Březen 2012

Instrumentální hudba (I.)

29. března 2012 v 11:05 | Isla-Nublar-Crew |  Různé
Instrumentální hudba, hudba bez slov - pouze za použití hudebních nástrojů. Tento hudební styl jsem si zamiloval již v dobách mého raného mládí roku 1993. V té době mne oslovil soundtrack filmu Jurský park složený Johnem Williamsem. Ještě po letech jsem horlivý nadšenec do instrumentální hudby. Domnívám se, že tento styl nám má mnohem více co říci než hudba obyčejná, vokální. Tento hudební styl má ohromnou moc - některé emotivnější skladby i dokáží citlivějším jedincům vehnat slzy do očí. Instrumentální hudba je nositelka emotivního poselství ve filmech - a to prostřednictvím soundtracků. Mezi mé nejoblíbenější skladatele instrumentální hudby patří bezesporu Brian Tyler, Trevor Rabin, dříve zmíněný John Williams a mnoha dalších. Mimoto po světě působí i několik uskupení, které se specializují vyloženě na tvorbu instrumentální hudby. V této nové sérii článků vám budu prezentovat ty nejzdařilejší kusy instrumentální hudby - alespoň z mé perspektivy. V každém článku bude představeno 10 skladeb - ne méně, aby to celkově nepůsobilo nicotně a ne více, aby to nebylo celkově příliš únavné a nepřehledné. Pevně doufám v to, že někoho ze čtenářů blogu snad instrumentální hudba osloví...


"Loss of a twin", Brian Tyler, z filmu Oko dravce (orig. Eagle eye), Zdroj:


"Coal yard part II", Trevor Rabin, z filmu Nepřítel státu (orig. Enemy of the state), Zdroj:


"Flying home", Ilan Eshkeri, z filmu Kickass, Zdroj:


"Reunion and finale", Randy Edelman, z filmu Gettysburg, Zdroj:


"Cider house rules", Rachel Portman, z filmu Pravidla moštárny (orig. The cider house rules), zdroj:


"So was Red", Thomas Newman, z filmu Vykoupení z veznice Shawshank (orig. The Shawshank redemption), Zdroj:


"Titans spirit", Trevor Rabin, z filmu Vzpomínka na Titány (orig. Remember the Titans), Zdroj:


"Coronation", Ilan Eshkeri, z filmu Hvězdný prach (orig. Stardust), Zdroj:


"Landing Peleliu", Hans Zimmer, ze seriálu Pacifik (orig. The Pacific), zdroj:


"The surface of the Sun", John Murphy, z filmu Sunshine, Zdroj:

Isla-Nublar-Crew

Terra Nova na COOLu

20. března 2012 v 21:57 | Isla-Nublar-Crew |  Různé

Fiktivní Empirosaurus ze seriálu Terra Nova, Zdroj: www.moviesonlinetv.net

Počínaje prvním dubnem začne na stanici Prima COOL pravidelné vysílání první řady nového scifi seriálu Terra Nova. Ohlas publika je velice různorodý, což staví seriál do relativně kontroverzního světla. Mnoho nadšenců, včetně mě, se domnívá, že v Terra Nově se vyskytuje nedostatek scén s dinosaury a dalšími pravěkými tvory. Do značné míře se jedná spíše i o jakési snadno předvídatelné rodinné drama s jemnými scifi prvky. Na druhou stranu například publikum v Americe seriál doslova hltalo a považuje ho za vskutku kvalitní. Vyvstává tedy zde viditelný rozdíl v kulturních rozdílech mezi Evropou a Severní Amerikou. Nicméně i tak si dovoluji čtenářům sledování seriálu doporučit. Minimálně několik počátečních dílů skutečně stojí za to, následovně Terra Nova rapidně kvalitativně degraduje. Mezi mé nejoblíbenější scény patří jednoznačně ty, v kterých se objevují theropodi rodu Carnotaurus a další zástupci pestré mezozoické fauny. Nutno podotknout, že drtivá většina pravěkých tvorů v seriálu je čistě fiktivní, jenom velice malý zlomek prezentovaných zvířat je založený na skutečných taxonech. Zbytek je vyloženě práce spekulací. Nejhůře patrně dopadl jakýsi údajný komický "předchůdce komoda", tj. Varana komodského (Varanus komodoensis) - velice bizardní a a až směšně působící zvíře, které je vysloveně nepovedenou parodií na rod Dilophosaurus z Jurského Parku. Osobně jsem vyloženě zvědav na český dabing postav, zejména stran několika mých osobním oblíbenců.

Terra Nova bude na COOLu pravidelně vysílána každou neděli počínaje prvním dubnem, a to sice v hlavním vysílacím čase, tj. 20:00. Každá epizoda bude opakována vždy v noci z neděle na pondělí.

Isla-Nublar-Crew

Jurská záhada 2. - Trojka na Isla Nublaru?

10. března 2012 v 2:16 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park

Nyní již klasická hvězda stříbrného plátna: Slovutný (ano, mám poněkud v oblibě archaismy) Tyrannosaurus rex, Zdroj: www.ianemv.blogspot.com

Filmy ze série Jurský Park zde patrně není čtenářům tohoto blogu nutné představovat. Nicméně dovolte mi nyní prezentovat svoji současnou úvahu. Domnívám se, že je velice pravděpodobné, že film Jurský Park III (2001, Joe Johnston) se měl původně odehrávat na ostrově InGenu jménem Isla Nublar, kde se nacházel původní zábavní park známý z prvního filmu. Dle dostupných zdrojů se samozřejmě JPIII odehrává na Isla Sorně, je však možné, že v některém stádiu produkce bylo plánováno, že by se mohl odehrávat na Nublaru. Tento článek jsem chtěl sepsat již relativně dlouho. Čekal jsem však na další případný materiál - tím se nyní nakonec ukázal být videozáznam pojednávající o testech animatroniky velociraptora.

1. Podtitul: Je známo, že podtitul Jurského Parku III byl v určité fázi "Return to the park", tedy v překladu: Návrat do parku. Toto patrně nemůže odkazovat na Isla Sornu, jelikož se jednalo o výzkumné zařízení. Zábavní park se nacházel na Isla Nublaru, kam nás v roce 1993 zavedl Steven Spielberg ve filmové adaptaci příběhu na motivy veleúspěšné knihy Michaela Crichtona (1942-2008).

2. Antagonista: Původně měl být hlavním antagonistickým superpredátorem Baryonyx walkeri. Na základě oficiálních map je jasné, že tento teropod měl být po boku mnoha dalších druhů zasazen do zábavně edukativního parku na Nublaru. Později však bylo rozhodnuto v prospěch spinosaura, obecně vzato divácky atraktivnějšího dinosaura. Baryonyxe předčil hned ve dvou směrech - impozantní velikostí (momentálně je to největší teropod s nejdelší lebkou) a samozřejmě posléze zádovou plachtou, která ho opticky zvětšuje. Je zajisté možné, že Baryonyx se čistě hypoteticky vzato mohl vyskytovat na Sorně. Filmový kánon však jeho existenci dokládá pouze na Nublaru.

3. Hlavní protagonista: Úlohy hlavní postavy se měl původně zhostit Jeff Goldblum, který ve filmovém univerzu zosobňuje charismatického matematika Iana Malcolma. Ten si však několik týdnů před natáčením zranil nohu, přičemž filmařům sdělil, že, a nyní si dovolím citovat: "Jeho postava není pro příběh důležitá." Hlavní role se tedy ujal Sam Neill v roli sympatického paleontologa Alana Granta. Ten se v jedné scéně zmiňuje, že: "Na tomto ostrově jsem nikdy nebyl." Tím je samozřejmě myšlena Isla Sorna. Toto samé by stran Isla Nublaru mohl teoreticky prohlásit i původně plánovaný protagonista Ian Malcolm. Na základě prvního filmu víme, že se pohyboval na naprostém minimu plochy ostrova. De facto pouze putoval z heliportu do návštěvnického střediska a společně se zbytkem komise projel část safari. Později díky napadení tyrannosaurem zbytek filmu proležel na marodce. Jeho zkušenosti s ostrovem se s většinou postav z filmu zcela jasně nedají srovnávat.

4. Animatronika velociraptora: Patrně každý si pamatuje design velociraptorů z Jurského Parku III. Jedná se zde o sexuálně diverzifikované živočichy. Samci jsou tmavě šedí a jejich hlava disponuje chocholkou, která se strukturou a zbarvením podoba ostnům afrických dikobrazů. Samice je v doposud posledním filmu světlá s tmavými skvrnami. Nicméně však Velociraptor na nově zveřejnéném záznamu ze Studia Stana Winstona je hnědý (s některými pochopitelnými variacemi v odstínech), odpovídá tedy zvířatům, která se objevila v prvním filmu. A ano, samozřejmě i zde šlo o Isla Nublar. Je jinak i známo, že byly vyrobeny animatroniky pro jiné verze scénáře pro nový film, nicméně ty se týkají spíše pteranodonů, kteří měli mít ve filmu mnohem významnější roli.


Test animatroniky velociraptora, zdrojem jest:

Dovolte mi nyní položit vám otázku. Domvínáte se, že jeskutečně možné, že se poslední JP film mohl skutečně odehrávat na Nublaru?

Isla-Nublar-Crew