Červen 2012

Jurassic attack

28. června 2012 v 21:48 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Jurassic Attack, Zdroj: www.thefilmcatalogue.com

Po velice nezdařilém filmu Triassic attack na scénu přichází Jurassic attack (bude i Cretaceous attack?). Jde zde však o přímé pokračování? Nikoliv, prvně zmíněný film pojednával o kostrách dinosaurů (a pteranodona), které byly oživeny magií původních Američanů a jako takové se vydaly do oblasti malého městečka, kde šiřily "děs a hrůzu". A to nejen na plátně, nýbrž i mezi diváky. Co se týče mě, tak film shledávám naprosto úděsným - samotná premisa nebyla nejhorší, nicméně ono diletantské zpracování bylo příšerné. Na konci nechyběla i potvora á la Transformers. Děs a běs, obraz čirého zmaru a zkázy.

Ve snímku Jurassic attack se dostáváme do izolovaného kaňonu v džungli, kde po misi ztroskotává vrtulník s vojenskou jednotkou. Jedná se o naprosto izolované prostředí, v němž se podařilo přežít dinosaurům - jde tedyo jistou béčkovou parafrázi na Ztracený svět sira Arthura Conana Doylea. Naprosto béčková zápletka, která postrádá byť jen známku kreativity. I samotný plakát - Tyrannosaurus, Triceratops, Suchomimus, Pteranodon a jakýsi dlouhokrký sauropod podobající se camarasaurovi, saltasaurovi nebo ampelosaurovi. Všechny tyto modely se již někde objevily - odborné články, knihy, a mnoho dalších. Když už se někdo rozhodne natočit film, co se takhle dokopat k tomu udělat i vlastní CGI modely? Film tím ztrácí jistou dávku tajemství, vše zde máme naprosto transparentně naservírované a víme, co máme očekávat. Nicméně i tak doufám, že tento plakát je čistě orientační. I parazitování stran Jurského parku je nemístné - když se v anglicky mluvících zemích někdo snaží zaujmout stran béčkové produkce diváky, tak většinou použije slovo "Jurassic" - např. hra Jurassic: The hunted, na které je patrně nejvýraznější stupidní zápletka a repetitivní používání různých akčně navržených scén, místy jde takřka o arkádovou záležitost. Viz. i v našich zeměpisných šířkách - Jurská planeta nebo Jurské komando - občas se holt najde někdo, kdo se chce přiživit na jménu nejslavnějšího a nejzdařilejšího filmu s dinosaury - a to sice v kontextu celé historické kinematografie (nicméně jistě existují mnohem klasičtější názorové směry - viz. černobílý King Kong nebo ještě němý Ztracený svět). Natáčení začalo letos, premiéra by měla proběhnout rovněž v tento rok. Jinak toho o filmu zatím není mnoho známo. I tak se ale domnívám, že půjde o podívanou na způsob filmů Jurské komando, Raptor island, Varan vs Kobra či Dinosaur island - tupé, béčkové, nenápadité. I tak se na film relativně vzato těším, mohlo by se jednat o příjemnější béčko (a že jich skutečně prozatím pár je - alespoň z mé perspektivy), nicméně na veškeré detailnější verdikty je zatím brzy. Trailer prozatím nedostupný. Stran jeho zveřejnění budu dozajista čtenáře blogu informovat...

Isla-Nublar-Crew

Okresní muzeum a galerie v Jičíně

24. června 2012 v 21:15 | Isla-Nublar-Crew |  Muzea

Snímek budovy muzea v Jičíně, Zdroj: Google Street View

Jičínské muzeum je situováno na náměstí poblíž pěší zóny, v níž se nachází tamní kostel a věž. Jeho ústřední vchod zdobí velice malebná podloubí, které se nachází na většině domů na náměstí. Město jako takové obecně vzato působí velice klidným a historickým dojmem. V muzeu je i z jisté větší části pokryta paleontologie, tamní expozice mě velice potěšila.

Expozice muzea obsahuje nejrůznější předměty ze všech možných historických období. Prohlídka začíná v sálu s tématikou pravěku v Čechách. Nadšence do prehistorie tu patrně potěší především exponáty jako mamutí stoličky, jelení kosti nebo pozůstatky vyhynulého koně druhu Equus germanicus. Nacházejí se zde i tehdejší artefakty, jako například ruční nástroje.

Další úseky překlenují několik dalších historických období a končí v rekonstrukci historické kuchyně, kde se nalézají i některé předměty z druhé světové války - viz. samopal typu špagin. Poslední sál muzea je věnován minerálům, zkamenělinám a nacházejí se zde také vypreparovaná zvířata. Je zde k vidění i obrovský amonit, jeho menší příbuzní, pozůstatky srstnatého nosorožce a mnoho dalších nálezů. Expozici doplňuje bedna s pískem, v němž jsou zakopány dvě fosílie - mladší návštěvníci si tedy zde mohou zahrát na paleontology. Dále se v muzeu nachází další historická expozice, galerie velice vtipně koncipovaného moderního umění a je zde také možné navštívit šlechtickou lóži v kostele, který je s budovou muzea spojen nadchodem. V okolí náměstí je možné navštívit i zdejší synagogu. Návštěvu zdejšího náměstí a všech jeho památek velice vřele doporučuji, je potřeba minimálně celé odpoledne.

Isla-Nublar-Crew

"Ostrov" - Nový směr, poslední ukázka

22. června 2012 v 2:23 | Isla-Nublar-Crew |  Má tvorba
Rozpracovaný koncept digitálně kolorovaného triceratopse. Extrémně agresivní samotářský samec, uříznuté rohy, na jejich místě nástavce z tvrzeného plastu, Zdroj: www.paleo-dna.blog.cz

Ostrov - kniha, na které pracuji už celkem dlouhou dobu, technicky vzato už nějaký ten rok. Nicméně mám mnohé důležité povinnosti, není tedy možné se knize věnovat naplno Na blogu jsem zveřejnil několik ukázek. Nakonec jsem se rozhodl práci pozměnit v několika zásadních směrech. Příběh se nadále nebude odehrávat na ostrově, je to již poněkud ohrané téma. Vzpomeňmě si na Ostrov dr. Moreau, Jurský Park, Ztracený Svět: Jurský Park, Ancestor, Replica a mnoho dalších významných děl. Vše tedy bylo přesunuto na pevninu USA, konkrétně do státu jménem Montana, většina dalších znaků zůstává takřka identická, včetně sonické podzemní kapsle na bázi metra a mnoha dalších aspektů. Momentálně pracuji na vývoji jednotlivých postav a na celkové uvěřitelnosti. V tento okamžik velkého zlomu bych rád čtenářům poskytnul poslední ukázku, tentokráte víceméně konverzační. Uvítám samozřejmě jakoukoliv konstruktivní kritiku.


"Jednoznačně můžeme potvrdit, že tento druh je frugivorní", prohlásil profesor Cobb. "promiňte, ale zase ty vaše odborné termíny. Můžete mi to vyjasnit?" odvětil Bob. "Jistě, ten název označuje zvířata, které se živí ovocem, popřípadě ořechy a dalšími plody. K dalším pojmům patří herbivoři a karnivoři - ty označují býložravce a dravce." rozpovídal se Cobb. "Někteří z našich drobných ornitopodů vykazují až extrémní sklony k frugivornímu způsobu stravování, jednoznačně zastupují potravní generalisty." "O kterých je řeč?" navázal Bob. "Tak například heterodontosauři, drobní ornitopodi se zuby, které jsou uzpůsobené k louskání ovocných plodů. Samci je používají i k obraně a v období páření. Toto zvíře pochází z jury, jeho pozůstatky jsou nalézány na území Afriky. Tak právě tahle zvířata si hrabají nory, nesmírně rozsáhlé podzemní komplexy tunelů." "Jaký je toho důvod?", zareagoval překvapeně Bob. "No, domníváme se, že tak ta zvířata činí zejména kvůli obraně před predátory. Ti je jen tak nevyhrabou. A když už ano, tak je dost pravděpodobné, že tihle ornitopodi mu uprchnou sekundárními vchody. Ale co je nejzajímavější, je fakt, že heterodontosauři u vstupů do svých nor nechávají zbytky potravy - slupky, skořápky a vše nejrůznější, co vás jen napadne. Všechen ten odpad tam hnije a kvasí. Na desítky metrů tak vstupy do hnízd zapáchají velice těžkým a nepříjemným ovocným zápachem." "Něco podobného je ale známo i u dnešním predátorů. no ne? Co třeba lišky? U jejich nor se také válejí nejrůznější zbytky... To se ti dinosauři nebojí, že na sebe upozorní dravce?" "Ha! A to je na tom právě to nejvtipnější. Představte si, on ten dusivý odér na mnohé dravce funguje jako zbraň pasivní obrany!". "Co?!", vyhrkl Bob s překvapeným výrazem. "No jistě," vetoval Cobb "ten těžký pach je na mnohá zvířata vážně moc. Mají neskutečně citlivý čich a těmto místům se ze zásady vyhýbají, takřka jako čert kříži." Bob na to s překvapením vyhrkl "Ta příroda nás nikdy nepřestane udivovat, co myslíte, pane?". "Ani nevíte jak moc", prohlásil lakonicky s ustaraným pohledem Cobb.


"Do jejich tunelů jsme jednou vyslali jednu z našich mladých výzkumnic, byla plná entuziasmu. Byla ve speciálním overallu s helmou s uzavřeným přívodem kyslíku. Chtěli jsme blíže monitorovat jejich nory a zjistit více o jejich chování. Měla tam zaznamenat projevy jejich chování a umístit sérii miniaturních kamer. Byl to de facto jeden z našich behaviorálních pokusů." Co to má..." Pokusil se navázet Bob. Cobb mu ale skočil do řeči a prohlásil: "Prosím, nesnažte se mě vyrušovat, jsem velice tvrdohlavá osoba. Je tu řeč o relativně důležitém tématu. Anna, dcera jednoho z mých blízkých přátel. Dostala se k vylíhlým mláďatům, chtěla pořídit jejich snímky. Alfa samec ji ale napadl, těžce pokousal, ztratila spoustu krve. Ihned jsme do podzemí vyslali poměrně těžce vyzbrojené tříčlenné komando s odolnějšími HazMat obleky, měli také narkotizační karabiny, které jsou způsobilé použití v omezeném prostoru. Při cestě se na ně sesypala snad celá kolonie. Anna to málem nepřežila. V těch nepřehledných tunelech měli jen velice liché šance. Celé to bylo jak Tunelové Krysy - speciální jednotky z Vietnamu, které čistily tunely Vietcongu. Vše jsme pozorovali z řídící centrály biodómu." "Co je biodóm. Jak to dopadlo?" "Cobb na něj ustaraně upřel pohled, "Na bližší informace o našem biodómu nemáte potřebnou bezpečnostní prověrku. Nicméně když mi dovolíte, tak budu nadále pokračovat ve vyprávění. Annu na poslední chvíli našli a evakuovali. Na místě naštěstí bylo připravené obrněné vozidlo záchranného charakteru. Ze vzduchu ho navíc kryly dálkově ovládané drony s kamerami, které hlásily jakoukoliv nepřátelskou aktivitu v okolí. Ihned dostala infuzi a byla celkově ošetřena. Jeden z mužů ale následovně zemřel na smrtelná zranění, které utržil v norách. Ať mi nikdo neříká, že herbivoři jsou bezbranní, popřípadě snad povolní a nepředstavují pro člověka hrozbu. Nutno také podotknout, že moc rádi zobají zkvašené ovoce u vchodů, to jen zvyšuje jejich agresivitu a oprsklost. Tohle byla v průběhu našeho projektu jedna z mnoha lekcí. Bohužel ale také jedna z těch nejméně závažných. Z těch ostatních obtíží mi běhá mráz po zádech.. Proti nim je maličkost i fakt, že nad jejich kolonii se jednou zatoulal jeden z našich megasauropodů. Samozřejmě se propadl do jejich kolonie. Všude okolo se tam vyrojili nasejření heterouši, kurevsky teritoriální heterouši. Jako když kopnete do mravenčího hnízda. Sauropoda jsme ven dostali jen stěží - s pomocí našich těžkotonážních jeřábů a stacionárních jednotek, které odháněly heterodontosaury.. Zvíře bylo díky tvrdému pádu skutečně těžce zraněné. I přes jeho extrémně vysokou cenu jsme ho ale nakonec museli utratit. Ani si nedokážete představit, jak vypadá naše jateční pistole. Gigantický a nesmírně odolný postroj z tvrzeného plastu umísťovaný na hlavu, a to sice s upravenou lafetovanou zbraní, ráže padesát..." "Co se s ním stalo potom?" oponoval Bob. "Po kusech jsme ho odvozili do mrazáku naší primární laboratoře. Jednotlivé jeho části jsme posléze zkoumali. Nepotřebné zbytky jsme po výzkumu předhodili smečce našich Carcharodontosaurů - nesmírně dravých teropodů. Ti už ví, jak si poradit s biologickým odpadem". "Promiňtě mi, ale tomuhle vy říkáte lehké problémy, s čím vážnějším tedy potom máme na Ostrově co dočinění?!" Cobb se zakabonil, shlédl k zemi a po čele si přejel dlaní. "Promiňtě, ale jsem si takřka jist, že na toto prozatím nejste připraven," ukončil rozhovor Cobb a potácivým krokem se protáhlou chodbou vydal v dál. Náhle se ale otočil a zařval na Boba: "Ale mám i jednu vskutku dobrou zprávu, pane. Ty ochmýřené bestie se nám přemnožily tak, že s nimi můžeme bez jakéhokoliv upejpání krmit dravce na celém ostrově! Výběh jsme obklopili betonovým zátarasem, který sahá do hloubky deseti metrů pod úroveň terénu. Jenže ti bastardi kopou mnohem hlouběji, i do pětadvaceti metrů. Utekli nám. Ale klid, už jsme jim zatnuli štipec. Dokážeme se ponaučit..." Vědec se stěží pousmál, otočil a s nesmírně zadumaným výrazem pokračoval v cestě, ruce sepnuté za zády.

Isla-Nublar-Crew

Jurský park IV - pracuje se na scénáři

21. června 2012 v 14:19 | Isla-Nublar-Crew |  Jurský Park IV

Velociraptor z Jurského Parku III, Zdroj: www.kacto.blogs.sapo.pt

Ještě před časem se to novinkami stran produkce nového Jurského parku jen hemžilo. O filmu hovořil Joe Johnston, Steven Spielberg, Jack Horner, občas i duo hlavních producentů a mnoho dalších osob. Potom na nějakou dobu došlo k naprostému útlumu dalších novinek. Nyní však byli Universalem najati dva scénáristi. Jde o Ricka Jaffa a Amandu Silver. Tato tvůrčí dvojice stojí například za scénářem poměrně nového filmu Zrození planety opic (2011). Nemohu se považovat za nějakého nadšence filmů z této série, ale naprostou většinu z nich jsem viděl. Tak jsem tedy shlédl i Zrození planety opic. Byl jsem velice mile překvapen obzvláště komplexním a dokonalým příběhem. Celý film byl napsán velice inteligentním způsobem - obsahuje mnoho symbolismů a odkazů na předchozí filmy. K tomu ještě přičtěte skvělý vývoj postav a znamenité zvraty. Skutečně se nejednalo o něco samoúčelného, film mě vážně nadchnul.

Jurský Park IV by měl produkovat Steven Spielberg, Kathleen Kennedyová a Frank Marshall. Spielberg by se neměl vrátit na postu režiséra. V úvahu připadá Joe Johnston, který měl momentálně režirovat Kapitána Ameriku 2, od projektu ale i přes podepsanou smlouvu odstoupil, což mu dalo prostor na natočení nového Jurského Parku. Jako obligátní odborný poradce by na filmu měl pracovat známý paleontolog Jack Horner. Film má už vlastní stránky na webech čsfd a imdb. Na obou stránkách je uvedeno i údajné herecké obsazení: Sam Neill, Jeff Goldblum, Laura Dern a Richard Attenborough. Jednalo by se tedy vyloženě o původní sestavu. Na čsfd je narozdíl od imdb uvedena i premiéra, a to sice rok 2015, který působí celkem racionálně a zvládnutelně. Nicméně je jedna velká neznámá, jestli termín a herecké obsazení bude dodrženo - jedná se o velice předčasné informace. Zdravotní stav herce Richarda Attenborougha je navíc velice špatný. I režisérské křeslo zatím pravděpodobně není jisté. V současnosti Universal pracuje i na 3D verzi původního Jurského parku, premiéra je stanovena na 19. července 2013.

Isla-Nublar-Crew

Ceratopsidi se svalnatým krkem?

18. června 2012 v 14:19 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Aligátor se zvýrazněnými svaly, Zdroj: www.terarka.net

Ceratopsidy patrně není čtenářům blogu nutné nějak obsáhleji představovat. Jedná se o skupinu rohatých dinosaurů, kteří se řadí mezi ptakopánvé dinosaury. Co do velikostí a různých znaků se jednalo o velice rozmanitá zvířata, která tuto planetu obývala během období druhohor, které se nazývá křída. Poslední dobou jsem studoval anatomii recentních živočichů a různé jejich vlastnosti a případně určité znaky, které by se daly alespoň částečně teoreticky aplikovat na pravěká zvířata - především potom právě dinosaury, kteří mě facinují nejvíce. Porovnávání anatomie a chování současných zvířat s fosíliemi patří mezi důležité části paleontologickému výzkumu.


Nespecifikovaný a narychlo zplácaný ceratopsid, Zdroj: www.paleo-dna.blog.cz

Toliko k úvodu. Aligátoři mají po stranách krku velké svalnaté úpony, které napomáhají mocnějšímu stisku. Ty jsou umístěny takto z boku z jednoho jediného důvodu. Je tak zachován nízký profil zvířete, který je tak potřebný pro jejich typický způsob lovu zvířat. Je možné, že někteří ceratopsidi mohli mít na vějíř na hlavě upnuty svaly, které jim mohly pomáhat při drcení tužší potravy, popřípadě pouze držely při pasení velice těžkou hlavu zvířete? Je možné, aby něco podobného měli alespoň raní ceratopsidi a později tento znak zanikl? Jakási pomůcka, která by sloužila k silnějšímu stisku, přičemž potomci si zachovali pouze vějíř ale nikoliv však přídavné svalstvo? Svalové úpony lze samozřejmě ve fosilním záznamu celkem snadno určit (popřípadě porovnávat i se současnými živočichy), to platí i pro místa, ze kterých vyrostalo peří - viz. důlky na kostech velociraptora. Nutno také podotknout, že většina evolučně mladších ceratopsidů měla na vějíři okna, která celou lebku odlehčovala. Mohlo se jednat o reakci na základě redukce či dokonce zániku hypotetického podpůrného svalstva? Abych pravdu řekl, jsou to jen mé fantastické spekulace založené na vyloženě teoretickém výzkumu (odborná literatura, dokumentární pořady, anatomické modely a kosti), kterým by neměla být přikládána větší váha. Nicméně jsem se je zde i tak rozhodl zveřejnit, popřípadě čtenáře požádat o jejich osobní názor na věc.

Isla-Nublar-Crew

Pán netvorů

12. června 2012 v 18:51 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Beast hunter, Zdroj: www.hulu.com

Další velice poutavý pořad pravidelně vysílaný na Nat Geo Wild. Hlavní tváří dokumentu je Pat Spain, jehož prastrýcem nebyl nikdo jiný než Charles Fort. Muž, po kterém je pojmenována forteana, tj. ve zkratce výzkum prapodivných jevů. Pat proniká do odlehlých oblastí a navazuje kontakty s místními domorodci, je ochoten provést určité úctyhodné sebeobětování stran získání důvěry tamních lidí. Nejvýraznějším příkladem je patrně epizoda, kdy mu byly nasazeny "bodavé rukavice" - rukavice vybavené kolosálním počtem mravenců, jejichž kousanec je velice bolestivý. Následovně byl Pat dezorientován a zmítal se v ukrutných bolestech.

Vzato kolem a kolem - jeho výzkum působí velice profesionálně. Většinou vyvzpovídává svědky a pátrá v izolovaném terénu. Přičemž jeho případné teorie a úvahy působí velice racionálně a opodstatněně. Například mě relativně zaujalo srovnání nanismu u pigmejů a údajného současného (relativně drobného) sauropodního neodinosaura, který je znám jako Mokele-Mbembe. V tomto směru by se dalo narážet i na pralesní slony - jistá podoba ve snižování velikosti je vskutku reálná. Nutno podotknout, že všechny díly jsem viděl před delší dobou, a to sice v původním znění - anglicky. Jediný česky dabovaný díl je o právě zmíněném údajném sauropodovi z Afriky. Stran tohoto dílu byl dabing zcela zdařilý, což se většinou nedá tvrdit o mnoha ryze paleontologických pořadech. Nicméně National Geographic si většinou naprostou korektnost ohlídat dokáže - alespoň v drtivé většině případů.

Pán netvorů u mě skutečně zabodoval, klobouk dolů - tohle je jednoznačně věc, která stojí za shlédnutí. Seriózní přístup, velice příjemná a charismatická ústřední postava, dlouhodobější výzkum dané oblasti - nikoliv jen prachprostá procházka v noci po lese. Všem nadšencům do kryptozoologie si dovoluji vřele doporučit. Jedná se o vskutku impozantní dílo. Osobně svůj výzkum centralizuji především na Seskveče a další kryptidy ze Severní Ameriky. Této specifikaci odpovídá v tomto kontextu pouze díl o Caddym. I tak jsem byl ale skutečně nadšen.

Seznam dílů:
S01E01: "Opočlověk ze Sumatry" - Orang Pendek
S01E02: "Noční můra Amazonie" - Mapinguari
S01E03: "Konžské monstrum z bažin" - Mokele Mbembe
S01E04: "Severní mořský had" - Cadborosaurus
S01E05: "Mongolský červ smrti" - Olgoj Chorchoj

Isla-Nublar-Crew

Vyšetřování zvířecích záhad

10. června 2012 v 4:33 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

"Čupakabry jsou fajn, jen jí to tam strč...", Zdroj: www.natgeotv.com.au

Kryptozoologicky zaměřených dokumentů je skutečně velice poskrovnu - z těch významnějších bych snad jmenoval jen MonsterQuest, Destination Truth s neuvěřitelně vtipným a charismatickým Joshem Gatesem a Finding BigFoot, přičemž k většině z nich by se dala z mé strany najít nejedna výhrada stran jejich pochybných badatelských technik - většinou zejména úmyslná manipulace s diváky.

Poslední dobou jsem si skutečně oblíbil sledování kanálu Nat Geo Wild, jehož hlavním cílem je informovat širší veřejnost o zajímavostech v divočině. Časem jsem si oblíbil především série Zoo je náš život a Lidé z bažin. Celkem jsem se těšil i na nedávný dokument o kryptozoologii Man vs monster, nicméně nakonec se z toho vyklubala diletantská a senzacechtivá show, která se pouze snažila vytvořit velkou mediální bublinu. Patos. Byl jsem hluboce zklamán a iritován...

Několikrát jsem byl však zaujat spoty na pořad jménem Vyšetřování zvířecích záhad, který je na Nat Geo Wild vysílán každou sobotu v 15:00 hod. Minulý týden jsem dokument díky svým volnočasovým outdoorovým aktivitám propásl, nicméně nyní jsem si ho nenechal ujít. Musím uznat, že se vskutku jedná o velice zábavný a informativní dokument. Alespoň soudě podle dílu o strašidelném lese v UK (United Kingdom, nikoliv Ukrajina) a Chupacabře v Texasu (USA). Jak já, tak jeden z mých nejbližších přátel jsme si sledování dokumentu náležitě užilli. Jedná se o velice lehce podanou a snadno stravitelnou show, která je podána velice příjemně edukativní a nenásilnou formou. Exaktní, moderní, vtipné, zábavné, na každém kroku z toho sálá osobitý britský humor - víceméně nemám co vytknout. Dovoluji si doporučit všem nadšencům do záhad přírodního charakteru.

Isla-Nublar-Crew

Zelenohorská bestie

1. června 2012 v 2:21 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Bestiálně monstrózní a monstrózně bestiální tvor, jenž vskutku jest, Zdroj: Isla-Nublar-Crew

Zprávy o pozorování neznámých jezerních příšer jsou ohlašovány po celém světě. Během svých cest po naší malebné republice plné řepkových polí a ploch se solárními kolektory jsem měl obrovské štěstí. Ve Žďáře nad Sázavou jsem u místní vodní plochy narazil na vskutku a veskrze děsivou potvoru (pozn. - člověk ve žlutém tričku v albu je má maličkost, nikoliv potvora). Nicméně nyní zcela vážně. Někteří badatelé tvrdí, že alespoň za některými pozorováními stojí kmeny stromů těsně pod hladinou. Zajisté, kdo kdy vidí něco takového - v přesvědčivém slova smyslu je to víceméně vzácný jev. Také samozřejmě záleží na perspektivě jedince, lidská představivost dokáže kolosální věci - přehánět, zablokovat paměť stran až nečekaně šokujících věcí, fabulovat...

Hlavním bodem článku je fakt, že bych chtěl demonstrovat, že k takovým událostem skutečně dochází. O to hodnotnější je můj fotografický záznam, že na snímcích je zachycena větev, která dokonale vypadá jako hrbatý živočich. Přesně tak svědci jezerní potvory popisují. Samozřejmě není možné za veškerá pozorování jezerních monster považovat plovající kmeny, nicméně je jasné, že alespoň některé případy se dají takto vysvětlit. Osobně jsem velkým zastáncem existence jezerních a mořských příšer - zejména potom v obou Amerikách, Asii a Africe.


Isla-Nublar-Crew