Teorie neodinosaurů

24. února 2012 v 21:54 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Rekonstrukce teropoda druhu Masiakasaurus knopfleri, Zdroj: www.nhm.ac.uk

Není třeba zdůrazňovat, že dinosauři oficiálně vyhynuli na konci druhohor před 65 miliony let. Tato hranice je obecně nazývána K-T (křída-terciér). Nejrozšířenější teorie říká, že na Zemi spadl meteorit, který zapříčinil vyhynutí dinosaurů a spousty dalších typů živočichů. Často je tato událost spojována i se sopečnou činností. Nicméně ze všech koutů světa přicházejí zprávy ohlašující pozorování dinosaurů nebo dalších živočichů z jejich dob. Dají se tyto zprávy brát vážně? V první řadě si je potřeba uvědomit, že Země během posledních 65 milionů let prošla mnoha změnami. Přesouvaly se kontinenty, měnilo se klima, dochází ke změnám složení atmosféry, na Zemi se objevují stále nové typy organismů. Je třeba zdůraznit, že veškeré prosperující druhy se musí těmto podmínkám přizpůsobovat. Známe však i mnohé živé fosílie (z nichž ne všechny samozřejmě pocházejí z druhohor), jejichž původ se datuje miliony let nazpět, mezi ně patří například Latimerie podivná (Latimeria chalumnae), Okapi (Okapia johnstoni), Haterie (Sphenodon punctatus), skalní krysa z Laosu (Laonastes aenigmamus). Mezi živé fosílie patří i tak notoricky známé druhy jako krokodýli nebo žraloci. S jistou rezervou se za živé zkameněliny dají považovat i nosorožci, jejichž pradávný rodokmen je vskutku fantastický. Stačí si připomenout gigantické nosorožce, jako Indricotherium.

V průběhu chodu geologického času se každý tvor musí přizpůsovat daným podmínkám a tlaku ze strany predátorů. V tomto bodě bych rád podotknul, že většina živých fosílií je stran velikosti spíše titěrná, neboť jimi nebyla překročena takzvaná kritická hranice. Kataklysma na konci druhohor přežily pouze organismy menší - nejlepším příkladem jsou drobní savci, kteří se mohli ukrýt do svých nor a nadále relativně dobře prosperovali. Přehlédněmě však kritickou velikostní hranici a připustmě, že rozhraní K-T skutečně přežilo několik druhů dinosaurů. Země se posléze měnila a daní dinosauři by se podmínkám zcela zákonitě museli přizpůsobovat. Je tedy nad slunce jasnější, že v současnosti se nemůžeme setkat s dinosaury, které známe z fosilního záznamu. Spíše bychom zde museli spekulovat o jejich hypotetických evolučních potomcích. Podívejme se například na evoluci chobotnatců a koňů, která byla mírně řečeno fascinující. Na těchto skupinách je perfektně vidět, jakými změnami život prochází. Zde musím podotknout, že veškeří v současnosti pozorovaní dinosauři přesně odpovídají zvířatům z pravěku, jako kdyby se v průběhu času vůbec nezměnili. Spíše to působí, jako kdyby je jakási tajemná síla vytrhla z hlubin pravěku a na jistou dobu umístila do současnosti. Předchozí tvrzení prosím chápejte pouze jako nadsázku, jejímž prostřednictvím jsem se pokusil lépe vysvětlit danou situaci.

Následuje výčet nejvýznamnějších typů v současnosti údajně pozorovaných tvorů. V závorce vždy nejvíce podobný pravěký tvor známý z fosilního záznam:

- Čipekve - Afrika - Theropod (Baryonyx/Ceratosaurus)
- Dinosaurus z Partridge Creek - Severní Amerika - Theropod (Ceratosaurus)
- Emelantuka - Afrika - Ceratopsid (Centrosaurus)
- Kasai rex - Afrika - Theropod (Přirovnávaný k rodu Tyrannosaurus)
- Kongamato - Afrika - Pterosaurus (Dimorphodon)
- Mbielu-Mbielu - Afrika - Thyreophoran (Kentrosaurus)
- Minhacao - Jižní Amerika - Sauropod (Saltasaurus)
- Mokele-Mbembe - Afrika - Sauropod (Aegyptosaurus)
- Stoa - Jižní Amerika - Theropod (Carnotaurus)

Zeleně jsou označeni kryptidi, kteří se nyní vyskytují na lokalitách, které v druhohorách obývala zvířata jim podobná. Červeně jsou označena zvířata, jejichž fosílie z daných lokalit známy nejsou.

Velkým argumentem kryptozoologů je fakt, že určitá zvířata byla skutečně pozorována na místech, z nichž známe jejich fosílie. Další teorie hovoří o tom, že místní domorodci nalezli pouze jejich kosti a nadále o nich předávali z generace na generaci historky a legendy, což je skutečně velice snadno představitelný a racionální scénář (vzpomeňme si na draky, obry, kyklopy a další mýtické bytosti, které jsou založeny pravděpodobně na nálezech fosílií). Z nálezů atypických kostí se tedy po mnoho generacích mohly stát legendy o pozorování zvířat z masa a kostí. Tomuto tvrzení na druhou stranu oponují současná pozorování, která pocházejí nejen od domorodců. Mezi ně patří například nedávná pozorování tvora Čipekve. Někteří kryptozoologové zastávají názor, že se může jednat o gigantický druh neznámého varana.

Nyní se ale přesuňme k vysvětlení, které jsem si v poslední době skutečně oblíbil. Domnívám se, že někteří současní takzvaní neodinosauři nemusejí mít s druhohorními dinosaury víceméně nic moc společného. Během milionů let evoluce je možné, že některé organismy se vzhledově mohly vyvinout tak, že velkou měrou mohou připomínat vyhynulé dinosaury. Udám příklad, který s dinosaury nemá zhola nic společného. Na základě velikosti a ze stran zploštělého tvaru tesáků levharta obláčkového (Neofelis nebulosa) se někteří vědci domnívají, že se v případě další prosperace jeho druhu bude moci čistě hypoteticky vyvinout v živočicha, který by mohl nemalou měrou připomínat šavlozubé kočky, které jsou často nesprávně označovány názvem šavlozubý tygr, který je poněkud zavádějící. Představme si tedy nyní neznámého plaza, který se v nedávné současnosti vyvinul tak, že připomíná například sauropoda. Tím by se dalo i vysvětlit chybějící pozůstatky dinosaurů ve fosilním záznamu. I ten je však samozřejmě až zoufale neúplný - fosílie se tvoří jen za určitých podmínek - např. při závalu bahnem nebo popelným prachem. Nejvíce fosílií suchozemských tvorů pochází z pobřežních oblastí, nebo z oblastí, které byly nějakým způsobem spjaty s vodním živlem. Sám se domnívám, že údajný sauropod Mokele-Mbembe může být spíše jakousi gigantickou želvou s měkkým krunýřem, dlouhým krkem a poměrně dobře přizpůsobenou pohybu po suché zemi díky tomu, že se přizpůsobila pojídání určitých stromových plodů, což je u Mokele-Mbembe zcela jasně zdokumentováno.

Domnívám se, že nejlegitimnějším typem neodinosaurů jsou takzvaní mořští dinosauři. V tomto směru zde samozřejmě zdůrazňuji, že veškeří známí dinosauři byli dozajista suchozemští. Tehdejší mořští plazi (a pterosauři) tvořili naprosto jinou skupinu. Zde je ale řeč o dinosaurovi, který se hypoteticky mohl přizpůsobit vodním podmínkám. Osobně bych ho přirovnal k eocénním mesonychidním kopytníkům - předchůdcům všech velryb. Přízpůsobení se dinosaurů vodnímu prostředí by byla jakási parafráze na vývoj kytovců. Příklady konvergentní evoluce jsou zřejmé - nejvýraznější příklady jsou bezesporu vačnatec Thylacosmilus X Šavlozubé kočky a Vakovlk (Thylacinus cynocephalus) X Vlk (Canis lupus). Jenoduše řečeno - tvorové žijící v podobných podmínkách někdy nesou jisté shodné anatomické rysy. Přizpůsobení se vodnímu prostředí stran skupiny Dinosauria tedy podle mne není žádný nesmysl.

Zprávy o vodních dinosaurech pocházejí především z jihu Nového Zélandu, Queenslandu, Patagonie a ostrova Nantucket. Jejich studiem se zabýval například přírodovědec a kryptozoolog Ivan Sanderson. Nejčastějšími důkazy existence těchto tvorů jsou gigantické tříprsté stopy na plážích (které se vymykají ptačím parametrům) a trus obsahující zbytky ryb. Podle zástupců kmene Zulu čas od času z Indického oceánu vycházejí stvoření, která jsou jimi nazývána silvane manzi. Podle svědků jsou tato zvířata pokryta šupinami, mají želví hlavu a pohybují se po dvou mohutných končetinách. Velikostí údajně překonávají místní krokodýly. Poslední zdokumentované zprávy o pozorování silvane manzi pochází z roku 1937. I dřívě zmíněný Ivan Sanderson během leteckého průzkumu spatřil neidentifikované zvíře. Podle jeho popisu se nemohlo jednat o žádného známého zástupce místní fauny. Co je také zajímavé je fakt, že někteří svědci prohlašují, že těla zvířat pokrývá srst. Nicméně je spíše pravděpodobné, že se může jednat o pokryv pěří či protopeří, které je zdokumentováno u mnohých fosilních teropodních dinosaurů. Spousta vodních živočichů přežila hranici K-T - jmenujme latimérii podivnou, krokodýly a například žraloky. A že neznáme žádné fosílie tohoto hypotetického tvora? I poslední známé fosiílie latimérií pocházejí z druhohor, potom jako kdyby se po nich slehla zem. Je možné, že by další přeživší mohl být jakýsi typ teplokrevného dinosaura skvěle adaptovaného pro vodní prostředí? Ta šance tu jistě je. Světové oceány jsou zmapované až zoufale málo, často dochází k objevům i větších druhů zvířat. Podívejme se na dravce jako spinosauridy a masiakasaura, kteří byli prokazatelně rybožraví. Odtud je jenom krůček k adaptaci pro vodní prostředí. V současnosti byl dokonce objeven drobnější ceratopsid (Koreaceratops hwaseongensis), u kterého se vzhledem k tvaru ocasu předpokládá, že se alespoň občas pohyboval ve vodním prostředí. Pokud se na Zemi skutečně ještě žije nějaký dinosaurus, tak silvane manzi je ideální kandidát - až moc věcí zde hezky zapadá dohromady.

Isla-Nublar-Crew
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 25. února 2012 v 12:35 | Reagovat

Velice povedený článek, ten se Ti velmi povedl! Hodnotím pěti hvězdičkami - ale dal bych tak deset!

2 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 26. února 2012 v 13:00 | Reagovat

Jediné, co mi v mnoha popisech současných pozorování sauropodů nesedí je fakt, že jsou většinou popisováni jako vodní živočichové, kteří mnohem víc odpovídají představám z minulého století, myslím tím představu "Brontoaura" ponořeného v močálu, kterému pohyb po souši dělá značné potíže. To už víc vypadá na tu želvu.

3 mojeznamkyavatar mojeznamkyavatar | Web | 26. února 2012 v 19:23 | Reagovat

Zajímavá úvaha!

4 robbca robbca | 26. února 2012 v 21:24 | Reagovat

Překrásný článek, hodnotím 5ti hvězdičkami, vskutku zaslouženými. Evidentně se v těchto věcech velmi vyznáš. Já osobně rád věřím takovým těm romantickým, jak přežili dinosauři a bojovali s lidmi atp. Nicméně je tvá teorie nová a neočekávaná a má jistě něco do sebe. Já osobně si myslím, že je možné, že by dinosauři přežili K-T. Problém by podle mne nastal s dobou ledovou. Nevím zase ale, jestli byla všude na Zemi. Pokud tedy migrovali na teplejší místo, tato migrace i studená doba mohla mít za následek i adaptaci k dnešnímu světu. To jest má teorie :)

5 Canis lupus Canis lupus | Web | 1. března 2012 v 14:57 | Reagovat

Tady můj dřívější článek :) http://canis-lupus-tomus.blog.cz/1102/ziji-dnes-dinosauri

6 Canis lupus Canis lupus | Web | 1. dubna 2012 v 15:27 | Reagovat

ohledně možnosti přežití dinosaurů je zajímavý dokumentární film, nový, Poslední dny dinosaurů

7 Smithe238 Smithe238 | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 18:59 | Reagovat

I'm glad that it turned out so effectively and I hope it will continue in the future because it is so worthwhile and meaningful to the community. ecdaeefckbdgeged

8 Pharmb443 Pharmb443 | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 19:06 | Reagovat

Very nice site! <a href="http://aixypeo2.com/ayaota/1.html">cheap goods</a>

9 Pharmd987 Pharmd987 | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 19:06 | Reagovat

Very nice site! cheap goods http://aixypeo2.com/ayaota/4.html

10 Pharmb551 Pharmb551 | E-mail | Web | 16. srpna 2014 v 7:36 | Reagovat

Very nice site! <a href="http://yieapxo2.com/qoqsr/1.html">cheap goods</a>

11 Pharmg854 Pharmg854 | E-mail | Web | 16. srpna 2014 v 13:25 | Reagovat

Very nice site! cheap goods http://yieapxo2.com/qoqsr/4.html

12 Pharmb272 Pharmb272 | E-mail | Web | 16. srpna 2014 v 13:26 | Reagovat

Very nice site!

13 soft soft | E-mail | Web | 23. srpna 2014 v 10:56 | Reagovat

Hello!

14 Smithd585 Smithd585 | E-mail | Web | 24. listopadu 2014 v 9:48 | Reagovat

I think this is one of the most significant information for me. And i'm glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent  D. Good job, cheers fadbeebegkeddbbk

15 Smithc290 Smithc290 | E-mail | Web | 26. listopadu 2014 v 7:58 | Reagovat

It's actually a great and helpful piece of information. I am glad that you just shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing. kgekdddeafafeaed

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama