Fragment - recenze knihy

15. února 2012 v 21:19 | Isla-Nublar-Crew |  Knihy

Fragment, Zdroj: www.knizniarena.cz

V předchozím článku jsem publikoval svou velice kladnou recenzi knihy Ledová Kletba. Jí následuje recenze knihy Fragment z pera obecně poněkud podceňovaného autora Warrena Fahyho. Jako předmluva v knize vystupuje až šokojící vědecké pojednání o invazních druzích a jejich vlivu na zemské ekosystémy.

Většina příběhu knihy je zasazena na tropickém ostrově. Hendersonův ostrov je relativně malý a izolovaný ostrov, který je od zbytku světa oddělen vysokými útesy. I jeho objev v historických dobách je zahalen tajemstvím (zasazeno do r. 1791). Na ostrově se vylodí skupina námořníků, aby zde získala zásoby vody. Skupina je ale napadena a jeden z mužů nenávratně ztracen. Loď odplouvá v dál a ve čtenáři je ponechána spousta otázek a takřka žádné odpovědi.

Nadále se přesouváme do současnosti. Na ostrov připlouvá tým dokumentaristů, který doufá, že na tomto místě pořídí záběry některých endemických druhům. Dokumentaristé jsou ale během několika minut nadapeni skupinou neznámých zvířat a pouze dvěma z nich se podaří uniknout. Je kontaktována armáda, která uzavírá ostrov. Na ostrov je dokonce transportována mobilní laboratoř NASA. Začíná průzkum tamního života, který se vyvíjel velice nezvyklým způsobem. Ukazuje se, že ten se až fascinujícím způsobem lyší od zvířat ze zbytku planety. Tato zvířata mají co dočinění s prehistorickou faunou. De facto se jedná o jakousi parafrázi na Ztracený Svět sira Arthura Conana Doylea. Nicméně zde se čtenář setkává s živočichy vývojově mnohem staršími. Nechci prozrazovat moc, ale i tak případným zájemcům o četbu knihy naznačím pár faktů: Kambrium, burgesská fauna. K tomu ještě připočtěte pěknou řádku milionů let evoluce. Zasvěcenější čtenáři blogu nyní patrně už vědí, co mohou očekávat.

Na celé knize jsem oceňoval zejména celý její vědecký koncept, jeho stravitelnost a uvěřitelnost. Velice mile mne překvapilo jakési nahlédnutí do akademického prostředí, kde se dostáváme do nejrůznějších laboratoří či přednáškových sálů. Některé vědecké názory autorem v knize zmíněné jsou dozajistá fascinující a jistě stojí za zamyslení (spojitost sexu a predace, nebezpečnost inteligentního života a další). Samotné tvory autor přirovnává k "členovcům, kteří se chtěli stát savci". Přirovnání je to trefné, což se ukáže například u pitvy jednoho ze živočichů, který je zde nazýván Hendersonova krysa. A zdá se, že na ostrově může existovat i inteligentní život...

Autorovi se podařilo stvořit velice čtivé a příjemně působící dílo, jenž je plné úvah, které jsou až zarážejícím způsobem poutavé. Žádný nadšený čtenář fikce nebo člověk, jehož fascinují prehistoričtí členovci by si ji zajisté neměl nechat ujít. Knihu doplňuje podrobná mapa Hendersonova ostrova s informačními kartami k dvěma živočichům (Hendersonova krysa, kutálející mravenec). U nás vydalo nakladatelství Plejáda. Četbu knihy všem opět vřele doporučuji...

Isla-Nublar-Crew
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 16. února 2012 v 14:29 | Reagovat

No, mohlo by to býti zajímavé...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama