Červenec 2012

Podzemní sloni (a mamuti?)

27. července 2012 v 20:46 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Pleistocénní megafauna, Zdroj: www.paleoart.cz, Autor: Petr Modlitba

Na první pohled v jakémkoliv kontextu velice prapodivné téma, to nepopírám. Sloni jsou především známí jako obyvatelé otevřené krajiny. U vyhynulých mamutů se předpokládá to samé. V tomto článku se budu zabývat spíše obskurním tématem, jako obvykle se také dostanu na velice tenký led. Podotýkám, že se nejedná o nic víc, než jen mé osobní spekulace. Poslední dobou jsem se soustředil na sběr nejrůznějších zdrojů co se informací týče. To v nejrůznějších směrech - paleontologie, kryptozoologie, genetika a několik dalších témat. Většina anglicky mluvících lidí by mě zřejmě nazvala pojmem armchair researcher - volně přeloženo: badatel z pracovny. Nyní mám archiv poměrně rozsáhlý a spíše se soustředím na střádání peněz pro pokročilejší terénní výzkumy. Konečně si také mohu dovolit začít progresivněji pracovat na knize o kryptidech, kteří se mají údajně vyskytovat na území našeho státu. Nicméně během svého teoretického výzkmu občas narazím na celkem zajímavé souvislosti. Takže k tématu:

Africké slony (Loxodonta africana) patrně čtenářům blogu není třeba jakkoliv detailněji představovat. Od indických slonů (Elephas maximus) se liší hned v několika významnějších aspektech - na konci chobotu mají útvar, který jim usnadňuje manipulaci s předměty, na hlavě nemají dvojitou bouli jako sloni indičtí a nakonec mají mnohem větší uši, které dvěma způsoby používají k ochlazování. V první řadě s nimi mávají. V řadě druhé jsou uši znamenitě prokrvené a mají větší plochu, krev sem načerpaná se ochlazuje a pomalu snižuje teplotu celého těla slona. Sloní stáda se skládají většinou ze samic, mladí samci stádo opouštějí a stávají se z nich samotáři, někdy velice agresivní. Zejména potom v období must, kdy jejich tělo bouří hormony. Stádo vždy vede matriarcha - stará a zkušená samice.

U jednoho konkrétního sloního stáda bylo v současnosti zaznamenáno spíše neobvyklé chování. Celé stádo pravidelně sestupuje do solných dolů, kde jednotlivci lízají zdi jeskynního systému. Získávají tak důležité látky. Vzpomeňme si na myslivce, kteří v průběhu zimy mimo slámy nosí zvěři ke krmelcům i kostky soli. Teď se již velice pozvolna začínám dostávat k jádru pudla.

Nyní se dostáváme na území současné Sibiře, odkud se občas šíří zprávy, podle nichž zde měli být pozorováni živí mamuti. Mamutů byla celá řada nejrůznějších typů - od trpasličích mamutů přes mamuty srstnaté až po gigantického mamuta kolumbuského (Mammuthus columbi), který patrně tělní ochlupení postrádal. Zprávy se týkají obecně vzato širší veřejností nejznámějšího druhu, svědkové popisují mamuta srtsnatého (Mammuthus primigenius). Lidé většinou hovoří o kruhovitých stopách s velkým průměrem, nalezli se i lidé, kteří měli spatřit velká chlupatá stvoření, která se podobala slonům - ergo popis naprosto odpovídající mamutovi.

Mezi tamním obyvatelstvem kolují zprávy o takzvaných podzemních býcích. Má se jednat o gigantická chlupatá stvoření s výraznými rohy, která žijí v podzemí. Mají si zde budovat tunely a ty permanentně obývat. Na povrchu údajně vždy umírají. Je známa zpráva jednoho staršího muže, který se dostal do podzemí a potkal podzemního býka. Ten se k němu měl chovat přátelsky a cestovat s ním chodbami. Co chvíli měl údajně olizovat kameny. Právě zde bych chtěl znovu upozornit na případ se sloním stádem, které sestupuje do solných dolů. Je možné, že tvorové nejsou velci tuři ale mamuti? Velké tělo, chlupy, obří rohy - popřípadě stran mamuta kly. Mohl se mamut uchýlit trvale do podzemí a vyvinout se zcela v nový druh? Pravděpodobně nikoliv - nicméně je tu spousta shodných prvků - podzemí, chobotnatec, lízání soli. Mamut by také pravděpodobně nebyl schopen hloubin tunely, musel by se spokojit se stávajícími jeskynními systémy. Mohli by se tam uchýlit díky nějaké živelné katastrofě? Na klech některých mamutů byly nalezeny dopady kosmických tělísek. Takže ano, toto by bylo jedině potenciálně racionální a opodstatnitelné vysvětlení adaptace mamutů na život pod zemí. Je však nutné připomenout, že cesty evoluce jsou opodstatněné tlakem prostředí, když už se něco mění tak proto, že to má velice pádný důvod. Sám předpokládám, že většina pozorování mamutů není nic jiného než zkazky, které vznikly na základě nálezů mršin těchto zvířat v permafrostu. A objevy jsou to poměrně časté. V Rusku bují i obchod s mamutovinou. Jako zajímavost lze podotknout fakt, že zde byla např. nalezena i znamenitě zachovaná hlava srstnatého nosorožce (Coelodonta antiquitatis). Mohla by ale v mnoha ohledech tak sofistikovaná zkazka vzniknout pouze na nálezech těl několika mamutů? Musím uznat, že i toto je víceméně nepravděpodobné.

Trvalá adaptace mamuta na podzemí je velice nepravděpodobná - tak velká zvířata by spotřebovala spoustu potravy. Mohlo by se jednat očástečně podzemní druh, který se nebrání pohybu v otevřeném terénu. V Severní Americe došlo k nálezům obřích lenochodů a mamutů, a to právě v jeskyních. Pravděpodobně se sem zvířata stahovala v největších vedrech. Po lenochodech se zde zacholavy i kolosální hromady trusu. Opět bych chtěl zdůraznit, že jde jen o spekulace: pouze mě do nosu trklo ono několik shodných faktů. Článek zde udávám spíše jako zajímavost.

Pozn.: Článek byl psán v časovém presu, ergo jsou některé jeho části víceméně neohrabané. Rád bych upozornil že teorie, která za podzemního býka považuje mamuta je již starší. Touto myšlenkou se ve svých pracech zabýval už Ing. Jaroslav Mareš (všechny jeho knihy čtenářům blogu vřele doporučuji). Pouze jsem chtěl poukázat na různé souhlasné behaviorální aspekty co se týče specifického stáda slonů a vyprávení o údajných recentních mamutech. V tom spočívá podstata článku.

Doporučená literatura:

Lister, Adrian - Bahn, Paul - "Mamuti: Giganti doby ledové"
Mareš, Jaroslav - "Svět tajemných zvířat"

Související články:

Isla-Nublar-Crew

Bestiář - recenze knihy

16. července 2012 v 14:10 | Isla-Nublar-Crew |  Knihy

Obálka knihy Bestiář, Zdroj: www.knihy.heureka.cz

V první řadě musím poděkovat blízkemu příteli Alfaraptorovi z blogu www.trespasser.blog.cz, který mě seznámil s existencí knihy a doporučil mi ji. Bez jeho iniciativy by článek, který nyní čtete, nemohl vzniknout. Tato recenze ale bude spíše neobvyklá. Bestiář je typ knihy, u které by jakýkoliv spoiler mohl pokazit čtení následujícím čtenářům. Jen bych si dovolil jemnější náznak. Objevují se v knize v jakémkoliv kontextu prehistorická zvířata? Vskutku, jde tu o celou menažerii...

Čekáte epické a výpravné dobrodružství, kterými poslední dobou čtenáře oslňuje například James Rollins, Steve Alten, Scott Sigler nebo Jeremy Robinson? To tu nenajdete. Čtení je to spíše komorní, nicméně neuvěřitelně důstojné a působivé. Všechna témata v knize byla důkladně prozkoumáná a vše působí naprosto přesvědčivě. Veškeré postavy mi až neuvěřitelně časem přirostly k srdci. Od velikášského magnáta al-Kalliho až po fetující trosku Greera - pravděpodobně je to díky tomu, že postavy působí skutečně lidsky a jejich motivy jsou víceméně opodstatněné. Vše působí až neskutečně přesvědčivě. Za sebe mohu prohlásit, že jsem čekal mnohem více creature-feature akce, nicméně tento aspekt byl na samém konci knihy zcela bohatě vynahrazen, co se přesvědčivosti a autentičnosti týče.

Při výzkumu autor Robert Masello čerpal zejména z knihy Gorgon od Petera D. Warda, kterou jsem si shodou okolností nedávno zakoupil a chystám se jí pečlivě prostudovat a příležitostně používat jako zdroj odbornějších informací při práci na dalších článcích a různých projektech. Celá kniha je skutečně sugestivní a autor má dar čtenáře vtáhnout do příběhu. Vřele doporučuji.

Isla-Nublar-Crew

Dino Crisis 1 a 2

15. července 2012 v 14:33 | Isla-Nublar-Crew |  Hry

Giganotosaurus, kolosálně majestátní tvor, Zdroj: www.capcom.com

Ve své samé podstatě by pravděpodobně bylo správné upozornit, že série her Dino Crisis nekončí druhým dílem, nýbrž i nadále pokračuje. Nicméně dva další díly jsou poněkud přehnané. Sám jsem je osobně nehrál, ergo nemám právo je jakkoliv hlouběji posuzovat. Nicméně z různých videí a recenzí usuzuji, že pokračování Dino Crisis 3 je až příliš patetická futuristicky se tvářící střílečka a Dino stalker je lineárně samoúčelný patos, bez kterého by se svět zajisté obešel. Celá série byla na samé bazální úrovni založena na mnohem komplexnější a racionálně opodstatněné myšlence, která se do značné míry podobala hrám Resident evil od Capcomu.


Komičtí oviraptoři útočí, Zdroj: www.deinonych.blog.cz

Dino Crisis:

Až nadmíru talentovaný doktor Kirk začíná na izolovaném kusu souše, jménem Ibis island, prozkoumávat limity síly, kterou nazývá Třetí energie. Nakonec dojde k nehodě a na ostrov se dostává velice různorodá menažerie až z období druhohor. O tom svědčí již prvotní velice dobře zpracovaná animace, v které osamoceného paragána napadne teropod rodu Tyrannosaurus. Komando se posléze přeskupuje a uvědomuje si samou podstatu katastrofy, která se na ostrově udála. Čas utíká a problémy rapidně narůstají.

- Hra se spíše soustředí na logické aspekty - je to tu samá hádanka a hlavovam.
- Ve hře se vyskytují následující rody pravěkých potvor: Tyrannosaurus, Velociraptor, Compsognathus, Pteranodon a Therizinosaurus.
- Nutno podotknout, že Therizinosaurus je zde zobrazen velice svérázně až samorostle. Je to tu dravec s relativně krátkými pařáty na předních končetinách a nízkým hřebínkem na hlavě. Nicméně dravec je to až velice odolný. Adekvátní defensivní zbraň? Brokovnice, granátomet, popřípadě průbojnější munice.
- Různé kombinace stran munice a medikamentů. Lze zde limitovat účinek a efektivitu jednotlivých dávek.
- Různé typy zbraní jsou schopny pojmout variabilní typy munice.
- Jedna jediná hratelná postava: Regina.
- Pouze tři dostupné zbraně - pistole, brokovnice a granátomet. Všechny je lze ale upgradovat pomocí nalezených součástek.
- Různé akční sekvence, v nichž je zapotřebí mačkat tlačítka ve správném pořadí.
- Několik možných konců, které se od sebe do začné míry odlišují.
- Možnost otevření finální minihry jménem Wipeout. Plus několik dalších bonusů včetně nejrůznějších nových kostýmů.


Počátek znamenité gamesy Dino Crisis 2, Zdroj:

Dino Crisis 2:

Skutečně nostalgická věc. Samotná zápletka hry? Celé se to odehrává rok po Dino crisis, kdy byla znovu zneužita třetí energie a došlo k další katastrofě. Vojenská základna se neúmyslně přesouvá do pravěku a na jejím místě se v současnosti objevuje kus prehistorické džungle. Do minulosti je vysláno speciálně vycvičené komando, které má za úkol zachránit přeživší osoby v Edward city. To je však hned na samém začátku z větší části rozprášeno smečkou velociraptorů a osamělým nakvašeným jedincem tyrannosaura. Hrstka přeživších se rozhodne v misi pokračovat a vše dotáhnout ke zdárnému konci. Postupně se o příběhu dozvídáme více a více a postupně se dostáváme k relativně šokujícím závěrům.
Prvotní koncept dinosaura rodu Therizinosaurus z prvního Dino crisis, Zdroj: www.capcom.com

- Hned přistání a rozbití tábora končí debaklem, tým je roztroušen.
- Hra je možná hned za dvě osoby: Dylan a Regina. Ty se v průběhu střídají. Každý z nich má svůj osobitý zbrojní arzenál.
- Velice široký zbrojní arzenál. Plnohodnotná palná zbraň a zbraň pro odrážení blízkých kontaktů - obě lze dle potřeby obměňovat.
- Mnohem působivější a pestřejší zvířecí zastoupení, celkem 11 druhů: Velociraptor, Tyrannosaurus, Allosaurus, Pteranodon, Plesiosaurus, Mosasaurus, Inostrancevia, Compsognathus, Oviraptor, Giganotosaurus, Triceratops.
- Viz mnoho dalších background druhů, které doplňují prostředí: gigantický Rhamphorhynchus, vážka, trilobit.
- Různé naskriptované akce, které doplňují variabilitu prostředí, viz.: Tyrannosaurus procházející pod mostem nebo v lese (přičemž před ním po padlém kmenu stromu prchá smečka raptorů, skupinka triceratopsů pohybující se po pláních.
- Spousta překážek včetně jedovatých rostlin, které vypouštějí nepříliš příjemné spóry.
- Variabilní akce - Inostrancevie v jeskyních, ostřelování allosaurů pomocí artilerie. Palba z džípu na duo nasejřených triceratopsů. Potápění s mosasaury a plesiosaury.
- V porovnání s původním Dino crisis mnohem více akce a méně věcí, které jsou spíše na přemýšlení. Tento aspekt zde byl přesunut do pozadí, na první místo se nyní dostala akčnost a velice dynamické provedení.
- Sběr dokumentů v nejrůznějším slova smyslu. Mezi nejvýznamnější patří tzv. Dino files o jednotlivých pravěkých potvorách.
- Možnost nákupu zbraní a další výbavy u terminálů na uložení pozice.
- Pokud bez ztráty kytičky projdete nějakou oblast a dohrajete určené skóre, dostáváte možnost střetnout se s fialovými raptory (kteří se velice sporadicky objevili i v prvním dílu).
- Po dohrání hry se zpřístupňuje aréna, v níž je možné bojovat s některými pravěkými potvorami ze hry. Na výběr je zde mnoho postav - a to sice jak lidských, tak dinosaurů. Během dalších dohrání DC2 získáváte skóre, za které si nakupujete další bojovníky (i postavy z prvního dílu, vynikající a uctivě působící cameo). Při dohrání hry v obtížnosti hard máte možnost koupit si dva jinak skryté dinosaura, těmi jsou Compsognathus a Triceratops. Zejména za posledně jmenovaného ceratopsida je hra velice zábavná, připomíná jakousi demoliční show s třírohým beranidlem v hlavní roli.

Isla-Nublar-Crew

The Dinosaur Project - Trailer!

14. července 2012 v 14:17 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Dinosaurus á la Dilophosaurus z Jurského Parku, Zdroj: www.bloody-disgusting.com

O nadcházejícím filmu The Dinosaur Project jsem čtenáře blogu prozatím již jednou upozorňoval. Nyní byl zveřejněn trailer a zdá se, že se bude jednat o podívanou dosahující kolosálně epických proporcí. Trailer je dokonalý, plný akce, se skvělými efekty a doslova s něj sálají různé nápadité aspekty. Ano, zcela zodpovědně mohu prohlásit, že na tento film se skutečně těším a premiéry se takřka nemohu dočkat (premiéra ve Velké Británii - 10. srpna 2012).

Jaká je samotná primární premisa filmu? Kryptozoologická expedice se vydává do Afriky, kde nachází izolovanou oblast, v které se to hemží dinosaury a jejich příbuznými. Samo o sobě nikterak přelomové, nicméně jde o film žánru FFF (chaotický záznam z nalezené ruční kamery ve stylu snímku Blair Witch), tedy zde bych za sebe tvůrcům přidal zcela bezesporu body k dobru. Zdá se, že toto dílo bude film, který bude stát za shlédnutí. Po nepodařeném Area 407 velice milé a vítané zpestření.


Epický trailer nadcházejícího snímku The Dinosaur Project, Zdroj:


CGI test - střet majungatolů, Zdroj:

Bližší info:

The Dinosaur project:


Area 407:


Isla-Nublar-Crew

Nadcházející komiksové adaptace ve filmu

10. července 2012 v 2:32 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Marvel´s Avengers Alliance, Zdroj: www.facebook.com

V nedávných časech zažívaly filmy na základě komiksů opravdu zlatá léta. Nicméně podle posledních zpráv se zdá, že pravý boom teprve přichází. K jaké frakci se řadím já? Ano, jsem bezesporu Marvelák marvelákovitý. DC Comics spíše nemusím a opovrhuji jím (dovoluji si stran filmu podotknout na nevídanou katastrofu jménem Green lantern). Jedinou extrémně světlou vyjímkou jsou Watchmen, kteří jsou skutečně velice poutaví a nadmíru autentičtí.

- Ant-Man (2014)

Film o vědci, který si zahrává se zvětšovacími a zmenšovacími paprsky. V komiksovém univerzu Marvelu velice významný superhrdina. Objeví se i v nadcházejících Avengers 2?

- Avengers 2 (2014)

Přímé pokračování velice zdařilého filmu z roku 2012. Je možné, že Dosavadní ředitel S.H.I.E.L.D.u, Nick Fury, se díky některým svým zásahům stane štvancem a vedení převezme Maria Hillová. Nicméně to je jenom moje osobní spekulace. Na oficiální informace si musíme počkat.

- Black panther (20??)

Známá osoba, co se týče Marvelovského komiksového univerza. Vzhledem se víceméně podobá Batmanovi od DC Comics. Pokud je produkce tohoto snímku myšlena vážně, tak pravděpodobně bude muset dojít k některým zásahům do vzhledu jeho kostýmu. Objeví se popřípadě v nových Avengerech?

- Deadpool (2014)

Syn nechvalně známého Williama Strykera, Objevil se v druhých X-Menech a jeho mladší verze v prequelu X-Men origins: Wolverine. Samotný jeho syn se specializuje na boj s katanami a má obecně vzato velice rychlé reakce a regenerativní schopnosti díky zhoubnému bujení buňek. Samotná postava Deadpoola se objevila zatím v posledně zmíněném filmu. Jeho role se nadcházejícím filmu ujme totožný herec.

- Hulk (20??)

Po dvou samostatných filmech s Hulkem přichází další. Oba měly své mouchy a herec v Roli Hulka se v Avengerech skutečně osvědčil. Dostal tedy přítežitost objevit se v novém filmu s Hulkovskou tématikou.

- Iron-Man 3 (2013)

Další film zachycující dobrodružství Tonyho Starka. Více informací zde.

- Kapitán Amerika 2 (2014)

Kapitán Amerika v prvním filmu ztroskotal v německém bombardéru. Po letech byl nalezen a probuzen. Nový film bude sledovat další jeho osudy.

- Kick-Ass 2: Balls to the Wall (2013)

Druhý díl velice zdařilého filmu o superhrdinech bez superschopností. Dymanické, vtipné, úderné, nápadité, provokativní. Dle posledních zpráv se ve filmu objeví i postava Nicolase Cage - Big Daddy. Půjde pouze o flashback, nebo dojde k velice neočekávanému zvratu? Komiksová předloha může druhé možnosti nasvědčovat.

- Nick Fury (2014)

Prequel zasazený do Marvelovského filmového univerza. Bude se věnovat historii velitele S.H.I.E.L.D.u, jímž není nikdo jiný než Nick Fury. Dá se předpokládat, že v příběhu bude vysvětleno, jak Fury ztratil oko. Je možné, že se zde objeví i Luke Cage.

- Spider-Man (20??)

Pokračování nového spidermanského rebootu. Detaily zatím neznámé.

- Temný rytíř povstal (2012)

Bat-Man se vrací na stříbrné plátno. S jedním z mých nejbližších přátel se chystám na vskutku stylovou půlnoční premiéru filmu v Jihlavě.

- Thor 2

Pokračování dobrodružství severského boha Thora, který by měl pravděpodobně překlenovat časové období mezi prvními dvěma Avengery. Ve filmu se objeví i znamenitý herec Anthony Hopkins v roli Thorova otce Odina.

- X-Men - doposud bezejmenné pokračování (2014)

Stran detailnější informací prozatím velice tajemný titul. Režisérského křesla se ujme Matthew Vaughn.

- Wolverine (2013)

Hugh Jackam se vrací v roli Wolverina - mutanta s regeneračními schopnostmi a kostrou z adamantia. Osobně mám z filmu nemalé obavy, to sice z toho důvodu, že film bude japonské provenience. Takových jsem doposud viděl spoustu - a snad každý z nich pro mě byla negativní zkušenost.

Isla-Nublar-Crew

Iron-Man 3 (Extremis)

4. července 2012 v 0:49 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy

Provotní konceptuální práce z filmu Iron Man 3, Zdroj: www.comicbookresources.com

Původně se spekulovalo, že třetí filmový Iron Man se bude točit okolo Mandarína, jehož postavy se měl zhostit znamenitý a nezapomenutelný herec Ben Kingsley (který se ale i tak ve snímku objeví). Nicméně samotná prvotní premisa by se až moc podobala prvnímu filmu. Nakonec se ukázalo, že nový Iron Man bude založen na komiksech z řady Extremis. Sám jsem je nedávno všechny pečlivě četl a jde o "extrémně" působivé dílo. Žádné křiklavé pastelové barvy, spíše ponurá a poměrně realisticky mířená atmosféra. Jednotlivé detaily jsou výtečně propracované a příběh se dá označit jako komplexní a vynikající.

Nicméně je nuntné podotknout, že Tony Stark si v tomto komiksu aplikuje látku extremis z důvodu, že jeho tělo není dostatečně propojené s oblekem. Nejdříve zde narážíme na padoucha, který si aplikuje přípravek a stává se z něj hlavní antagonista. Reakce obleku Tonyho Starka jsou pomalé a zaostává za padouchem - použije tedy extremis. nicméně je zřejmé, že propojení ve většině filmů (Iron Man, Iron Man 2, Avengers) je takřka dokonalé (vyjma několika prvotních prototypů - Mk.I a Mk.II). Jsem tedy zvědav, jak se s tímto aspektem tvůrci poperou. Komiks Iron Man: Extremis je fanouškovskou základnou a kritiky označován jako jeden z nejdzařilejších (a já nemohu nic než jen souhlasit).

Filmy z této série doposud režíroval Jon Favreau, který se v nich objevil i jako postava jménem Happy Logan. Režie se nyní však ujal doposud (stran kvantity) nepříliš ostřílený režisér Shane Black. Nicméně jeho snímky jsou obecně vzato hodnoceny velice příznivě. V roli genetika, který stvořil extremis , se ve filmu objeví Guy Pearce, Gwyneth Paltrow se ve filmu obligátně vrací jako Pepper Pottsová. Je už na čase zásadně změnit primární antagonisty - v obou předchozích dílech jsme viděli opancéřované exoskelety - viz. Tonyho vousatý kolega a Whiplash s jeho bitevními drony. Premiéra je stanovena na příští rok - tj. 2013.

Isla-Nublar-Crew

První geneticky modifikované děti

3. července 2012 v 6:51 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Digitální znázornění lidského genomu, Zdroj: www.news.nationalgeographic.com

S geneticky upravovanými organismy se v současnosti můžeme setkat na nejrůznějších oblastech. Například v potravinářském průmyslu - plodiny jsou různě geneticky modifikovány tak, aby byly obecně vzato odolnější proti vnějším vlivům. Světlo světa nedávno spatřila i svítící kočka nebo krávy dojící lidské mateřské mléko. I projekt DinoChicken nyní zaznamenal průlom, momentálně se pracuje i na poněkud problematickém oživení mamutů pomocí vzorků z permafrostu. Věda ale kupředu postupuje mílovými kroky a genetické modifikace se nyní začaly týkat i našeho vlastního druhu. dá se toto považovat za etické a morální?

V tomto bodě je nutné poznamenat, že genetický materiál jednotlivce pochází napůl od matky napůl od otce. Celé toto se teda dá označit jako změna do celé genetické linie - velký zásah do rodové dědičnosti. Konkrétně se narodilo 30 dětí, a to sice doposud neplodným ženám. Celý projekt probíhal po 3 roky v Institutu reprodukční medicíny a vědy sv. Barnabáše v New Jersey (USA). Pobuřující fakt je ten, že děti v sobě mají genetické informace hned tří osob - dvou žen a jednoho muže.

Vědecká komunita se obává, že tato technologie by mohla být zneužita k vytvoření jakýchsi nadřazených lidí - silnějších, inteligentnějších, odolnějších proti nemocem. Oproti ostatním by byli zajisté extrémně zvýhodnění, vznikaly by propastné sociální rozdíly a opět jen další stereotypní a nemístné škatulkování lidí do skupin - plebs a šlechta. Světlejší aspekt celé problematiky je samozřejmě fakt, že neplodné páry zde dostávají šanci. Není ale i tak zásah do lidského genomu až velká cena za pokrok? Jak můžeme vědět, jestli manipulace s lidskými geny nebudou mít po jistém časovém odstupu negativní dopad?

Isla-Nublar-Crew

Nový pohled na opeření dinosaurů

2. července 2012 v 22:46 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Snímek fosílie nového dinosauřího opeřence, Zdroj: www.sciencenews.org

Až doposud se existence peří u dinosaurů předpokládala především u pozdějších drobnějších teropodů a ornitopodů, popřípadě i u mláďat větších druhů - v některých případech došlo k potvrzení prostřednictvím nálezů dokonce i u dospělců větších dinosaurů. Je nesmírně obtížné představit si některé dinosaury v pokryvu peří - viz. různí sauropodi. Nicméně samotná existence opeření na daném zvířeti je určena fylogeneticky.

Na základě nového nálezu se dá předpokládat, že všichni raní dinosauři byli opeření a co se týče vzhledu se spíše podobali ptákům. "Naznačuje, že předek veškerých dinosaurů bylo opeřené zvíře," prohlašuje ve studii Mark Norell. Badatelé nacházeli opeřené dinosaury již průběžně předtím. Tento je ale evolučně vzato nejvzdálenějším známým příbuzným ptáků - více vzdálenějším, než cokoli doposud nalezeného. Zvíře dostalo název Sciurumimus albersdoerferi a náleží mezi megalosaury, zemí původu je Německo. Nalezený jedinec je 70 cm dlouhé mládě a datuje se do období před 150 miliony let. V dospělosti mohlo zvíře dosahovat délky až deseti metrů.

"Jde o úžasný vzorek," říká paleontolog Luis Chippe, "Pravděpodobně jeden z nejlépe zachovaných dravých dinosaurů vůbec." Fosílie byla nalezena ve vápencových usazeninách - záda prohnutá, tlama otevřená a ocas zatočený za hlavou. Peří nacházející na ocase se dá spíše nazvat protopeřím - jeho rozcuchaná a rozčepířená vzdušná struktura zvířeti propůjčuje vzhled veverky. A odtud pochází i název - je to doslova "napodobitel veverky". V tento okamžik vědci doufají, že budou schopni zjistit zbarvení zvířete, jak se to v minulosti podařilo již několikrát (viz. kovově lesklý Microraptor a Sinosauropteryx , na jehož ocase byly bílé a rezavé pruhy). Takový výzkum nicméně vyžaduje odebrání vzorku a tím pádem částečné poškození fosílie. Díky tomuto faktoru je nyní vědecký tým na vážkách.

Isla-Nublar-Crew