Podzemní sloni (a mamuti?)

27. července 2012 v 20:46 | Isla-Nublar-Crew |  Kryptozoologie

Pleistocénní megafauna, Zdroj: www.paleoart.cz, Autor: Petr Modlitba

Na první pohled v jakémkoliv kontextu velice prapodivné téma, to nepopírám. Sloni jsou především známí jako obyvatelé otevřené krajiny. U vyhynulých mamutů se předpokládá to samé. V tomto článku se budu zabývat spíše obskurním tématem, jako obvykle se také dostanu na velice tenký led. Podotýkám, že se nejedná o nic víc, než jen mé osobní spekulace. Poslední dobou jsem se soustředil na sběr nejrůznějších zdrojů co se informací týče. To v nejrůznějších směrech - paleontologie, kryptozoologie, genetika a několik dalších témat. Většina anglicky mluvících lidí by mě zřejmě nazvala pojmem armchair researcher - volně přeloženo: badatel z pracovny. Nyní mám archiv poměrně rozsáhlý a spíše se soustředím na střádání peněz pro pokročilejší terénní výzkumy. Konečně si také mohu dovolit začít progresivněji pracovat na knize o kryptidech, kteří se mají údajně vyskytovat na území našeho státu. Nicméně během svého teoretického výzkmu občas narazím na celkem zajímavé souvislosti. Takže k tématu:

Africké slony (Loxodonta africana) patrně čtenářům blogu není třeba jakkoliv detailněji představovat. Od indických slonů (Elephas maximus) se liší hned v několika významnějších aspektech - na konci chobotu mají útvar, který jim usnadňuje manipulaci s předměty, na hlavě nemají dvojitou bouli jako sloni indičtí a nakonec mají mnohem větší uši, které dvěma způsoby používají k ochlazování. V první řadě s nimi mávají. V řadě druhé jsou uši znamenitě prokrvené a mají větší plochu, krev sem načerpaná se ochlazuje a pomalu snižuje teplotu celého těla slona. Sloní stáda se skládají většinou ze samic, mladí samci stádo opouštějí a stávají se z nich samotáři, někdy velice agresivní. Zejména potom v období must, kdy jejich tělo bouří hormony. Stádo vždy vede matriarcha - stará a zkušená samice.

U jednoho konkrétního sloního stáda bylo v současnosti zaznamenáno spíše neobvyklé chování. Celé stádo pravidelně sestupuje do solných dolů, kde jednotlivci lízají zdi jeskynního systému. Získávají tak důležité látky. Vzpomeňme si na myslivce, kteří v průběhu zimy mimo slámy nosí zvěři ke krmelcům i kostky soli. Teď se již velice pozvolna začínám dostávat k jádru pudla.

Nyní se dostáváme na území současné Sibiře, odkud se občas šíří zprávy, podle nichž zde měli být pozorováni živí mamuti. Mamutů byla celá řada nejrůznějších typů - od trpasličích mamutů přes mamuty srstnaté až po gigantického mamuta kolumbuského (Mammuthus columbi), který patrně tělní ochlupení postrádal. Zprávy se týkají obecně vzato širší veřejností nejznámějšího druhu, svědkové popisují mamuta srtsnatého (Mammuthus primigenius). Lidé většinou hovoří o kruhovitých stopách s velkým průměrem, nalezli se i lidé, kteří měli spatřit velká chlupatá stvoření, která se podobala slonům - ergo popis naprosto odpovídající mamutovi.

Mezi tamním obyvatelstvem kolují zprávy o takzvaných podzemních býcích. Má se jednat o gigantická chlupatá stvoření s výraznými rohy, která žijí v podzemí. Mají si zde budovat tunely a ty permanentně obývat. Na povrchu údajně vždy umírají. Je známa zpráva jednoho staršího muže, který se dostal do podzemí a potkal podzemního býka. Ten se k němu měl chovat přátelsky a cestovat s ním chodbami. Co chvíli měl údajně olizovat kameny. Právě zde bych chtěl znovu upozornit na případ se sloním stádem, které sestupuje do solných dolů. Je možné, že tvorové nejsou velci tuři ale mamuti? Velké tělo, chlupy, obří rohy - popřípadě stran mamuta kly. Mohl se mamut uchýlit trvale do podzemí a vyvinout se zcela v nový druh? Pravděpodobně nikoliv - nicméně je tu spousta shodných prvků - podzemí, chobotnatec, lízání soli. Mamut by také pravděpodobně nebyl schopen hloubin tunely, musel by se spokojit se stávajícími jeskynními systémy. Mohli by se tam uchýlit díky nějaké živelné katastrofě? Na klech některých mamutů byly nalezeny dopady kosmických tělísek. Takže ano, toto by bylo jedině potenciálně racionální a opodstatnitelné vysvětlení adaptace mamutů na život pod zemí. Je však nutné připomenout, že cesty evoluce jsou opodstatněné tlakem prostředí, když už se něco mění tak proto, že to má velice pádný důvod. Sám předpokládám, že většina pozorování mamutů není nic jiného než zkazky, které vznikly na základě nálezů mršin těchto zvířat v permafrostu. A objevy jsou to poměrně časté. V Rusku bují i obchod s mamutovinou. Jako zajímavost lze podotknout fakt, že zde byla např. nalezena i znamenitě zachovaná hlava srstnatého nosorožce (Coelodonta antiquitatis). Mohla by ale v mnoha ohledech tak sofistikovaná zkazka vzniknout pouze na nálezech těl několika mamutů? Musím uznat, že i toto je víceméně nepravděpodobné.

Trvalá adaptace mamuta na podzemí je velice nepravděpodobná - tak velká zvířata by spotřebovala spoustu potravy. Mohlo by se jednat očástečně podzemní druh, který se nebrání pohybu v otevřeném terénu. V Severní Americe došlo k nálezům obřích lenochodů a mamutů, a to právě v jeskyních. Pravděpodobně se sem zvířata stahovala v největších vedrech. Po lenochodech se zde zacholavy i kolosální hromady trusu. Opět bych chtěl zdůraznit, že jde jen o spekulace: pouze mě do nosu trklo ono několik shodných faktů. Článek zde udávám spíše jako zajímavost.

Pozn.: Článek byl psán v časovém presu, ergo jsou některé jeho části víceméně neohrabané. Rád bych upozornil že teorie, která za podzemního býka považuje mamuta je již starší. Touto myšlenkou se ve svých pracech zabýval už Ing. Jaroslav Mareš (všechny jeho knihy čtenářům blogu vřele doporučuji). Pouze jsem chtěl poukázat na různé souhlasné behaviorální aspekty co se týče specifického stáda slonů a vyprávení o údajných recentních mamutech. V tom spočívá podstata článku.

Doporučená literatura:

Lister, Adrian - Bahn, Paul - "Mamuti: Giganti doby ledové"
Mareš, Jaroslav - "Svět tajemných zvířat"

Související články:

Isla-Nublar-Crew
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Canis lupus Canis lupus | Web | 29. července 2012 v 22:27 | Reagovat

jesi ti de o české kriptydy, tak tady je článek o jednom http://canis-lupus-tomus.blog.cz/1108/lupussaurus :D

2 Olila Olila | Web | 22. srpna 2012 v 9:09 | Reagovat

Moc pěkné.

3 perforations perforations | Web | 22. června 2015 v 17:58 | Reagovat

promlčecí lhůta u půjčky :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama