DinoShark - recenze

6. května 2012 v 17:01 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Dinoshark, Zdroj: www.io9.com

Filmy tvz. béčkového ražení nyní zažívají velký boom. Takřka téměř každý si může dovolit splácat dohromady počítačový model antagonistické stvůry a natočit snímek podobně pochybných kvalit. Mezi filmovými společnostmi nejvíce vyčnívají patrně a Syfy a Asylum. Recenze se věnuje filmu DinoShark, produktu prvně jmenované společnosti. Z ledovce v oblasti Arktidy se odlamuje kra a na svobodu se dostává vejce prehistorického žraloka, které zde bylo uvězněno po miliony let. Vejce praská a do oceánu uniká několik jedinců blíže nespecifikovaného druhu žraloka. Po několika letech přeživší jedinec dané snůšky vyrostl do plné velikosti a začíná terorizovat výletníky přímořských letovisek. Speciální efekty jsou víceméně přijatelné, nicméně v průběhu filmu se dostáváme do tak směšných situací, že by to u některých uvědomělejších jedinců mohlo vyvolávat nekontrolovatelné salvy smíchu smíšené s nevěřícným zíráním.

Mezi nejvýraznější formy diletanství, které se ve filmu objevují, patří například rekvizity nejrůznějšího rázu. Mezi ně patrně patří například zbraně, které různí protagonisté používají k eliminaci žraloka. Setkáváme se tak s mladíkem s obyčejnou puškovou zlamovací vzduchovkou, podobnou dokonce stařičké Slavii, u nás tak populárnímu typu. Díky hrátkám se střihem a úhlům snímání záběrů se tvůrcům podařilo vše naaranžovat tak, že to vypadá jako kdyby šlo o obyčejnou pušku malorážkového typu. Do dalších do očí bijících věcí patří například výzbroj policejní říční patroly, kde dokonce narážíme na typické dětské "kuličkovky", tj. na plastové hračky střílející malé žluté BB projektily. Naprosto identické s těmi, které můžete za pár set korun sehnat na poutích. Mimo jisté dávky znechucení toto ve mě vzbudilo i určitou nepopíratelnou nostalgii. Za poslední příklad se dá označit místní mladík, který se žraloka snaží zlikvidovat jakousi lehoučkou skládačkou parodující slavnou ruskou protitankovou zpraň typu RPG7.

Co mne však překvapilo nejvíce je fakt, jakým způsobem zde funguje genové sekvenování a analýza vzorku získaného ze žraloka. Ten je vložen do počítače, načež na počítačové obrazovce naběhne počítačově generovaný obrázek žraloka, z něhož genetický materiál pochází. a jako kdyby to nestačilo - na modelu je i ihned označena jeho achillova pata. Na žraločí oko najíždí kurzor a hlásí, že toto je jeho slabé místo. Naprosto geniální, až se mi zdálo, jestli jsem nezaspal několik desetiletí genetického výzkumu a vývoje informačních technologií.

Herecké výkony působí neuvěřitelně nepřesvědčivě - zejména v situacích, kdy se lidé zdraví, objímají se a podávají si ruce. Něco tak chladně a odtažitě působícího jsem snad ještě neviděl. Film je vleklý, plný nevýrazných scén a vyloženě nenápaditý. I samotná finální konfrontace se žralokem a jeho samotná eliminace je vyloženě spíše úspěšná. A co typický béčkový konec? Ano, i toho se zde dočkáme. Recyklace záběrů, řvoucí žralok, klasika...

Vzato kolem a kolem - tvůrci si filmařinu představují jako Hurvínek válku. Na každém kroku narážíme na laxnost nejhrubšího zrna. Za zmínku snad stojí pouze to, že ve filmu se objevuje známý béčkový producent Roger Corman, který například i stojí na filmy ze sérií Carnosaur, DinoCroc a SuperGator. Ten se zde objevuje v roli mořského biologa, a to sice s až pateticky klišovitou kanceláří. S filmu dýchá zoufalá šablonovitost, béčkovost a neumětel. Doufám, že si tvůrci uvědomí, že nemá smysl tvořit podobné počiny. K čemu to? S přáteli jsem se shodl na tom, že by udělali lépe, kdyby místo 7 tuctových filmů natočili jeden - za vyšší rozpočet. Nicméně i tak věřím, že tento snímek si některé skalní příznivce zajisté najde - to zejména v řadách fanoušků béčkových filmů.

Isla-Nublar-Crew
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 6. května 2012 v 17:15 | Reagovat

Já filmy tohoto ražení naprosto zbožňuju. Tenhle jsem sice ještě neviděl, nicméně z recenze se mi zdá, že vypadá jako dobré béčko, které jistě pobaví všechny, kdo to berou s humorem a nadsázkou. :)

2 HAAS HAAS | Web | 6. května 2012 v 17:40 | Reagovat

No, nevím, nevím, co si mám o takových filmech o zmutovaných zvířatech myslet. Například takový SuperGator nebo jak se to jmenovalo, byl naprosto zvláštní... Ale moc hezký popis...

3 deinonych deinonych | Web | 6. května 2012 v 17:46 | Reagovat

To je něco pro mě! Miluju filmy s všelijakými zmutovanými potovorami.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama