nejmenší obratlovce na Zemi. Až doposud měla být podle vědeckých poznatků nejmenším tvorem s páteří ryba druhu Paedocypris progenetica, která pochází z Indonésie. P. amauensis dorůstá velikosti až 7,7 milimetrů, zatímco P. swiftorum dosahuje velikosti až 8 milimetrů a více.

"Najít Paedophryne amauensis bylo náročné díky její titěrné velikosti a zvukovým projevům samců v období páření, které se značně podobají zvukům hmyzu. Jde ale o skvělý nález." prohlásil vědec Chris Austin ze Státní Univerzity v Louisianě (USA). A právě tato osoba stojí i za jejich objevením. Co do zbarvení jsou žáby tmavě hnědé s různými modrobílými flíčky. "Tyto žáby se vyskytují především v popadaném listí v oblastech deštných pralesů. Věříme, že nejde pouze o výstřelek přírody, ale o dříve nezdokumentované chování - obývají přírodní niku, v kterém se žádní další obratlovci nevyskytují," řekl dále Austin.

Isla-Nublar-Crew

Nový druh hada z Tanzánie

11. ledna 2012 v 21:23 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Detail hlavy "Matildiny zmije", Zdroj: www.guardian.co.uk

K objevu nového druhu hada došlo před dvěma lety v jihozápadním výběžku africké Tanzánie. Jako nový druh však byl popsán až nyní, světu byl představen v prosincovém výtisku periodika Zootaxa. Tim Davenport byl na tříčlenné expedici, která neznámý druh exotické zmije objevila díky jeho nyní sedmileté dceři. "Dceři, které bylo zrovna pět, začala být hadem fascinována. Ráda trávila čas jeho pozorováním a pomáhala nám starat se o něj. A v ten okamžik jsme ho začali nazývat Matildinou zmijí ... a to jméno se uchytilo." Za poslední tři desetiletí byly v Africe nalezeny pouze tři nové druhy zmijí. Uskupení Wildlife Conservation Society (WCS), které za objevem stojí odmítlo zveřejnit přesné místo nálezu, aby zdejší populaci uchránilo před sběrateli a pašeráky. V současnosti žije v zajetí 12 exemplářů hada a probíhají přípravy na zahájení jejich rozmnožovacího programu. Matildina růžkatá zmije dorůstá délky až 65 centrimetrů a více. Davenport dodal, že: "Zvíře vypadá nebezpečně a pravděpodobně je také jedovaté. Ve skutečnosti je to ale velice klidné zvíře, které se nechová agresivně. S jedním z nich jsem zacházel hned při několika příležitostech." Podle všeho mezi hlavní potravu tohoto hada patří různí hlodavci, čímž napomáhá v tamním ekosystému snižovat jejich početní stavy.

Isla-Nublar-Crew

Sauropod z Antarktidy

11. ledna 2012 v 1:15 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Ukázka pozdně křídového titanosaurida z Asie: Opisthocoelicaudia, Zdroj: www.animals.howstuffworks.com

Některé druhy sauropodů patřily mezi největší suchozemské živočichy historie této planety a s přehledem by do kapsy pomyslně strčily i recentní druhy velryb. Jejich fosílie byly doposud nalezeny skoro na celém světě, téměř na každém kontinentu. Vyjímku z tohoto nepsaného pravidla doposud tvořila Antarktida, jižní pól. Na zdejších nalezištích v historii již došlo k několika významným paleontologickým objevům, které jsou spojeny s dinosaury. Z fosilního záznamu víme, že tyto končiny obýval například teropodní dinosaurus Cryolophosaurus ellioti, který je známý pro svůj výrazný hřebínek. Právě kvůli němu ho někteří lidé označují přezdívkou "Elvis", která odkazuje na kultovního zpěváka a příležitostného herce Elvise Aarona Presleyho. Mezi další dinosaury nalezené na Antarktidě patří také například herbivor rodu Glacialisaurus. Oba výše zmíněné rody se relativně nedávno objevily v novém dokumentu Dinosaur Revolution, který mne osobně díky svému charakteristickému smyslu pro humor a dokonalé animaci zaujal - osobně ho považuji za jeden z nejzdařilejších dokumentů věnujících se mapovaní období druhohor.

K menažerii druhohorní Antarktidy se nyní nově přidal i sauropodní dinosaurus. Tým vědců vedený Alexem Alejandrem Cerdarem z Argentiny zde v mělkých mořských usazeninách nalezl pozůstatky výše zmíněného dlouhokrkého dinosaura. Ve studii zveřejněné v periodiku The Science of Nature autoři objevu prohlásili, že: "Ohlašujeme první nález sauropoda z Antarktidy, objev je založený na neúplném kaudálním obratli pocházejícím z Rossova ostrova z období pozdní křídy." Velikost zvířete a studium morfologie nasvědčují, že zvíře spadá do čeledi Titanosauridae.

Isla-Nublar-Crew

Carnosaur - Recenze knihy

4. ledna 2012 v 21:27 | Isla-Nublar-Crew |  Knihy

Obálka knihy Carnosaur, Zdroj: www.wikipedia.org

Hned v úvodu článku bych chtěl upozornit, že nejde o recenzi filmu Carnosaur (1993) z produkce krále béčkových filmů Rogera Cormana. Tato recenze se bude zabývat knižní předlohou filmu, jejímž autorem je před řadou lety zesnulý John Raymond Brosnan, který je spíše obecně známý pod literárním pseudonymem Harry Adam Knight. Kniha sama o sobě pochází z roku 1984. Šance ke zfilmování se v roce 1993 chopil známý filmový producent Roger Corman. Defakto se pokusil svézt se na vlně popularity filmu Jurský Park. Filmová verze však byla až neuvěřitelně překopána a s knihou sdílí pouze minimum podobností. Prakticky se jedná pouze o vědecký koncept klonování dinosaurů a dva druhy teropodů, kterými jsou Deinonychus a Tyrannosaurus. Navíc druhý jmenovaný rod se v knize objevuje pouze jako dvojice novorozených mláďat. Roli antagonistického superpredátora v knize zastává Tarbosaurus, tyrannosaurův blízký příbuzný z Asie.

Román nese některé schodné znaky s Jurským Parkem Michaela Crichtona. Vyskytují se zde v některých případech stejné rody, například Tyrannosaurus, Dilophosaurus a defakto Deinonychus. Druhou podobností je zrod pravěkých tvorů. Ti zde ale nebyli zrekonstruováni pomocí zachovalé prehistorické DNA nýbrž modifikací genomu kuřat. Podoba s projektem Dino Chicken, v němž se nemalou měrou podílí renomovaný paleontolog Jack Horner, je až zarážející. Na rok 1984 to byla skutečně revoluční idea. Navíc veškeří dinosauři jsou zde zobrazeni relativně moderně - jedná se o teplokrevné a nesmírně rychlá zvířata. Opeřené dinosaury ale v knize nečekejte, veškeré exempláře v knize jsou pokryty výlučně šupinatou kůží. Což na tu dobu není ani trochu překvapující. V Carnosaurovi se objevují následující rody prehistorické zvěře: Deinonychus, Megalosaurus, Plesiosaurus, Tarbosaurus, Dilophosaurus, Brachiosaurus, Scolosaurus (neplatné synonym rodu Euoplocephalus), Altispinax (který je zde popsán jako zvíře pohybující se po čtyřech), Tyrannosaurus.

Příběh knihy je situován v poklidném městečku v Anglii. Jedné noci je zde neznámým zvířetem napaden majitel slepičí farmy a jeho žena. Okolím začne kolovat zvěst, že za napadením stojí sibiřský tygr uprchlý ze zoo excentrického lorda Penwarda. Po stopě tvora se vydává reportér Pascal, hlavní protagonista příběhu. Tomu se na celé záležitosti něco nezdá. Mezitím dojde k několika dalším útokům a je stále zjevnější, že rozhodně nejde o tygra. Navíc je zřejmé, že stopy zvířete někdo zahlazuje a snaží se zvíře odchytit. Řádění zvířete eskaluje na jedné místní farmě, kde je zvíře Penwardovými lidmi uspáno a transportováno do jeho zoo helikoptérou. Penward se za jistých událostí dostává na Penwardův pozemek a zkoumá jeho soukromou zoo. Ukazuje se, že v zoo se mimo obyčejných zvířat nachází i několik dinosaurů a jeden mořský plaz. Pascal je chycen a je mu prozrazeno, že veškeří dinosauři byli naklonováni. Po nějaké době Penwardova manželka vypouští všechna zvířata na svobodu. Okolí začínají sužovat smečky kočkovitých šelem a několik dinosaurů uprchnuvších ze zoo. V té chvíli se do věco vloží ozbrojené složky. Nerad bych potenciálnímu čtenáři zkazil zážitek ze čtení, takže jsem příběh uvedl pouze v hlavnějších bodech. Zvlášť závěr knihy je velice zdařilý a nečekaný.

Co se týče mne, tak knihu považuji za naprosto spektakulární. Autor přišel se zcela neotřelým nápadem. Kniha má šmrnc, je plná akce a je relativně uvěřitelná. Scény jsou popisovány tak sugestivně, že čtenář je zatažen do příběhu. Osobně tento titul považuji za jednu z nejlepších fikcí s dinosaury všech dob. Osobně je mi tak trochu líto, že knize je obecně věnováno tak málo pozornosti. I já jsem byl existencí tohoto titulu nebývale překvapen. Na našem trhu kniha nevyšla, můžete si ji však sehnat na webech typu amazon a ebay. Znalost angličtiny je zapotřebí alespoň pokročilá. Kniha zajisté stojí za přečtení, všem svým čtenářům ji zde vřele doporučuji. Až tedy na ty mladší a ty se slabší náturou - scény, v nichž dinosauři napadnou lidi jsou velice naturalisticky zpracované.

Isla-Nublar-Crew

Velká knižní recenze za rok 2011 - Úvod

4. ledna 2012 v 0:14 | Isla-Nublar-Crew |  Novinky
Z novoročního přání tohoto blogu můžete vědět, že jsem ohlásil zpracování několika nejvýraznějších knih za rok 2011. Bude se jednat o částečně kolektivní práci s mým přítelem Alfaraptorem. Každý z nás se bude věnovat knize, která se mu za uplynulý rok dostala do rukou a nějakým způsobem ho výrazněji zaujala. Původně jsem zamýšlel knihy shrnout do jednoho uceleného článku, ale nakonec jsem si usmyslel, že bude rozumnější se každé věnovat zvlášť. Veškeré knižní recenze tu budou postupně zveřejňovány v průběhu několika málo týdnů. Téměř ve všech případech jde o literaturu faktu. V jednom z případů jde spíše o fikci, jejímž prostřednictvím autor prezentuje nejnovější vědecká fakta. V následujícím seznamu knihy nejsou řazeny podle kvality, nýbrž abecedně.

Recenze se budou zabývat následujícími tituly (v závorce uvedeni autoři budoucí recenze):

- "Megalodon - Pátrání po nejstrašnějším predátorovi", Jan A. Novák (Isla-Nublar-Crew)

- "Monsters of Wisconsin", Linda S. Godfrey (Isla-Nublar-Crew)

- "Návrat nejistý - Po stopách největších záhad", Ivan Mackerle (Isla-Nublar-Crew)

- "Po Stopách Dinosaurů", Vladimír Socha (Isla-Nublar-Crew / Alfaraptor)

- "Putování naším pravěkem", Martin Mazuch, Martin Košťák (Isla-Nublar-Crew)

- "Strange monsters of the Pacific Northwest", Michael Newton (Isla-Nublar-Crew)

- "When Bigfoot attacks", Michael Newton (Isla-Nublar-Crew)

- "Záhadná monstra", Vojtěch Alberto Sláma (Isla-Nublar-Crew / Alfaraptor)

Isla-Nublar-Crew