Nový pohled na opeření dinosaurů

2. července 2012 v 22:46 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Snímek fosílie nového dinosauřího opeřence, Zdroj: www.sciencenews.org

Až doposud se existence peří u dinosaurů předpokládala především u pozdějších drobnějších teropodů a ornitopodů, popřípadě i u mláďat větších druhů - v některých případech došlo k potvrzení prostřednictvím nálezů dokonce i u dospělců větších dinosaurů. Je nesmírně obtížné představit si některé dinosaury v pokryvu peří - viz. různí sauropodi. Nicméně samotná existence opeření na daném zvířeti je určena fylogeneticky.

Na základě nového nálezu se dá předpokládat, že všichni raní dinosauři byli opeření a co se týče vzhledu se spíše podobali ptákům. "Naznačuje, že předek veškerých dinosaurů bylo opeřené zvíře," prohlašuje ve studii Mark Norell. Badatelé nacházeli opeřené dinosaury již průběžně předtím. Tento je ale evolučně vzato nejvzdálenějším známým příbuzným ptáků - více vzdálenějším, než cokoli doposud nalezeného. Zvíře dostalo název Sciurumimus albersdoerferi a náleží mezi megalosaury, zemí původu je Německo. Nalezený jedinec je 70 cm dlouhé mládě a datuje se do období před 150 miliony let. V dospělosti mohlo zvíře dosahovat délky až deseti metrů.

"Jde o úžasný vzorek," říká paleontolog Luis Chippe, "Pravděpodobně jeden z nejlépe zachovaných dravých dinosaurů vůbec." Fosílie byla nalezena ve vápencových usazeninách - záda prohnutá, tlama otevřená a ocas zatočený za hlavou. Peří nacházející na ocase se dá spíše nazvat protopeřím - jeho rozcuchaná a rozčepířená vzdušná struktura zvířeti propůjčuje vzhled veverky. A odtud pochází i název - je to doslova "napodobitel veverky". V tento okamžik vědci doufají, že budou schopni zjistit zbarvení zvířete, jak se to v minulosti podařilo již několikrát (viz. kovově lesklý Microraptor a Sinosauropteryx , na jehož ocase byly bílé a rezavé pruhy). Takový výzkum nicméně vyžaduje odebrání vzorku a tím pádem částečné poškození fosílie. Díky tomuto faktoru je nyní vědecký tým na vážkách.

Isla-Nublar-Crew
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Canis lupus Canis lupus | Web | 6. července 2012 v 20:39 | Reagovat

čím víc opeřenců, tím líp :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama