Srpen 2012

Paleoart - (III.)

28. srpna 2012 v 8:21 | Isla-Nublar-Crew |  Má tvorba
Opět čtenářům blogu přináším několik skromnějších ukázek z mých předchozích pracích. Nicméně nyní je nenahrávám přímo na blog, ale přidávám odkazy na své portfolium na webu www.deviantart.com, který je určen pro všemožné nadšence do umění. To je kvůli nežádoucímu zkreslení - čtenář bude mít nyní možnost prohlédnout si práce v plném rozlišení (a případně přiblížit). Každá konstruktivní kritika bude vřele vítána. Ještě jednou bych chtěl připomenout, že jsem typ člověka, který si neshání detailní technické nákresy koster a nadále podle nich kreslí (přinejmenším si je nesháním k tomuto účelu). Vše dělám podle svých citů, popřípadě z paměti. Je to pro mne určitý druh relaxace.

- Red Beret, supehrdina se svým "dromaeosauridním mazlem" - zde
- Střet obrů doby křídové - zde
- Karnotauři útočí - zde
- Mladý T. rex - zde
- Allosaurus fragilis - zde
- Tyrannosaurus a hypotetický krátkolebý a dlouhotlapý tyrannosaurid - zde
- Futuristický kluzák Biosynu - zde

Isla-Nublar-Crew

Temný rytíř povstal a nový Spiderman - Recenze

17. srpna 2012 v 1:26 | Isla-Nublar-Crew |  Filmy
Před nějakou dobou jsem byl na promítání dvou nejnovějších snímků, které jsou ve své samé podstatě komiksové adaptace ve filmu. Celou situaci jsem již dříve shrnul na jisté nechvalně známé sociální síti a domnívám se, že by zřejmě nemělo cenu se jakkoliv více rozepisovat. Oba statusy byly celkem trefné a výstižné, takže je zde budu sdílet. Jména přátel byla cenzurována abych po legislativní stránce předešel jakékoliv nevyžádané publicitě. První část je vyloženě recenze obou filmů a druhá část je velice samorostle a nadsázkovitě podaná cesta vozem z kina do domovského města.Isla-Nublar-Crew

Dinosaurs of the Flaming Cliffs - recenze knihy

10. srpna 2012 v 13:02 | Isla-Nublar-Crew |  Knihy

Obálka knihy Dinosaurs of the Flaming Cliffs, zdroj: www.radaris.com

Chtěl jsem se něco více přiučit o o křídové fauně pouště Gobi v Asii, popřípadě se něco málo dozvědět o paleontologické práci v náročnějším terénu. Sáhl jsem tedy po knize Dinosaurs of the Flaming Cliffs od autora Michaela Novaceka (velice česky znějící jméno). Splnila tato nadmíru odborná publikace má očekávání? Nikoliv, ona je řádově dokonce překonala - a to ve všech směrech. Já se to nebojím říct, Dinosaurs of the Flaming Cliffs je dle mého názoru nejlepší publikace týkající se dinosauří paleontologie - alespoň z desítek méně či více odborných knih na toto téma, které jsem doposud četl.

Autor Novacek má dar veškerá odborná věděcká fakta podávat velice srozumitelnou a zábavnou formou. Od čtenářů si neudržuje odstup, nestaví se na pomyslný piedestal, popřípadě na slonovinovou věž, chcete-li. Autor téma bere velice osobně, takřka z každé věty sálá jeho ryzí entuziazmus. Kniha vyšla pouze v angličtině, znalost tohoto jazyka je tedy nutná. Práci bych doporučil spíše velice pokročilým angličtinářům, nejsem si jistý, jestli by udržela pozornost začátečníků. Také bych knihu doporučil spíše lidem, kteří mají stran dinosauří paleontologie už jisté hlubší znalosti. Osobně mám nejradši publikace tohoto rázu - nikterak obecné, ale spíše věnující se vybranému a ostře ohraničenému tématu. Autor má potom možnost zacházet do detailů a tématu se věnovat zevrubněji.

Samotná kniha pojednává zejména o několika expedicích do oblasti bouře Gobi, autor čtenářům předkládá fascinující poznatky a velice osobité zážitky. Nález varanovitého tvora jménem Estesia, objev hnízda, v němž byla nalezena vejce dromaeosauridů a oviraptora - může se jednat o důkaz "kukaččího chování" u některých dinosauřích taxonů? Neuvěřitelně skvěle zachovalé nálezy díky písečným bouřím, díky nimž se mrchožrouti nemohli dostat k tělům uhynulých zvířat. To je jen velice zkráceně podaná premisa knihy. Autor se věnuje i vztahu dinosauři a ptáci, zevrubně popisuje hypotetické evoluční pochody a genetické mutace, bez nichž by evoluce jednotlivých dinosaurů (a samozřejmě nejen jich) ani nemohla probíhat. Nadále spousta zajímavostí a méně známých faktů ze života dinosaurů, hypotézy týkající se růstu jednotlivých druhů. V neposlední řadě autor předkládá velice humorné historky z terénu, které nijak nesouvisejí s Asií - povětšinou se jedná o střetnutí se štíry a jedovatými hady.

Dinosaurs of the Flaming Cliffs je publikace velice výjimečná a mám mnoho důvodů ji považovat za jednu z nejdzařilejších knih s paleontologickou tématikou. Máte pokročilejší znalosti co se angličtiny týče a chcete se dozvědět hromadu fascinujících faktů přímo z terénu? Ano? V tom případě vám nemohu doporučit nic jiného než zakoupení této velice zdařilé knihy...

Isla-Nublar-Crew

Fotky ze Zoo v Jihlavě

5. srpna 2012 v 19:52 | Isla-Nublar-Crew |  Má tvorba

Hrošík liberijský při krmení (Choeropsis liberiensis), Zdroj: www.paleo-dna.blog.cz

Patří mezi naše nejmenší zoo, nicméně já jí považuji za jednu z nejkouzelnějších. Prakticky každý rok ji navštěvuji. Momentálně se v zoo staví pavilon žiraf rotundovitého charakteru, výběh hyen a nakonec celý komplex věnovaný fauně z Austrálie. Většina ze staveb by měla být hotova v průběhu příštího roku. Já sám se především těším na tu posledně jmenovanou.

Fotky jsem opět nahrál na svůj účet na rajčeti, kde mám své částečné fotografické portfolium.

Snímky jsou dostupné zde.

Isla-Nublar-Crew

Klonování mamutů v Epoše

4. srpna 2012 v 3:18 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Chobotnatá evoluce, Zdroj: www.sanparks.org

Epocha, pravda - periodikum je to spíše vědecky populárně senzacechtivé - výtečný prototyp bulváru. Často se zde však vyskytne nějaký ten zajímavý článek z oblasti paleontologie a kryptozoologie. Osobně mám raději serióznější časopis 21. Století, popřípadě Magazín 2000 záhad. I Enigmu bych zde rád zahrnul, to i přes fakt, že se snaží tvářit až moc senzačně a fabuluje. Rád si přečtu i články v novinách Spirit, to i přes jejich silnou neodbornost stran Kryptozooolgie.

Nicméně přejděme k věci. V nejnovějším čísle Epochy nyní vyšel článek o klonování mamutů. Byť jen jeden jediný fakt mě nepřekvapil, vše bylo předvídatelné (alespoň z perspektivy osoby, která se problematice klonování vyhynulých tvorů věnuje od roku 1993). Neobsahuje nic přelomového, snad vyjma rámečku o trpasličích mamutech se Sicílie (moderní studie). Zajímáte se však o genetické znovuzrození pravěkých tvorů? Zajisté je to materiál, který si zaslouží být ve Vašem archivu, přátelé.

Isla-Nublar-Crew

Australský Jurský park?

3. srpna 2012 v 2:53 | Isla-Nublar-Crew |  Věda

Projížďky mezi dinosaury - budoucnost zábavního průmyslu? Zdroj: www.filmonic.com

Dinoparky poslední dobou rostou jako po dešti. Hned v naší republice jich máme několik, já sám jsem před pár lety navštívil ten v Ostravě. Některé modely jsou více přesvědčivé, některé méně. Je však možné ještě dokonaleji sestavit tématický park, který by simuloval prehistorické prostředí s nejrůznějšími zástupci mezozoické bioty?

Vzpomeňmě si například na knihu Jurský park od autora Michaela Crichtona, popřípadě na filmovou adaptaci od režiséra Stevena Spielberga. Právě zde byl na ostrově isla Nublar umístěn speciální zábavní park, v jehož areálu byly vystaveny velice poutavé atrakce - dinosauři zrození postupy genetického inženýrství. Samozřejmě došlo k nehodě a prehistorická menažerie unikla z výběhů a začala terorizovat návštěvníky ostrova. Na svou dobu byla kniha skutečně revoluční, pro film platí to samé.

Australský miliomář Clive Parker si nyní usmyslel, že ve vnitrozemí Austrálie si postaví vlastní tématickou atrakci, po vzoru Jurského parku má v úmyslu dinosaury nechat naklonovat pomocí zachovalé prehistorické DNA. Samotnou problematiku má projednávat s týmem vědců, který stál za naklonováním známé ovce Dolly. Mezi další projekty tohoto milionáře patří například i plán na postavení repliky Titaniku.

Co dodat ke konceptu jeho parku? Těžko říct, jestli to bude vůbec reálné - delší dobu tuhle tématiku zkoukám ze všech stran a samotné klonování asi tohle nedokáže. Nemáme dostatek zachovalé prehistorické DNA, ta časem degraduje. Dinosauři vyhynuli před 65 miliony let, životnost je mnohem kratší. Kdyby tak došlo k průlomu ve výtěžnosti genetického materiálu ze starších vzorků, popřípadě by napomohl extrémně dobře zachovalý nález. Viz. dřívější nález Mary Schweitzerové, která v kostech křídového superpredátora druhu Tyrannosaurus rex nalezla měkkou tkáň. Možná tak reverzní genetické inženýrství - poupravování dědičných informací současných potomků dinosaurů (ptáků - viz. teropodi ze skupiny Maniraptora) tak, aby připomínali dinosaury. Vzpomeňme si na spoustu dalších projektů, ve kterých šlo o klonování vyhynulých zvířat - viz. Vakovlk a Mamut. Na těchto projektech pracuje několik organizací již řadu let a hmatatelné výsledky jsou velice hubené. A to se co se týče geologického času jedná o zvířata vyhynulá relativně nedávno. Jaké by asi tedy byly šance s klonováním dinosaurů? Otázka to byla vyloženě rétorická. Manipulace genomu dinosaurům příbuzných živočichů mají mnohem větší šance. I co se projektu DinoChicken týče - nedávno došlo v velkému pokroku, potenciál je tedy zajisté znatelný.

Isla-Nublar-Crew