První geneticky modifikované děti

3. července 2012 v 6:51 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Digitální znázornění lidského genomu, Zdroj: www.news.nationalgeographic.com

S geneticky upravovanými organismy se v současnosti můžeme setkat na nejrůznějších oblastech. Například v potravinářském průmyslu - plodiny jsou různě geneticky modifikovány tak, aby byly obecně vzato odolnější proti vnějším vlivům. Světlo světa nedávno spatřila i svítící kočka nebo krávy dojící lidské mateřské mléko. I projekt DinoChicken nyní zaznamenal průlom, momentálně se pracuje i na poněkud problematickém oživení mamutů pomocí vzorků z permafrostu. Věda ale kupředu postupuje mílovými kroky a genetické modifikace se nyní začaly týkat i našeho vlastního druhu. dá se toto považovat za etické a morální?

V tomto bodě je nutné poznamenat, že genetický materiál jednotlivce pochází napůl od matky napůl od otce. Celé toto se teda dá označit jako změna do celé genetické linie - velký zásah do rodové dědičnosti. Konkrétně se narodilo 30 dětí, a to sice doposud neplodným ženám. Celý projekt probíhal po 3 roky v Institutu reprodukční medicíny a vědy sv. Barnabáše v New Jersey (USA). Pobuřující fakt je ten, že děti v sobě mají genetické informace hned tří osob - dvou žen a jednoho muže.

Vědecká komunita se obává, že tato technologie by mohla být zneužita k vytvoření jakýchsi nadřazených lidí - silnějších, inteligentnějších, odolnějších proti nemocem. Oproti ostatním by byli zajisté extrémně zvýhodnění, vznikaly by propastné sociální rozdíly a opět jen další stereotypní a nemístné škatulkování lidí do skupin - plebs a šlechta. Světlejší aspekt celé problematiky je samozřejmě fakt, že neplodné páry zde dostávají šanci. Není ale i tak zásah do lidského genomu až velká cena za pokrok? Jak můžeme vědět, jestli manipulace s lidskými geny nebudou mít po jistém časovém odstupu negativní dopad?

Isla-Nublar-Crew
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Váš osobní názor na tento průlom?

Pozitivní
Negativní

Komentáře

1 Styravorex Styravorex | E-mail | 3. července 2012 v 12:29 | Reagovat

Wow!Zvířat a jídla chápu ale lidí???To se  mi moc nelíbí!Ale podporuji DinoChicken

2 Canis lupus Canis lupus | Web | 6. července 2012 v 20:38 | Reagovat

informace o geneticky modifikovaných dětech je poněkud starší a v mediích překroucen. doporučuji si přečíst tento článek http://www.osel.cz/index.php?clanek=6341
jinak s překrucováním informací medii mám sám zkušenosti z výsledků co máme z výzkumu šelem v beskydech. to se člověk někdy nestačí divit, jak ty informace media zprzní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama