Květen 2012

Primeval: New World - Novinky (I.)

29. května 2012 v 2:32 | Isla-Nublar-Crew |  Různé

Primeval: New World, Zdroj: www.tumblr.com

Britové skutečně mají na seriály cit. Viz. seriál Misfits, který pojednává o skupince osob s nadpřirozenými schopnostmi. V poslední době jsem si skutečně oblíbil filmový žánr s tzv. superhrdiny (zvláště potom od Marvelu). Právě na Misfits ale oceňuji jistý realismus a snad i neúprosně podaný naturalismus. Jakýpak krásný kostým a čistá pověst bez poskvrny... Každý člověk má jisté vnitřní konflikty a své vlastní problémy. Případní superhrdinové by zřejmě nebyli výjimkou. K dalším seriálům daného kvalitativního typu za sebe řadím i první řadu Primevalu a spoustu projektů vyloženě humorného rázu (Mr. Bean, Monty python, Top gear, The IT crowd, The Office). Nicméně zpět k tématu. Narážím na to, že britský seriál Primeval má nyní pokračování, které bude zasazené do kanadského prostředí. O Primeval: New World jsem psal již před nějakou dobou. Nicméně, během mého onlinového pátrání jsem narazil na některý materiál, která zajisté stojí za zveřejnění.

Prvotně začaly kolovat zvěsti, že v jedné z prvotních episod se objeví jakýsi had gigantických proporcí. Nad tímto jsem se zamyslel a došel jsem k názoru, že patrně nemůže jít o nic jiného, než o rod Titanoboa, který byl objeven relativně nedávno. Pozdější rozhovor s režisérem Martinem Woodem odhalil, že se skutečně o tento rod prehistorického hada jedná. Zdá se, že Titanoboa se svého prostoru dočká v oblasti kanalizačního systému, kde bude pronásledovat hlavní protagonisty.

Během natáčení nového spin-offu se některým nadšencům podařilo pořídit snímky seriálového fiktivního Connora Templa. Snímky nedokazují jenom to, že se zde objeví tato postava. Connor je na fotografiích zachycen v uniformě s nášivkami vládní tajné organizace jménem ARC. Objevuje se zde tedy i odkaz na britský Primeval, kde se takřka vše točilo okolo ARCu, zkráceně Anomaly Research Center (Výzkumné Ústředí Anomálií).

Na jednom ze snímků pořízených ve filmařském zákulisí je zachycena žena s jakousi složkou s dokumenty - patrně se jedná o oficiální finální scénář nového Primevalu. Na obálce se objevuje obrázek dinosaura rodu Dracorex. Znamená to, že se v tomto spin-offu objeví i druhy zvířat z minulých sérií? Byl snímek na obal umístěn jen tak? Na odpověď si patrně budeme muset počkat...

Isla-Nublar-Crew

Area 407 - recenze

19. května 2012 v 3:52 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Příchod iritovaného teropoda, Zdroj: www.paleo-dna.blog.cz

Film Area 407 jsem tristně očekával delší dobu a nutno podotknout velice netrpělivě. Informace dostupné před premiérou naznačovaly, že by se mohlo jednat o počin přinejmenším koukatelný a snad i zdařilý. Snímek jsem právě nyní shlédl a ukázalo se, že mé představy byly silně přemrštěné, od snímku jsem si zkrátka sliboval až moc. Přitom samotný ústřední nápad byl velice poutavý - alespoň tak na mne premisa filmu prvotně zapůsobila. Jsem si jistý tím, že v rokou jiných osob mohl být námět zpracován mnohem lépe. Ve filmu sledujeme především příběh dvou sester, které se během letu letadlem dostávají do řetězce nemilých událostí. Letadlo padá na neznámé území a přežívá jen několik málo osob.

Film samozřejmě nehodnotím ve srovnání s běžnými filmy s pompézními efekty a propracovanou, komplexní akcí. Film je stavěn tak, že se jedná o realisticky koncipovaný a náhodou nalezený záznam - záznam pořízený ruční kamerou, podobně jako například u kultovního filmu Blair witch. Autoři stavěli na potemnělé atmosféře, stran speciálních efektů nic moc neukazovali. Nicméně mohu prohlásit, že veškeré scény se speciálními efekty byly zveřejněny již před premiérou prostřednictvím několika trailerů a jedné ukázky z filmu. Nebýt jistého šokujícího zvratu na konci, tak bych mohl s klidem prohlásit, že film jsem sledoval vyloženě zbytečně. Area 407 se točí okolo skupinky hysterických panikařících lidí, kteří jsou i do značné míry zkrvaveni. No, proč ne - vždyť všichni přežili leteckou katastrofu. Nicméně každý z protagonistů vypadá tak, jako kdyby na sebe vyklopil přinejmenším kýbl červené barvy. Poněkud přehnané, snad i znechucující - alespoň z mé perspektivy.

Tvůrci filmu měli tu výhodu, že speciální efekty mohli zakrýt a ukazovat je jenom částečně. Ani toto se jim nepodařilo. Jsme tak svědky toho, jak se do domku dobývá gumová dinosauří hlava se zohýbanými zuby a později se kolem okna nepřirozeně toporně klátí stejný dinosaurus. A to sice klátí tím způsobem, že to vypadá, jako kdyby se vyloženě sunul po zemi - žádná interakce s prostředím - vlnění těla při reakci s nerovným terénem, nic. Prostě to vypadá, jako kdyby někdo zatáhnul za šňůru a kolem okna na vozíku protáhnul nepříliš přesvědčivý model dinosaura, který se podobá klasickému popkulturnímu velociraptorovi - tj. velociraptorovi, který dosahuje výšky zhruba 1,8 metru.Samotní protagonisté se chovají v některých situacích vyloženě iracionálně. To je ale samozřejmě pochopitelné u lidí pod tlakem, kteří jsou otřeseni leteckou tragédií. Eklhaftní kulisy trosek letadla raději ani nebudu popisovat.

Některé indicie naznačují, že jsme se dostali na tajné vládní území, kde se neznámým způsobem podařilo vzkřísit dinosaury. On-screen se objevují dva typy - mnou dříve zmíněný Velociraptor a mladý Tyrannosaurus, popřípadě jiný příbuzný rod z čeledi Tyrannosauridae. Mě samotnému připadá, že jde o takřka identický model, který se objevil například v silně béčkovém snímku Tyrannosaurus: Zhouba Aztéků ( i když model vykazuje jisté známky editace zbarvení ). V jedné ze scén zde jedna z postav vyzvrací několik dinosauřích vajec - ano, nijak nepřeháním. V tomto směru se mi vybavuje jistá asociace s filmem Carnosaur z roku 1993, kde ženskou populaci kosil uměle vytvořený virus, díky němuž rodily dinosauří vejce. Zdá se, že v některých směrech film odkazuje i na Jurský Park - viz. scéna, kde zvíře tahá letušku do trupu divadla a ostatní se jí pokouší zachránit. Jistá parafráze na počáteční scénu z Jurského parku, kde je podobným způsobem napaden dělník InGenu. Další odkaz spočívá v tom, že jedna z postav nechává děti svému osudu a utíká - narozdíl od Gennara se ale po chvíli vrací. O přetlačování dveří s "gumoraptorem" ani nemluvě. Zpět ke konspiracím - ačkoliv je to území odlehlé, tak se zde objevují patrně často používané cesty. V dlouho opuštěných budovách se povalují skrýše s nejrůznějším vybavením - baterky, ruční vysílačky a vysílačky stolní. Celé území křižují patroly v terénních vozidlech a celá oblast je obklopena plotem, na němž jsou umístěny cedule, které hlasají, že jde o vojenské území a že stráže neváhají použít zbraně. Působí to na mne tak, že během letecké tragédie došlo náhodou k biologickému úniku několika zvířat a započal lov na ně. V poslední řadě by bylo možné zmínit i jiný aspekt - nicméně jde o bod tak zásadní, že se dá označit jako těžký a rozhodující spoiler. Nerad bych někomu neúmyslně zkazil zážitek z filmu, takže v tomto směru zde nebudu více rozebírat. Jsem si naprosto jistý tím, že fanoušky daného žánru Area 407 zajisté nezklame. I přes řádnou řádku mnou dříve zmíněných výtek musím uznat fakt, že na mne film snad i zapůsobil. Nebyl plně zvládnutý, to jistě ne - i tak bych ho ale označil za relativně dobrý. To zejména díky jisté míře autentičnosti, onomu originálnímu nápadu.

Isla-Nublar-Crew

Florida´s fossils - recenze knihy

16. května 2012 v 11:50 | Isla-Nublar-Crew |  Knihy

Obálka knihy Florida´s fossils, zdroj: www.search.barnesandnoble.com

V kontextu teoretického výzkumu kryptozoologie a paleontologie se specializuji především na subkontinent Severní Ameriky. Při vybírání nových knih jsem si zvolil právě publikaci o fosíliích Floridy, neboť jsem právě před nějakou dobou archivoval stovky pozorování neznámých hominidů (Bigfoot/Skunk-Ape) pozorovaných v současnosti na území tohoto amerického státu, později jsem každé z pozorování zaznamenával na mapě a hledal případné migrační koridory, nebo další oblasti, které tito tvorové mohou preferovat. Byl jsem tedy relativně dobře seznámen s geografií této oblasti a znalost tamního fosilního záznamu přišla vhod.

Kniha Florida´s fossils od Robina C. Browna studuje fosílie nacházející se, naprosto překvapivě, na území Floridy. Kniha nebude to pravé pro nadšence do dinosaurů - v období druhohor bylo toto území pod vodou, ergo se autor v publikaci zabývá výhradně kenozoikem. Knihu bych nedoporučil ani běžnému nadšenci bez hlubšího zájmu, a to zejména díky její vyšší ceně. V tomto směru je spíše určena pro osoby, které chtějí vědět, jak to v oblasti amatérské paleontologie funguje jinde. V našich zeměpisných šířkách většinou pobíháme s geologickým kladívkem a dalším vybavením po skalnatých kopcích a lomech. Na Floridě jsou fosílie asociovány s vodními plochami, nejčastěji se zde nacházejí v potocích, řekách. Mezi hlavní vybavení zde tedy patří potápěčské brýle, šnorchl a gumové ploutve. V tomto směru tedy publikaci považuji za nadmíru poutavou. Nicméně shledávám překvapivým fakt, že autor neupozorňuje na nebezpečí tamního sběru fosílií - viz. aligátoři, jedovatí hadi a zbloudilí žraloci.

Kniha obsahuje detailní mapy tamních nalezišť s vyznačenými přístupy k řekám. Autor nezapomněl na galerii snímků zkamenělin, která by měla běžnému sběrateli napomoci k identifikování nelazených vzorků. Autor radí, jak se chovat při nalezení zkameněliny a popisuje nejrůznější procesy, které napomáhají konzervaci a snadnějšímu převozu nálezů. Dále je zde rozebírána geologická historie Floridy a průběh evoluce na jejím území. Kniha je zakončena několika víceméně vtipnými a překvapivými příběhy - například prohledávání propadlých děr v opičí rezervaci, komplikované vyzvednutí skeletu mamuta ze dna řeky nebo rekonstrukce čelistí gigantického žraloka rodu Megalodon. Nechybí grafická znázornění, grafy, bohatý fotografický materiál a kresby silně kolísající kvality. Vzato kolem a kolem - jde o velice čtivou práci, velice lehké, nenáročné a příjemné čtení, které mi nezabralo déle než dva dny. Dokonalejší znalost angličtiny nutností.

Isla-Nublar-Crew

Tarbosaurus 3D

10. května 2012 v 1:16 | Isla-Nublar-Crew

Tarbosaurus 3D, Zdroj: www.hancinema.net

Bez mučení se musím přiznat, že nejsem příznivcem filmů asijské provenience. Viděl jsem jich hned několik a žádný z nich mě víceméně neoslovil. S asijskými filmy si povětšinou spojuji klasicky laciné animáče, stupidní soutěže a nesmyslné fantasy snímky, které naprosto postrádají logiku. Nicméně film Tarbosaurus 3D se naprosto vymyká mým dosavadním zkušenostem v této oblasti. Nádherné přírodní scenérie, poutavý a neotřelý příběh, znamenitě kouzelný soundtrack, vyvážené druhové obsazení a vynikající speciální efekty, které naprosto berou dech. Takto má vypadat film, který stojí za shlédnutí...

Ve filmu se vydáváme do křídy na území nynější Koreje, kde sledujeme příběh tarbosaura, který zde bojuje s nepříznivým okolím. Na jeho teritorium se dostává jednooký jedinec rodu Tyrannosaurus a začíná boj o přežití. Film víceméně můžeme považovat za pompézní volné pokračování filmu Tarbosaurus - Nejmocnější z dinosaurů, který se relativně nedávno objevil i v našich trafikách. Stejná tvůrčí skupina stojí i za pseudo-dokumentem Mamut - Titán doby ledové, který mne mimo jiné osobně oslovil i zejména díky byť silně repetitivnímu, ale nadmíru příjemnému ústřednímu hudebnímu motivu. Oba tyto dříve zmíněné počiny jsem měl tu čest vidět a shledávám je celkem zdařilými. Oba z těchto produktů se dříve objevily i na našem trhu, ergo není od věci domnívat se, že i Tarbosaurus 3D se k nám dostane. Technicky vzato lze film stran jeho samotného příběhu přirovnat k takovým klasikám, jako bezesporu jsou Lví král a Dinosaurus. Osobně jsem v tento okamžik jako na trní a shlédnutí snímku se nemohu dočkat. Patrně nebude možné film i po čase srovnávat s veledílem jménem Jurský park, i tak ale zřejmě budeme moci snímek Tarbosaurus 3D označit nejedním superlativem.


Trailer snímku Tarbosaurus 3D, Zdroj:


Ukázka pestrého druhového obsazení, Zdroj:


Několik ukázek z filmu, Zdroj:

Isla-Nublar-Crew

DinoShark - recenze

6. května 2012 v 17:01 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Dinoshark, Zdroj: www.io9.com

Filmy tvz. béčkového ražení nyní zažívají velký boom. Takřka téměř každý si může dovolit splácat dohromady počítačový model antagonistické stvůry a natočit snímek podobně pochybných kvalit. Mezi filmovými společnostmi nejvíce vyčnívají patrně a Syfy a Asylum. Recenze se věnuje filmu DinoShark, produktu prvně jmenované společnosti. Z ledovce v oblasti Arktidy se odlamuje kra a na svobodu se dostává vejce prehistorického žraloka, které zde bylo uvězněno po miliony let. Vejce praská a do oceánu uniká několik jedinců blíže nespecifikovaného druhu žraloka. Po několika letech přeživší jedinec dané snůšky vyrostl do plné velikosti a začíná terorizovat výletníky přímořských letovisek. Speciální efekty jsou víceméně přijatelné, nicméně v průběhu filmu se dostáváme do tak směšných situací, že by to u některých uvědomělejších jedinců mohlo vyvolávat nekontrolovatelné salvy smíchu smíšené s nevěřícným zíráním.

Mezi nejvýraznější formy diletanství, které se ve filmu objevují, patří například rekvizity nejrůznějšího rázu. Mezi ně patrně patří například zbraně, které různí protagonisté používají k eliminaci žraloka. Setkáváme se tak s mladíkem s obyčejnou puškovou zlamovací vzduchovkou, podobnou dokonce stařičké Slavii, u nás tak populárnímu typu. Díky hrátkám se střihem a úhlům snímání záběrů se tvůrcům podařilo vše naaranžovat tak, že to vypadá jako kdyby šlo o obyčejnou pušku malorážkového typu. Do dalších do očí bijících věcí patří například výzbroj policejní říční patroly, kde dokonce narážíme na typické dětské "kuličkovky", tj. na plastové hračky střílející malé žluté BB projektily. Naprosto identické s těmi, které můžete za pár set korun sehnat na poutích. Mimo jisté dávky znechucení toto ve mě vzbudilo i určitou nepopíratelnou nostalgii. Za poslední příklad se dá označit místní mladík, který se žraloka snaží zlikvidovat jakousi lehoučkou skládačkou parodující slavnou ruskou protitankovou zpraň typu RPG7.

Co mne však překvapilo nejvíce je fakt, jakým způsobem zde funguje genové sekvenování a analýza vzorku získaného ze žraloka. Ten je vložen do počítače, načež na počítačové obrazovce naběhne počítačově generovaný obrázek žraloka, z něhož genetický materiál pochází. a jako kdyby to nestačilo - na modelu je i ihned označena jeho achillova pata. Na žraločí oko najíždí kurzor a hlásí, že toto je jeho slabé místo. Naprosto geniální, až se mi zdálo, jestli jsem nezaspal několik desetiletí genetického výzkumu a vývoje informačních technologií.

Herecké výkony působí neuvěřitelně nepřesvědčivě - zejména v situacích, kdy se lidé zdraví, objímají se a podávají si ruce. Něco tak chladně a odtažitě působícího jsem snad ještě neviděl. Film je vleklý, plný nevýrazných scén a vyloženě nenápaditý. I samotná finální konfrontace se žralokem a jeho samotná eliminace je vyloženě spíše úspěšná. A co typický béčkový konec? Ano, i toho se zde dočkáme. Recyklace záběrů, řvoucí žralok, klasika...

Vzato kolem a kolem - tvůrci si filmařinu představují jako Hurvínek válku. Na každém kroku narážíme na laxnost nejhrubšího zrna. Za zmínku snad stojí pouze to, že ve filmu se objevuje známý béčkový producent Roger Corman, který například i stojí na filmy ze sérií Carnosaur, DinoCroc a SuperGator. Ten se zde objevuje v roli mořského biologa, a to sice s až pateticky klišovitou kanceláří. S filmu dýchá zoufalá šablonovitost, béčkovost a neumětel. Doufám, že si tvůrci uvědomí, že nemá smysl tvořit podobné počiny. K čemu to? S přáteli jsem se shodl na tom, že by udělali lépe, kdyby místo 7 tuctových filmů natočili jeden - za vyšší rozpočet. Nicméně i tak věřím, že tento snímek si některé skalní příznivce zajisté najde - to zejména v řadách fanoušků béčkových filmů.

Isla-Nublar-Crew

The call of distant mammoths - recenze knihy

3. května 2012 v 14:09 | Isla-Nublar-Crew |  Knihy

Obálky knihy The call of distant mammoths - Why the Ice Age mammals disappeared, Zdroj: www.ebook3000.com

Volání vzdálených mamutů - jak poeticky a snad až trochu zasněně působící název - alespoň pro titul, který se jednoznačně a nepochybně dá označit za literaturu faktu. Podtitul knihy Proč zmizela fauna Doby Ledové však již prozrazuje o něco více. Kniha se věnuje vymizení megafauny na subkontinentu Severní Ameriky. Znamená to, že autor se věnuje vyloženě studiu fosilního záznamu z dané oblasti a období? Nikoliv - Peter Ward v knize okrajově rozebírá i jiná vymírání v kontextu celé geologické historie po celé planetě. Zastává ten názor, že když chceme pochopit jedno jediné masové vymírání, tak se musíme věnovat naprosto všem. Dostáváme se tedy pomyslně zejména i na rozhraní křídy a terciéru, kdy na planetě vymizeli dinosauři a mnoho dalších živočišných skupin. Autor vše velice detailně a sugestivně popisuje. V knize se dozvídáme i podstatné informace o vymírání na rozmezí permu a triasu.

Autor srovnává vymírání v Severrní Americe s podobnými událostmi po celém světě. Migrace lidí z Afriky až do Severní Ameriky, kultura Clovis. To vše je zde popsáno tak znamenitě, jako v žádné jiné mnou doposud čtené publikaci. Kniha je doslova nacpána okázalými nápady a strhujícími fakty, které jitří lidskou představivost. Sám jsem si některá fakta musel zaznamenávat a dokonce jsem si vypracovával i časovou osu, na které jsem zanášel autorem zmíněné údaje. Zejména detaily poskytnuté stran vymírání na hranici K/T byly naprosto nevídané. Autor shrnuje případy prehistorické predace druhu Homo sapiens na zvířeně dnešní severní Ameriky - důraz většinou klade na mamuty a mastodonty. Opravdu mohou lidé kultury Clovis za vymizení tehdejší megafauny? Soudě podle autorova výzkumu lze usuzovat že skutečně ano.

Několikrát je autorem v knize zmíněn experiment typu gedanken, který svého času popularizoval velikán vědy Albert Einstein. Tj. experiment, jehož simulace v reálu by byla ve světovém měřítku silně kontraproduktivní, možná i nemožná. Jde tedy pouze o pokusy v mysli jedince nebo skupiny lidí - čistě hypotetické. Jedním z těchto příkladů je založení hypotetické dinosauří rezervace v současné Kalifornii (USA), kde by žili dinosauři z konce křídy vedle recentních druhů zvířat - pum, rysů, medvědů, jelenců. Poté by celý prostor byl na 10 tisíc let ponechán svému osudu. Autor zde naráží na to, jak by asi dnešní savci dokázali prosperovat v přítomnosti těch nejimpozantnějších dinosaurů.

Kniha obsahuje především stylové historické obrazové rekonstrukce z počátku druhé poloviny 19. století. Zajisté nechybí i modernější ilustrace, grafy, mapy a další materiál podobného charakteru. Po mnoha tuctových a víceméně samoúčelných knihách obecně o pravěku, které jsem četl poslední dobou toto byla velice svěží a fascinující změna. Publikace je psána velice čtivou a místy až vtipnou formou. Místy autor odkazuje i na populární kulturu, v jedné z nich zmiňuje epizodu seriálu Outer Limits a odkazuje i na práci Michaela Crichtona - konkrétně vtipně naráží, že Crichton udělal dobře, že dinosaury nechal klonovat na ostrově a ne na pevnině. Vzato kolem a kolem - knihu mohu čtenářům blogu vyloženě doporučit. Z mé perspektivy se jednalo o velký a působivý zážitek. Kniha vyšla pouze v angličtině, pro její čtení tedy musíte být v tomto jazyce přinejmenším pokročilí.

Isla-Nublar-Crew

Cryptid míří do Náchodu!

1. května 2012 v 11:28 | Alfaraptor
Pozor, pozor, zvláštní hlášení! Na vědomost se všem občanům města Náchod dává, aby nenechávali své psy, kočky, drůbež, děti a ostatní domácí zvířectvo bez dozoru, neboť do města zavítá ve čtvrtek 3. 5. 2012 obávaný Cryptid známý též jako Valašský Antropoid nebo zkráceně Wallantrop.

Ne, to byla jen legrace. Ve skutečnosti se jedná o to, že byl můj první spisovatelský počin nominován na festival Náchodská Primasezóna probíhající od 1.5. do 7.5. 2012. Spolu s ostatními díly nominovaných autorů prózy bude rozebírán dne 3.5. v 10:00 v Náchodské městské knihovně. Obrovský úspěch povídka sklidila již před čtrnácti dny v pátek 20. dubna na akademii Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí, kde byly přednášeny její úryvky gymnazistou Vojtěchem Zetkem ze 4.E. Zájemci si mohou příběh přečíst přímo zde na blogu v sekci Kryptozoologie.

Tak mi nezapomeňte držet palce a pokud jste z Náchodu nebo okolí, přijeďte se na festival podívat.

Alfaraptor